Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, micropoint napisał:

Jestem na miejscu. Wieje. Byłem na dole. Wieje znacznie mniej. Zastanawiam się czy nie zostać jednak u "Zulusów". Może jednak za chwilę się uspokoi. 

O co chodzi z tymi Zulusami? 😉 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2023 o 12:09, polaris napisał:

Ja do Zulusów nie zjeżdżam. Rozstawię się u góry.

@Paweł Sz.  musisz pytać @polaris 😉

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już nie dam rady dojechać, także udanych obserwacji i owocnego łapania fotonów 😉

Edytowane przez Michał Sz.
  • Thanks 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzutem na taśmę wybraliśmy się wczoraj z @piotrfiena Folwark.

A tak naprawdę to za moją sugestią przetestowaliśmy "nową" miejscówkę.😉

Kiedy ostatnio wracałem z poniedziałkowych obserwacji kawałek drogi za Folwarkiem zatrzymałem się na chwilę dla potrzeb fizjologicznych. Okazało się, że miejsce to doskonałe może nadawać się na obserwacje. Rozejrzałem się dookoła i nigdzie nie widziałem żadnych latarni. Miejsce położone jest tuż za laskiem w okolicach stawów przy rozwidleniu drogi prowadzącej do farmy fotowoltaicznej.  Od naszej starej miejscówki ok 0,5km. 

Położenie tej miejscówki odcina od wszelkich miejskich latarni. Praktycznie żadnej nie widać. Odsłonięty horyzont południowy, zachodni i wschodni. Widać co prawda lekka lunę od Czempinia no ale to również jest ona widoczna przy kapliczce. Ale co najważniejsze nie widać tych uciążliwych świateł z Brodnicy ponieważ skutecznie zasłania je szpaler drzew. Wczoraj z Piotrem postanowiliśmy to sprawdzić. Jakieś 50 metrów od drogi stoi słup średniego napięcia umieszczony w polu, przy którym jest sporo miejsca żeby można było wjechać samochodem i się rozstawić. Jest tam oczywiście sporo piasku ale gdzie go nie ma😉. Najważniejsze, że jest sporo miejsca na kilka stanowisk. Jedynym minusem może być oczywiście bliskość tego słupa ale da się przeżyć. Niebo oczywiście praktycznie to samo ale z tą zaletą, że nie widać w pobliżu żadnych lamp ulicznych. Jedyna która się czasem przebija przez szpaler drzew to lampa przy jakimś gospodarstwie oddalonym o jakieś 500m ale jeśli się dobrze ustawić to korona drzew również ją zasłania.

Załączam mapke z zaznaczonym miejscem dokładnej lokalizacji. 

Przy najbliższej okazji możemy się tam spotkać i sami ocenicie czy Wam odpowiada.

Cdn...

 

Screenshot_20230514-084043_Maps.jpg

Screenshot_20230514-084704_Maps.jpg

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam z wjazdem? Kiedyś też myślałem o tym miejscu, często jestem tam za dnia, ale właśnie brak szerokiego dostępu jak przy kapliczce mocno mnie zniechęcił. Coś się zmieniło? I jak z wilgocią l, bo stawów jest tam kilka zaraz obok? 🙂 Podjadę za dnia ocenić wjazd 🙂 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wjazdem nie ma żadnego problemu. Wjeżdżamy w polną utwardzaną  prostą drogę. Jedynie przez środek porasta obecnie wysoka trawa. Jeśli chodzi o pobliskie stawy to jedyna uciążliwością były kumaki 🐸

Przy normalnych warunkach z lekkim wiatrekiem wilgoci nie powinno być więcej niż na starej miejscówce. Miejsce do rozłożenia sprzętu jest w bezpiecznej odległości od stawów ok 50-70m.

@Paweł Sz. jak będziesz za dnia możesz porobić zdjęcia.

Wstawiam film z wczorajszego koncertu 🐸 i panoramy miejscówki. 

Edytowane przez Thomas
  • Haha 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom wilgoci na tej miejscówce, patrząc na stan sprzętu po sesji, jest tak pomiędzy poziomem na polu przy kapliczce, a łączką "u Zulusów". Stawy wydają się nie mieć dużego wpływu na warunki. Natomiast brak "wilczego drzewa" zostawia otwarty horyzont także z tej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już @piotrfie wywołałeś ten temat to muszę przyznać, że wczorajsze testy apki celestrona StarSense Explorer zakończyły się sukcesem. Aplikacja bez problemu wyszukiwała obiekty na niebie. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę dany obiekt i przesówajac tube teleskopu we wskazanym strzałkami kierunku namierzyć obiekt. 

Próbowałem już wcześniej opanować tą aplikację ale okazało się, że program działa jedynie z określonymi modelami smartfonów. Z moim Samsungiem A51 nie działał ale ze starym telefonem żony Samsungiem A70 już tak 😉

Teraz jeszcze będę chciał ponownie zamocować ją ponownie na moim Dobsonie GSO i sprawdzić czy rownie bez problemu radzi sobie z wyszukiwaniem. 

Wczorajsze testy przeprowadzałem przy użyciu firmowego teleskopy Celestrona LT70. Możliwe, że szczegółowe podsumowanie jeszcze powstanie 😏

Przy okazji chciałbym podziękować @krzysztof G. za użyczenia sprzętu.😊

20230513_190303.jpg

20230513_190313.jpg

Edytowane przez Thomas
  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, piotrfie napisał:

Poziom wilgoci na tej miejscówce, patrząc na stan sprzętu po sesji, jest tak pomiędzy poziomem na polu przy kapliczce, a łączką "u Zulusów". Stawy wydają się nie mieć dużego wpływu na warunki. Natomiast brak "wilczego drzewa" zostawia otwarty horyzont także z tej strony.

O co chodzi z tymi Zulusami?:)

  • Like 1
  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M51 - 8 maja w Sulejewie zbierałem 2 godziny (w klatkach po 3 min) kolorów (tylko filtr Optolong L-Pro) do tego zdjęcia.

Potem jeszcze 2 nocki H-alfa i O III z balkonu (Bortle 8). Miało być tego 5 godzin (w klatkach po 5 min), ale trochę odpadło - zostało koło 4.

Poskładane w Pix-ie.

Wodór wyraźnie widoczny na spirali. 

TS-15028 Hypergraph 6, ASI 533 MC Pro, guided

m51_withHAO3.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma jak to spotkać w Poznaniu o poranku @polaris podczas stania w korku 😄 

A tak serio to czuję niedosyt i dalej nie wiem czym jest JW, tzn. wiem, ale chyba nie o to chodzi (google szybko podpowie) 😄 
No i skąd to słowo ZULUSY się wzięło?! Od czego? 😄 

u Zulusów - miejscówka do której trudno dojechać i oferuje bardzo "terenowe" warunki; nazwa wywodzi się od pamiętnej sesji późnozimowej w lesie w pobliżu JW, na zarośniętej polanie do której ledwo dojechaliśmy gubiąc się w przecinkach leśnych; astrostołki zapadały się pod ciężarem obserwatora w grząski grunt; jednak niebo było bardzo ciemne!

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1
  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha! No tak, to było niecodzienne spotkanie, chwilę mi zajęła rozkmina 🙂

JW = Jeziory Wielkie

"Zulusów" ukuł Emde, jeden z założycieli Astronocy, no tak się to skojarzyło po prostu 🙂

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba była weekendowa długa przerwa 🙂  Może czas na jakąś reaktywację? :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie kiedy większość wypoczywała podczas weekendowej przerwy wraz z Polarisem wybraliśmy się na kolejne testy StarSense. Wiadomo, że białe noce nie pozwalają na czesanie słabych obiektów ale klasyczne eMki można było połupać. 

Przez kolejnych kilka dni będę w rozjazdach tak więc na jakiś czas zawieszam sprzęt na kołku. 😉

Edytowane przez Thomas
  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)