Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 832
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Dzięki koledzy za kolejne spotkanie.  Nie spodziewalem sie ze bedzie nas az tylu.  Pierwszy przymrozek w tym sezonie i pamiatkowa fotka. Na pierwszym planie @polarisdalej @dexter77a siedzący

Było 5 osób. Warunki znośnie choć nie idealne. Gdzieniegdzie przewijały  się wysokie chmury ale były też czyste obszary nieba. Seening oceniam na 3+ Temperatura znosna w okolicach 7°C lekki wiaterek.

09.07.2020 (godz. 2:40), Osowa Góra, Wielkopolski Park Narodowy, wieża widokowa w Mosinie (Glinianki) - obserwacje przelotu komety C/2020 F3 (NEOWISE). Budzik zadzwonił o 2, ale go nie usłyszałem

Dodane obrazy

W dniu 16.08.2020 o 20:36, piotrfie napisał:

Plandeka już kupiona czekam za dostawą.

Z suszarka jeszcze się wstrzymam może uda mi się kupić jakąś urzywke 😉

Dzięki Piotrze za pomoc 👍

Odnośnik do odpowiedzi

Oj tak były wczoraj tłumy. Śmalismy się, że za chwilę właściciel pola będzie pobierał opłatę za parkowanie aut. 😉

Przez dwie godziny niebo było nadzwyczaj dobre. Myślę, że najlepsze od kilku poprzednich nocy. Przywiozłem na ten wypad kilka okularów do przetestowania dzięki uprzejmości sklepu Astrozakupy.  Wraz z kolegą Polarisem testowaliśmy odpowiednio ES 32mm, Vixen LVW 17mm, Meade HD500 18mm. Zarówno Meade jak i LVW Vixena pokazywał ładne punktowe obrazy gwiazd z lekka przewaga LVW. Kiedy jednak wlozylismy do wyciągu Morpheusza 17,5mm (Piotrafie) jak to mówi młodzież - rozwalił system. Obraz z tego okularu to jakby oglądać kosmos w trojwymiarze. Nie mogliśmy oderwać oka od tego okularu. Okrzyków zachwytu nie było końca. 

Po północy nadciagnely chmury, które zresztą wg prognoz miały nadejść i po końcowej pogawędce rozjechalismy się do domów. Dziekuje wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Nic nie zastąpi wspólnego oglądania  nieba w doborowym towarzystwie. 

• Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, polaris napisał:

Dla mnie te obserwacje będą się kojarzyły z kobiecym głosem, który jest na naszych "koszarowych" spotkaniach raczej niespotykanym zjawiskiem akustycznym.

Zdecydowanie, jakaś audio odmiana :)

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Thomas napisał:

Oj tak były wczoraj tłumy. Śmalismy się, że za chwilę właściciel pola będzie pobierał opłatę za parkowanie aut. 😉

Przez dwie godziny niebo było nadzwyczaj dobre. Myślę, że najlepsze od kilku poprzednich nocy. Przywiozłem na ten wypad kilka okularów do przetestowania dzięki uprzejmości sklepu Astrozakupy.  Wraz z kolegą Polarisem testowaliśmy odpowiednio ES 32mm, Vixen LVW 17mm, Meade HD500 18mm. Zarówno Meade jak i LVW Vixena pokazywał ładne punktowe obrazy gwiazd z lekka przewaga LVW. Kiedy jednak wlozylismy do wyciągu Morpheusza 17,5mm (Piotrafie) jak to mówi młodzież - rozwalił system. Obraz z tego okularu to jakby oglądać kosmos w trojwymiarze. Nie mogliśmy oderwać oka od tego okularu. Okrzyków zachwytu nie było końca. 

Po północy nadciagnely chmury, które zresztą wg prognoz miały nadejść i po końcowej pogawędce rozjechalismy się do domów. Dziekuje wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie. Nic nie zastąpi wspólnego oglądania  nieba w doborowym towarzystwie. 

Czy testowaliście może morpheusa 9 i 12,5 mm?

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie to jeden z najlepszych obecnie dostepnych okularów w tym przedziale cenowym  Obrazy czyste w całym polu,  gwiazdy punktowe. Duża soczewka daje bardzo duży komfort obserwacyjny z wygodnym ER. Jakość uzyskiwanych obrazów moglbym jedynie porównać z okularami Vixena z serii  LVW 13mm lub Pentaxem  XW14mm. 

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Thomas napisał:

Dla mnie to jeden z najlepszych obecnie dostepnych okularów w tym przedziale cenowym  Obrazy czyste w całym polu,  gwiazdy punktowe. Duża soczewka daje bardzo duży komfort obserwacyjny z wygodnym ER. Jakość uzyskiwanych obrazów moglbym jedynie porównać z okularami Vixena z serii  LVW 13mm lub Pentaxem  XW14mm. 

No właśnie mam vixeny lvw 13 mm i mimo że są fajne to coś mi w nich brakuje, być może kontrastu, bo jeśli chodzi o er i korekcję to jest wzorowo.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do odpowiedzi

Miałem LVW 13 i po spojrzeniu przez XW 14 od razu przeszedłem na Pentaksy. Mając Morfeusza raczej nie mam takich planów. W porównaniu do LVW docenisz jeszcze większy komfort, uczucie panoramicznych widoków i zagłębiania się w pole gwiazdowe. Duża soczewka oczna robi swoje. 

Odnośnik do odpowiedzi

Być może, niestety nie było mi dane ocenić ani morpheusy, ani pentaxów, jeśli chodzi o obraz bardziej niż w lvw podobał mi się w es 14/82, choć er nie jest tak komfortowy jak w powyższych, plusem jest rozmiar i waga esa.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Witam jestem przed zakupem sprzętu mieszkam w centrum Poznania i szukam czegoś co nadawało by się do obserwacji "balkonowej" jak i na takie wyjazdy jak te do Sulejowa. Chętnie dowiedział bym się z czego wy korzystacie i co ewentualnie polecacie. Jak narazie myślę o synta 8 lub 10 albo 150/750. 

Odnośnik do odpowiedzi