Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 832
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Dzięki koledzy za kolejne spotkanie.  Nie spodziewalem sie ze bedzie nas az tylu.  Pierwszy przymrozek w tym sezonie i pamiatkowa fotka. Na pierwszym planie @polarisdalej @dexter77a siedzący

Było 5 osób. Warunki znośnie choć nie idealne. Gdzieniegdzie przewijały  się wysokie chmury ale były też czyste obszary nieba. Seening oceniam na 3+ Temperatura znosna w okolicach 7°C lekki wiaterek.

09.07.2020 (godz. 2:40), Osowa Góra, Wielkopolski Park Narodowy, wieża widokowa w Mosinie (Glinianki) - obserwacje przelotu komety C/2020 F3 (NEOWISE). Budzik zadzwonił o 2, ale go nie usłyszałem

Dodane obrazy

1 minutę temu, dexter77 napisał:

Weekend w sensie sobota? Można i w sobotę zamiast pt  :) 

Sobota też powinna być ok, ale jak będzie zobaczymy. Może też się zjawie choć trudno mi się teraz określić, liczę mocno na następny piątek i prawie nów :D

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Black Star napisał:

Ja w sobotę wyjeżdżam, za to jutro mi się chyba zwolniło. Wygląda na to, że w pełnym składzie dopiero w przyszłym tygodniu.

@dexter77 ty jedziesz na zlot? nie widziałem Cię na liście. 

Pojadę jeśli będzie pogoda, ale bez noclegu.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.09.2020 o 16:55, Heizer napisał:
W dniu 6.09.2020 o 00:13, piotrfie napisał:

Synta na balkon?

Nie wiem co to za balkon, ale do Dobsona musiałby być duży.

Na wyjazdy Dobson jest w sam raz. Na moim, dość wąskim balkonie używam MAKa albo dużej lornety. Taurus zawadzałby o barierkę. To sprzęt, który zabieram w teren.

Wiem też się tego obawiam że będzie problem z upchnięciem Dobsona na balkon :) jest dość spory tylko wąski około 130 cm na 4 m. w razie czego umieścił bym go na skrzyni żeby tuba mogła wystawać poza barierkę ... jak myślicie zmieści się ? ;] Myślałem jeszcze o dachu mieszkam na 3 piętrze kamienicy i chyba mógł bym się tam rozstawić. 

Panowie pozwolą że tylko koledze @Heizer odpowiem i już nie zaśmiecam wątku ;)

Ja mam Syntę 10" na Dobsonie i balkon o identycznych wymiarach - większych problemów nigdy nie miałem poza balustradą która nie pozwala na opuszczenie teleskopu niżej niż na 15° choć z tej miejscówki i tak w tamtym miejscu mam mocno zaświetlone niebo. W Twoim przypadku myślę że skrzynka wystarczy tylko że musi być dość stabilna ;) 

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do odpowiedzi

Byliśmy wczoraj, pomimo bezchmurnego nieba warunki jedne z gorszych (jak nie najgorszych) jakie tam widziałem :) Rozlane mleko na niebie, widoczność bardzo kiepska. Prognozy na przyszły tydzień się już mocno pogorszyły..

Poza tym mieliśmy wczoraj kilkanaście osób, które przyjechały "popatrzeć", a do tego odwiedziny dzików :)

Nie wiem jak inni, ale mi w takich grupach obserwuje się bardzo ciężko :)

Odnośnik do odpowiedzi

To prawda warunki wczoraj przeciętne żeby nie powiedzieć słabe. Całe niebo jakieś sine jak w biale noce. Jedynie planety jeszcze przyzwoicie było widać. Tak na szybko przetestowalem 2" filtr GSO Dark Green 58A i muszę przyznać, że bardzo dobrze sobie  poradził z wytlumieniem mocnego czerwonego światła planety.

Tak jak napisał Dexter mieliśmy wczoraj sporą grupę widzów trochę z mojej strony i kolegi. Też osobiście wolę obserwację w grupie  "zawodowcow" ale warto czasem komuś pokazać jak piękny jest kosmos i nasze hobby.😉 

P.S. 

Nie wiem czy dziś dam radę pojechać mam pewne rodzinne zoobowiaznia ☺

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, piotrfie napisał:

Cześć

Ktoś się dziś wybiera 

Kiedyś bym się zabrał,  bo jeszcze od zakupu (3 tyg) nie miałem okazji sprawdzić swojego bino, pewno bym się czegoś więcej nauczył przy Was. A przy okazji, byliście kiedyś na Bednarach? Też jest bardzo dobrze.

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, Baton napisał:

Kiedyś bym się zabrał,  bo jeszcze od zakupu (3 tyg) nie miałem okazji sprawdzić swojego bino, pewno bym się czegoś więcej nauczył przy Was. A przy okazji, byliście kiedyś na Bednarach? Też jest bardzo dobrze.

Do czego używasz bino? Jaki teleskop?

Odnośnik do odpowiedzi

Jowisz niedługo zachodzi. Pół godziny temu był w miarę wysoko, ale i tak slaby. Saturn wyżej i całkiem ok. Cassiniego przez lornetę, przy powiększeniu 70 widać. Mars wysoko, więc niezły. Żałuję, że nie zabrałem MAK-a. Przydałoby się nieco przypowerować.

Plejady już wysoko i jak zwykle piękne. Co do bardziej DS-owycj  DS-ów to M13 ładna, ale M92 już bardzo taka sobie. Przejrzystość powietrza kuleje, wysokie chmury powoli przychodzą z północnego zachodu.

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, dexter77 napisał:

W wersji mobile nie ma stopek :)

SW MAK127, ALT AZ
SW SWA 7mm, Vixen SLV10mm, BCO 18mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, Barlow Vixen 2x / 1,25" z T2, nasadka WO dielektryk 1,25", nasadka bino WO
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Kiepsko, skoro już zabrałem się za M31 i towarzystwo, ale M33 też dało się złapać jak na te warunki nadspodziewanie.

Zabielenie chmurami z PnZ przegania.

Zanim zajrzę w tę stronę, jeszcze Uran na linii między Marsem i Plejadami. Przy 70 razach widać, że to niebieskawa tarczka, ale lorneta to nie sprzęt na Urana.

Skoro się przeczyściło, to hop na północ. M81/82 jak zawsze nie zawodzą. M51 za nisko. Nie widać.

Na deser jeszcze Veil filtrowany Ultra Blockiem i czas wracać z Sulejewa.

W sumie warunki słabsze niż w poniedziałek, ale wcale nie beznadziejne.

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Baton napisał:

SW MAK127, ALT AZ
SW SWA 7mm, Vixen SLV10mm, BCO 18mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, Barlow Vixen 2x / 1,25" z T2, nasadka WO dielektryk 1,25", nasadka bino WO
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Jak to możliwe, że przez 3 tyg nie testowałes jeszcze maka z bino? Mars, Jowisz, Saturn, Księżyc! Do tego niepotrzebne sulejewskie niebo :)

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, piotrfie napisał:

Kiepsko, skoro już zabrałem się za M31 i towarzystwo, ale M33 też dało się złapać jak na te warunki nadspodziewanie.

Zabielenie chmurami z PnZ przegania.

Zanim zajrzę w tę stronę, jeszcze Uran na linii między Marsem i Plejadami. Przy 70 razach widać, że to niebieskawa tarczka, ale lorneta to nie sprzęt na Urana.

Skoro się przeczyściło, to hop na północ. M81/82 jak zawsze nie zawodzą. M51 za nisko. Nie widać.

Na deser jeszcze Veil filtrowany Ultra Blockiem i czas wracać z Sulejewa.

W sumie warunki słabsze niż w poniedziałek, ale wcale nie beznadziejne.

Sam dziś byłeś na folwarku? Zagadka słabego seeingu rozwiązana:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/23629-pył-znad-sahary-nad-europą/

Odnośnik do odpowiedzi