Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 821
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Dzięki koledzy za kolejne spotkanie.  Nie spodziewalem sie ze bedzie nas az tylu.  Pierwszy przymrozek w tym sezonie i pamiatkowa fotka. Na pierwszym planie @polarisdalej @dexter77a siedzący

Było 5 osób. Warunki znośnie choć nie idealne. Gdzieniegdzie przewijały  się wysokie chmury ale były też czyste obszary nieba. Seening oceniam na 3+ Temperatura znosna w okolicach 7°C lekki wiaterek.

09.07.2020 (godz. 2:40), Osowa Góra, Wielkopolski Park Narodowy, wieża widokowa w Mosinie (Glinianki) - obserwacje przelotu komety C/2020 F3 (NEOWISE). Budzik zadzwonił o 2, ale go nie usłyszałem

Dodane obrazy

5 godzin temu, piotrfie napisał:

Po czterpoaku liczba gwiazd podwójnych niepokojąco rośnie 😉

Wzrost liczby widocznych gwiazd to w sumie na plus,gorzej to wygląda w świetle prawa w trakcie dojazdu na pole 😉

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Kto był na miejscu? Z forum wynika, że były dwie osoby, mamy "tajemniczych" obserwatorów wątku? : )

Nie bój się, wszystko pod kontrolą. Był też Hubert "Yoop".

A na forum chęć zgłaszały trzy osoby.

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, polaris napisał:

Nie bój się, wszystko pod kontrolą. Był też Hubert "Yoop".

A na forum chęć zgłaszały trzy osoby.

Pytam z ciekawości, bo ostatnio nikt nie pisał, pojechałem sam, a tam niespodzianka - sam nie byłem : ))) 

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, polaris napisał:

Jak pogoda się utrzyma i dam radę to dziś może skoczę na Folwark. Ale nie wcześniej niż 21 pewnie.

A jak było wczoraj, bo nikt się nie odzywa?

Całkiem przyjemnie. Byliśmy w piątkę, było polowanie na NGC 6543, ale bez @Thomasa byśmy nie znaleźli :D 

Trochę oglądania planet z bino, trochę testowania widoczności na Marsie i parę klasyków z Messiera, głównie mniejszych gromad kulistych.  Niebo bezchmurne, widoczność przyzwoita,  aczkolwiek coraz więcej łun tam bije, przynajmniej mi się tak wydaje. 

@dexter77 pewnie będzie pisał relację czy coś, bo chyba mu się spodobało kronikarstwo :) 

• Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Black Star napisał:

Całkiem przyjemnie. Byliśmy w piątkę, było polowanie na NGC 6543, ale bez @Thomasa byśmy nie znaleźli :D 

Trochę oglądania planet z bino, trochę testowania widoczności na Marsie i parę klasyków z Messiera, głównie mniejszych gromad kulistych.  Niebo bezchmurne, widoczność przyzwoita,  aczkolwiek coraz więcej łun tam bije, przynajmniej mi się tak wydaje. 

@dexter77 pewnie będzie pisał relację czy coś, bo chyba mu się spodobało kronikarstwo :) 

Coś skrobnę wieczorem : ) Generalnie mam wrażenie, że robimy się po prostu bardziej wymagający co do nieba, aczkolwiek zimą na pewno będą lepsze warunki niż wczoraj.

W okolicy godz. 23 Mars już był dość wysoko i w BCO10 rozniósł wszelkie inne okulary jakie miałem pod ręką pod względem obrazu (w tym 9 mm TS HR). Po założeniu polara zrobiło się jeszcze ciekawiej.

Natomiast po wczorajszym spojrzeniu przez ES 8,5mm u @Thomas wnioskuje, że czeka mnie kolejna roszada okularowa i wymiany... Widok pola w tej soczewce mnie zachwycił, dlatego rozważam zamianę es 6,7 na okolice 8-9 do DSów i myślę już o ES 8,5 lub Morfeuszu 9 mm, co w 8" będzie chyba bardziej użyteczne od ciemnej dziury jaką oferuje mi 6,7.

Może ktoś z kolegów testował Morfeusza 9 mm?

Edytowane przez dexter77
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Może ktoś z kolegów testował Morfeusza 9 mm?

Mam od niedawna Morfeusza 9mm.
Jestem z niego zadowolony.
Jak będę następnym razem w Sulejewie (choć boję się, że dziś nie dam rady) to możesz przetestować.

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, piotrfie napisał:

Mam od niedawna Morfeusza 9mm.
Jestem z niego zadowolony.
Jak będę następnym razem w Sulejewie (choć boję się, że dziś nie dam rady) to możesz przetestować.

Ok chętnie, jak masz jeszcze inne morfeusze to też zabierz : ) Dziś mnie też na pewno nie będzie : )

Odnośnik do odpowiedzi

Ja oglądałem Marsa w Bieszczadach w 10" z polaryzacyjnym i jak dla mnie sporo "ulepszył" w widoku. Z kolei kolorowe mi nie podeszły wtedy, bo zbyt nienaturalnie to wyglądało wg mnie.

Odnośnik do odpowiedzi