Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, dexter77 napisał:

Różne serwisy stosują różne modele prognozowania, stąd różnice ?  W mojej ocenie meteorogram jest jednym z gorszych ? 

No to ja wiem, z tymże rzadko kiedy te różnice były aż tak ogromne jak ostatnio, że jedni pokazują niebo kryształ, a inni chmury aż do Afryki. 

Modele NEMS są chyba najdokładniejsze bo uwzględniają różnice wysokości terenu i mają mniejszą siatkę więc lepiej prognozują lokalnie. 

Póki co najrzadziej zawodził mnie meteoblue, głównie dlatego że pokazuje kilkanaście różnych modeli pogodowych i można sobie wyciągnąć średnią. 

Clearoutside też do tej pory działał nieźle, ale teraz kłóci się z meteoblue (choć w multimodelu część modeli MB też pokazuje dzisiaj czyste niebo)

ICM faktycznie chyba trafia z chmurami najrzadziej.

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

I ja chciałem się przywitać, obserwuję ten wątek od jakiegoś czasu ale jakoś nie było czasu niemniej w końcu chciałbym dołączyć do zacnego grona.

Sprzęt astro posiadam już od kilku lat, zaczęło się od SW 130/900 Newton, późnej był Dobson GSO 10`, gdzieś w międzyczasie lornetka Bresser 10x50 Corvette WP kamera ASI120MCS,  następnie SW Mak 127mm, a rok temu wjechał montaż SW AZ-EQ5GT i bino. Od ponad roku używam praktycznie tylko tego MAK'a z montażem AZ-EQ bo to jest najbardziej praktyczny zestaw jak dla mnie (z braku czasu głownie obserwuję z balkonu w mieście, mieszkam na północy Poznania). Mam też sporą i ciężką skrzynię z akcesoriami astro - zawartość tej skrzynki nadal przyrasta.

Jako że zbliża się koniunkcja Jowisza z Saturnem postanowiłem, że będę chciał wpaść na tą waszą miejscówkę. Musiał bym tylko kiedyś wcześniej wpaść tam i zapoznać się i zobaczyć jak to wygląda, i jakie są szanse na rozstawienie się z montażem/MAKiem/laptokiem i całym potrzebnym okablowaniem/zasilaniem itd.

No właśnie mam plan zrobienia zdjęć tego zjawiska za pomocą szybkiej kamerki planetarnej, jeszcze muszę sprawdzić czy są szanse żeby mi się to zmieściło w jednym kadrze przy połączeniu mój MAK + ASI120MCS (może z reduktorem ogniskowej) ktoś może wie jakie będą odległości kątowe między planetami?

 

to tyle, pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zakłady jaka będzie pogoda 21.12? ? Obstawiam chmurwy całkowite.

ps. chociaż prognoza długoterminowa jest dziś hojna ?

IMG_20201209_214633.jpg

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

ps. chociaż prognoza długoterminowa jest dziś hojna

Długoterminowa prognoza to zupełna ruletka. Przedwczoraj prognoza, bądź co bądź, tylko na 2dni wskazywała, że będzie dziś niezłe niebo, a tu zamleczyło na amen.

Prognoza na 21.12 to raczej coś z kręgu science fiction ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak - nie wiem w jakim celu są w ogóle takie prognozy publikowane ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziś pojawi się jakieś małe okienko "lornetkowe", natomiast wstępne prognozy na koniec tygodnia i weekend są bardzo obiecujące, oby się utrzymały. Ale nie o tym chciałem napisać...

Jak zapewne wiecie za tydzień w poniedziałek będzie ciekawa koniunkcja Jowisza i Saturna. Taki obrazek w jednym polu w okularze to jedyna szansa za naszego życia (chyba około 6-7 minut kątowych?), dlatego chciałem się zorientować, czy ktoś z was byłby chętny na małe "polowanie" pogodowe jeśli w naszym regionie będzie zachmurzenie? Oczywiście więcej będzie wiadomo w weekend, ale jeśli jednak gdzieś 100 km dalej będzie pewna pogoda to jestem w stanie jechać ?  Następnej szansy możemy nie doczekać (chyba 2080 rok?) ?

 

 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wstępnie bym się pisał na takie coś, z tymże na zasadzie, że gdzieś w promieniu 100 km będzie "prawie pewna" pogoda, a nie że 100 km od nas może trafi się dziura w chmurach ?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko na takiej zasadzie : ) Tylko, że to jest poniedziałek i trzeba już być około 16 w danym miejscu, więc nie wszystkim będzie pasować ?  Może jednak na folwarku się uda ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może też bym dołączył na taki wypad. Ale faktycznie przydało by się być nawet o 15 na docelowym miejscu, w moim przypadku rozłożenie wszystkiego muszę liczyć dobre 20 minut. Tego dnia zachód w Poznaniu około 15:33, a planetki raczej powinny być już widoczne dobrze przed zachodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 17 jest już chyba po "akcji" : ) Aczkolwiek w weekend w niedzielę będzie niewiele gorszy widok w razie czego.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

O 17 jest już chyba po "akcji" : ) Aczkolwiek w weekend w niedzielę będzie niewiele gorszy widok w razie czego.

O 17.00 planety beda jeszcze ok 7° nad horyzontem zachodzą po 18.00.

Ale faktycznie może w sobotę lub niedzielę się uda. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczne dziś to okienko, obskoczyłem kilka DSów, jak na miasteczko nie było źle, nawet m33 wyskoczyła pomiędzy latarniami ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy są mocno niepewne i generalnie parszywe. Co robimy? Ja dziś na pewno się nie wyrwę na koniunkcję, ale jutro raczej tak. Natomiast rozważam wyjazd na obserwacje, czy ktoś jest chętny?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)