Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

W niedzielę ma być czysto z lekkim mrozem. Księżyc wschodzi po 20. Można spróbować wyskoczyć na 2h przed Księżycem, a potem łupnąć jeszcze okolice terminatora. Ktoś chętny?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza Wilcza Pełnia uchwycona na spacerze na os. Łokietka. Widać piękny pierścień, ale wyleciało mi jak to się nazywa "halo" ?

 

ps: Na żywo robiło to fajne wrażenie, niebo w środku pierścienia zdawało się zdecydowanie ciemniejsze, bardziej kontrastowe, trochę jak przez filtr polaryzacyjny, na zewnątrz jak lekko prześwietlone.

Miałem w planie wyskoczyć z teleskopem na balkon niestety nim wóciłem do domu zachmurzyło się.

IMG_7580.jpeg

IMG_7583.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, polaris napisał:

W niedzielę ma być czysto z lekkim mrozem. Księżyc wschodzi po 20. Można spróbować wyskoczyć na 2h przed Księżycem, a potem łupnąć jeszcze okolice terminatora. Ktoś chętny?

Ja jestem wstępnie zainteresowany. Z racji sprzętu będę pewnie zawieszał się na obiektach US z Marsem i Uranem na czele, Mars ma górowanie około 18 na wysokości ponad 50st, Uran podobnie. W zasięgu maczka powinny też być gromady kuliste i planetarki, a później można skoczyć z bino na łysola.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrfie napisał:

Chyba też się wybiorę.

Wygląda, że mróz sprzyja obserwacjom, bo im zimniej tym więcej chętnych ?

Raczej mróz sprzyja pogodnemu niebu ? Żeby nie to wyposzczenie i brak jakichkolwiek szans na obserwacje to przy minusowej temperaturze i łysym w pełni bym nawet nie myślał o ruszeniu się z domu ?

  • Like 1
  • Haha 1

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dzisiejsze wspólne obserwacje. ?

Wygląda, że teoria, że im zimniej tym więcej obserwatorów się sprawdza, ale jest to zależność nieliniowa. Poprzednim razem było nas 9 (temp. -16C), dziś 5 (temp. -11C). Po zebraniu większej ilości danych, byłby materiał na pracę z pogranicza socjologii, meteorologii i mniemanologii stosowanej ?

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

        Mróz był mniejszy niż ostatnio a mimo to odczuwałem większe zimno. Najpewniej sprawiał to lekki wiaterek i wieksza wilgotność. Udało się za to wyłuskać planetarke w Bliźniętach NGC 2371 13,5mag. zwaną również mglawica cukierek lub mikro hantle. W filtrze OIII bardzo ładnie odcinała się na tle gwiazd. Dziękuję wszystkim za wspolne obserwacje i załączam tradycyjnie kilka zdjęć.???

20210201_082356.jpg

20210131_201723.jpg

20210131_202018.jpg

20210201_082229.jpg

20210201_082305.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za spotkanie, warunki były przeciętne, ale udało się nasycić oczy pięknymi widokami.

Maka tylko focili, Mak nie focił.

 

Aha, NGC 2419 szukałem po złej stronie parki gwiazd, więc zapewne była spokojnie do dostrzeżenia. Co ten mróz robi z człowieka...

  • Haha 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Ktoś focił makiem? ? 

Ja byłem z MAKiem ale tylko visual, kontrolnie rzuciłem okiem na Marsa i jest już tyci-tyci, stwierdziłem że nie ma sensu wyciągać i podłączać wyciągu/kamery/laptoka zwłaszcza w tych temperaturach. W czasie opozycji udało mi się zrobić kilka fajnych fotek Marsa.

ps: a to się pochwalę ?

 

2020-09-20-2249_7-Mars_AS_f100_g4_ap12_conv_Original.jpeg

2020-09-21-2246_2-Mars_AS_p15_g4_ap38_conv_Original.png

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą Nadleśnictwo Konstantynowo (bo na jego terenie jest zlokalizowana miejscówka) potwierdziło dziś obecność wilków w tym rejonie. Wczoraj za dnia spacerowałem po tych lasach i też natknąłem się na charakterystyczne tropy ? Co prawda wilk raczej do człowieka się nie zbliży, ale warto mieć na uwadze tą ciekawostkę, szczególnie w nocy ?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy kilku osobach i sporym szumie jaki robimy, wilki ominęłyby nas szerokim łukiem, ale w pojedynkę chyba bym się pokichał w gacie.

Napisałem mini relację: www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=229

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin kolejna świetna mini relacja ? ?

Co do wilków to raczej unikaja kontaktu z człowiekiem. Ale oczywiście jakbym był sam to tez bym się pokichał. Kiedyś miałem taką przygodę z lisem na starej miejscówce pod Pamiątkowem. Nie dość,  że lisek wogóle się nas nie bał to jeszcze próbował przegryź opony w naszych samochodach.?

  • Thanks 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)