Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

No i byliśmy wczoraj we czwórkę. @piotrfie @polaris @Paweł Sz.  i ja.

Kiedy ok 19.30 dojechałem, na miejscu był już Piotr z rozstawionym Newtonen do robienia zdjęć i lornetka TS.

Niemal chwilę po mnie przyjechał Polaris i po szybkiej konsultacji zdecydowaliśmy się ustawić nasze samochody najbliżej siebie aby możliwie osłaniały nas od wiejącego wiatru. A wiatr był tego wieczoru wyjątkowo zimny. Po prawie całodziennych opadach śniegu i temperaturze bliskiej 0°C odczuwalna była zdecydowanie niższa. Może nawet z -8°C. Wiatr ładnie oczyścił niebo z chmur i mieliśmy całkiem klarowne niebo. Po jakiejś godzinie dotarl do nas Paweł ale my z Polarisem coraz bardziej odczuwalismy skutki wiejącego wiatru. Oczywiscie coś tam obserwowaliśmy. Udało nam się nawet jeszcze wypatrzec komete 2022 E3 (ZTF)

Była dość łatwa to namierzenia w Erydanie pomiędzy dwoma gwiazdami Mu Eridani i Nu Eridani. W 8" I 10" widoczna już jako szara ledwo widoczna mgiełka. Jest jasność gwiazdowa to ok 9,6mag,

Screenshot_20230312-131806_SkySafari6Pro.thumb.jpg.e2522265f995e9b48b2f8e6a160df08d.jpg

Z ciekawostek odszukalem wczoraj La Superba gwiazdę zmienna w gwiazdozbiorze Psów Gończych, dobrze znana dzięki swojej jaskrawoczerwonej barwie. Bardzo przyjemny widok. Choć wolę ja oglądać w Edku niż w 10" w Newtonie. 

Screenshot_20230312-132607_SkySafari6Pro.thumb.jpg.6cd0e3cdaa9d0634a5247c6e072b611f.jpg

Oczywiście padła również tego wieczora M42. W Newtonie 10" z bino i dwoma Morpheuszami 17,5mm uzyskałem powiększenie ok 114x .Widok mgławicy wspaniały. Rozpościerała się niczym gwiezdny motyl nieomal w całym polu widzenia.Tym razem nie pokusiłem się na rozbicie i próby wyłuskania piątego czy szóstego składnika trapezu. Powód był banalny - łzawiły mi oczy i obraz lekko mi się zamazywał.🤣

Niestety przejmujący wiatr coraz bardziej dawał w kość i pomimo, że byłem ciepło ubrany i nie pierwszy raz doświadczałem niskich temperatur wczoraj wyjątkowo dotkliwie go odczuwałem. Chyba się starzeje 🤪

Z Polarisem zwinęliśmy się ok 21.30 pozostawiając na polu Piotra i Pawła. 

Może następnym razem będzie bardziej sprzyjająca aura🙂

 

 

 

Sup

  • Like 7

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że wczoraj wiało solidnie, jedynym godnym takiej pogody celem okazał się "Wiatraczek".

Po odrzuceniu klatek, przez które przedeptały chmury zostało 23 x 180s czyli niewiele.

Jak na wstrząsanego podmuchami wiatru Newtona teleskop i tak zachowywał się stabilnie (a przynajmniej tej czkawki na zdjęciu nie widać).

Jednym słowem zawiana M101 łapana przez godzinę i 9 minut.

TS15028 (6", f/2.8), ASI-533MC-P, -10oC, Astronomik CLS

 

 

M101-a.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrfie żałuję, że wczoraj byłeś z lornetą, chyba nie muszę pisać co teraz kombinuję 😉 

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, piotrfie napisał:

Zacznie się od kątowej lornety, potem kolejne parki okularów... i finanse wyglądają jak tegoroczny budżet państwa 😉

 

A myślisz, że z lornetami prostymi jest inaczej? Tylko tutaj zamiast okularów kupujesz od razu lornetkę 😉 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te zdjęcia idą na FB i muszą być otagowane 😉 ps. podeślę wersje bez napisów

edit: dodane

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)