Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

U mnie wyczyściło się na ok. 1.5h od 22:30. Wyszedłem z lornetką, ale po północy znowu rozlało się mleko. Już więcej nie czekałem.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Jeśli dojadę to na lekko i krótko. W poniedziałek muszę być wyjątkowo wcześnie w pracy i muszę być wyjątkowo "trzeźwy" 😉

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
6 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak możesz zabierz TS Semi Apo 100 z kitami (jeśli masz)

Mam. Tych "kitowych" żal by się było pozbywać, bo do tej lornetki w zestawie są całkiem porządne okulary (18mm, płaskie pole, 60 stopni).

  • Like 1
Napisano (edytowane)

Ja chyba na Folwark nie dojadę (ale jeszcze nie mówię zdecydowanie nie). Na 75% wyląduję na jakieś 1.5-2godz. przy tym mostku pod Wirami. Jeśli miałbym dojechać na Folwark to też ok. 21.00-21.30.

Udanych obserwacji!

Edytowane przez taffik

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

I jak zapachy? Na mostku bezwonnie. Piękny Księżyc (już za drzewami) i leciutki ślad DM w Łabędziu.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

I jeszcze zające prawie jedzące z ręki 😉

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

@piotrfie, @polaris, @Paweł Sz. , @Thomas (+1 Gość) dzięki za spotkanie w ostatnią noc kalendarzowego lata 😉

Tradycyjnie na Folwarku było dużo dobrych obserwacji (na polu w sumie 3 refraktory i 4 lornetki), akcenty astrofotograficzne oraz jak zawsze świetne rozmowy z humorem, ale na oczekiwanym poziomie 😉 Tej nocy kontynuowaliśmy porównanie obrazów jakie dają nasze lornety 15x70, w międzyczasie zerkając przez setkę TS Semi Apo na szereg obiektów - od klasyków po planety (Pluton - igła! 😉). Pogoda dopisała, ale rosnąca wilgotność była dokuczliwa, zwłaszcza dla lornetek. Na szczęście w bagażnikach czekały jeszcze sprzęty zapasowe, które pozwoliły kontynuować obserwacje. Po zaparowaniu mojej lornety rozstawiłem się z ED-kiem od SVBony. Miałem też okazję przetestować sterowanie montażem AZ-GTi za pomocą pilota SynScan i muszę przyznać, że w nocy to dużo wygodniejsze rozwiązanie od aplikacji SynScan na telefonie. Teleskop w konfiguracji z Morfeuszem 12,5 mm trafiał obiekty w zasadzie w punkt, a subtelne podświetlenie pilota i duże przyciski zapewniały komfort i ergonomię podczas sterowania ręcznego.

Ciekawie prezentowała się także lornetka Fujinon 10x50. Widoki zachwycały od pierwszego spojrzenia: ostrość gwiazd praktycznie w całym, szerokim polu - Gromada Podwójna wyglądała spektakularnie. Bardziej detaliczną recenzję przedstawi na pewno Paweł, ale od siebie napiszę, że dawno nie widziałem tak dobrych obrazów w klasycznej 10x50.

I tak minęły w sumie 3 godziny obserwacji - w okolicach 1 w nocy opuściliśmy z Piotrem Folwark jako ostatni 🙂

Do następnego razu!

Edytowane przez Michał Sz.
  • Like 4
  • Thanks 2

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Napisano
6 minut temu, polaris napisał:

Na drugim zdjęciu wyraźnie widać, że @piotrfie jara coś mocnego. Dym na całe niebo.

Pewnie wypala matryce fotonami 😄 

  • Haha 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Napisano
9 minut temu, polaris napisał:

Na drugim zdjęciu wyraźnie widać, że @piotrfie jara coś mocnego. Dym na całe niebo.

A ja myślę, że cygaro Bode'go 😉

  • Haha 1

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.