Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wczoraj dotarły do @Paweł Sz.  i do mnie zamówione w Tecnosky lornetki SRBC (moja 15x56, Pawła 12x50). Umówilismy się na szybko na porównanie, choć wiedzieliśmy, że pierwsza połowa nocy będzie trudna - chmury. Spotkaliśmy się za Stęszewem, tam gdzie ja ostatnio z rodzinką obserwowałem zaśmienie Księżyca. Ja byłem kilkanaście minut wcześniej - 80% nieba za chmurami. Akurat dziura przetarła się na Lutni. Spojrzałem i... aż mnie przytkało! Absolutny odjazd! To dla mnie całkowicie nowy rodzaj doznań. Ostrość po brzegi, kolory i to pooole! Dla mnie jako okularnika - ideał. Spójrzcie na zdjęcie poniżej jak płytko są osadzone soczewki okularów i wyobraźcie sobie ER 18mm i ponadprzeciętne pole, których nie mają inne lornetki. Z Pawłem już później stwierdziliśmy że SRBC to "lornetkowy Morfeusz x2". A jak zobaczyłem Albireo to prawie wyskoczyłem z papci... Nie mam teraz czasu na opisywanie lornetki i wrażeń z obserwacji innnych obiektów - może napiszę coś wieczorem, a na pewno Paweł napisze więcej (na statywach mieliśmy w końcu dwie SRBC i jeszcze APM 10x50 dla porównania) i doda parę fotek. Spędziliśmy na obserwacjach (choć przez pierwszą połowę - tę z chmurami - głównie na dyskusjach 😉) prawie 4 godziny. Napiszę krótko - kosmos!

20250911_01.thumb.jpg.c4e000f7ac9fedb2f5a16b3615219931.jpg

Edytowane przez taffik
  • Like 1
  • Thanks 1

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

@taffik dzięki za spotkanie, dzielnie czekaliśmy w chmurach aż się doczekaliśmy, jakoś po 23:30 ta "szmata" zaczęła ustępować 😄 

Screenshot_20250912-0136412.thumb.jpg.3da0562aadeba8b6b7f8c5d86a7bb4bb.jpg

 

Przywitało nas takie niebo:  

 

PXL_20250911_215227773.NIGHT.thumb.jpg.a245c749b1e313fe41df368019200519.jpg

A żegnało takie:

PXL_20250911_223027099.NIGHT.thumb.jpg.7bb4df9098a201522c6f5a5a55d5316b.jpg

Tutaj jeszcze porównanie SRBN 15x56 i 12x50, różnica w rozmiarze niewielka:

PXL_20250911_225208339_MP.thumb.jpg.6408c49c57c67ba4898db4ac3e65720b.jpg

 

Co do samych lornetek jest dobrze (postaram się coś skrobnąć), ale też nie wybitnie (przynajmniej dla mnie - spajki...),

jeszcze wczoraj rano rozważałem odkupienie od Ciebie tego APM 10x50, ale wieczorem wiedziałem że tego nie zrobię 😄

 

 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Thanks 1

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano
11 minut temu, Paweł Sz. napisał:

jeszcze wczoraj rano rozważałem odkupienie od Ciebie tego APM 10x50, ale wieczorem wiedziałem że tego nie zrobię

Ech.. i po co ja go zabierałem 😄

  • Haha 1

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
W dniu 12.09.2025 o 08:10, taffik napisał:

Spójrzcie na zdjęcie poniżej jak płytko są osadzone soczewki okularów i wyobraźcie sobie ER 18mm

Jak to się ma do dotykania okularów korekcyjnych oprawek lub soczewek okularów lornetki? Nie ma niebezpieczeństwa porysania optyki jednych i drugich?

Jak pracuje pokrętło ostrości? Ile stopni obrotu oferuje w zakresie swojej pracy?

www.astronoce.pl

Vanguard Endeavor 8x42 EDII | TS Photoline 72APO | SW AZ GTi

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, polaris napisał:

Jak to się ma do dotykania okularów korekcyjnych oprawek lub soczewek okularów lornetki? Nie ma niebezpieczeństwa porysania optyki jednych i drugich?

Marcinie, słuszna uwaga. Jest takie ryzyko, szczególnie jak się obserwuje z ręki, ale dotyczy to szkieł korekcyjnych raczej niż soczewek okularów lornetki. Szkła korekcyjne mogą uderzać o metalowy rant okularu, który wystaje minimalnie poza muszlę przy jej całkowitym dokręceniu i wtedy trzeba uważać. Dlatego na wszelki wypadek lepiej wykręcić muszle o jeden stopień. Ja nawet tak zrobiłem pod koniec obserwacji z Pawłem we czwartek. Widać to na tym zdjęciu obydwu lornetek w samochodzie, które Paweł zrobił na zakończenie - zostawiłem odsunięte muszle zakładając dekielek. Całą diafragmę widziałem bez problemu z tym odsunięciem, myślę że spokojnie dałoby się odsunąć muszle nawet bardziej. Jutro sprawdzę i zmierzę dodatkowo stopnie obrotu pokrętła, o które pytałeś. Samo pokrętło ostrości działa płynnie z bardzo lekkim oporem. Pamiętam, że z Pawłem nawet to komentowaliśmy, że tak właśnie powinno działać. Inna sprawa, że w mojej lornetce łatwiej było złapać ostrość niż u Pawła, ciekawe czy to kwestia modelu czy egzemplarza. Paweł wczoraj założył na sąsiednim forum wątek poświęcony tym lornetkom, więc gdy więcej użytkowników się wypowie (w tym takich, co już kilka miesięcy obserwują sprowadzonymi lornetkami z Chin), będzie można wyciągnąć więcej wniosków co do powtarzalności cech pszczególnych modeli. 

Edytowane przez taffik
  • Thanks 2

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

 

17 godzin temu, polaris napisał:

Ile stopni obrotu oferuje w zakresie swojej pracy?

Zakres pokrętła to półtora obrotu plus może jakieś kilka-kilkanaście stopni. Potwierdzam to, co pisałem wczoraj - widzę diafragmę przy odsunięciu muszli - zarówno przy odsunięciu o jeden, jak i dwa stopnie, ale to oczywiście kwestia bardzo subiektywna (zależna m.in. od kształtu oprawek okularów korekcyjnych, ale nie tylko). Dalsze odsuwanie mi już zabiera pole widzenia. Każde odsunięcie to jakieś 2.5mm (przy maksymalnym, piątym jest 1.2cm). Zdjęcia przy pierwszym i ostatniom odsunięciu poniżej. Na pierwszym zdjęciu jeszcze dla porównania skali SRBC 15x56 obok TS Marine 15x70, która dziś trafiła na giełdę 😉 Jak uda mi się sprzedać wszystkie trzy lornetki, które aktualnie mam wystawione, to może skuszę się na jeszcze jeden model SRBC 😀 (nie będę jedyny). I jeszcze jedno - lornetka rzeczywiście ostrzy już przy 5-5,5m, tak jak jest podane w specyfikacji.

 

20250914_01.thumb.jpg.4dbea858dbf3a6a8a4ea1d1fbf27df0c.jpg

20250914_02.thumb.jpg.7e495b48c22098e0add2cd9bdf5f9f3d.jpg

 

20250914_03.thumb.jpg.f655ba17c7ddd410aa611cdbe2c9070e.jpg

20250914_06.thumb.jpg.f55f46b57c80cab0367320f9a0898d29.jpg

Edytowane przez taffik
  • Thanks 3

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

A tak serio to zakres obrotu mówi nam czy lornetka ma "fast focusing" czy "slow focusing". To dość istotne. Te fast są super przy dynamicznych celach ale są wyczulone na najmniejszy ruch pokrętła. Te slow są OK przy statycznych celach. Łatwiej ustawić i utrzymać ostrość, ale trzeba się nakręcić palcem.

  • Like 1
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Vanguard Endeavor 8x42 EDII | TS Photoline 72APO | SW AZ GTi

Napisano
21 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Ja myślę czy nie oddać 12x50 i w zamian 12x56, daje sobie kilka dni namysłu, szkoda że nikt nie ma 12x56, żeby coś napisać.

Jak wczoraj mówiłem, zastanowiłbym się czy ta ciut większa źrenica w 12x56 nie wpłynie na korekcję a zysk na zasięgu będzie znikomy 🙂 

Tak czy siak lornetka robi wrażenie, szczególnie odbiór dużego pola własnego okularów 🙂 

Dzięki za wczorajszy spontaniczny wypad, pogoda pozytywnie zaskoczyła.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Napisano
Godzinę temu, wojt0000 napisał:

Jak wczoraj mówiłem, zastanowiłbym się czy ta ciut większa źrenica w 12x56 nie wpłynie na korekcję a zysk na zasięgu będzie znikomy 🙂 

Tak czy siak lornetka robi wrażenie, szczególnie odbiór dużego pola własnego okularów 🙂 

Dzięki za wczorajszy spontaniczny wypad, pogoda pozytywnie zaskoczyła.

Też dzięki za ten spontan 😉

W zasadzie mam takie info od osoby z forum obok, które sugeruje, że okulary w 12x56 powinny sobie w teorii jeszcze lepiej poradzić:

różnica w polu wlasnym jest widoczna ale nie jest duża. 10x50 troche lepiej koryguje AC i punktuje gwiazdy, a 12x50 daje lepszy zasięg i lepsze AFOV.

Generalnie banner cloudy mają dwa okulary stosowane w całej serii lornetek. 8x42 10x50 i 12x56 mają okulary chyba o ogniskowej 20mm. Cechują się mniejszą AC, lepszym punktowaniem gwiazd, wieksza odpornością na nieosiowe patrzenie. Drugiego typu okulary, chyba o ogniskowej 16mm, mają modele 10x42 12x50 i 15x56. Czuć większy AFOV ale to chyba ich jedyna przewaga.

Wydaje mi się że 12x56 powinno być do astro optycznie lepszą lornetką niż 12x50. 12x56 ma najprawdopodobniej te same okulary co 10x50 wiec w stosunku do 12x50 powinna byc ciut ostrzejsza na gwiazdach, a z racji wiekszych obiektywów będzie też jaśniejsza. 0.2 stopnia pola widzenia mniej niz 12x50 ale i tak będzie szeroko.

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano

@Paweł Sz.  to musisz zrobić inaczej, kup 12x56, porównaj i zwróć gorszą 😉 . Wiem wiem, ten czas wysyłki.

Ale powyższy cytat może być prawdą bo tak jak zauważyłeś, lornetki z obiektywami 56 są dłuższe więc tak jakby miały dłuższa ogniskową, a co za tym idzie potrzebują dłuższych okularów aby dać to samo powiększenie. I tutaj podejrzenie że w jednych są okulary 16 a w drugich 20mm może być trafne 🙂 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Napisano
4 godziny temu, wojt0000 napisał:

Dzięki za wczorajszy spontaniczny wypad, pogoda pozytywnie zaskoczyła.

Ej no, to wczoraj byliście w terenie i nie daliście znać? Z chęcią bym dołączył gdybym wiedział.

www.astronoce.pl

Vanguard Endeavor 8x42 EDII | TS Photoline 72APO | SW AZ GTi

Napisano

@polaris najmocniej przepraszamy. 

Słowo "spontaniczny" jest tutaj kluczowe bo ustawka to była dosłownie decyzja chwili. No i nie byliśmy na Folwarku więc chyba miałbyś dalej (miejscówka obok Buku, zupełnie przypadkowa, żeby tylko można było potestować sprzęt).

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Napisano
4 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Też dzięki za ten spontan

Pawle, jakieś nowe wnioski z Waszych wczorajszych obserwacji, czy pokrywają się z tymi czwartkowymi? Sprawdzałeś "losowość" spajków, o których pisał @Czadras na innym forum?

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Dodam tylko @taffik w tym temacie, że w piątek byłem z Tobą bratem po spajku 🙂 Przy przelocie ISS ja też czułem się tak, jakby kolec miał za chwilę wyskoczyć z pola. No może nie aż tak, ale to już były efekty specjalne:)

Mam coraz większe podejrzenie, że te spajki, albo raczej ich natężenie i skala, są efektem działających jednocześnie, kilku czynników, z których chciałoby się wybrać jeden, ale ten akurat niekoniecznie pasuje, by potem przypuszczenie potwierdzać. Wiadomo, sposób patrzenia, ręka albo statyw, temperatura, itd. W piątek Wega powitała mnie bez spajków (obserwacja z ręki), w sobotę, w dziurze w chmurach po przejściu mgły, już spajki miała - rozłożyłem statyw. 

Z każdym kolejnym dniem coraz mocniej dochodzi do mnie, że nie potrafię tego postrzegać jako czegoś, co mi przeszkadza. No bo jakie tam są kolory tych gwiazd, jak pięknie zarysowane struktury i inne cuda! Plus wciąż ta świadomość: to jednak dachówka, choć z całą pewnością do zadań specjalnych 🙂

  • Like 1

"Spójrz ponownie na tę kropkę. To nasz dom. To my" 

Napisano (edytowane)

@polarisnie żebym coś sugerował, ale chyba dziś około 23 ma się przejaśnić, więc jak chcesz spojrzeć przez SRBC 12x50 to daj znać PW lub na tel., mogę na szybko wyskoczyć w okolicy Mosiny, bo jutro go chyba wysyłam już na zamianę 🙂

Edytowane przez Paweł Sz.

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano

Na zupełnym spontanie jadę dziś z lornetkami na Folwark. Planuje byc 21.00-23.00.

  • Like 1

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)
W dniu 2.09.2025 o 20:06, polaris napisał:

Ostatni dzień wakacji na Folwarku

To było godne pożegnanie lata i częściowo "powetowanie" nieobecności 31 sierpnia, gdy poznańska grupa żegnała wakacje na Folwarku. Wtedy nie mogłem dojechać, bo następnego dnia musiałem być wyjatkowo wcześnie w pracy. Ten tydzień też był dla mnie trudny (dziś wróciłem z pracy dopiero po 17-stej), ale po szybkim sprawdzeniu prognozy, gdy stwierdziłem że ma być "prawie" czysto i do tego ma to być wyjątkowo ciepła noc, decyzję podjąłem jeszcze szybciej. Oczywiście wziąłem SRBC 15x56 i jeszcze jedną lornetkę, której w zasadzie jak się później okazało prawie wcale nie używałem. Na miejscu byłem kila minut po 21. Przywitała mnie pięknie prezentująca się Droga Mleczna. Zacząłem od Tarczy i Strzelca - miłe wspomnienie wakacyjnego pobytu w rumuńskim Maramureszu, gdzie codziennie (a w zasadzie conocnie) podziwiałem Gromadę Ptolemeusza i inne skarby tego obszaru nieba. Dziś oczywiście nawet Laguna była zbyt nisko na obserwacje, ale M24 na dzień dobry w SRBC to jednak coś zupełnie innego niż w SkyMasterze Pro ED 15x70, którego dość intensywnie używałem tego lata. Przez pierwsze 45min warunki były rewelacyjne - skakałem po całym niebie. Pięknie prezentowała się M71 w Strzale, na której niedawno z @Paweł Sz.  testowaliśmy Banner Cloudy na innej miejscówce. Dziś na Folwarku widok nieporównanie lepszy. Zaliczyłem inne gromady kuliste (M13. M92, M15), mgławice Omega/Łabędź i Orzeł (w jednym kadrze), Pierścionek i Hantle, Andromedę i Galaktykę w Trójkącie i wiele gromad otwartych. Niestety, po ok. 45min jakieś cirrusy zaczęły się snuć po niebie. Ostatnie 15min spędziłem leżąc na masce auta i gapiąc się przez SRBC 15x56 na Łąbędzia i okolice. Po 22:30 zacząłem się zwijać.

Warto było - ciepła i sucha noc, a do tego od czasu do czasu podmuchy jeszcze cieplejszego powietrza 😉

Edytowane przez taffik
  • Like 6

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

Patrzę i oczom nie wierzę 🙂

InternationalWeatherForecastsForAstronomers.thumb.jpg.02aad650d16e8db3d932d185d1505dde.jpg

Edytowane przez taffik
  • Like 2

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Do mnie się przyczepiło jakieś choróbsko - chyba nawet na ogród dziś nie wyjrzę z taką gorączką...

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
Godzinę temu, Michał Sz. napisał:

Zgodnie z prognozą ładnie się wyczyściło 🙂 Ktoś planuje obserwacje w terenie? 

Niestety dziś zostaje mi balkon 🙂

Napisano

Ostatecznie też rozstawiłem się na balkonie 😉 Saturn z teleskopu i Perseusz przez lornetkę to zawsze fajna opcja na środek tygodnia.

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.