Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
11 minut temu, Paweł Sz. napisał:

nie mam się z czym rozstawiać 😄 

Ja akurat miałbym się z czym rozstawić, a na weekend zapowiadają się warunki, ale akurat wyjeżdżam (o ile się wykuruję, bo jeszcze kiepsko - dziś w domu). Tak więc jeśli się wykuruję, to wyjadę, a jak nie, to i tak zostanę w domu - tak czy siak nici z rozstawiania...

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Ja tymczasem wystwilem się wczoraj z Seestarem. Podobnie zresztą jak przed wczoraj.

Ustawiłem klika obiektów i działał prawie do rana. Pierwszej nocy złapałem M31 a kolejnej Irysa. 

1758686954269.thumb.jpg.72527d1217e3aa15eabcb401298c7a7a.jpg

1758775144593.thumb.jpg.f63ff6584d234ed8a59b282adb5619b5.jpg

 

Ps. @taffik życzę szybkiego powrotu do zdrowia. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Napisano (edytowane)

Poznański trylobit

Nie wiem czemu NGC6888 nazwano Crescent.
Moim zdaniem bardziej przypomina to łeb trylobita.
Taki wielowarstwowy balon nadmuchany przez centralną gwiazdę WR136.
Do czego by to jednak nie było podobne, to nawet z miasta prezentuje się nieźle.

NGC6888.thumb.jpg.b064fc5a7e68d384da6e97aa2a941766.jpg

Jak zwykle TS15028, ASI533MC Pro, Antlia-ALP-T.
120x180s czyli już przyzwoite 6 godzin.
Pstryknięte 2025-09-24 z poznańskiego balkonu.

Edytowane przez piotrfie
  • Like 2
Napisano
W dniu 14.09.2025 o 13:13, taffik napisał:

Jak uda mi się sprzedać wszystkie trzy lornetki, które aktualnie mam wystawione, to może skuszę się na jeszcze jeden model SRBC

No i udało się. Dziś poszła ostatnia. SRBC 6x32 już zamówiony 😉

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

Ostatnia noc może nie była idealna jeśli chodzi o warunki, ale z balkonu zapolowałem na grubego zwierza. Co prawda została z niego tylko trąba, ale słoń zaliczony 😉

Planowałem ok. 5 godzin (105x180s, ale ze względu na pojawiające się okresowo chmury zostało z tego 71x180s, sprzęt jak zwykle: TS15028, ASI533MC Pro, Antlia-ALP-T). 

Jednym słowem IC1396 z poznańskiego balkonu. Kolory nieco nieortodoksyjne, ale naturalne czerwienie wodorowe mi się już przejadły.

IC1396_2.thumb.jpg.90c5d4b543374d1b3d9475016a8e45a4.jpg 

Edytowane przez piotrfie
  • Like 4
Napisano

Dziś niespodzianka - warunki miały byc kiepskie, ale wyszła całkiem ładna noc. Poobserwowałem z ogrodu jakieś dwie godziny. Tym razem oprócz satelitów kilka razy w kadr załapały się klucze dzikich gęsi 😉 

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

@taffik to wyszły nam korespondencyjne obserwacje, bo kwadrans temu rownież wróciłem ze sprzętem z balkonu 🙂

Warunki co najmniej przyzwoite, tylko temperatury już mocno jesienne…

Jeśli warunki utrzymają się jeszcze z dwie godziny, to można spróbować zapolować na C/2025 A6 Lemmon 😉

  • Like 1

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Napisano

Zapowiada się pogodna, ale zimna noc z przymrozkami w drugiej części i Księżycem do 1 na niebie 😉 Planujecie obserwacje w terenie?

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Napisano (edytowane)
16 minut temu, Michał Sz. napisał:

Zapowiada się pogodna, ale zimna noc z przymrozkami w drugiej części i Księżycem do 1 na niebie 😉 Planujecie obserwacje w terenie?

Daj znać jakbyś się wybierał, windy pokazuje mi względnie tak od 20-21 do 1-2.

Zimowe ciuchy i można jechać.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano

Ja raczej też nie. Dopiero wróciłem z pracy a jutro rano jadę kilkaset kilometrów... 

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Zasadniczo to galaktyk nie należy fotografować ogniskową 417, a już tym bardziej z miasta, ale no cóż - jak się tych zasad nie trzyma to kończy się mini-crop-em ze środka pola widzenia 😉

Ale dzięki temu jest poznańska M102 😉

M102.jpg.fa93fb5241047ae57179447ad3f8b60b.jpg

TS15028, ASI 533MC Pro, Optolong L-Pro, 90x120s, 2025-09-14

 

  • Like 1
  • 2 tygodnie później...
Napisano
2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Można będzie polować na kometę C/2025 A6 (Lemmon) .

Ja w sobotę będę polował w Górach Bystrzyckich, ale w niedzielę na Folwark mógłbym się wybrać, jeśli będą warunki.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
Godzinę temu, polaris napisał:

Jagodna i okolice

Taki jest plan 😉

  • Like 1

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Niedziela faktycznie wydaje się być stabilniejsza i mnie chyba bardziej pasuję. 😉

Zastanawiam się tylko czy na kometę Lemmon nie wybrać miejscówki na północ od Poznania?

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Napisano

Do zobaczenia jutro!

20251018_133102.thumb.jpg.c88fe119bb8ca0ed62234bb4807dad07.jpg

  • Like 3

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Pogodę trafiłeś na weekend

Taa... Ale na wieczór się zachmurzyło całkowicie (100%). Może ok. północy się nieco przetrze.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.