Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
14 godzin temu, taffik napisał:

Jutro zapowiadają się dobre warunki. Ktoś chętny na Folwark?

Jeśli pogoda dopisze, to chętnie. Potwierdzę jeszcze wieczorem 🙂

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Napisano

Ja jestem wyposzczony obserwacji w terenie z widokiem po horyzont prawie 360o.  Przez ostatnie pół roku tylko szybkie luknięcia z ogródka.

Jeśli większość planuje Folwark a nie inne alternatywne miejscówki, to postaram się też dzisiaj wieczorem tam pojawić. Jeśli seening i temperatura będą znośne to będę na miejscu już około 20.00 i postaram się być do około 24.00.

 

Napisano

Ja nawet myślałem o jakimś półmaratonie (może ćwierć...), ale zobaczę jeszcze - będę pewnie ok. 19-20.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
1 godzinę temu, taffik napisał:

Ja nawet myślałem o jakimś półmaratonie (może ćwierć...), ale zobaczę jeszcze - będę pewnie ok. 19-20.

Maraton Messiera, jak nie dziś to kiedy? 🙂 Dajesz!

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano

Ja będę ok. 21, niebo na razie igła 😀 Fantastycznie wygląda teraz Wenus i Księżyc.

  • Like 1

TS 15x70 MX Marine, Nikon Action VII 10x50 | SV503 80ED

Napisano
5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Maraton Messiera, jak nie dziś to kiedy?

Wrzuciłbyś listę 😉

Dzisiaj Jowisz będzie patrzył w naszą stronę swoją WCP.

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano

Niestety nie mogłem dziś dotrzeć na Folwark. Obowiązki rodzinne 😉

Tym którzy dziś walczą na Folwarku owocnych łowów a @taffik jak największej liczby zdobytych eMek.

Udało mi się jedynie wystawić przed dom S50 - niech zbiera materiał 

Pogodnego nieba...

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Napisano

A ja miałem jechać na swoją miejscówkę i też jakoś nie wyszło, a za tydzień trudno przewidzieć pogodę.

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano

No więc już po moim maratonie. W zasadzie to skończył się zanim się na dobre zaczął. Dotarłem na Folwark trochę później niż planowałem, ok. 19.30. Rozstawiłem SCT, co razem z ustawieniem na polarną oraz kalibracją guidera z tubą (do guidera miałem jak zwykle podpiętą kamerkę - tym razem z zamiarem dokumentowania maratonu) - zajęło mi niewiele ponad 15min, czyli całkiem nieźle. Odpaliłem sky safari, w którym wcześniej ustawiłem listę obserwacyjną obiektów, wg. kolejności w maratonie sugerowanej przez R.Ambrożego z mojaastronomia.pl i.... zonk. Poznikały mi wszystkie (!) listy obserwacyjne, nie tylko ta, którą kilka godzin wcześniej przygotowałem, ale też kilka z historycznych obserwacji z ostatnich dwóch lat. No dobra - pomyślałem, że listę jakoś stworzę od nowa - noc przecież długa - pamiętałem tylko, że muszę się spieszyć z dwoma obiektami: galaktykami M77 i M74, które były na liście jako pierwsze i które zachodziły jakoś krótko po 20. De facto były już tylko kilka stopni (ok. 5-6) nad horyzontem! Tak więc szybko wycelowałem w M77 i.... dupa - nic nie widać (ale chociaż na zdjęciu się załapała). Przeszedłem do M74 i... to samo (tej nawet na zdjęciu nie ma, bo łuna z Folwarku nie dawała szans na wyłuskanie jej z tła). Dopiero wtedy zacząłem się rozglądać po niebie i uświadomiłem sobie że: zachód - łuna, południe - łuna (skąd?), wschód - łuna, północ - krzoki. Ech... Porażka na dwóch obiektach "pierwszych z brzegu"i wtopa ze sky safari jakoś mnie zniechęciły do dalszych prób maratonowych i już na zupełnym luzie oddałem się obserwacjom Księżyca 😉 

W tym czasie dojechał na Folwark @jutomi z dwoma lornetkami (SRBC 6x32 i setką, której nazwy producenta nie spamiętałem) oraz żurawiem. Jakąś godzinę później dotarł też @Michał Sz.. Było sucho, bezwietrznie i trochę cieplej niż we środę, ale... niebo było gorsze. Galaktyki, takie jak Wir, które we środę bardzo mocno świeciły jądrami (😉) i w których dało się we środę wyłapać delikatne zarysy ramion, dziś były tylko bladymi plamkami z lekkimi pojaśnieniami w centrum. To samo można było powiedzieć o każdym obiekcie, włączając kuliste, z wyjątkiem Jowisza - tu bardzo dobrze - WCP się ładnie prezentowała centralnie. Darowałem sobie więc po jakimś czasie teleskop i przerzuciłem się na lornetki, tak jak koledzy zresztą. Ale obserwacje miały sens tylko powyżej 15-20 stopni nad horyzontem. Nawet w TS-ce Michała widok M47 w jednym kadrze z M46 był mizerny (przez łunę), a pamiętam, że kilka miesięcy temu prawie wyskoczyłem z papci, jak go zobaczyłem w tej lornetce (z tamtych obserwacji oprócz tego duetu wrażenie jeszcze zrobił na mnie trapez Oriona w lornecie kątowej @Paweł Sz. ).

Teleskop spakowałem ok. 22.30, potem jeszcze prawie godzinę obserwowałem dwoma lornetkami. Wyjeżdżaliśmy razem z Tomkiem ok. 23.30, a Michał jeszcze został na placu boju.

Do następnego razu (a ten maraton to chyba będę musiał zaliczyć pod naprawdę ciemnym niebem kiedyś...)

  • Like 4
  • Thanks 1

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

@taffik łuna przez wilgoć? Niską temp.? Aż szkoda, bo wieczór wyglądał bardzo obiecująco.

Pozdrowienia od aktywnego Słońca ,które wczoraj zafundowalo zorze na N Polski.Niestety spektakularne pokazy naturalnych ogni( zorza ) niesie ze  sobą  konsekwencje......🙃

 

Edytowane przez Erik68
  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Napisano
26 minut temu, Erik68 napisał:

Pozdrowienia od aktywnego Słońca ,które wczoraj zafundowalo zorze na N Polski.Niestety spektakularne pokazy naturalnych ogni( zorza ) niesie ze  sobą  konsekwencje......🙃

 

Dokładnie, ale wczoraj tzn dziś no z soboty na niedzielę to ani dobrej zorzy ani dobrego nieba , ehh .

Mimo to posiedzieliśmy do samego wschodu słońca, szkoda pogody ,nam na PN został się jeszcze jeden nów i do sierpnia baj baj (białe noce)

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
38 minut temu, Erik68 napisał:

Niestety spektakularne pokazy naturalnych ogni( zorza ) niesie ze  sobą  konsekwencje.

OK, to wiele tłumaczy. Nie musimy szukać nowej miejscówki 🙃

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Ale i tak było kilkukrotnie lepiej jak w saharyjski dzień kobiet.

Świetny bolid około 2 nocy , aż jasno się zrobiło , pomarańczowy kolor i fragmentacja.

Widział ktoś?

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano (edytowane)
9 godzin temu, taffik napisał:

W tym czasie dojechał na Folwark @jutomi z dwoma lornetkami (SRBC 6x32 i setką, której nazwy producenta nie spamiętałem) oraz żurawiem. Jakąś godzinę później dotarł też @Michał Sz.. Było sucho, bezwietrznie i trochę cieplej niż we środę, ale... niebo było gorsze. Galaktyki, takie jak Wir, które we środę bardzo mocno świeciły jądrami (😉) i w których dało się we środę wyłapać delikatne zarysy ramion, dziś były tylko bladymi plamkami z lekkimi pojaśnieniami w centrum. To samo można było powiedzieć o każdym obiekcie, włączając kuliste, z wyjątkiem Jowisza

Dziękuję @taffik i @Michał Sz. za miłe towarzystwo w trakcie wczorajszych astroobserwacji. Potwierdzam nie najlepsze warunki obserwacyjne. SQML w zenicie przez cały czas pokazywał wartości z przedziału 20,65-20,71 mag/arcsec2 i ani setnej więcej. 😟

Na szczęście do obserwacji szerokich pól i klasyków z lornetkach 3x65, 6x32 i 25x100 (Zhumell) warunki były wystarczające. Przypomniałem sobie jak komfortowe jest połączenie zestawu: lornetka + statyw z montażem równoległobocznym + leżaczek zero gravity😎

Z drugiej strony zobaczyłem jak poszedł do przodu komfort obserwacji dzięki zestawowi ZWO: montaż harmoniczny + ASIAIR z kamerką do guidingu + tablet. 😲. I nagle moja lista astrogadżetów must-have zrobiła się dużo dłuższa.  😜

Edytowane przez jutomi
  • Like 2
  • Thanks 1
Napisano
1 godzinę temu, Erik68 napisał:

Pozdrowienia od aktywnego Słońca ,które wczoraj zafundowalo zorze na N Polski.Niestety spektakularne pokazy naturalnych ogni( zorza ) niesie ze  sobą  konsekwencje......🙃

 

Zgadza się. Ja wczoraj byłem na super miejscówce pod bezchmurnym niebem w Lubuskiem i warunki przez słoneczko były sporo gorsze niż normalnie.

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Napisano
Godzinę temu, Koszy89 napisał:

Ale i tak było kilkukrotnie lepiej jak w saharyjski dzień kobiet.

Świetny bolid około 2 nocy , aż jasno się zrobiło , pomarańczowy kolor i fragmentacja.

Widział ktoś?

Widziałem. Był super.

  • Like 1

ATM 13",GSO 8", ES-y 82 : 24mm, 14mm, 8,8mm, 6,7mm, 4,7mm , GSO Superview 30mm, Nikon Action EX 10x50

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, jutomi napisał:

Przypomniałem sobie jak komfortowe jest połączenie zestawu: lornetka + statyw z montażem równoległobocznym + leżaczek zero gravity😎

 

Masz może foto takiego zestawu? Bardzo mnie ciekawi 🙂

Edytowane przez Paweł Sz.

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano (edytowane)

Ciągle zapominam o fotce tego zestawu pod nocnym niebem. Wczoraj też zapomniałem poprosić Was o jakąś fotkę. 😄

Główne elementy zestawu:

Montaż równoległoboczny o (teoretycznej) nośności 8kg: https://www.cloudynights.com/articles/user-reviews/astro-devices-of-ukraine-parallelogram-standard-ii-pro-r3089/ To produkt chyba już nie istniejącej ukraińskiej firmy Astro-Devices. Aktualnie z montaży równoległobocznych znalazłem tylko takie,  produkty: https://www.teleskop-express.de/en/artesky-166/mounts-azimutal-without-goto-21/artesky-parallelogram-mount-v2-for-large-binoculars-18921    https://www.astroshop.pl/montaze/orion-montaz-monster-parallelogram-ze-statywem/p,44457

Leżaków typu zero-gravity jest zatrzęsienie w sieci. Ja kupowałem taki: https://allegro.pl/produkt/lezak-ogrodowy-plazowy-skladany-krzeslo-fotel-zero-gravity-zaglowek-polka-e33acaf6-a9e1-4a75-aae3-a57c634e1d36?offerId=18401462355

A recenzja lornetki Zhumell Tachyon 25x100 od ponad dekady ma swój wątek na forum: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9226-zhumell-tachyon-25x100-egzotyczny-pięciokilowiec/#comment-123253

A mój docelowy zestaw do komfortowego lornetkowania będzie wyglądał mniej więcej tak:

111.jpg.7e8fad8c3893c3be6adc3179cca1d910.jpg

 

 

 

Edytowane przez jutomi
Napisano

Dziś?

Screenshot(2).thumb.jpg.55884408e169e02185fdecbb60c7808a.jpg

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

No teraz niby czysto. A o której planujecie? Jeszcze muszę rundkę zrobić do Poznania, więc nie wiem, czy mi się uda, ale może z lornetkami bym wpadł na godzinkę 🤔

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

My już jesteśmy.  Jest żyleta.  Księżyc wymiata. Jowisz bije po oczach. Planujemy być  max do 22.00

  • Like 1

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Napisano

OK, uadnych obserwacji. Ja byłbym najwcześniej o 21. Chyba sobie dziś daruję.

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano

Dzięki @Thomasza zmobilizowanie do czegoś, czego już nie robiłem od dawna (w ciągu ostatniego roku może 2-3 razy), czyli do wyciągnięcia dobsona (na rozstawienie i schłodzenie SCT nie było czasu) i obserwacji Księżyca z ręcznym prowadzeniem 🙂 Księżyc rzeczywiście wymiatał. Uskok (klif?) Rupes Altai widowiskowo wcinał się poza terminatora, świecąc na krawędziach. Theophilus też ładnie odbijał światło słoneczne wewnętrzną stroną krateru w po zacienionej części. Jak już mi Księżyc zaszedł za dachy sąsiadów, porozbijałem jeszcze trochę podwójnych i potem przerzuciłem się na Jowisza. To ręczne prowadzenie w dobsonie ma jednak swój urok, no i ta WCP na "górnym" pasie Jowisza 🙃 (dziś ładnie komponowała się z cieniem Europy).

  • Like 2

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano (edytowane)

No proszę, dziś znowu czyste niebo. Księżyc z Jowiszem w duecie.

Edytowane przez taffik

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Napisano
1 minutę temu, polaris napisał:

rwa tranzyt WCP, Io, Ganimedesa i cienia Io.

Kurcze, a ja w kinepolis na Interstellar...

GSO 8" Dob, 120 APO, SCT 8", iOptron CEM26, ZWO AM5, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.