Skocz do zawartości

Fale elektromagnetyczne a obiekty kosmiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem zapytać na forum bo męczy mnie od dawna jedna kwestia.

Jak to jest z emisją fal EM na różnych długościach przez poszczególne obiekty. 

Oczywistym jest że gwiazdy emitują światło widzialne. Pulsary zostały odkryte na falach radiowych - podobnie jak kwazary. Wiem, że dyski akrecyjne czarnych dziur dzięki ogromnej energii świecą w RTG.

Z tymże z tego co wiem na przykład pulsar emituje również światło widzialne. Tak samo kwazar - niektóre widać w co lepszych teleskopach. 

Fotony w jądrze Słońca uwalniają się jako fotony gamma które podczas przebijania się przez fotosferę wytracają energię schodząć na RTG i w końcu na widzialne. Wydziela też ciepło więc świeci na falach podczerwonych.

To teraz pytania:

Czy Słońce (i inne gwiazdy) świeci na falach radiowych? Jeśli tak to dlaczego - skąd biorą się fotony o najniższej energii?

Czy istnieją gwiazdy które świecą w RTG? Czy też maksymalnie jest to ultrafiolet?

Czy pulsar w Mgławicy Kraba jest obserwowany widzialnie (wiadomo że przez Hubble`a a nie Syntę 10 ;) ) czy tylko po falach radiowych wiemy że tam jest?

Czy dysk akrecyjny może świecić jedynie w RTG i wtedy nie będzie widzialny? 

Czemu kwazary najmocniej świecą na falach radiowych - to jest tylko i wyłączenie efekt rozszerzania się kosmosu i ich ogromnej odległości do nas?

Czy promieniowanie gamma uwalniane jest tylko podczas  GRB i nie ma obiektów które generują je na dłuższą skalę - lub też emitują ale fotony po drodze wytracają energię?

 

Zaznaczę też, że nie jestem fizykiem, nie posługuję się wzorami itp.  Ogarniam kosmologię na poziomie poznawczo - zrozumieniowym . Jestem zdania że jeśli ktoś rozumie dane zagadnienie umie je prosto i obrazowo wytłumaczyć - i o takie odpowiedzi proszę jeśli ktoś potrafi ich udzielić. 

Pozdrawiam

 

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Black Star napisał:

Witam,

postanowiłem zapytać na forum bo męczy mnie od dawna jedna kwestia.

Jak to jest z emisją fal EM na różnych długościach przez poszczególne obiekty. 

... Zaznaczę też, że nie jestem fizykiem, nie posługuję się wzorami itp.  Ogarniam kosmologię na poziomie poznawczo - zrozumieniowym . Jestem zdania że jeśli ktoś rozumie dane zagadnienie umie je prosto i obrazowo wytłumaczyć - i o takie odpowiedzi proszę jeśli ktoś potrafi ich udzielić. 

Pozdrawiam

Oj, Kolego, coś idziesz na łatwiznę. Woojek wie wszystko :))

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)