Skocz do zawartości

Zaniedbana TS 15x70 MX Marine pod miejskim niebem.


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsze czyste nocne niebo grzechem byłoby nie wykorzystać, odkurzyłem więc moją TS 15x70 MX Marine ponieważ długo już gwiazd nie oglądała i tak jakbym odkrył ją na nowo. M42, mój Boże ,co za widok mimo miejskiego nieba (wystawiłem stojak z lornetą przed budynkiem w pracy w centrum miasta!) Środek mgławicy jasny, wewnątrz Trapez, całość jakby okolona pyłowym pasem, ale najbardziej urzekła mnie reszta ciemniejsza znacznie większa część mgławicy odcinająca się wielka szara poświata jakby Batman rozłożył swoją pelerynę. Niezwykły widok mimo zaświetlonego miejskiego nieba. Następny wypad zaplanowałem na moją wiejską miejscówkę i już sobie wyobrażam jaki piękny widok mnie czeka. Udało się jeszcze wyhaczyć między innymi M81 i 82, piękne gromady w Wożnicy i Kasjopei, ale na triplecie Lwa poległem, nie udało się. Stwierdziłem jedno, że lorneta to lorneta i predzej pozbyłbym się teleskopu niż mojej TS. Tak jakbym odkrył ją na nowo! Pozdrawiam i ciemnego, czystego nieba życzę!!!

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zamontował do niej, choćby filtry UHC - S, to kopara opadła by Ci z hukiem. ;) Oglądałem ją przez mojego Newtona 150/750 z takim filtrem, i nasadką Bino SW z okularami 15 mm. I choć mam wadę w jednym oku, to i tak widok był niesamowity...

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj późnym wieczorem u mnie niebo kryształowo czyste i choć na kilka chwil skupiłem się tylko na M42 (dosłownie 35 minut, ale się opłaciło) bo więcej czasu nie było, wystawiłem TS 15x70 Marine i refraktor Bresser 102/460ED. Na pierwszy rzut lorneta, ostatnio zabrakło mnie do obserwacji M42 filtrów (UHC-E) więc wpierw bez filtrów a potem z filtrami. No, widok niesamowity, mimo, że słabsze gwiazdki niestety filtry wycięły, ale sama mgławica to dech zaparło, większa i dużo wyraźniejsza. Następnie refraktor, na początek okular ES 11mm 82°(42x), bez filtra widok ładny a sama mgławica z Trapezem piękna, ale z O-lll to była już inna bajka, obłęd w oczach, jasny obszar wyraźnie odcięty od tła i dużo większy. Potem ES 6,5mm 82°(71x), tu podobnie, tylko wszystko większe i jaśniejsze i jakby pasemka były widoczne, i na koniec okular Meade 4,5mm HD-60 (102x) także z O-lll, sami sobie wyobraźcie co to był za widok! W teleskopie użyłem UHC-E i O-lll, w lornecie tylko UHC-E, tlenowy mam tylko jeden, ale niedługo ten błąd naprawię. Chce tylko dodać, że w filtrze O-lll widok był zdecydowanie lepszy niż w UHC-E. Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)