Skocz do zawartości

Moje boje z IC 349


Rekomendowane odpowiedzi

Ja ostatnio pisałem na forum, że ludzie niechętnie opisują jak coś im nie wychodzi. A tu taki temat dwa dni później. Teraz ja muszę odszczekać...
Bardzo fajnie, że opisałeś, że jednak nie wyszło. Nie zawsze wychodzi i umiejętność dostrzeżenia tego daje szanse na poprawę w przyszłości. Życzę Ci aby się jednak kiedyś udało.

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki, czasem człowieka kusi by coś przemilczeć, cichaczem usunąć status i takie tam, ;) ale stwierdziłem, że choć tu warto mówić jak jest, a nie zaklinać rzeczywistość. Koloryzowanie czy wręcz naginanie faktów do niczego dobrego nie prowadzi. 

Dziś pobawię się z NGC 1555 (którą kiedyś tam widziałem, ale dość dawno). To też niezłe wyzwanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że jest tyle osób zainteresowanych IC349 ;)

A przechodząc do meritum: fajnie, że napisałeś tak jak było. Myślę, że kiedy operuje się na granicach percepcji, takie chohloki mogą się przydażać. I to zarówno sprzęt jak i wzrok lubią płatać figle.

 Niech rewolucyja czujność nigdy nas towarzysze nie opuści! ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Szarlej napisał:

Bardzo ciekawy pomysł z "occulting bar", czarnym paskiem przyslaniajacym częściowo pole widzenia okularu. Rainer Vogel kiedyś pisał, że przygotował sobie taki okular (bodajże 5mm) i obserwował nim Syriusza B. Myślę, że miałbyś większe szanse dostrzec IC 349 z takim okularem. Pewnie też bardzo by pomógł przy polowaniu na Leo I, przyslaniajac Regulusa.

Ja chyba wspomniałem kiedyś o Mglawicy Barnarda przy okazji opisywania Plejad jako OT. Ktoś pamięta? ?

Pamięta. Nie dalej jak wczoraj to czytałem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Gratuluję również pierwszego (chyba) szkicu :)

Jak Ty dajesz radę prowadzić teleskop przy takim powiększeniu? Mój dobson robi "kangury", kiedy chcę go przesuwać o niewielki kąt. Pewnie przydałoby się łożyskowanie.

PS. Jestem ciekawy czy gięty pająk byłby pomocny przy wyłuskaniu Icka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podszedłem wczoraj, podczas krótkich obserwacji, do tematu IC349. Nie ma lekko ;)  Detite 5mm (370x) daje za małe powiększenie. Co prawda zaczynają wyskakiwać te dwie gwiazdki tworzące trójkąt z Merope, ale czuje się, że to jeszcze nie to. Na takie okazje trzymam Takahashi 3.6mm (516x). Gwiazdki namiarowe już lepiej widoczne. Chowam Merope poza diafragmę, jednak kangury jakie robi montaż podczas delikatnego przesuwania teleskopu skutecznie przeszkadzają w skupieniu uwagi. 3-4 razy miga mglista plamka pomiedzy Merope a gwiazdką namiarową, jednak nie jestem do końca pewien, czy to jest to, czy odblask. Następnym razem wezmę platformę paralaktyczną i wtedy obraz będzie stabilniejszy. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)