Skocz do zawartości

Stara optyka - czy coś jeszcze z tego będzie?


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Leon napisał:

Co do szukacza, podobne były w Skyluksach, powiedział bym nawet że identyczne.

Bardzo możliwe. Dzisiaj te stare modele Skyluxów chodzą na e-bayu nawet po 1000 zł.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Leon napisał:

Co do ukruszonej soczewki w okularze: możesz spróbować przylepić pierścień z papieru od strony wykruszenia ( najlepiej z takiego w które pakuje się materiały światłoczułe) lub zamalować po obwodzie czarną farbą.

Dzięki, też myślałem o wstawieniu jakiejś przesłonki ale w sumie tragedii nie ma - w patrzeniu nie przeszkadza, w polu widzenia nie ma po tym śladu, a od strony dekoracyjnej dodaje dramatyzmu - widać że sprzęt "swoje przeszedł". Myślę że jak będę nim szpanował przed znajomymi spoza branży astro, to będą się do niego odnosić z większym nabożeństwem ?

20200202_235823.jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kątówki, a może zamiast niej, okular prostujący 10 mm jest on razem z przedłużką a koszt około 80 zł.  Obraz byłby w pełni ziemski i pewnie bardziej zainteresowałby znajomych. Swego czasu zainstalowałem taki w ZTR 457 i obraz był znakomity, choć w tym przypadku powiększenie było by może za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem fanem długich achromatów, ale ten sprzęt bardzo fajnie wygląda. Nie porównałbym go do współczesnych marketowych zabawek. :) 

@lulu czy mógłbyś opisać jak się sprawdza montaż? Ze zdjęć wygląda jakby kiedyś bardziej sensownie dobierano montaż do teleskopu. Wygląda stabilnie...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jednak lekki, delikatny montaż i statyw (ależ się to miło nosi w porównaniu z moim ponad 20-kilogramowym setupem SW...), więc nazwanie go stabilnym byłoby pewnym semantycznym nadużyciem ? Raczej nazwałbym go wygodnym, bo pomimo wyraźnego luzu w osi poziomej (ten wynalazek z bolcem blokowanym śrubą regulującym nachylenie tubusa nie może być sztywny bo bolec nie przesuwałby się swobodnie w tulei - musi być pewien luz) ustawianie obiektu jest bardzo wygodne. Próbowałem na razie tylko z latarniami za oknem i barlowem, z którym okular prawie ostrzy mimo braku kątówki. Ale wydaje się że wstępne namierzenie obiektu i kilka mikro-ruchów pozwalają błyskawicznie ustawić, a potem sprawnie śledzić obiekt. natomiast dotykanie łapskami do wyciągu itp. oczywiście powoduje trzęsawicę. Ale refraktor SW na EQ-5 też się trzęsie jak galareta...

Spotkałem się z narzekaniami ludzi że tubus jest źle wyważony i jak go poluzować - opada "na nos". Ale nie wiem czy to nie jest celowe - czy nie służy właśnie temu żeby tubus "spoczywał" mimo pewnego luzu pod własnym ciężarem, co zapewnia wygodną precyzję mikroruchów. Przypominałoby to zasadę działania mikroruchów w osi pionowej, gdzie "docisk" daje sprężyna - a tu mamy po prostu grawitację.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że utrzyma kamerkę, a jeśli tak to chętnie wrzucę fotki albo filmik. Oczywiście nie RGB-aligned ?

Tutaj gość pokazuje filmiki z refraktora 60/700 ale bardzo markowego - właśnie wspomniany już w wątku Unitron-Polarex (tak przynajmniej twierdzi):

https://www.youtube.com/watch?v=bPsF3UobdG8&list=TLPQMDQwMjIwMjDa4hLJ5-OsOw&index=2

i cóż - efekt jest kiepski, ale trudno powiedzieć czy to zasługa sprzętu, czy może nieumiejętnego obchodzenia się z nim, nieustawienia ostrości, filmowania na niskiej wysokości nad horyzontem itp. Na youtubie są z kolei filmiki z 40 mm (!!!) Unitrona pokazujące świetną jakość, chociaż filmik jest mono więc nie da się oszacować aberracji chromatycznej:

 

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pierwsze ujęcie... Kamerka Datyson, mozaika z kilkunastu pojedynczych ujęć wykonanych z widoczną na zdjęciu wyżej, oryginalną soczewką Barlowa. Niestety nie mam innej możliwości - bez Barlowa ognisko wypada sporo za wyciągiem więc dopóki nie dokupię kątówki, nie dowiem się jak działa refraktorek bez Barlowa... Zdjęcie w wersji czarno-białej nie po to by ukrywać aberrację chromatycznę - ta tania kamerka tak zabarwia obraz że nie było sensu walczyć z tym zafarbem. Podwieszę filmik na którym będzie widać obraz nie obrobiony, można będzie ocenić aberrację. Myślę że jak na 6 cm szkła nie jest źle.

Ksiezyc 05 02 2020 viking.jpg

  • Like 4

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lulu napisał:

Myślę że jak na 6 cm szkła nie jest źle.

60mm achromat i kamerka Datyson... Jak dla mnie efekt super. Widać, że masz wprawę w obróbce. Nie wiem czy moje pierwsze próby z SW 120ED nie wyglądały gorzej niż to co Ty zaprezentowałeś :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he - dzięki dzięki, moje pierwsze wprawki z tą kamerka i 120ED też były koszmarne, ale widzę że to raczej kwestia opanowania kamerki i SharpCapa, a nie samego instrumentu. Z tej samej rury można uzyskać baaaardzo różne obrazki i nie wiem czy na prawdę więcej nie zależy od tego co na końcu tej rury niż od tego co na początku ? Zrobiłem porównanie z fotką uzyskaną również wczoraj na SW 120ED. Nie do końca uczciwe, bo zdjęcia z japońca, z użyciem kamerki, były wyjściowo o dużo wyższej rozdzielczości, a do edka wsadziłem po prostu w ognisko kiepskiej jakości lustrzankę Olympusa o matrycy 10 mpx, na której tarcza zajmuje niewielką część powierzchni. Ale żeby porównanie było miarodajne musiałbym zrobić kolejną mozaikę ze zdjęć z edka z użyciem kamerki i Barlowa - a nie miałem już siły się dłużej mrozić ?

 

Ksiezyc 05 02 2020 razem p.png

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam - lepiej odratuj jakiś egzemplarz to będziesz miał radochę i satysfakcję ? Optycznie nie jest to przecież pierwsza liga i nie chodzi o to by z niego na co dzień korzystać przy obserwacjach więc nie ważne jak wyjdzie taka "rewaloryzacja" - i tak będziesz miał frajdę.

Żeby zrobić to zdjęcie musiałem się trochę nagimnastykować - ułowienie kilkunastu ujęć do mozaiki przy tym dość delikatnym montażu azymutalnym nie było proste. Wrażenia z obserwacji wizualnych są bardzo wstępne, nie miałem siły robić na mrozie porównań z innymi sprzętami. Musiałem użyć kitowego Barlowa - bez kątówki nie dam rady inaczej. Obraz z Barlowem jest precyzyjny, kontrastowy. Aberracja chromatyczna jest - ale nie degraduje specjalnie obrazu, nie są to żadne tęczowe mgiełki i rozmycia - po prostu lekkie przebarwienia na kontrastowych krawędziach kraterów, tarczy itp. Oglądałem Księżyc kitowym Kellnerem 18 mm i ortoskopem Zeissa 10 mm. Po pierwszych próbach wykonanych jeszcze przy jasnym niebie obawiałem się, że obraz będzie zbyt ciemny, ale przeciwnie - z Kellnerem (pow. 78x) był w nocy zdecydowanie zbyt jasny, a z Zeissem - w sam raz. Powiększenie dawane przez Zeissa (140x) było już powyżej nominalnych możliwości obiektywu, ale nie widać było żadnych objawów degradacji obrazu, który zachował tę samą precyzję co przy powiększeniu 78x. Co ciekawe, ten kitowy Kellner okazał się całkiem przyzwoitym okularem, nie dawał wcale dodatkowej aberracji w porównaniu z ortoskopem Zeissa i utrzymywał tę samą jakość obrazu praktycznie w całym polu widzenia. Tyle, że jest dość wrażliwy na nieosiowe patrzenie. Nie mam niestety innych okularów 0,965'' żeby mieć większe porównanie.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o jego właściwości optyczne ale jako o ozdobę salonu :) To, że ma napis Japan nie gwarantuje super jakości, patrzyłem już przez stare lornetki japońskie nie warte złamanego grosza a kosztujące tyle co współczesne Aculony z salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ozdoba taki trochę zjedzony zębem czasu nawet lepiej się nadaje. Kilka dni temu dokładnie ten model tylko pod inną nazwą był do kupienia na e-bayu chyba w ogóle nie używany. Pudło było trochę zszargane, ale zawartość wyglądała na nietkniętą. Nie wiem co tam był za obiektyw, ale statyw i detale wyglądało tak samo jak w tym Vikingu. Łamałem się nawet czy nie kupić, ale pomyślałem w końcu że po co - nie dość że kolor ordynarny "granatowy" to jeszcze pachnie nowością, mimo że stare. Ozdoba z tego żadna, a instrument optyczny w sumie też - zwłaszcza że obiektyw mógł być gorszej jakości, co można było podejrzewać na podstawie dziadowskich okularów Hyugensa dołączonych do zestawu. Moim zdaniem uszkodzenia typu otarcia, obicia itp. nie przeszkadzają a przeciwnie - podnoszą dekoracyjny walor, o ile całość sprzętu jest zadbana, nie razi brudem, rdzą itd.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)