Skocz do zawartości

Trudne początki.


BobbyEverlast

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Nie znalazłem innego miejsca na FA by się przywitać więc zaryzykowałem tutaj.

Przeglądam forum od kilku tygodni, czytam materiały z internetu o pasji/hobby jaką jest obserwacja kosmosu - tego bliższego jak nasz Księżyc i tego dalszego...

By nie zadawać pytań w stylu "czym się różni teleskop od lornetki?" najpierw poczytałem trochę by mieć ogólny obraz o zagadnieniu. Niestety czym dłużej czytam tym mam pytań więcej. :-)

Stąd właśnie postanowiłem zarejestrować się na FA. Wierzę, że czytając dalej ogarnę temat na tyle, że ilość pytań się zmniejszy. Naiwna to być może wiara bo posługujecie się tutaj często słownictwem, które by zrozumieć muszę zatrudnić wujka Googla. :-)

Niemniej jednak cieszę się, że znalazłem to forum i dziękuję za to że Wy - fani/pasjonaci/znawcy tutaj jesteście!

Jestem zupełnie niedoświadczonym, kompletnie początkującym w zakresie wiedzy obserwatorem kosmosu, choć moje zainteresowanie trwa od 40 lat gdy jako siedmiolatek wychodziłem w sierpniowe noce, by nad poligonowym jeziorem (absolutna ciemność) popatrzeć gołym okiem na deszcze meteorytów. Proszę więc Was o wyrozumiałość...

Po co w ogóle ten post i przydługi wstęp?

Chciałbym zakupić swój pierwszy teleskop...

Ta chęć chodzi za mną od kilku lat gdy po raz pierwszy zetknąłem na księżyc w pełni przez badziewną lornetkę 15x70...chyba Celestron to był...

Z uwagi na niewielki balkon, zresztą niezbyt fortunnie usytuowany, bardzo częste wyjazdy w całą Europę, dostęp do miejsc niemal calkowicie pozbawionych świateł, myślałem o pierwszym, niezbyt drogim, maksymalnie mobilnym sprzęcie.

W oko, na podstawie przeczytanych recenzji i artykułów wpadł mi Sky-Watcher MAK 102/1300 EQ-2.

Przeczytałem jednak, że ten montaż to trochę słabo a nie znam mobilności innych montaży no i jestem w kropce...

Czy ten teleskop dla kompletnego, baaaardzo mobilnego nowicjusza będzie do pierwszych obserwacji ok? Jeśli ten montaż NA PRAWDĘ "nie daje rady" to jaki, inny, mobilny kupić? Czy da się zestaw wozić po Europie i rozstawić do obserwacji w ciągu jakiegoś rozsądnego czasu?

Czy taki (lub podobny) zestaw jest podatny na uszkodzenia? Czy są w związku z tym jakieś futerały, boxy czy cokolwiek co zabezpiecza sprzęt i nie waży przysłowiowych 100 kg?

No i na koniec jeszcze jedna sprawa: nie mogę pobrać pliku "Pierwszy teleskop i osprzęt..." Why?

Zechce ktoś z Was pomóc?

Pozdrawiam i życzę niezapomnianych widoków nieba w 2020 roku...

BobbyEverlast vel Cespenar...

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Nie, ten Mak nie. 

Ale zanim będzie można Ci pomóc, to poszukaj, tu jest dział - pierwszy teleskop. 

Odpowiedz na kilka pytań. 

Jak: skąd będziesz obserwować (miasyo/wieś), jak ciemno tam jest (czy widzisz Drogę Mleczną), budżet? 

Im większa apertura tym więcej zobaczysz, im większa apertura, tym sprzęt więcej waży. Czy ciężki sprzęt to problem? 

Choćby te pytania. 

 

EDIT tu dużo informacji:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Jako pierwszy teleskop zwykle proponowany jest 8 calowy Newton na montażu Dobsona o światłosile F6 (1200mm). I to jest dobry wybór. 20cm lustra pokaże sporo, bardzo dużo. 

Od czegoś trzeba zacząć. Zanim zakupisz cokolwiek, spróbuj znaleźć ludzi w okolicy i umówić się na obserwacje. Tylko obserwacje w terenie, dotknięcie sprzętu coś rzeczywiście pokaże, czegoś się nauczysz i może określisz co tak naprawdę interesuje Cię najbardziej. A i tak wrócisz do DSów, czego Ci bardzo życzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BobbyEverlast napisał:

bardzo częste wyjazdy w całą Europę, dostęp do miejsc niemal calkowicie pozbawionych świateł, myślałem o pierwszym, niezbyt drogim, maksymalnie mobilnym sprzęcie.

To ma być sprzęt do samochodu czy do samolotu. Bo czasami sprzęt musi być naprawdę maksymalnie mobilny... Co Ciebie ogranicza? Gabaryty, waga, czas rozstawiania? 

Tu masz pytania o których mówi Jacek:

Może coś jeszcze w ciemno do poczytania. Nie jest to propozycja, którą bierzemy bez zastanowienia się. Ma też swoje wady, które warto znać. 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Nie, ten Mak nie. 
Ale zanim będzie można Ci pomóc, to poszukaj, tu jest dział - pierwszy teleskop. 
Odpowiedz na kilka pytań. 
Jak: skąd będziesz obserwować (miasyo/wieś), jak ciemno tam jest (czy widzisz Drogę Mleczną), budżet? 
Im większa apertura tym więcej zobaczysz, im większa apertura, tym sprzęt więcej waży. Czy ciężki sprzęt to problem? 
Choćby te pytania. 
Oj! Nie ten MAK? Ok...
W ciągu roku ok. 250 dni spędzam w Europie. Stąd trudno mi określić "skąd". Zazwyczaj sam szukam ciemnych, pozamiejskich miejsc bo uwielbiam patrzeć na rozgwieżdżone? niebo...
Czas spędzony w Polsce to pewnie balkon w mieście 75 tyś. choć osobiście tego nie widzę i przymierzałem/przymierzam się do zakupu działki po za miastem po pierwsze dla relaksu a przy okazji byłoby to dobre, ciemne podmiejskie miejsce do obserwacji...
Wszystko to skłania mnie do ultramobilnego sprzętu. Tak akurat MUSI być...

Dział o którym wspominasz czytam namiętnie ale ni chol... nie mogę ściągnąć pliku o którym pisałem. Wiele pewnie by mi to pomogło ale faktem jest że 100 recenzji i opisów nie zastąpi początkującemu trzech porad doświadczonych obserwatorów...
Budżet...tu sprawa jest trudniejsza...
Mogę wydać 100 zł jeśli sprzęt będzie absolutnie genialny, sprawdzi się w zakresie mobilności i jakości a mogę wydać 10 000 ale czy to ma sens dla absolutnie początkującego? Ważna jest mobilność, ważna jest waga, ważne jest to bym nie wydał kasy zupełnie ponad moje początkujące potrzeby, umiejętności, możliwości... Stąd myślałem że na kompletny start 2000 może wystarczą...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pmochocki napisał:

Dla formalności zapytam. Interesują Ciebie obiekty głębokiego nieba i na tym się skupiamy a nie na księżycu i planetach?

Hej Piotr, nie sądzę, aby kolega to wiedział ?

Moim zdaniem zwykle, ta wiedza 'przychodzi' po tym, jak ktoś sam spojrzy w okular i zobaczy inną galaktykę. Wtedy, gdy człowiek długo patrzy w ciemność i nagle stwierdza, że ta ciemność też patrzy na niego, że zacytuję klasyka ?

A serio, to znam osobiście tylko jednego kolegę, który przedkłada Księżyc nad DSy, ale to tylko z powodu zaświetlenia miejsca gdzie mieszka. 

Jednak nie znamy warunków, w jakich kolega będzie obserwować niebo. A ponieważ zmienia często miejsce zamieszkania, to mam kilka propozycji. 

1. Mak 127 na montażu AZ4 (ale mikroruchów brak) 

2. SCT8, lub SCT6 na AZ4 (ale te mikroruchy i mało kasy) 

3. Refraktor, tylko jaki, 2k PLN to mało na np ED 80. Może achromat 120/600 ale planet to sonie nie poogląda (ale tych i tak nie zobaczymy przez najbliższy czas). 

Żadnej metrowej rurki nie proponuję. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, sami widzicie... mnóstwo pytań, które i ja mam... na "dziś" interesuje mnie głównie księżyc i planety bo do głębokiego nieba to mi na prawdę daleko... Od naszego układu słonecznego chciałbym zacząć na sprzęcie w miarę rozsądnym... Potem zobaczymy... Ktoś w jakimś temacie zadał retoryczne pytanie: "ile można gapić się na księżyc?" A ja odpowiedziałem sobie na to pytanie tak: "wciąż, stale" bo jest dla mnie czymś nowym przez optykę...
Pojawiły się od kolegów już pierwsze propozycje, wszystkie przeglądam, będę rozważał i nadal czytał oraz "słuchał" Waszych rad. One są dla mnie najważniejsze...
Nadal nie mogę "dobrać" się do pliku o którym wspominałem a pewnie to byłoby dla mnie ważne i pomocne...
Wciąż czekam na Wasze sugestie, przeglądam i czytam o sprzęcie, który proponujecie. Proszę, pamiętajcie w propozycjach: 1.mobilność, 2.moje doświadczenie, 3.cena, 4. Najpierw "nasze niebo" a głębokie kiedyś i na innym sprzęcie zapewne...
Bardzo dziękuję za pierwsze zainteresowanie, liczyłem i liczę na Waszą pomoc...
Pozdrawiam
BobbyEverlast vel Cespenar

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę mobilny ze sporymi możliwościami i niewielkim rozmiarem? Aż się prosi krzyknąć SW 102/500 na AZ4 z aluminium, może nawet 120/600.

Jednak jeśli bardziej nastawiasz się na relaks z US to chyba Mak 127 na AZ4 będzie dobrym wyborem, do tego nasadka bino i ze 2 parki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lolak89 napisał:

Jednak jeśli bardziej nastawiasz się na relaks z US to chyba Mak 127 na AZ4 będzie dobrym wyborem

Tak, ale do tego nie trzeba jeździć pod ciemne niebo. Można z centrum mista. 

Przy czym trzeba powiedzieć, że planety teraz nisko. Chyba, że jeździsz na południe Europy tam będzie lepiej. 

Mak 127 jest bardzo mobilny i bez problemu działa z tanimi okularami. Ja bym brał wersję z wyciągiem 2". Wady: trzeba chłodzić. Czyli godzinkę przed użyciem wystawić na zewnątrz, aby temperatura się wyrównała. Ponadto MAK ma wąskie pole widsenia, ograniczone średnicą przelotu. Jasne obiekty głębokiego nieba też pokaze:

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę mobilny ze sporymi możliwościami i niewielkim rozmiarem? Aż się prosi krzyknąć SW 102/500 na AZ4 z aluminium, może nawet 120/600.
Jednak jeśli bardziej nastawiasz się na relaks z US to chyba Mak 127 na AZ4 będzie dobrym wyborem, do tego nasadka bino i ze 2 parki.
Hej! Pisząc "120/600" czy miałeś na myśli ten konkretny model: Teleskop Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3 (BK1206AZ3)? Dla Was symbolika jest za pewne oczywista a dla mnie jeszcze "jak krowie " :-)
To samo tyczy "MAK 127"...to kompletnie dla mnie nic nie znaczy...
Proszę zrozumcie moją konsternację...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam, że jeśli jeździsz po Europie i masz okazje bywać pod ciemnym niebem powinieneś zainteresować się obiektami głębokiego nieba. Taki achromat 120/600 super sprawa. Do Księżyca zawsze można zmniejszyć apertuę, gdy aberracja będzie Cię drażnić. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dokładnie wyjaśnił o co biega. Krótko mówiąc 120/600 na montażu AZ3 jak go sprzedają nie ma sensu, tu AZ4 to minimum.

Mak 127 jest bardzo dobry na planety i Księżyc, to fakt, trzeba go wystawić na 30 minut na zewnątrz żeby dawał bardziej stabilne obrazy ale jego kompaktowe wymiary i uzyskiwane obrazy Układu Słonecznego są bardzo dobre.

Refraktor 120/600 jest dobry do nauki nieba, odszukiwania obiektów DS(deep space) jednak wymaga droższych okularów żeby wycisnąć z niego ostatnie soki. Na dobrą sprawę ja stawiam na Maka albo nawet na GSO Classic Cassegrain 6".

Cena Cassegraina 150 mm w stosunku do maka 127 bardzo podobna a mamy wyciąg 2 cale dobrej jakości, brak problemów z chłodzeniem (w sumie też te 30minut wymagane), brak problemów z roszeniem menisku, do tego przelot optyczny 35 mm co jest sporo ponad to co oferuje mak 127 (około 27 mm przelotu), czyli w takim Cassegrainie możemy użyć na przykład 42 mm GSO SV i mieć całkiem fajne parametry do obiektów DS. Oczywiście pewne winietowanie jest nieuniknione ale jak słyszałem nawet do Maka 127 wkładano takie długie okulary :) 

No i są minusy, większa waga, większy rozmiar, prawdopodobnie większa szansa na rozkolimowanie układu choć nie powiem, żeby Mak miał tu znaczącą przewagę. Mój były Mak 150 przyjechał z zagramanicy spakowany pancernie a był całkiem rozkolimowany, więc stawiam na to, że każdy lusterkowiec wożony autem będzie na to podatny.

Może powiedz nam jak wygląda Twoja podróż? Jeździsz ciężarowym? Bo wtedy to może taki Cassegrain 150 czy mak 127 będzie ok ale jeśli osobówka a nie patrzysz na studzienki itd. to teleskop lustrzany może nie trzymać kolimacji. Wtedy stawiam na 120/600 albo ewentualnie SW ED 80/600 (bardziej nastawiony na ładny obraz Układu Słonecznego ale drogi), również na AZ4.

Zwyczajnie refraktor nie jest podatny na rozkolimowanie.

Powiedz nam coś więcej, w jakich warunkach miałby być najczęściej teleskop transportowany i gdzie używany.

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Karol_C napisał:

achromat F/5 do planet ? Autor chce jak narazie patrzeć na US ...

Do DSów i do księżyca po przesłonięciu apertury. Właśnie ustalamy, czy autor jest pewien, że wie czego chce. Bo nie trzeba rozpoczynać od planet, aby przejść do DSów... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy...
Bardzo dziękuję za ruch w temacie i...co raz większy zamęt w głowie. :-)
Odpowiem na kilka pytań...
1. Jako wojskowy emeryt dorabiam w aucie ciężarowym.
2. Moim domem jest Europa od Sztokholmu po Neapol przez około 250 dni w roku. Dziś na przykład bezchmurne niebo w okolicy Falun...ilość gwiazd mnie poraża!
3. Nie znam się jeszcze na głębokim niebie bo nigdy nie miałem z nim kontaktu, stąd moje preferencje idą zdecydowanie w kierunku naszego US.
4. Mobilność i względna lekkość zestawu, oraz czas składania i rozkładania z uwagi na pkt. 1 i 2 są dla mnie niezwykle ważne.

Jeśli coś pomogłem byście mogli mnie naprowadzić to super.
Dodam jeszcze, że od dwu lat do czytania używam okularów korekcyjnych - jeśli ma to wpływ na zakup konkretnych elementów zestawu (soczewek, wyciągów czy czegoś może innego)
BobbyEverlast vel Cespenar

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Bobby walczę ze sobą co wybrać na pierwszy "teleskop". Mimo, że jestem mocno zdecydowany na AR-102XS to moim dylematem jest na jaki montaż go zamocować. Bardziej skłaniam się do EQ3-2 może 5 z motorami a może nawet GoTo. Mam Canona którego mogę poświęcić do modowania więc astrofoto wchodzi w rachubę - nauka od podstaw. Pewnie potem jakiś guiding do tego. Rozglądam się za używanymi montażami i co jakiś czas coś ciekawego pojawia się na forum.  Na razie zbieram kasę. Przeraża mnie tylko że to studnia bez dna ;) Okular TeleVue potrafi kosztować nawet więcej niż tuba.

 

Pozdrawiam

i nadal śledzę wasze wpisy

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zapatrujesz na konieczność chłodzenia teleskopu przez minimum 30 minut? 

18 minut temu, BobbyEverlast napisał:

Dziś na przykład bezchmurne niebo w okolicy Falun...ilość gwiazd mnie poraża!

No właśnie! Masz warunki jak mało kto, więc ja będę starał się przekonać Ciebie, że warto spróbować z DSami. Obejrzyj sobie to i powiedz czy wygląda interesująco:

 

18 minut temu, BobbyEverlast napisał:

Mobilność i względna lekkość zestawu, oraz czas składania i rozkładania z uwagi na pkt. 1 i 2 są dla mnie niezwykle ważne.

Dlatego proponujemy AZ4 na aluminium. Montaż azymutalny wyjmujesz, wieszasz tubę i zaczynasz zabawę. 

Przeczytaj sobie może to: 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zapatrujesz na konieczność chłodzenia teleskopu przez minimum 30 minut? 
Dlatego proponujemy AZ4 na aluminium. Montaż azymutalny wyjmujesz, wieszasz tubę i zaczynasz zabawę. 
Przeczytaj sobie może to: 
 
 
30 min chłodzenia o których wspomniałeś a o czy czytałem już wcześniej na FA nie jest problemem. Kiedy "rozstawię" się na cały weekend to godzinka chłodzenia nic niemal nie znaczy. Choć do szczególnie cierpliwych w kwestii czekania nie należę. :-)
Ten montaż AZ4 rozumiem, że jest wystarczająco sztywny tak dla niedużych MAKów jak i niewielkich lunet... szybki w demontażu i łatwy w transporcie...?
Na podstawie Waszych słów, punkt pod tytułem "montaż" byłby uzgodniony. (Choć oglądałem to na fotach z teleskopy.pl i nie kapuję sposobu mocowania tuby do niego no ale w końcu Wy wiecie lepiej, że można...czyli, że można)

Dlaczego nie DSy? Dlaczego upieram się na początku przy naszym US?
Właśnie dlatego, że jako kompletny laik mogę tego nie ogarnąć i zostanę z tubą, której nie wykorzystam... :-/ Tego się obawiam i tego bardzo bym nie chciał. A wiem, że na nasz Moon mogę gapić się godzinami przez byle lornetkę jak wspominałem na wstępie...
BobbyEverlast vel Cespenar



Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, porównuję...

Znalazłem taki zestaw kierując się Waszymi radami i moimi nie do końca sprecyzowanymi potrzebami i preferencjami:

Sky-Watcher MAK 127 na montażu azymutalnym GSO AZ4 ALT-AZ.

Nie bardzo mam wiedzę o mobilności tego zestawu, nie bardzo wiem czy ten montaż jest odpowiednio sztywny i łatwy w obsłudze...

Przekroczony został wstępnie określany budżet ale jest on bardzo uznaniowy, nastawiony na moje początki niż dostosowany do możliwości finansowych...generalnie, finansowo to żaden problem...

Co sądzicie biorąc pod uwagę wszystko to co napisałem powyżej oraz jakość tego sprzętu i jego możliwości?

Pozdrawiam

BobbyEverlast vel Cespenar

 

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

 

 

Jeszcze takie pytanie/pytania:

Dlaczego wyciąg 2" a nie 1,25"? To jakiś lepszy standard? Większa możliwość rozbudowy/zmian?

Czy może lepiej wziąć:

Sky-Watcher MAK 127 OTAW (wyciąg 2", złączką 2") i montaż o którym wspominaliście:

Synta AZ4 (głowica AZ-4 + statyw aluminiowy LT1)?

Co mnie zadziwia: wg sprzedawców, niemal każdy teleskop czy to będzie MAK czy refraktor achromatyczny, nadaje się idealnie do wszystkiego: planety, mgławice, księzyc, gromady...a przecież to sklepy specjalistyczne...podobno...

Pozdrawiam

BobbyEverlast vel Cespenar

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robinek72 napisał:

 jestem mocno zdecydowany na AR-102XS to moim dylematem jest na jaki montaż go zamocować. Bardziej skłaniam się do EQ3-2 może 5 z motorami a może nawet GoTo. 

robinek72, AR-102XS to mała, lekka tuba. Ciężko pewnie uzyskać duże powiększenia (tu muszą wypowiedzieć się ludzie, którzy go posiadają) ale szerokie pola łatwo. 

EQ3-2 to ciężka krowa. Oczywiście, możesz powiesić na tym ten refraktorek, ale to jakbyś pinezkę chciał przybić siekierą do łupania drewna. Poczytaj na czym ludzie wieszają tą tubę. Najczęściej pewnie na AZ4 na aluminiowych nogach. 

Jeśli chodzi o GoTo dla takich małych tub, to jest taki AZ-GTi, ma raczej dobre opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i myślę że autor powinien sprecyzować co rozumie pod pojęciem "teleskop mobilny, łatwy w transporcie" :)

Bo dla jednych mobilne jest 10" w pełnej tubie a dla innych lornetka :)

Konkretnie ile miejsca ma zająć teleskop i czym będzie transportowany, bo mam wrażenie że jest to priorytetowa wytyczna (choć może się mylę :) ).

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, BobbyEverlast napisał:

Sky-Watcher MAK 127 na montażu azymutalnym GSO AZ4 ALT-AZ.

BobbyEverlast, montaż:

https://teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-GSO-AZ4-ALT-AZ-z-mikroruchami-(ATZ)-teleskopy-2021.html

ma różne opinie, to nie jest montaż AZ4, to jest ATZ. Ja bym go nie kupił. 

AZ4 to takie coś: https://allegro.pl/oferta/montaz-sky-watcher-az4-statyw-lt1-7802052267

Niestety AZ4 jest bez mikroruchów, które są przydatne w Maku. Mak to z racji budowy tuby duże powiększenia i wąskie pole. Nie znam dobrych tanich montaży AZ z mikroruchami. 

Możesz mieć szczęście i ten ATZ z mikroruchami będzie działać prawidłowo. 

Nie bój się DSów, jest ich na niebie znacznie więcej niż obiektów US. I są one bardzo łatwe do odnalezienia. Wystarczy aplikacja na telefon Stellarium czy SkySafari czy cokolwiek innego. Zacznij od ściągnięcia tabeli Wimmera, jest też strona online. 

Zwykła głowica montażu AZ4 to takie pancerne ustrojstwo, można na tym wieszać nawet SCT8. 

Jako, że Mak ma wąskie pole, będzie Ci jeszcze potrzebna lornetka np 15x70 na statywie. Jest sporo obiektów, które lepiej wyglądają w lornetce albo w refraktorze. Ale po kolei ;-). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i myślę że autor powinien sprecyzować co rozumie pod pojęciem "teleskop mobilny, łatwy w transporcie" [emoji4]
Bo dla jednych mobilne jest 10" w pełnej tubie a dla innych lornetka [emoji4]
Konkretnie ile miejsca ma zająć teleskop i czym będzie transportowany, bo mam wrażenie że jest to priorytetowa wytyczna (choć może się mylę [emoji4] ).
 
Odpowiadając na Twoje pytanie, sam tego do końca nie wiem... "Mobilny" to taki, który wraz z montażem da się złożyć i w miarę ustawić w 10-20 minut i rozłożyć/spakować w 10 przez pełnosprawnego, normalnego faceta...tak to widzę lecz nie wiem czy to w ogóle jest możliwe bo moje doświadczenie jest w tym zakresie ŻADNE. Łatwy w transporcie to taki, który zmieści się z montażem do bagażnika na przykład Forda Fiesty i zostanie miejsce na krzesełko wędkarskie, dwa federy, osprzęt do nich i turystyczny grill :-) (Choć nie wiem jaki tam jest bagażnik a kieruję się wymiarami zewnętrznymi auta) :-) i dodatkowo by można to było wziąć w jedną rękę...10-15 kg to w miarę komfortowa waga...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BobbyEverlast, montaż:
https://teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-GSO-AZ4-ALT-AZ-z-mikroruchami-(ATZ)-teleskopy-2021.html
ma różne opinie, to nie jest montaż AZ4, to jest ATZ. Ja bym go nie kupił. 
AZ4 to takie coś: https://allegro.pl/oferta/montaz-sky-watcher-az4-statyw-lt1-7802052267
Niestety AZ4 jest bez mikroruchów, które są przydatne w Maku. Mak to z racji budowy tuby duże powiększenia i wąskie pole. Nie znam dobrych tanich montaży AZ z mikroruchami. 
Możesz mieć szczęście i ten ATZ z mikroruchami będzie działać prawidłowo. 
Nie bój się DSów, jest ich na niebie znacznie więcej niż obiektów US. I są one bardzo łatwe do odnalezienia. Wystarczy aplikacja na telefon Stellarium czy SkySafari czy cokolwiek innego. Zacznij od ściągnięcia tabeli Wimmera, jest też strona online. 
Zwykła głowica montażu AZ4 to takie pancerne ustrojstwo, można na tym wieszać nawet SCT8. 
Jako, że Mak ma wąskie pole, będzie Ci jeszcze potrzebna lornetka np 15x70 na statywie. Jest sporo obiektów, które lepiej wyglądają w lornetce albo w refraktorze. Ale po kolei ;-). 
 
Dziękuję za podpowiedź. Widzisz, sądziłem że ten ATZ to lepsza wersja AZ4. :-) (więcej literek - znaczy lepiej) :-) takie jest moje doświadczenie w temacie... :-)
Wyprostuję się...
Lornetkę 15×70 wprawdzie byle jaką ale posiadam...może się nada...
Co do samego sprzętu, tak tuby jak i montażu to nie kupuję nic dziś w nocy...nadal czytam, rozważam, "słucham" Waszych porad czekając na więcej i może za kilka/kilkanaście dni postawię lepszą połowę przed faktem dokonanym. :-) Ona lepiej tak to znosi i szybciej Jej przechodzi... :-)

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 15x70 to tylko na statyw lub żuraw lornetkowy. Ja mam Silk 700DX i był bardzo dobry pod lornetkę. 

Mak 127 to bardzo dobry sprzęt do Księżyca i planet, lekka, krótka tuba. Ale dość średni do DSów. Owszem, te jaśniejsze są pięknie widoczne ale jego wąskie pole nie ułatwia obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem.

MAK 127 (1,25") na AZ 4 a do tego statyw (jaki to nie wiem) z lornetką 10x50 np. Nikon 10x50 albo DO Extreme 15x70. 

MAK do planet, lornetk do DS bo w Europie jest sporo fajnych ciemnych miejsc.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFFFFFF

Tu sprawdzisz jakość nieba. 

A tu "instrukcja":

https://astropolis.pl/topic/59760-jak-ciemne-mam-niebo/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)