Skocz do zawartości

Trudne początki.


BobbyEverlast

Rekomendowane odpowiedzi

Też myślę, że MAK 127 na AZ4 to dobry pomysł. Ja byłbym jednak za 2", wtedy można używać SWANa 33mm, który dość dużo pokaże z jasnych DSów, w ramach przerwy między Ksiezycem i planetami. W drugiej kolejności upgrade do bino. 

Okulary jakie polecam do MAKa to SWAN 33mm 72*, SWAN 20mm 72*, BCO 10mm. Do tego atlas księżyca i filtr. Ja preferuje zwykły szary, ale może być też polaryzacyjny. 

Statyw zamiast LT1 brałbym tylko gdyby miał być też pod lornetkę. Taki zestaw wyjazdowy: MAK, AZ4, Statyw, lornetka 15x70. 

Ochrona w transporcie dla MAKa... Zwykła średnia, plastikowa skrzynka narzędziowa + gąbka. Jak ma półeczkę u góry można z gąbki zrobić miejsce na okulary. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Karol_C napisał:

Jeśli tak to wystarczy odpowiednia złączka do wersji 1,25" by mieć standard 2".

Jeśli tak to należy koledze doradzić taką złączkę jako upgrade. Ale będzie musiał wymienić też kontówkę, LET 28mm to fajny okular, kitowe dodawane do 1,25 to raczej kosz... Trzeba spokojnie przeliczyć co się bardziej kalkuluje. Uwaga jak najbardziej słuszna, bo nie byłem świadomy takiej opcji. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem Ci porównanie rozmiarów achromatu 100/500 z GSO ClassicCassegrain 150 mm.

Na długość podobne ale waga to bardzo duża różnica na korzyść SW. Mak 127 będzie pomiędzy nimi jeśli chodzi o rozmiar.

Do US mak 127 będzie dobry, w przyszłości dokupisz sobie bino i będzie mega zabawa.

Jak już będziesz miał AZ4 to nic nie stoi na przeszkodzie dokupić takie 100/500 Czy 120/600.

@Karol_C mi chodziło że  jesli podróżuje osobowym to maka wytrzęsie i będzie tracił kolimacje, wydawało mi się że dobrze to opisałem. Ciężarowy jest wygodny i tu mak powinien nie mieć problemów.

@BobbyEverlast teraz jest tylko księżyc :) więc posiadanie fajnej lornetki czy właśnie małe achro ma te plusy że możesz poszukać obiektów DS, w szerokim polu są dużo łatwiejsze do odnalezienia niż w maku. 

 

20200126_112829_compress13.jpg

20200126_112842_compress3.jpg

20200126_112956_compress96.jpg

20200126_113007_compress5.jpg

20200126_113055_compress76.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem Ci porównanie rozmiarów achromatu 100/500 z GSO ClassicCassegrain 150 mm.

Na długość podobne ale waga to bardzo duża różnica na korzyść SW. Mak 127 będzie pomiędzy nimi jeśli chodzi o rozmiar.

Do US mak 127 będzie dobry, w przyszłości dokupisz sobie bino i będzie mega zabawa.

Jak już będziesz miał AZ4 to nic nie stoi na przeszkodzie dokupić takie 100/500 Czy 120/600.

[mention=526]Karol_C[/mention] mi chodziło że  jesli podróżuje osobowym to maka wytrzęsie i będzie tracił kolimacje, wydawało mi się że dobrze to opisałem. Ciężarowy jest wygodny i tu mak powinien nie mieć problemów.

[mention=9668]BobbyEverlast[/mention] teraz jest tylko księżyc [emoji4] więc posiadanie fajnej lornetki czy właśnie małe achro ma te plusy że możesz poszukać obiektów DS, w szerokim polu są dużo łatwiejsze do odnalezienia niż w maku. 

 

20200126_112829_compress13.thumb.jpg.ea81f45f72a0be511507579083391bbe.jpg

20200126_112842_compress3.thumb.jpg.2e4346d82a1c93ff6ce2092f4a5863ec.jpg

20200126_112956_compress96.thumb.jpg.6363abff25d99699a724ca518b94791c.jpg

20200126_113007_compress5.thumb.jpg.83b579a4bf87149a4e1fea407f555334.jpg

20200126_113055_compress76.thumb.jpg.1e840cd1baf24bec95c99712425b31ec.jpg

No jesteś genialny! Jeden obraz to więcej niż 1000 słów, wiadomo. Bardzo dziękuję.

Ja już co raz bardziej kieruję się w stronę MAKa 127 i AZ4. Zastanawiam się jeszcze nad różnicą w AZ alu i stal. Stal cięższa ale pewnie też bardziej stabilna. Co sądzicie?

Idąc Twoim tropem i na podstawie wczorajszych moich oględzin, jako drugą optykę w niedalekiej przyszłości widziałem to: Sky-Watcher Synta R-120/600 lub coś podobnego. Będzie dobrze?

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

 

PS. Sofy już mamy identyczne. :-)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko. 

Bierz Alu, stal jest ciężka, choć bardziej stabilna, lepsza w kontekście przyszłych zmian. 

Mak koniecznie z wyjściem 2",nawet, jeśli przelot jest taki sam. 

Nie pomyślałem o utracie kolimacji w Maku 127 podczas podróży, to muszą wypowiedzieć się ludzie, którzy podróżują z takim Makiem. Refraktor nie ma tej przypadłości a w każdym razie jest ona o niebo mniej prawdopodobna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do maka 127 wersja alu wystarczy, dużo lżejsza ale też sprawia wrażenie niestabilnej. Na moich zdjeciach jest na stali 1,5 cala,  ten statyw jest już niedostępny nowy. Teraz możesz kupić na stali 1,75" czyli jeszcze większy i cięższy. 

Na dobra sprawę tobie waga nie robi różnicy, wrzucasz do auta i tyle więc jak masz ochotę to kup stal,  z pewnością się sprawdzi a i będzie rozwojowa bo będziesz mógł posadzić coś ciezszego bez obawy o za słaby statyw.

No i jeszcze fota z rozsunietym statywem. Da radę na stojąco patrzeć ale lepiej regulowane krzesełko, ja mam takie do prasowania.

20200126_122037_compress99.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kjacek napisał:

Nie pomyślałem o utracie kolimacji w Maku 127 podczas podróży, to muszą wypowiedzieć się ludzie, którzy podróżują z takim Makiem.

Mam MAKa od 3 lat i nie mam problemu z kolimacją. Ale nie jeżdżę z nim codziennie. Taka skrzynka z gąbką, która zamortyzuje drgania nie zaszkodzi. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lolak89 napisał:

Na dobra sprawę tobie waga nie robi różnicy, wrzucasz do auta i tyle więc jak masz ochotę to kup stal,  z pewnością się sprawdzi a i będzie rozwojowa bo będziesz mógł posadzić coś ciezszego bez obawy o za słaby statyw.

To prawda, ale przeczy założeniom a priori o super mobilności. Ja dzieci mi dziś pozwolą pójdę do piwnicy i zrobię zdjęcia stal 1.75" a alu. Różnica jest kolosalna. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale przeczy założeniom a priori o super mobilności. Ja dzieci mi dziś pozwolą pójdę do piwnicy i zrobię zdjęcia stal 1.75" a alu. Różnica jest kolosalna. 

Na czym polega ta różnica? Wg opisu jest to 2 kg i chyba w tym kierunku chciałem się udać...

Zechcij, proszę mnie oświecić...

BobbyEverlast vel Cespenar

 

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

 

Z drugiej strony, ten alu ma śrubę do montażu 1/4" a ja mam lornetkę z przejściówką na takim gwincie...hmmmm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, BobbyEverlast napisał:
28 minut temu, pmochocki napisał:
. Różnica jest kolosalna. 

Na czym polega ta różnica? Wg opisu jest to 2 kg i chyba w tym kierunku chciałem się udać...
Zechcij, proszę mnie oświecić...

8.1kg vs 3.5kg 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3381&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw stalowy 1 75

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1985&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw aluminiowy LT1

Zdjęcie postaram się zrobić wieczorem. 

EDIT: MAKa 127 kupiłem jako swój pierwszy teleskop. Zrobiłem to bez konsultacji małżeńskich. Jak przyszła paczka było wielkie zdziwienie. Tuba około 30cm długości - umieściłem na szafie, lepsza połówka nawet nie zauważy. Stalowe nogi większe po złożeniu od dwulatka. Pomyslalem: Może jak wstawię do szafy zamiast deski do prasowania, to też nie zauważy... ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ktoś sprzedaje Maka, może warto zarezerwować:
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56286
Tego akurat MAKa raczej sobie odpuszczę po przeczytaniu całej treści i komentarzy.
Jestem też zwolennikiem rzeczy nowych w kartonie i gwarancją - taki bzik... nic nie poradzę...
Jednak MAK 127 na dziś jest moim wyborem wraz z AZ4 na alu. Potem o ew. osprzęt znów będę Was pytał. A gdy "to załapię " przyjdzie czas na mobilny sprzęt do DS.
BTW: przesuper się z Wami tutaj dyskutuje, czyta Waszych porad. W sumie to więcej się dowiedziałem z tego wątku niż czytając opracowania zbyt trudne dla laika, oraz opisy sprzętu których kompletnie nie rozumiałem z uwagi na terminologię...
Dziękuję Wam wszystkim, którzy udzielili mi cząstki swojej wiedzy, udzielili porad...
Dalsze ew. propozycje będą przeze mnie dogłębnie rozpatrywane.
Jeszcze raz dziękuję...
BobbyEverlast vel Cespenar

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Zdjęcie postaram się zrobić wieczorem.

IMG_20200126_155541.thumb.jpg.a0dfe7153f49260479621d36155aa580.jpg

Wagowo różnica jest kolosalna. Ten alu w porównaniu do stali nie waży nic. 

2 godziny temu, BobbyEverlast napisał:

Z drugiej strony, ten alu ma śrubę do montażu 1/4" a ja mam lornetkę z przejściówką na takim gwincie...hmmmm

Alu i stal mają ten sam gwint 3/8"

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując używany, owszem, ryzykujesz. 

Kupując nowy, masz pewność, że będziesz musiał poprawić kolimację. A to nie jest łatwe. Jesienią kolega kupił nowy SCT6, dawno nie widziałem tak ślicznie skopanej kolimacji. 

Ja zwykle ufam ludziom i zazwyczaj dobrze na tym wychodziłem. Ale to różnie bywa. 

EDIT - ożesz, faktycznie opis tej konkretnej tuby nie wygląda dobrze, masakra jakaś jeśli to jest prawda, a niestety tak to wygląda... 

Edytowane przez kjacek
Komentarz do aukcji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BobbyEverlast napisał:

Jestem też zwolennikiem rzeczy nowych w kartonie i gwarancją - taki bzik... nic nie poradzę...

Witamy w świecie Astro... Poczytaj załączone wątki. 

Mogłem kupić lornetkę nową, ale jak czytałem ten wątek to kupiłem od @kjacek ośmioletnią. To nie pierwszy zakup u tego kolegi. Więc brałem w ciemno. Byłem jej bardziej pewien niż gdybym kupował w sklepie. 

Albo:

Jak kupisz nowy montaż to myślisz, że będzie lepszy niż taki w którym już ktoś wymienił smar? 

No chyba że chcesz kupić japoński sprzęt z dobrą kontrolą jakości... Dopisz zero i coś się znajdzie. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując używany, owszem, ryzykujesz. 
Kupując nowy, masz pewność, że będziesz musiał poprawić kolimację. A to nie jest łatwe. Jesienią kolega kupił nowy SCT6, dawno nie widziałem tak ślicznie skopanej kolimacji. 
Ja zwykle ufam ludziom i zazwyczaj dobrze na tym wychodziłem. Ale to różnie bywa. 
EDIT - ożesz, faktycznie opis tej konkretnej tuby nie wygląda dobrze, masakra jakaś jeśli to jest prawda, a niestety tak to wygląda... 
Sam widzisz...sprzęt wygląda na dość mocno skopany. Nie mogę tego zaakceptować przy tej ani żadnej innej cenie...

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam nie ogranicza cię za bardzo budżet i chcesz nowe. Ja bym poszedł tym tropem:

1) Najpierw kupił dobrą lornetkę i statyw, lornetka np. 15x70, przyda ci się na pewno podczas podróży nie tylko do gwiazd. Zajmuje mało miejsca, co więcej - kupujesz tylko dwie rzeczy i nie martwisz się całym osprzętem typu okulary, szukacze itp. Zabierzesz ją bez problemu zawsze i wszędzie - szybko też zaczniesz obserwacje, a w razie potrzeby łatwo sprzedasz.
2) Jak już poznasz niebo, zobaczysz co z czym się je - kup teleskop. Pamiętaj, że kupując teleskop musisz mieć już nieco sprecyzowane potrzeby, a o to na początku ciężko. Ponadto czeka cię kupno montażu, okularów (dobre nie zawsze są dostępne w sklepie, np. swan 33 do maka, czyli szukasz i szperasz na giełdzie), kątówki, szukacza, może bino, a na końcu stwierdzisz, że może to jednak nie to i zaczniesz szukać czegoś innego. Z lornetką takich problemów jest o wiele mniej :)

Powodzenia :)

ps. pamiętaj, że nowe nie znaczy dobre - sam się o tym boleśnie przekonałem podczas ostatnich miesięcy - dostawałem ze sklepu "przechodzony" sprzęt, co chwilę odsyłałem. Dopiero po 2 miesiącach udało mi się skompletować dwie dobre lornetki, które faktycznie były "nowe" - choć i tak z przygodami. Giełda w moim przypadku odpadała, bo w tym okresie nie było tego czego szukałem :) Jednak gdybym miał do wyboru sprzęt z giełdy od sprawdzonego użytkownika, nie zawahałbym się ani chwili :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Najpierw kupił dobrą lornetkę i statyw, lornetka np. 15x70, przyda ci się na pewno podczas podróży nie tylko do gwiazd.

To jest dobra propozycja, ale... Ja zaczynałem od lornetki 10x50. Odnalazłem M13 - nie zachwycił mnie, odnalazłem M39 - fajne, ale... Potem kiedyś na wycieczce rowerowej spojrzałem lornetką na Jowisza. Następnego dnia kupiłem teleskop. Właśnie MAKa 127. Oglądałem Jowisza i Saturna w każda pogodną noc. Potem Księżyc, a potem spróbowałem znów M13 i szczęka mi opadła. Potem było wiele innych DSów. Teraz znów mam lornetkę i nie ważne czy to 10x50 czy 15x70, patrzę na obiekty zupełnie inaczej, jak miałem okazję obejrzeć je w teleskopie. Dużo osób zaczyna od lornetki i są zadowoleni, ale ja musiałem popatrzeć prze teleskop aby lornetkę docenić. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dexter77 napisał:

Jak widać nie ma idealnego rozwiązania, to może lornetka i teleskop? :) 

Nie ma idealnego rozwiązania... Dlatego mam aktualnie trzy teleskopy, w zasadzie to cztery, ale jeden dla szwagra ?. Tylko czasu na oglądanie nieba za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proponowaliśmy koledze maka 127 a potem jakiś achromat jakby zachciało się patrzeć coś na szerzej bo mak to pola chyba ma 1.3 stopnia. Lornetka z jego preferencjami to strzał w stopę. Większość z nas ma kilka sprzętów o różnym przeznaczeniu. Nie róbmy zamieszania tylko czekajmy na wynik :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lolak89 napisał:

Dlatego proponowaliśmy koledze maka 127 a potem jakiś achromat jakby zachciało się patrzeć coś na szerzej bo mak to pola chyba ma 1.3 stopnia. Lornetka z jego preferencjami to strzał w stopę. Większość z nas ma kilka sprzętów o różnym przeznaczeniu. Nie róbmy zamieszania tylko czekajmy na wynik :) 

Czy ja wiem, wszystko to jest kwestia indywidualna i wg mnie nikt tu jemu nie doradzi. Miałem Maka, dla mnie świetny teleskop, nie przeszkadzało mi wcale to, że ma mały przelot, co więcej byłem bardziej zadowolony z widoków jakie dawał wśród klasycznych obiektów od tego co pokazywała Synta 8". 
IMHO żaden teleskop nie jest mobilny (mobilność to dla każdego coś innego). Dlatego najlepszą opcją jest po prostu wybrać się na jakieś wspólne obserwacje, albo kupić w sklepie i odesłać jeśli to nie to :) 

Dla mnie to właśnie kupno teleskopu było strzałem w stopę, gdyż większość czasu stał nieużywany :) A lornetka w ruchu na okrągło, ale kto co lubi ;) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pmochocki napisał:

To jest dobra propozycja, ale... Ja zaczynałem od lornetki 10x50. Odnalazłem M13 - nie zachwycił mnie, odnalazłem M39 - fajne, ale... Potem kiedyś na wycieczce rowerowej spojrzałem lornetką na Jowisza. Następnego dnia kupiłem teleskop. Właśnie MAKa 127. Oglądałem Jowisza i Saturna w każda pogodną noc. Potem Księżyc, a potem spróbowałem znów M13 i szczęka mi opadła. Potem było wiele innych DSów. Teraz znów mam lornetkę i nie ważne czy to 10x50 czy 15x70, patrzę na obiekty zupełnie inaczej, jak miałem okazję obejrzeć je w teleskopie. Dużo osób zaczyna od lornetki i są zadowoleni, ale ja musiałem popatrzeć prze teleskop aby lornetkę docenić. 

Miałem podobnie :) Zacząłem od lornetki 15x70, potem pierwszy mały teleskop. Potem trochę wiekszy, i jeszcze większy :) potem tego małego mi zaczęło brakować to znowu wrócił :) potem znowu fascynacja lornetkami i zejście do kalibru 7x35 z polem 12* ;) itd itd :)

Wojna trwa, wyścig zbrojeń ma się dobrze :) Moim zdaniem wszystko zależy od tego co chcemy ustrzelić :) Są obiekty do których można mierzyć z dwururki jak 7x35 a są takie gdzie trzeba wytoczyć ciężkie działo :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego proponowaliśmy koledze maka 127 a potem jakiś achromat jakby zachciało się patrzeć coś na szerzej bo mak to pola chyba ma 1.3 stopnia. Lornetka z jego preferencjami to strzał w stopę. Większość z nas ma kilka sprzętów o różnym przeznaczeniu. Nie róbmy zamieszania tylko czekajmy na wynik [emoji4] 
"Nie róbmy zamieszania..." napisałeś a tymczasem ja mam od dwu dni taki zamęt, że w głowie mi się kręci... :-)
Każda z propozycji jest dobra, każdą teraz rozważam. MAK, achromat i lorneta do tego montaż i w świat! Tylko jak ja się z tym zabiorę?? :-) :-)
A tak w ogóle to namieszaliście mi w głowie tym DSem :-)
No cóż... napisałem, że mam kilka-kilkanaście dni nim będę w domku a i to nie jest jakiś deathline bo chcę wybrać dobrze a nie szybko...
Z lornetką dobrej jakości to przecież też świetny pomysł...
Gdzieś tam wcześniej napisałem, że widzę taką kolejność dla siebie i chyba będę się jej trzymał także na podstawie (zwłaszcza na podstawie) Waszych porad: montaż + MAK potem achromat...
Jaki montaż chyba wiem, MAK 127 chyba SW a na achromat przyjdzie czas... :-)

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BobbyEverlast napisał:

"Nie róbmy zamieszania..." napisałeś a tymczasem ja mam od dwu dni taki zamęt, że w głowie mi się kręci... ?
Każda z propozycji jest dobra, każdą teraz rozważam.

To jest naturalny etap kupowania pierwszego teleskopu. Ja zawszę pocieszam się tak:

"The answer to the question ?did I buy the right telescope?? is always ?yes. Yes you did.? Why? Because anything that allows you to turn your eyes to the stars and to explore the universe is a gift ? even if you bought it yourself."
Bartlett, Richard J.. Easy Things to See With a Small Telescope

?Odpowiedź na pytanie "Czy kupiłem odpowiedni teleskop?" Brzmi zawsze: "Tak. Kupiłeś odpowiedni?. Dlaczego? Ponieważ wszystko, co pozwala spojrzeć w gwiazdy i zbadać wszechświat, jest darem - nawet jeśli sam go sobie kupiłeś" (przyp. tłumacza).

6 godzin temu, kjacek napisał:

Nie ma idealnego rozwiązania...

I do tego każdy jest inny. My pomagamy Tobie rozpocząć drogę, ale jak Ciebie wciągnie to na całego i w końcu znajdziesz to, co Tobie odpowiada... Potem my tu przykryci chmurami będziemy czytać Twoje relacje z zapartym tchem i małą nutką zazdrości :P 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj...to się tak tanio nie skończy bo... :-)
Szanowne koleżanki i koledzy...
Nie chcę zakładać nowego wątku w innym dziale bo być może tutaj dostanę szybką i dobrą odpowiedź... jeśli nie, to będę szukał na innym forum ale póki co...
Zdarzyło się nieszczęście i moja lepsza połowa dowiedziała się o moich planach. W związku z tym, że jest amatorsko birdwatcherem chciałaby bym przy jednych zakupach zamówił dla niej dobrej jakości, niedużą lornetkę... :-)
Obecnie ma na stanie 15x70, niezbyt poręczną i ciężką jak dla kobiety i bez statywu ani rusz...no i ze względu na parametry raczej do dalekich obserwacji i wąskich pól...
Doradzicie coś? Czy źle się wstrzeliłem?
Chodzi mi o to by po powrocie do Pl, robiąc zakupy "dla siebie", jedną paczką i jednymi kosztami udobruchać też "Słońce mojego życia"... :-)



Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)