Skocz do zawartości

Sky Watcher Mak 90 OTA - bardziej na dzień niż na noc.


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, tu Tomek z okolic Katowic.

Ja do Was z taką prośbą i ofertą (ale o tym na końcu). Prośba, to abyście się zapoznali z poniższym tekstem i zasugerowali gdzie się mylę - a na pewno w wielu miejscach tylko o tym nie wiem.
Planuję zakup Sky Watchera Mak 90 OTA. Niby jestem pewien zakupu ale zawsze to lepiej jakoś skonsultować. Swoją wiedzę o astro-obserwacjach oceniam na mierną z minusem, tyle co poczytałem kilka dni. O sprzęcie wiem jeszcze mniej.


Zatem przejdźmy do tego jakie ja widzę dla tego maka zastosowania:
-Zastosowanie podstawowe to obserwacja przestrzelin 5,6mm na dystansie 100m w czarnej części tarczy na strzelnicy sportowej za dnia- 100m i tyle. Nie planuję większych dystansów w najbliższym czasie. 
-Zastosowanie trzeciorzędne: raz może dwa razy do roku zabranie teleskopu przy okazji jakiegoś wyjazdu  i poświęcenie 2 godzin na znalezienie i obserwacje 1-2 najjaśniejszych DSów. 1-2 razy w roku z balkonu Łysy/Jowisz/Saturn. Mam strasznie zaświetlone niebo - pod balkonem reflektory w chodniku które walą bezpośrednio w górę. Pewnie raz w roku słońce przez folię.

Aktualnie mam lunetę z lidla, bressera 20-60x60. NA 100 metrów lepiej widzę przestrzeliny z lunety 10x40 na karabinku niż z tego lidlowego bressera. DSa żadnego nią (lidlówką) nie znalazłem bo kicha straszna żeby tym w cokolwiek wycelować i wyostrzyć. W Maku mam nadzieję będzie kapkę łatwiej ze względu na szukacz. W każdym razie obserwacje planet i księżyca przez bressera wzbudzały wśród domowników zachwyt, więc myślę że przez maka będzie lepiej i zachwyt znowu się pojawi. Nie spodziewam się cudów, wystarczy że łysy planetki będą kapkę wyraźniejsze i większe (na Jowiszu jakiś pasek, na Saturnie rozdzielona planeta i pierścień).
Nie mam zamiaru żyłować parametrów sprzętu przez zakupy nie wiadomo jak jakościowych dodatków. No może dla celów obserwacji przestrzelin jestem w stanie wydać trochę więcej,  ale tylko jeśli dzięki temu będzie znaczna poprawa obrazu.

Na strzelnicy planuję korzystać z kitowego okularu 10mm i pewnie dokupię kątówkę amiciego aby mieć dobrze poodwracany obraz. Z przestrzelinami w białym papierze na pewno nie będzie problemu bo są bardzo kontrastowe. Ale w czarnej części, gdzie kontrastowy jest tylko czasem postrzępiony brzeg przestrzeliny, mam nadzieję że będzie duży postęp w stosunku do lidlowego bressera. Postawione to będzie na tym bresserowym trójnogu, bo nawet był stabilny i nic się nie trzęsło specjalnie (tak, wiem że teraz będzie powiększenie x125)
Do DS myślałem że kiedyś dokupię okular 40mm (np Okular DO-GSO Plossl 40 mm 1,25") (nie wiem czy jest sens kupować mniejsze ogniskową a szerokokątne?! Na okularach się kompletnie nie znam)


Planety pewnie będę oglądał z kitowych 20mm lub 10mm. (10mm  to może być wyzwanie z prowadzeniem planet chyba...?)

Słońce, nie wiem z czego będę oglądać ale na pewno dokupię ramkę i folię.

W całym przedsięwzięciu istotna jest cena. Te 600zł na tubę oraz w przyszłości około 350 na kątówkę i okular 40mm, to maks jaki chcę wydać. Również istotna jest mobilność tego sprzętu i jego rozmiar na stanowisku strzeleckim. Nic większego gabarytami i wagą raczej bym nie chciał.

Czy według Was ten sprzęt spełni moje oczekiwania?

A teraz oferta. Jeśli jest ktoś z bliskich okolic Katowic kto posiada takiego maka i chciało by mu się do mnie pojechać abym sobie spojrzał w niego na te 100m dla testu, to mogę zaoferować w zamian trochę strzelania gratisowego na strzelnicy. A jeśli będzie chciał więcej niż gratis, to może postrzelać po cenach zakupu amunicji (2-5 razy taniej niż na strzelnicach komercyjnych, zależnie od amunicji). Myślę że to uczciwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Żadnej odpowiedzi nie było, ale ja się mimo wszystko podzielę swoimi wrażeniami kilka dni po zakupie i testach.
Teleskop doszedł i na na starcie zrobił dobre wrażenie. Jedyne co, to po 2 dniach się zorientowałem że okular który wg strony internetowej miał być 20mm, był 25mm. Dla mnie szczegół.
W ogóle rewelacją dla mnie jest szukacz w postaci Red Dota, po prostu petarda. Po ustawieniu 'zera', łatwo i szybko się wszystkiego szuka. Dla mnie super wygodna sprawa, i do obserwacji ziemskich i astro. Astro szczególnie w przypadkach gdy muszę szacować gdzie obiekt szukany się znajduje (np 1/2 odległości pomiędzy A i B), bo na ziemi jestem w stanie oszacować gdzie jestem po obrazie w okularze  (ale i tak się przydaje- i to bardzo).

Moje podstawowe zastosowanie postanowiłem przetestować na obiekcie oddalonym 101 metrów od mojego balkonu w postaci wcześniej postrzelanej tarczy. W porównaniu do Bressera nastąpił skok jakościowy co najmniej 200-300%. Wszystko jest jaśniej i wyraźniej. Z okularem 25mm obraz jest jasny i krystaliczny. Z okularem 10mm, mamy ciemniej ale jakość nadal lepsza niż na maksymalnym powiększeniu Bressera. Przestrzeliny rozróżniam w końcu bez specjalnego wysilania wzroku. Jedyne co jest delikatnym utrudnieniem to fakt że aby znaleźć ostrość należy pokrętłem kręcić w pewnym momencie z 'czułością' około +-1-2mm. Fajnie jak by była mniejsza czułość pokrętła. Ale w sumie pokrętło chodzi fajnie, płynnie. Nie jest to wielki problem bo raz ustawie i mam na całe zawody :)
Po pierwszym dniu dokupiłem kątówkę pryzmatyczną. W postawie leżącej czy stojącej 90 stopni się nie sprawdza. Nie dość że nie wygodnie się zerka do okularu, to jeszcze obraz jest w poziomie odwrócony. Z pryzmatem nie ma tego problemu. Jestem zadowolony.
Ktoś na, forach strzeleckich, w międzyczasie próbował mnie nakłonić abym od razu zmieniał okulary co najmniej na GSO. Dokupiłem więc 12mm GSO SP. Czy jakość jest lepsza? Dla mnie sprawa dyskusyjna, może kapkę. Czy było warto? Tak, aby się przekonać.
Za mną obserwacje sierpu księżyca, Wenus, m42/43 i plejad, z samego centrum mega zaświetlonego miasta. I muszę powiedzieć że jestem zachwycony. Porównanie MAK90 z Bresserem to przepaść. Łatwość wyszukania obiektu na niebie to niesamowity plus, oszczędza masę czasu. I jak przy jasnych obiektach Bresser jeszcze się sprawdzał, to przy ciemnych, jak plejady czy nie daj boże M42, był kompletnie nie przydatny w moich rękach. Nie potrafiłem nic odnaleźć aby porównać. Oczywiście należy pamiętać ze niebo zaświetlone, więc nie było jak się po niebie poruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Posiadamy statyw z zestawu Bressera 20-60x60 (lidlówka), do postawy leżącej, dodatkowo zwykły aluminiowy statyw foto Hama - daje radę na strzelnicy w postawie stojącej jak się go nie dotyka.  A nie trzeba dotykać bo jest cały czas w jedną tarczę skierowany.  Do tej pory był dla lidlówki i pewnie będzie nadal jeśli nie będzie potrzeby patrzeć na dalej niż 25m.
Do astro mamy statyw drewniany fotograficzny z lat 60 - MAK siedzi na nim bardzo stabilnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)