Skocz do zawartości

GSO Classic Cassegrain 6" F12


lolak89

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, Wam też się rozjeżdża formatowanie? W edytorze mam wszystko równo, zdjęcie obok zdjęcia a po zapisaniu wszystko się kraczy.

Edit. Dobra, już kumam, to zależy od rozdzielczości monitora, zmniejszyłem fotki i powinno się u każdego już zmieścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo byłem posiadaczem szósteczki SCT Celestrona i pewnie by się to nie zmieniło gdyby nie ukradli mi samochodu z telepkiem w bagażniku.Bardzo miłe mam z nim wspomnienia.

Ty kupiłeś go do planet,mnie służył do wszystkiego,jeździł ze mną wszędzie gdzie pracowałem,dzięki niewielkim gabarytom w stosunku do apertury i wadze świetnie pracował na EQ3-2 na stalowych nogach.Taki zestaw w bagażniku zajmował raczej mało miejsca,za to w obserwacjach pokazywał na prawdę dużo gdy trafiła się dobra miejscówka,gromady otwarte i ogólnie eMki  fajnie,jasniejsze NGC też ładnie,ale planety moim zdaniem o wiele ładniej niż wielka syncia osiem cali.

Byłem bardzo zadowolony i z sentymentem wspominam chwile spędzone przy swoim SCT czego i tobie życzę :)

ps.Zawsze powtarzam że to najbardziej uniwersalny typ teleskopów .

Pozdrawiam :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować pierwszego wpisu, więc dopisuję tu.

 

Kolejne testy z nasadką bino WO za mną. Tym razem byłem uzbrojony w pożyczoną, najzwyklejszą kątówkę 1,25", kitowa lustrzana, brudna i strach było coś na niej wieszać w obawie, że się połamie ale to nic, testy ważniejsze :) No i mamy sukces, nasadka bino ostrzy na spokojnie z 2 cm zapasem z użyciem korektora 1.6x, czyli mamy jakieś 2900 mm ogniska w takim wypadku. Bardzo przyjemne parametry, z parką okularów 25 mm Plossl mamy już przyjemne ~115x krotności a moja parka Morfeuszy 17.5 mm w takim układzie serwuje już planetarne 165x. Do Księżyca to może i mało ale na planety wydaje mi się w sam raz, dla lunarnych widoków jednak wolałem 2" kątówkę z Barlowem 2x GSO ED, power rósł znacząco i widok był dużo przyjemniejszy.

Jeśli chodzi o widoki to nadal nie mam skolimowanej optyki, jednak Księżycowe krajobrazy są wspaniałe, wczorajsze warunki określiłbym na solidne 7/10. Seeing był znośny, trafiały się soczyste okienka z warunkami gdzie Cassegrain ostrzył pięknie pomimo złej kolimacji. Ja jestem bardzo zadowolony.

Sprawdzałem również jak radzi sobie mono w skrajnych powerach:

Mam w walizce dwa orciaki 6 mm, jeden to pożyczony BGO 6 mm którego trzymam jako okular, który posłuży mi do kolimacji na Gwieździe Polarnej jak już będę miał na to czas, drugi to "zabytkowy Ortho Vixena 6 mm Circle V w standardzie 0,965". Szczerze mówiąc w tych warunkach nie dostrzegłem między nimi żadnej różnicy na kraterze Kopernika, powiększenie jakie dają jest już granicznym dla tego teleskopu (300x) jednak dało się sensownie wyostrzyć żeby w okienkach seeingowych dopatrywać się miniaturowych struktur we wnętrzu krateru.

Sprawdziłem również Ortho Vixen 4 mm 0,965" Circle V - powiększenie około 450x :) Tak dla zabawy i sprawdzenia czy zgubi ostrość, nie zauważyłem jakichś szczególnych oznak, że jest mniej ostrzej niż w 6mm jednak jest to bezużyteczna ogniskowa w tym teleskopie, widać każdy brudek i rzęsy  (Ameryki nie odkryłem ;) )

 

Nie omieszkałem również zerknąć na Wenus pod koniec godzinnych balkonowych testów. Bardzo ładnie widać sierp, no i oczywiście tu już było widać jak na dłoni "spajki", nie da się ukryć, że będą miały jakiś wpływ na obrazy, czas pokaże jaki.

Podsumowując, ważne dla mnie jest uzyskanie odpowiednich powiększeń do obserwacji nadchodzących planet w nasadce bino i wydaje mi się, że własnie tego typu teleskopy są do tego stworzone dlatego mam nadzieję, że moje testy "kompatybilności" nasadek okażą się pomocne dla kogoś w przyszłości.

 

20200203_180051_compress84.thumb.jpg.feec377c3eb48e664702170133b6560e.jpg20200203_180124_compress52.thumb.jpg.f945947c85f295127d501e029b347b62.jpg

 

20191217_182851_compress72.thumb.jpg.e5d09d71aa17a6e90a7dbd1804ca39a6.jpg
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
10 godzin temu, lolak89 napisał:

najlepszy byłby Newton 250 F12  

Ale przy długości 3 metrów to drabinka będzie potrzebna. 

10 godzin temu, lolak89 napisał:

no ewentualnie taki Cassegrain 10" F20 (ale tu rolę odgrywa cena).

Kurcze! Ktoś produkuje i ludzie mają takie teleskopy: https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/telescope-catadioptric/show/tec-mc250-f20-maksutov-cassegrain. Ale cena jest konkretna...

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pmochocki napisał:

Kurcze! Ktoś produkuje i ludzie mają takie teleskopy: https://astromart.com/classifieds/astromart-classifieds/telescope-catadioptric/show/tec-mc250-f20-maksutov-cassegrain. Ale cena jest konkretna...

Nie trzeba daleko szukać :) CFF budowany w Polsce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)