Skocz do zawartości

Okular planetarny do SW 150/750


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Krótko i na temat. Chciałbym kupić okular do obserwacji planet i księżyca. Moja tuba to SW 150/750. Nie dysponuje budżetem rzędu kilkuset zł. To ma być coś z niskiej półki. Jakiego okularu szukać? Czy do tej tuby okulary rzędu 3,5mm, 4mm będą dobre? Znalazłem coś takiego.

http://astropolis.pl/classifieds/item/2652-sky-wacher-let-5-mm/

oraz

http://allegro.pl/okular-tpl-spl-4-mm-1-25-s500-waw-i2822970356.html

Może ktoś kto ma taką tubę jak ja pomoże?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak radzę dozbierać bo planety zemszczą się na Tobie za taki zakup. Obserwacje planet to obserwacje małych detali na powierzchniach, a to wymaga jak najlepszej optyki. Co najmniej HR Planetary, NLV, TV Plossl, Orto.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam 60 stopniowego  i 8 milimetrowego okularu  ED firmy  BST. Daje przyzwoite obrazy o znośnym kontraście! Jest okularem przejściowym przed kupnem ESa o podobnej ogniskowej! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak radzę dozbierać bo planety zemszczą się na Tobie za taki zakup. Obserwacje planet to obserwacje małych detali na powierzchniach, a to wymaga jak najlepszej optyki. Co najmniej HR Planetary, NLV, TV Plossl, Orto.

Jesli nie przeszkadza Ci maly ER i nie nosisz okularow to polecam ortho lub TV plossl jak Marcin sugeruje  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, wiem Panowie, że te które polecacie są o niebo lepsze od tych, które linkowałem. Ale na ich zakup potrzebuje jeszcze trochę czasu. Jak to mówi polaris, ...muszę dozbierać $$$. Chciałem po prostu kupić coś na przetrwanie tego czasu. Coś za małe pieniądzie z większym zoomem. Nie chciał bym tylko przesadzić z powerem bo obraz wtedy będzie masakrycznie ciemny i nieostry. Ehhh..... Naprawde nie wiem.... :-[

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, wiem Panowie, że te które polecacie są o niebo lepsze od tych, które linkowałem. Ale na ich zakup potrzebuje jeszcze trochę czasu. Jak to mówi polaris, ...muszę dozbierać $$$. Chciałem po prostu kupić coś na przetrwanie tego czasu. Coś za małe pieniądzie z większym zoomem. Nie chciał bym tylko przesadzić z powerem bo obraz wtedy będzie masakrycznie ciemny i nieostry. Ehhh..... Naprawde nie wiem.... :-[

Daj sobie na wstrzymanie i kup okular docelowy ktory zostanie z Toba nawet po zmianie teleskopu. Wszystkie wydatki przejsciowe po prostu sie nie sprawdzaja.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że lepiej kupić super okular planetarny za dużo $$$. Ale do tej pory aż uzbierasz $$$ to co? Masz być pozbawiony obserwacji wspaniałości Jowisza czy Saturna albo spacerowania po Księżycu?  Chyba już pozapominaliśmy ile radości daje nawet zwykły (prawdziwy) plossl.

Poszukaj na giełdzie np. to: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-vixen-plossl-npl-6-mm,d369.html

Za te pieniądze otrzymasz dobre, kontrastowe obrazy - niestety mały ER

Kupując na giełdzie niewiele stracisz na odsprzedaży.

Z nowszych konstrukcji (bazuję tylko na info z Cloudy) będzie niedługo nowy ortho od Baadera: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-baader-planetarium-classic-ortho-6-mm,d2899.html

Sam chyba zainwestuję w komplet :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda rynku wtórnego, to jedyne wyście. Ja bym zrobił tak:

1) Zaczaj się na giełdach na okular 5-6mm TMB Planetary, UWA SW 58 st., orto lub  BST ED (poczytaj o tej serii naprawdę, fajne budżetowe szkła o znosnej korekcji) itp.

2) Kup używkę  i używaj tak by zbytnio jej nie sponiewierać (odkładaj tym czasem kasę na lepszy)

3) Gdy kupisz docelowy po miesiącach odkładania, Twoją używkę spylisz za podobną cenę ( jaką kupiłeś ) na tej samej giełdzie -na krótkie  okulary zawsze jest popyt:, bo power fascynuje newbie  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okularze planetarnym nie tylko o krótką ogniskową chodzi. Okulary to sprzęt, który możesz zawsze sobie zostawić przy sprzedaży teleskopu, wiec to nie jest zmarnowany pieniądz. Zmarnowany jest wtedy, gdy kupisz byle co za niewielkie pieniądze, a potem zostanie tylko narzekanie.

Do planet najlepsze są okulary ortoskopowe. Ostrzą w zasadzie idealnie w środku pola widzenia, ale dają najlepsze obrazy planet. Odpowiednio kontrastowe. Do polecenia są tez lantanowe, np: Vixena. Sam używam do planet 6mm orto. Obrazy są piękne i wspaniale się nim obserwuje tego typu obiekty.

Nie jest to okular za 100 czy 200 zł. Ale wart jest swojej ceny.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okularze planetarnym nie tylko o krótką ogniskową chodzi. Okulary to sprzęt, który możesz zawsze sobie zostawić przy sprzedaży teleskopu, wiec to nie jest zmarnowany pieniądz. Zmarnowany jest wtedy, gdy kupisz byle co za niewielkie pieniądze, a potem zostanie tylko narzekanie.

Do planet najlepsze są okulary ortoskopowe. Ostrzą w zasadzie idealnie w środku pola widzenia, ale dają najlepsze obrazy planet. Odpowiednio kontrastowe. Do polecenia są tez lantanowe, np: Vixena. Sam używam do planet 6mm orto. Obrazy są piękne i wspaniale się nim obserwuje tego typu obiekty.

Nie jest to okular za 100 czy 200 zł. Ale wart jest swojej ceny.

Jest dokladnie tak jak mowisz  :) Ja rowniez uwielbiam orthoskopy.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych TMB 9-6mm(jednak trochę abbery chromatycznej,ale mimo wszystko obrazy dość znośne-planety,w porównaniu z dobrym ortho dedykowanym do planet).Z docelowych ,,orciaki" 6-9mm (ok.250zeta -giełda)np; Bader -Planetarium (te stare-sprawdzone ,obecnie trudno osiągalne ,ale pojawiły się ,,nowe " i to za cenę poniżej 200zł.Są jeszcze Zeissy ABBE,ale cena ,też ,,jest wysokiej jakości(ok.1000zł).Natomiast całkowicie nie warto inwestować w ,,chłam",bo choć tanio kosztuje ,to  i tak stracisz przy jego odsprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki Panowie za odpowiedź w temacie. O taką pomoc właśnie mi chodziło. Już zdecydowałem. Kupię używkę TMB Planetary lub Vixen Plossl NPL jak radzili Robert i Piotr. Będę czekał na jakąś okazję na giełdzie. A potem ciułanie na coś z górnej półki. No dobra... może z tej średniej... Prośba do was. Gdybyście trafili przypadkiem na coś godnego uwagi dajcie cynka na pw.

Jeżeli do marca uda mi się coś nabyć, to na zlocie porównam sobie obraz z różnych okularów.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Szymon.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety miewam w użyciu plossle Vixena NPL i te mogę polecić. Zwykłego Vixena nie używałem  ???

W sumie mogę sprzedać (nie zmieścił się do walizki) sw 5mm; http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-plossl-5-mm,d1202.html

Jakbyś był zainteresowany to daj znać na PW.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)