Skocz do zawartości

Kolokwium z astronomii.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jutro mam kolokwium z astronomii, mam kilka zadan do nauczenia, mysle ze dacie rade pomoc :) 

 

1. Podaj wspolrzedne horyzontalne pkt. kardynalnych N, S, W, E, obu biegunow, zenitu, nadiru oraz punktow przeciecia rownika niebieskiego z poludnikiem. Dane: fi. 

Rozumiem ze za fi mam cos sobie podstawic bo w zadaniu nie podano wartosci? 

 

Prosze o pomoc czy te wspolrzedne mam znalezc w internecie i nauczyc sie na pamiec czy jakos sie je wylicza? 

Zgory dziekuje za odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pawel.kosa napisał:

Prosze o pomoc czy te wspolrzedne mam znalezc w internecie i nauczyc sie na pamiec czy jakos sie je wylicza? 

Można się nauczyć wzorów na pamięć, ale chyba lepiej zrozumieć.
Wikipedia: Układ współrzędnych horyzontalnych ? układ współrzędnych astronomicznych, w którym oś główną stanowi lokalny kierunek pionu, a płaszczyzną podstawową jest płaszczyzna horyzontu astronomicznego. Biegunami układu są zenit i nadir.

1371603814_Systme_horizontal.thumb.jpg.002fffdccbfce3c680a70cead6b0300d.jpg
Źródło: Wikipedia

Jeśli oś główną stanowi lokalny kierunek pionu a biegunami układu są zenit i nadir - to chyba z rysunku dasz radę powiedzieć jakie są współdłużne dla zenit i nadir... Jaką wartość musi mieć kąt h jak patrzysz na zenit pionowo w górę?

Dobra podpowiem jeszcze:
h ? wysokość. Jednostki: stopnie [°], minuty łuku [?], sekundy łuku[??]; np. 52 ° 43?02??. Zakres:[ 0 °, + 90 °] (obiekt ponad horyzontem), [0 °, -90 °] (obiekt pod horyzontem)
A ? azymut. Jednostki: stopnie [°], minuty łuku [?], sekundy łuku [??]; np. 252 ° 23?22??. Zakres zmian: [0 °, 360 °]

Wikipedia: W astronomii punktami kardynalnymi, stanowiącymi podstawę orientacji są: punkt północny (na przecięciu horyzontu i południka niebieskiego, po stronie bieguna północnego), punkt południowy (po stronie przeciwnej), punkt wschodni (na przecięciu horyzontu i koła wierzchołkowego, leżącego w płaszczyźnie prostopadłej z płaszczyzną południka po stronie, gdzie wschodzą ciała niebieskie), punkt zachodni (po przeciwnej stronie niż punkt wschodni).

No i znów ten sam rysunek i np punkt północny (na przecięciu horyzontu i południka niebieskiego) uwzględniając poprzednią definicję: a płaszczyzną podstawową jest płaszczyzna horyzontuPodpowiem, że h jest w tym przypadku 0°.

Dodaje rysunek, żeby nie było, że przecież nie wiadomo co to ten południk niebieski i gdzie przecina się z horyzontem:

1398766730_2020-02-0600_23_32-Window.png.6270acc2d2a908e3e0ac6f32b8de9088.png
Źródło: "W stronę nieba: Interaktywna szkoła astronomii" Andrzej Branicki.

No i na koniec zostają bieguny i przecięcia południka i równika. Tu przydaje się fi, bo wartość będzie różna w zależności od położenia obserwatora na ziemi. Może ten rysunek będzie dla Ciebie inspiracją:

1986663914_2020-02-0600_29_11-Window.png.35271f8d434152aabff4f382b8bc6b37.png
Źródło: "The Stars" H. A. Ray

 

19 godzin temu, Pawel.kosa napisał:

Jutro mam kolokwium z astronomii

Gdybyś napisał, że masz kratówkę w podstawówce to podałbym Tobie wszystko na tacy. Ale że jesteś studentem i wszystko zostawiłeś na ostatni dzień to mały wysiłek umysłowy nie zaszkodzi. Powodzenia!

 

PS: H. A. Ray? - Tak to niemu zawdzięczamy nowoczesny wygląd niektórych konstelacji:
Gemini_constellation_map_visualization_1.png.311652a0942eb6bf923e11e213fc3e9a.png

No i oczywiście Ciekawskiego George'a
Curious_George.png.fe922052a00fd2180539b2b2d130ef4a.png

 

 

 

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, wielkie dzieki.

Teraz musze sie skupic na reszcie,czyli górowanie i dołowanie gwiazd, kiedy gwiazdy nie zachodzą, czas słoneczny, dzien i noc polarna itp.

1. Na jakiej wysokosci góruje Arktur w Warszawie?

Ztego co mi sie wydaje to musze mieć:

 

deklinacja Arktur = 19 stopni 10 minut

współrzedne geograficzne warszawy = 52N 21E

 

Wzór:

hgs = 90 stopni - fi + deklinacja

hgs = 90 -  52 + 19 = 38 + 19 = 57 stopni

Gwiazda Arktur góruje na wysokości 57 stopni w Warszawie.

Jest ok?

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Które gwiazdy nigdy nie zachodzą w Gdańsku?

Gdańsk 54 N 18 E

Teraz pytanie jeśli chodzi o górowanie i dołowanie oraz które gwiazdy nigdy nie zachodzą to skąd mam wiedziec jaki wzór stosować i jeśli chodzi o zachodzenie gwiazd to kiedy np. hdn/hds ma być >= 0 stopni a kiedy <= 90 stopni? Wydaje mi sie że musze w tym wypadku obliczyć w jakim zakresie hdn bo Gdańsk jest na półkuli północnej jest powyżej stopni tak?

hdn > 0 stopni

fi - 90 + deklinacja >= 0

deklinacja > 0 - fi + 90

deklinacja > 0 - 54 + 90

deklinacja > 36 stopni

W gdańsku nigdy nie zachodzą gwiazdy powyżej deklinacji 36 stopni.

Mam tylko dwa pytania:

Czy mam napisać powyżej czy poniżej bo jak deklinacja wyszła mi z wzoru że ma być wieksza od 36 stopni to czy jak chce wiedzieć czy które gwiazdy nigdy nie zachodzą w gdańsku to deklinacja ma być w tym wypadku > od 36 stopni czy < od 36 sopni? Tak samo tyczy sie to tego które gwiazy ngdy nie wschodzą w jakimś mieście i tak samo co do obydwu półkul. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć jak to zrozumieć?

Drugie pytanie czy wolno pisać w tym wypadku i każdym innym >= czy tylko > ?

prosze o pomoc!

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bartolini napisał:

Pawel.kosa - z szacunku do osób pomagających Tobie w tym temacie, przyłóż się trochę do ortografii i interpunkcji.

I poczytaj troszkę literatury i w Necie.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pawel.kosa napisał:

Czytałem o deklinacji i rektascencji i nie moge zrozumieć rektascencji... deklinacja to inaczej szerokość geograficzna a rektascencja to kąt długości geograficznej?

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3405-leksykon-pojęć-astronomicznych/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jacek E. napisał:

Czyli miałem racje, deklinacja to inaczej wysokość obiektu od 0 do 90 stopni a rektascencja to kąt pomiedzy płaszczyznami pkt. barana i dowolnego pkt. płaszczyzny muszą być prostopadłe do płaszczyzny równika niebieskiego tak?

 

Odpowiedz na moje pytanie które gwazdy nigdy nie zachodzą w Gdańsku jest poprawna bo powyżej deklinacji 36 stopni gwiazdy nadal są widoczne na niebie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze chociaż na to pomóżcie!

3. Jaki jest czas urzędowy w Krakowie, podczas gdy w S?o Paulo (3°32?S, 46°38?W, strefa czasowa UT-3h) jest moment południa prawdziwego w dniu 18 lutego?
Dane: S?o Paulo (3°32?S, 46°38?W, strefa czasowa UT-3h)
Kraków (50N, 20E)
R.cz.18 II = - 14m06s

t ? = 0h

Prosze odpowiedzcie, dlaczego R.cz. 18 II wynosi -14m 06s ?Czy równanie czasu jest inne dla każdej mijscowości? Jak się liczy równanie czasu?

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pawel.kosa napisał:

wytłumaczy ktoś jak to zadanie zrobić?

Mogę spróbować podpowiedzieć Tobie jakie są kroki. 

Startujemy w Sao Paulo. Zamieniamy czas słoneczny na czas universalny UT. Używamy stref czasowych aby obliczyć czas UT w Krakowie. Uwzględniając czas zimowy i letni zamieniasz UT na czas urzędowy. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? S?o Paulo = 46°38?W (= -46°38?, bo wartości długości geograficznej na wschód od południka zerowego są ze znakiem minus!)
? S?o Paulo = - 3h06m32s (46?=3h04m; 38?=2m32s)

T? SP = t ?SP+12h

T? SP=12h

Coś takiego?

Tylko skąd sie to wzieło: ? S?o Paulo = - 3h06m32s (46?=3h04m; 38?=2m32s) ?

Dlaczego 46 stopni to 3h04m a 38 stopni to 2m32s ? Czy to jest zmiana czasu słonecznego na czas uniwersalnyUT? W jaki sposob to sie zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pawel.kosa napisał:

Tylko skąd sie to wzieło: ? S?o Paulo = - 3h06m32s (46?=3h04m; 38?=2m32s) ?

Dlaczego 46 stopni to 3h04m a 38 stopni to 2m32s ?

Ojjj... Ty na matmie i geografii w podstawówce wagarowałeś? 

46 to są stopnie a 38 to minuty kątowe. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pmochocki napisał:

Ojjj... Ty na matmie i geografii w podstawówce wagarowałeś? 

 

Mam nieodparte wrażenie, że kolega paweł.kosa albo się nami bawi, albo jeszcze nie skończył podstawówki. Obserwacja rozwoju tego wątku zaczyna być równie ciekawa jak obserwacja wysychającej farby na ścianie. Pozdrawiam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to powiem Ci tak (czym pewnie narażę się wszelkiej maści obrońcom uciśnionych studentów) - pytasz o elementarne kwestie, które możesz wyczytać w pierwszym lepszym podręczniku akademickim lub skrypcie (albo z własnych notatek jeśli nie spało się na ćwiczeniach i wykładach). Internet moim zdaniem nie powinien być głównym/jedynym źródłem wiedzy studenta.

Nie wiem na jakiej uczelni studiujesz, skoro jeszcze nie miałeś sesji zimowej, ale niezależnie od wszystkiego, cały rok otwarte są biblioteki - to są takie miejsce gdzie znajdują się książki i tam można przeczytać to wszystko czego nie potrafisz znaleźć w Google. Poza tym pojęcie "studiować" delikatnie sugeruje, że chyba najwyższy czas zacząć samodzielnie zdobywać wiedzę, analizować fakty i przetwarzać je.

Zadasz sensowne pytanie, poruszysz jakąś skomplikowaną i interesującą kwestię? Pomogę Ci, oczywiście. Sam podejdę do biblioteki i sprawdzę z ciekawości, ale na darmowe korepetycje i łatanie elementarnych braków wiedzy z mojej strony nie licz.

P.S. Na klawiaturze mamy takie przyciski - Shift; Alt i inne - one dają niesamowite efekty w połączeniu z literami! Na ten przykład litera a zamienia się na ą! Uwierzyłbyś? Naprawdę, sprawdź ?

  • Like 5

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pawel.kosa napisał:

Własnie mam sesje zimową. Ok w takim razie wypozycze podrecznik. 

Tylko czy mógłbys chociaz mi odp. czy to co do tej pory zrobiłem to była zamiana czasu słonecznego na UT? 

Brawo! To czytaj dzielnie, a jak się dowiesz to porozmawiamy ?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko takie pytanie bo kolokwium mam pojutrze... O co chodzi z tymi strefami czasowymi co jest ich 15? Jak mam grentweth to ile dodaje minut a ile jak mam UTM albo CSW itp. czy trzeba to wiedziec czy na kolokwium bedzie podane ile trzeba dodac zaleznie od strefy? 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)