Skocz do zawartości

Omegon Pro APO AP 85/560 ED Triplet OTA - obniżka


Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze, i zacząłem się zastanawiać nad nim :) Może zdążę przekonać żonę, zanim promo zniknie :P

Moim zdaniem obniżka całkiem niezła. Sprawdziłem na zagranicznych stronach i cena podobnie obniżona.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 07:13, Her Bigsoczewa napisał:

Taa..... ja to musiałbym przekonać żonę żeby pożyczyła mi trochę kasy:))

U mnie łatwiej, bo to jednak ja zarabiam :P

Ale z takiego zakupu już musiał bym się tłumaczyć. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żona jednak pożyczyła i teleskop mam od 2 dni?

No i powiem tak.  Generalnie jeżeli nie jest się " technofilem " to do teleskopu nie można się przyczepić. Wyciąg wymagał lekkiej regulacji po podróży  ale to wszystko. Kolimacji jeszcze nie sprawdzałem. Mam nadzieje że będzie ok. Moje uczucia są jednak trochę ambiwalentne ponieważ.....refraktor nie posiada żadnych śrub kolimacyjnych celi obiektywu, co faktycznie potwierdziłem wczoraj w Astroshop-ie.  Trochę mnie to poirytowało bo pytałem o to przed zakupem i odpowiedź  wskazywała na to że jednak jest inaczej. Zostałem grzecznie przeproszony i mam teraz lekki zgryz oraz dwa tyg na ewentualny zwrot.

Teleskop ma służyć w 99% tylko do celów wizualnych, ma wejść do bag. podręcznego i jeździć/latać  ze mną po całym świecie jako zestaw podróżny.

Jak myślicie powinienem się tym przejmować? Czy raczej nie? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie posiadam tego teleskopu, ale co do jakości teleskopów z TS, to na te wszystkie z przeceny,  jestem baaardzo wyczulony. Nie bez powodu jest na te modele obniżka. Przekonałem się o tym na własnym zakupie. Opis jest piękny i zachęcający do zakupu, a kierowane zapytania do serwisu TS,  wyjaśniają że to i tamto, nie ma wpływu na dawane obrazy.  Prawda jest całkiem inna, bo teleskopy wymagają ingerencji w ich konstrukcje i dokonanie własnych usprawnień. Także zakup teleskopu po przecenie, ma zawsze ukryty haczyk i trzeba się liczyć z tym, że coś będzie z nim nie tak. Oczywiście można go zwrócić, ale na koszt własny.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to była promocja? czy przecena? Jak zwał tak zwał. Nie ma to większego znaczenia. Ważne jest to co mam w garści. Teleskop wg mnie jest b. dobrze wykonany i spełnia wszystkie "MOJE" standardy, ale ponieważ każdy ma inny zakres tych standardów nie traktujcie tego jako wyrocznię.

Jedyną rzeczą która mnie nurtuje to CZY PRZY TEGO RODZAJU ROZWIĄZANIU KONSTRUKCYJNYM CELI OB. MOGĄ WYSTĄPIĆ JAKIEŚ ZAGROŻENIA. np. związane z rozkolimowaniem lub samy procesem kolimacji w serwisie? 

Tak na marginesie to jestem człowiekiem prostolinijnym i  nie lubię  spraw komplikować, więc w życiu kieruję się prostymi zasadami:

1. Nie przejmuję się rzeczami na które nie mam wpływu .

2. Nie naprawiam/ udoskonalam rzeczy które dobrze działają. 

Wiem że są ludzie którzy lubią mocno grzebać w sprzęcie aby uzyskać coś lepszego niż kupili. Nie chcę tego robić bo mi szkoda na to życia  i czasu. Wolę pojechać za miasto pooddychać świeżym powietrzem i popatrzeć w niebo. Jeżeli ten mały apochromacik będzie dobrze skolimowany  to go po prostu sobie zostawię. Wierzę że będzie mi dobrze służył.

Miałem kiedyś znajomego który kupił sobie Alfa Romeo za kupę kasy i co? Trzeszczała mu szyba przednia na każdym wyboju bo mu w fabryce źle to poskładali. Kupujemy co raz bardziej drogie przedmioty w nadziei że będą doskonałe a potem jest rozczarowanie. Problem zaś polega na tym że takie rzeczy nie istnieją. Liczy się tylko to jak MY to traktujemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jak na razie ze sprzętu jestem bardzo zadowolony. Postanowiłem go sobie zostawić,, mimo w/w rozterek, ponieważ test kolimacji wypadł idealnie. Sprawdzałem najpierw kolimatorem a potem przeprowadziłem test gwiazdowy.

Odnośnie wrażeń obserwacyjnych to muszę powiedzieć że nigdy jeszcze nie patrzyłem przez triplet, jedynie przez dublet ED 80mm kolegi no i swój achromat TS 152/900mm.  Na  obserwacje z prawdziwego zdarzenia jeszcze przyjdzie mi poczekać  więc  na razie skończyło się na dwóch małych sesjach koło domu.  Obrazy gwiazd jakie podawał mój zestaw tzn. Es 24mm i 11mm + kątówka WO DB 2"  + apochromat były po prostu.....punktami i tu nie ma zdziwienia. Widziałem coś bardzo podobnego przecież w EDku więc dlaczego tu miałoby być inaczej.  Potem przeprowadziłem mały test na jasno oświetlonych gałęziach w pobliżu lampy ulicznej. Nic zero jakiejkolwiek poświaty wokół gałązek. No dziwne przecież coś tam musi być, pomyślałem. Przecież triplety też nie są idealnie skorygowane.  Na drugi dzień postanowiłem popatrzyć na Księżyc i ostatecznie przekonać się czy  jakaś choćby szczątkowa poświata występuje. No to trudne wyzwanie więc coś na pewno zobaczę. Próbowałem przez jakieś 30min dostrzec cokolwiek  na samej tarczy czy na jej brzegu. Czysto równo odcięta biel od czerni i to samo na kraterach. Tak to wygląda w centrum pola. Porównywanie tego z achromatem to nieporozumienie. Trochę jednak inaczej sprawa  wygląda na brzegu pola.  Tarcza jest otoczona trochę lekko żółtawo-zieloną poświatą. Czyżby jednak coś było na rzeczy? Przypomniałem sobie że w achro występuje dokładnie to samo zjawisko. Cholera no trudno. Trzeba będzie to zwalić na okular.  

Co mi się jeszcze podoba to rozwiązanie wyciągu okularowego a ściślej śruby blokującej jego wysuwanie. Jest to tak skonstruowane że dokręcanie nie blokuje ruchu tylko zwiększa jego opór co umożliwia prostą regulację w warunkach polowych. Pomysłowa rzecz.  

To jak na razie tyle. Postaram się coś więcej  napisać jak tylko  uda mi się gdzieś dalej pojechać. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)