Skocz do zawartości

Sprzęt na start dla 10-latki


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma działu "powitań" więc przy okazji pierwszego postu witam Ekipę.

Córka odkryła jakiś czas temu moje stare książki o astronomii i ciśnie o kupno sprzętu. Myślałem, że jej przejdzie i chciałem przetrzymać ale minął ponad rok i nic. Wiedzę z zakresu teraz dostępnego gearu mam zerową i proszę o pomoc.

1. Płock, centrum miasta. Z racji obecności Orlenu mogę obserwować z tylko pd część nieba, z balkonu lub ogrodu. Nie ma też problemu z wyjazdem.

2. Dobson nie wchodzi w grę, musi być mobilny. Zwijam z balkonu , w samochód i rozkładam za miastem. Sprzęt nieporęczny w większości przypadków kończy pod schodami.

3. Celuję w używkę z all , chciałbym zamknąć się w +/- 600pln. Z możliwością upgrade - jak zaskoczy to będę dokupował filtry i okulary. Na początek nasz us i coś najbliższego z dso ( określony budżet i fizyki nie oszukam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pmochocki napisał:

 

@lulu Twoja kolej. Zaproponuj fajny długi achromat.

Ten wygląda fajnie: https://www.ebay.pl/itm/Yamamoto-Equatorial-Telescope-60-710mm-anni-60-70-Vintage-Made-in-Japan/124052043371?hash=item1ce213f66b:g:I9MAAOSwO2hbrQ4g  ? Nieznacznie przekracza budżet - ale na sprzedawcę były ostatnio skargi na którymś z forów... Oczywiście to nie sprzęt dla 10-latki, ale coś mi się zdaje że kolega kupuje bardziej dla siebie ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lulu napisał:

Ten wygląda fajnie: https://www.ebay.pl/itm/Yamamoto-Equatorial-Telescope-60-710mm-anni-60-70-Vintage-Made-in-Japan/124052043371?hash=item1ce213f66b:g:I9MAAOSwO2hbrQ4g  ? Nieznacznie przekracza budżet - ale na sprzedawcę były ostatnio skargi na którymś z forów... Oczywiście to nie sprzęt dla 10-latki, ale coś mi się zdaje że kolega kupuje bardziej dla siebie ?

Nie ukrywam ,że czasami ...eee skorzystam. Co do propozycji to z mahoniu wolałbym ładną, starą omegę. Statyw tylko alu, ten mało praktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh... miałem się powstrzymać, ale nie mogę ?

Nie ma teleskopu idealnego. A już na pewno nie w tej cenie.

1. powiększ budżet i kup MAK 127 na montażu AZ4 na statywie alu z giełdy tu, na astopolis, czy astromaniak. Wada -> duże powiększenie, stosunkowo małe pole widzenia. Brak mikroruchów na montażu.

2. kup jakiś refraktor, nawet skylux z lidla. Długie to, niewygodne, ale na montażu azymutalnym, czyli wygodnym. O wadach poczytaj sam. Księżyc i jaśniejsze DSy, planety, tylko, że te bardzo nisko.

3. ja na początek wybrałbym coś do szerokich pól, jak achromat 80/400. Ma sporo wad, lubi lepsze okulary, poczytaj. Ale do szerokich pól i małych powiększeń idealny. Mały, lekki. Ten możesz powiesić na lepszym statywie foto. Inne - nie.

Ta zabawa w astronomię z 10cio letnim dzieckiem ma sens tylko wtedy, gdy rodzic się angażuje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

1. powiększ budżet i kup MAK 127 na montażu AZ4 na statywie alu z giełdy tu, na astopolis, czy astromaniak. Wada -> duże powiększenie, stosunkowo małe pole widzenia. Brak mikroruchów na montażu.

Tu się zgadzam to dobry pomysł jak powiększenie budżetu wchodzi w grę. 

7 minut temu, kjacek napisał:

. kup jakiś refraktor, nawet skylux z lidla. Długie to, niewygodne, ale na montażu azymutalnym, czyli wygodnym. O wadach poczytaj sam. Księżyc i jaśniejsze DSy, planety, tylko, że te bardzo nisko.

Skylux nie jest sprzętem najlepszej jakości, ale jest wart każdej złotówki. Więc przy budżetcie 600zł to dobry wybór. 

29 minut temu, kjacek napisał:

ja na początek wybrałbym coś do szerokich pól, jak achromat 80/400. Ma sporo wad, lubi lepsze okulary, poczytaj

Do Płocka z balkonu? Do domku na wieś jak najbardziej. Do miasta raczej nie za bardzo. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet mogę zwiększyć o 20-30%. Nie więcej. Po prostu zawsze trzymam się swoich założeń. Jeśli ciekawość zamieni się na grubsze zainteresowanie to wtedy chętnie zainwestuję.

p.s. Gdzie jest opcja edycji postu? Zapomniałem zapisać na początku, że mam lustrzanki nikon (kiedyś trochę pstrykałem) i czy jest sens i możliwość podpięcia pod taki tańszy teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

ehhh... miałem się powstrzymać, ale nie mogę ?

Nie ma teleskopu idealnego. A już na pewno nie w tej cenie.

1. powiększ budżet i kup MAK 127 na montażu AZ4 na statywie alu z giełdy tu, na astopolis, czy astromaniak. Wada -> duże powiększenie, stosunkowo małe pole widzenia. Brak mikroruchów na montażu.

2. kup jakiś refraktor, nawet skylux z lidla. Długie to, niewygodne, ale na montażu azymutalnym, czyli wygodnym. O wadach poczytaj sam. Księżyc i jaśniejsze DSy, planety, tylko, że te bardzo nisko.

3. ja na początek wybrałbym coś do szerokich pól, jak achromat 80/400. Ma sporo wad, lubi lepsze okulary, poczytaj. Ale do szerokich pól i małych powiększeń idealny. Mały, lekki. Ten możesz powiesić na lepszym statywie foto. Inne - nie.

Ta zabawa w astronomię z 10cio letnim dzieckiem ma sens tylko wtedy, gdy rodzic się angażuje.

Całkowicie się zgadzam, w szczególności z punktem 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux jest zabawką, ale dla dziesięciolatki to może nawet lepiej. Co on pokaze: Księżyc co noc, w lato Jowisza i Saturna, ale obie planety będą tylko 15* nad horyzontem więc słabo będzie że szczegółami. Jak zabierzesz córkę w kierunku Sierpca pod ciemne niebo to mgławica Oriona będzie dobrze wyglądać. Na wiosnę gromada kulista w Herkulesie o inne jasne obiekty głębokiego nieba. Ten teleskop nie wymaga chłodzenia i można w nim stosować tanie okulary, ale... To jest długa tuba na mało stabilnym montażu więc będzie drgać. No i soczewka to tylko 70mm, czyli pokaże tylko jasne obiekty. Duża ogniskowa, będzie sprawiać, że pole widzenia będzie wąskie. Jak córce się spodoba i będzie chciała jeździć na obserwacje to wtedy możesz pomyśleć co dalej. Może jakiś achromat 120/600, a może jednak Synta 6" czy 8". Ale pytanie jest czy dziecko będzie chciało jeździć pod ciemniejsze niebo. Zawsze Tata będzie mógł jeździć sam jak złapie bakcyla... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale patrząc na to z innej strony. Pół godzinki od Płocka jest taka oferta: https://m.olx.pl/oferta/teleskop-CID767-IDDugZu.html#position=5&page=1

Ja bym się skusił za tą cenę. Światlosiła f/7 taki kompromis... Co myślicie? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Skylux jest zabawką, ale dla dziesięciolatki to może nawet lepiej. Co on pokaze: Księżyc co noc, w lato Jowisza i Saturna, ale obie planety będą tylko 15* nad horyzontem więc słabo będzie że szczegółami. Jak zabierzesz córkę w kierunku Sierpca pod ciemne niebo to mgławica Oriona będzie dobrze wyglądać. Na wiosnę gromada kulista w Herkulesie o inne jasne obiekty głębokiego nieba. Ten teleskop nie wymaga chłodzenia i można w nim stosować tanie okulary, ale... To jest długa tuba na mało stabilnym montażu więc będzie drgać. No i soczewka to tylko 70mm, czyli pokaże tylko jasne obiekty. Duża ogniskowa, będzie sprawiać, że pole widzenia będzie wąskie. Jak córce się spodoba i będzie chciała jeździć na obserwacje to wtedy możesz pomyśleć co dalej. Może jakiś achromat 120/600, a może jednak Synta 6" czy 8". Ale pytanie jest czy dziecko będzie chciało jeździć pod ciemniejsze niebo. Zawsze Tata będzie mógł jeździć sam jak złapie bakcyla... 

No i tu się zgadzamy. Nie stać mnie na wydawanie kasy na crap , wolę poczekać i kupić coś lepszego. Nie lubię nic plastikowego, drgającego i sprawiającego wrażenie , że zaraz się rozleci. Optykę przerabiałem w czasach fotografowania, trochę gratów zostało. może będzie zajawka i na to. Dlatrgo może póki co skupić się na sprzęcie do jednego zastosowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Skylux jest zabawką, ale dla dziesięciolatki to może nawet lepiej. Co on pokaze: Księżyc co noc, w lato Jowisza i Saturna, ale obie planety będą tylko 15* nad horyzontem więc słabo będzie że szczegółami. Jak zabierzesz córkę w kierunku Sierpca pod ciemne niebo to mgławica Oriona będzie dobrze wyglądać. Na wiosnę gromada kulista w Herkulesie o inne jasne obiekty głębokiego nieba. Ten teleskop nie wymaga chłodzenia i można w nim stosować tanie okulary, ale... To jest długa tuba na mało stabilnym montażu więc będzie drgać. No i soczewka to tylko 70mm, czyli pokaże tylko jasne obiekty. Duża ogniskowa, będzie sprawiać, że pole widzenia będzie wąskie. Jak córce się spodoba i będzie chciała jeździć na obserwacje to wtedy możesz pomyśleć co dalej. Może jakiś achromat 120/600, a może jednak Synta 6" czy 8". Ale pytanie jest czy dziecko będzie chciało jeździć pod ciemniejsze niebo. Zawsze Tata będzie mógł jeździć sam jak złapie bakcyla... 

Okolice Sierpca  to naprawdę czarne niebo, o lepsze w centralnej Polsce  trudno, a od Płocka to rzut beretem. w okolicach Skępego widać co prawda malutką  lunę od Płocka (ach ta petrochemia ) prawie niezauważalną ale troszkę dalej już jej nie widać. Można znaleźć tam miejsca nie skażone żadnym światłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jimbeam napisał:

No i tu się zgadzamy. Nie stać mnie na wydawanie kasy na crap , wolę poczekać i kupić coś lepszego. Nie lubię nic plastikowego, drgającego i sprawiającego wrażenie , że zaraz się rozleci. Optykę przerabiałem w czasach fotografowania, trochę gratów zostało. może będzie zajawka i na to. Dlatrgo może póki co skupić się na sprzęcie do jednego zastosowania?

Z takimi wymaganiami to niestety można czekać lata na napęcznienie budżetu - i się nie doczekać. Nawet montaż za 3,5 tys. nie pozwoli dotknąć pokrętła wyciągu aby wszystko nie zaczęło się trząść jak galareta. W tym budżecie każdy montaż będzie równie chybotliwy i delikatny jak w Skyluxie. W takiej sytuacji znacznie ważniejsze jest moim zdaniem aby montaż posiadał mikroruchy, bo bez tego telepiący się teleskop jest koszmarem. Skylux ma mikroruchy w obu osiach. Widłowe montaże AZ takie jak u tego z Gostynina - mają ograniczoną regulację prymitywną namiastką mikroruchów tylko w jednej osi. W dodatku Skylux pozwala zamienić montaż horyzontalny w paralaktyczny i kręcić tylko w jednej osi nadganiając obrót Ziemi - przy minimalnej wprawie w obsłudze takiego montażu jest to cenna zaleta.

  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jimbeam napisał:

No i tu się zgadzamy. Nie stać mnie na wydawanie kasy na crap , wolę poczekać i kupić coś lepszego

Ja chcąc rozpocząć zabawę z astro z zaświetlnego miasta kupiłem MAKa 127 i to jest dobra droga, ale budżet na używkę masz przekroczony 3-4 razy jeśli uwzględnisz koszt montażu. MAK to krótka zwarta tuba. Ale trzeba chłodzić i też ma wąskie pole. 

Przeczytaj sobie ten wątek:

Zobacz jskie fotki Księżyca @lulu zrobił z tego sprzętu. Długie achromaty dedykowane do planet i księżyca się trzęsą. Ale są tanie...

Masz też krótkie achromaty, które jednak nie zostały stworzone do księżyca i planet a raczej pod ciemne niebo. 

Masz ED, APO, SCT,... Wszystko drogo. 

Więc tak... Jeśli chcesz zacząć przygodę od księżyca i planet z miasta. Co przy dziecku ma sens. I nie chcesz wydać sumy czterocyfrowej to Skylux jest bardzo dobrą opcją. Napisałem, że to zabawka i opisałem jego wady, aby nie było zdziwienia. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lulu napisał:

Z takimi wymaganiami to niestety można czekać lata na napęcznienie budżetu - i się nie doczekać. Nawet montaż za 3,5 tys. nie pozwoli dotknąć pokrętła wyciągu aby wszystko nie zaczęło się trząść jak galareta. W tym budżecie każdy montaż będzie równie chybotliwy i delikatny jak w Skyluxie. W takiej sytuacji znacznie ważniejsze jest moim zdaniem aby montaż posiadał mikroruchy, bo bez tego telepiący się teleskop jest koszmarem. Skylux ma mikroruchy w obu osiach. Widłowe montaże AZ takie jak u tego z Gostynina - mają ograniczoną regulację prymitywną namiastką mikroruchów tylko w jednej osi. W dodatku Skylux pozwala zamienić montaż horyzontalny w paralaktyczny i kręcić tylko w jednej osi nadganiając obrót Ziemi - przy minimalnej wprawie w obsłudze takiego montażu jest to cenna zaleta.

Tu nawet jestem skłonny się zgodzić   tylko  że ten 70 X 500  służy do mniejszych powiększeń i do szerszych pól niż 70 X  700  tak więc te mikro ruchy nie są aż takie niezbędne  i w tym przypadku ważniejsza jest cena. pewnie że Skyluxa łatwo przekształcić jest z EQ na Az i odwrotnie, niemniej jednak w obserwacjach wizualnych nie będzie miało to aż takiego znaczenia , a za te 200 złociszy można kupić lepszy okular. Na przykład jakiś z serii WA-66 i jeszcze zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już Ty musisz ocenić na ile dziecko jest w stanie mieć satysfakcję z ogladąnia szerokich pól refraktorem 70 mm. Bądźmy szczerzy - te 70 mm d. nie urywają, obiekty mgławicowe widoczne są przez to jako mało efektowne, ledwo widoczne szare mgiełki. Efektowne dla dziecka jest obserwowanie Księżyca, ew. planet - a tutaj ogniskowa 50 cm nie będzie pomocą, ale dość poważną przeszkodą. Z okularem 10 mm i Barlowem 2x uzyskasz ledwie 100x powiększenia - to bardzo mało.

Co do Skyluxa to trzeba od razu powiedzieć, że warunkiem byłaby docelowo wymiana kiepskich okularów kitowych na coś sensownego.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym to raczej Mak90-102 w nastawieniu na ten drugi. Ultra mobilnie a z okularem 24mm też już co jaśniejsze Dsy się zobaczy. Nie oszukujmy się z miasta i tak pozostają głównie planety i księżyc. Faktem jest że statyw foto do planet  odpada, musi być jakiś  montaż. Mój syn miał maka 102 na eq3 soligora  przestawionego na azymut. Jego koleżanka kupiła maka 102 i eq1 który też przestawiłem az. Od biedy dawało radę. (min eq2).

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lulu napisał:

To już Ty musisz ocenić na ile dziecko jest w stanie mieć satysfakcję z ogladąnia szerokich pól refraktorem 70 mm. Bądźmy szczerzy - te 70 mm d. nie urywają, obiekty mgławicowe widoczne są przez to jako mało efektowne, ledwo widoczne szare mgiełki. Efektowne dla dziecka jest obserwowanie Księżyca, ew. planet - a tutaj ogniskowa 50 cm nie będzie pomocą, ale dość poważną przeszkodą. Z okularem 10 mm i Barlowem 2x uzyskasz ledwie 100x powiększenia - to bardzo mało.

Co do Skyluxa to trzeba od razu powiedzieć, że warunkiem byłaby docelowo wymiana kiepskich okularów kitowych na coś sensownego.

Co do Księżyca to pełna zgoda, do planet już niekoniecznie Jeżeli miałby to być Skyluks to dobrze było by też mieć okular WA-66 6 mm. Chodzi o to by w powiększeniu 116 razy było go widać w całości, a nie na "raty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Werni74 napisał:

W tym przedziale cenowym to raczej Mak90-102 w nastawieniu na ten drugi.

Zgoda i dałem w pierwszym poście linka do przykładowej oferty. 

Godzinę temu, Werni74 napisał:

Faktem jest że statyw foto do planet  odpada, musi być jakiś  montaż.

Ale gdyby się okazało, że @jimbeam z czasów foto, o których wspominał ma jakiś fajny statyw z dobrą głowicą, to byłoby coś na początek. Ja w Grecji miałem MAKa 127 na statywie fotograficznym do DSów i planet. 

Używany Skylux + okular WA-66 6mm + atlas księżyca + filtr szary + obrotowa mapa nieba = najlepiej wydane 500zł na obserwacje z miasta. 

Jeśli byś chciał coś poza miastem też to może ten MAK 102. Ale albo dobry statyw z dobrą głowicą albo montaż. Z drugiej strony... Gdyby się spodobało to poza miasto w przyszłości achromat 120/600. Czy może nawet Synte 6". 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lulu napisał:

Tu masz porządniejszego Bresserka w dobrej cenie: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-lyra-45x12700-wroclaw-lombard-psie-pole-CID767-IDDdCiU.html#7f97be71fa

Nie wiem w jakim stanie - jakiś lombard to sprzedaje więc nie wiem czy umieją to ocenić.

Ten Bresser jest wystawiany po raz kolejny, widziałem go już wcześniej. Jaka jest opinia kolegów o tym sprzęcie? Przyznam , że podoba mi się, chyba przejdę do negocjacji. Wizualnie jest ok, szkoda że z lombardu a nie od użytkownika, który mógłby powiedzieć coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na sprzęt z czasów gdy i Skyluxy miały metalowy odrośnik i lepszą optykę - a takie stare Skyluxy na Astro 3 chodzą na ebayu nawet po 1000 zł. Jeśli ten egzemplarz jest sprawny optycznie i mechanicznie, moim zdaniem jest to bardzo dobra okazja - 900 mm ogniskowa, do planet i Księżyca jak znalazł. Ale nikogo nie chcę przekonywać bo stanu nie znam i nie sposób go prawdopodobnie zweryfikować na odległość.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ten sam problem z myleniem statusu z nickiem - czy admin to widzi? To jest nagminne i wymaga korekty - nick wyrzucony na listwę nad wpisem jest po prostu ignorowany, a czyta się jedynie status. To błąd usability interfejsu, który warto naprawić.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)