Skocz do zawartości

Sprzęt na start dla 10-latki


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jimbeam napisał:

Szkła kitowe. Chyba 4, 12.5 i 25

4mm to sanowczo za mało do tego teleskopu. 

Godzinę temu, jimbeam napisał:

Co do synty na Dobsonie - odpada tylko ze względu na montaż. Musi być W MIARĘ mobilny.

Co oznacza w miarę mobilny. Wziąść tubę z piwnicy i położyć na tylnie siedzenie. Wziąść montaż i wrzucić do bagażnika. Córka na przednim siedzeniu. Na miejscu przeniesienie całości 5m od samochodu. Jeśli uznamy Synte 8" jako punkt wyjścia do dyskusji. Oraz jeśli opiszesz dlaczego powyższy scenariusz jest nieakceptowalny to pewnie coś wymyślimy. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 17:24, jimbeam napisał:

Panowie, urwałem 50pln i kupiłem tego Bressera wyszukanego przez Kapella (dzięki, piwko). Przyjdzie we wtorek to napiszę co i jak. Dziękuję ekipie za zaangażowanie.

no to czekamy relacji z pierwszych obserwacji bo i fotek zakupionego sprzętu:))

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2020 o 08:22, pmochocki napisał:

Ja chciałbym się dowiedzieć jakim okularem i co było oglądane. Czy była próba oglądania bez kontówki... 

Największy problem jaki ja mam z tymi teleskopami to drgania. Ale piszesz, że to nie problem. Optycznie to fajny sprzęt szczególnie jak uwzględni się cenę. 

 kontówki...  Czy raczej  kątówki ?  Popraw  się  następną razą  . Chyba Wiesz  o jakim  filmie  mówię. Pozdrawiam  Edwin.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój montaż LXD-75 GOTO  radzi sobie bez problemu z Equinox 120 ED ( 7kg z osprzętem ) , przy 250 X na Księżycu montaż prowadzi bez żadnych drgań .

Pytanie , czy jak bym powiesił na nim 13 kg , silniki dadzą radę a jak ze ślimacznicą i resztą mechaniki ?

 

 

 

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 13:19, pmochocki napisał:

4mm to sanowczo za mało do tego teleskopu. 

Co oznacza w miarę mobilny. Wziąść tubę z piwnicy i położyć na tylnie siedzenie. Wziąść montaż i wrzucić do bagażnika. Córka na przednim siedzeniu. Na miejscu przeniesienie całości 5m od samochodu. Jeśli uznamy Synte 8" jako punkt wyjścia do dyskusji. Oraz jeśli opiszesz dlaczego powyższy scenariusz jest nieakceptowalny to pewnie coś wymyślimy. 

Balkon na piętrze mam długi ale wąski, nie rozstawię go (pomijam sprawę, że na swojej wysokości "patrzyłby" na barierkę).
Podłoże do dobsona musi być w miarę poziome.
Trójnóg składam, biorę na ramię, montaż w plecak, tubę pod rękę i mogę ruszać gdzieś dalej, gdzie nie dojadę samochodem. Jakoś średnio widzę noszenie dobsona na garbie.
Montaż na trójnogu jest chyba wygodniejszy do obserwacji obiektów będących nisko nad horyzontem (to raczej pytanie z mojej strony)?

Szkoda, że nie znam nikogo kto ma taki sprzęt i mógłbym obejrzeć go "live". Podoba mi się łatwość poruszania tubą, stabilność, można powiesić cięższy sprzęt. Rozkładanie trwa krócej bo ...nie ma czego rozkładać. Chociaż i tak trzeba wystudzić.  No i dobry stosunek cena / jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jimbeam napisał:

Balkon na piętrze mam długi ale wąski, nie rozstawię go (pomijam sprawę, że na swojej wysokości "patrzyłby" na barierkę).

No ale rozstawianie sprzętów do DSów na balkonie w Płocku i tak mija się z celem. 

9 godzin temu, jimbeam napisał:

Podłoże do dobsona musi być w miarę poziome.

Prawda, ale w mojej karierze tylko raz miałem z tym problem, gdy obserwowałem ze zbocza pagórka w Grecji, bo nie było już czasu szukać innej miejscówki. Zawsze można coś podsypać lub zrobić sobie podstawkę, ale ona zmniejsza mobilność. 

9 godzin temu, jimbeam napisał:

Trójnóg składam, biorę na ramię, montaż w plecak, tubę pod rękę i mogę ruszać gdzieś dalej, gdzie nie dojadę samochodem.

Tuba SCT 8" ponad 5.5kg, same nogi stalowe 5.5kg, do tego montaż, okulary, kątówka, szukacz... Lepiej by było jednak żebyś daleko od samochodu nie musiał chodzić.

10 godzin temu, jimbeam napisał:

Montaż na trójnogu jest chyba wygodniejszy do obserwacji obiektów będących nisko nad horyzontem (to raczej pytanie z mojej strony)?

Prawda, ale zalecamy obserwacje bliżej zenitu. Wtedy mniej atmosfery jest do pokonania. 

10 godzin temu, jimbeam napisał:

Szkoda, że nie znam nikogo kto ma taki sprzęt i mógłbym obejrzeć go "live".

To by pomogło. Jestem przekonany, że ktoś się znajdzie, kto obserwuje koło Sierpca. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolna chwila aby wejść na forum, notoryczny brak  czasu.

Cytuj
Cytuj

Trójnóg składam, biorę na ramię, montaż w plecak, tubę pod rękę i mogę ruszać gdzieś dalej, gdzie nie dojadę samochodem.

 

Tuba SCT 8" ponad 5.5kg, same nogi stalowe 5.5kg, do tego montaż, okulary, kątówka, szukacz... Lepiej by było jednak żebyś daleko od samochodu nie musiał chodzić.

 

Ciężar nie jest dla mnie przeszkodą, kwestia dobrej torby/plecaka i rozłożenia. Jasne, że dobsona można nieść ale to trochę jak z taczką - też można ale jednak kółko w plecy się wrzyna xD.

Edytowane przez jimbeam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)