Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, jimbeam napisał:

Panowie, urwałem 50pln i kupiłem tego Bressera wyszukanego przez Kapella (dzięki, piwko). Przyjdzie we wtorek to napiszę co i jak. Dziękuję ekipie za zaangażowanie.

Jeśli tylko jest w dobrym stanie, myślę że zapewni Ci wiele wspaniałych wrażeń. Sam zaczynałem od refraktora tej klasy i były to niezapomniane chwile.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To ja trochę innej beczki od wcześniejszych i co prawda się spóźniłem bo już po zakupie, ale jako zwolennik newtonów na dobsonie zaproponował bym coś mobilnego, z w miarę dużym lustrem, które jednak pokaże więcej według mnie niż poprzednio proponowane teleskopy, a nie ustępuje mobilnością, a może nawet jest lepiej. Wady to słaby wyciąg, trzeba sobie uszczelnić i konieczność umieszczenia na podwyższeniu. Reszta w tej cenie jak dla mnie ok czyli 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=3395&lunety=Teleskop Sky Watcher N 130 650 DOBSON kompatkowy rozsuwany

Lub trochę lepsza wersja z lepszym wyciągiem

https://teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-MESSIER-Dobson-NT-130-130/650-teleskopy-4630.html

Może komuś w przyszłości te propozycje się przydadzą 😉

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Za późno - tym razem refraktory wygrały, ha ha!!! 🙂

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, lulu napisał:

Znowu ten sam problem z myleniem statusu z nickiem - czy admin to widzi? To jest nagminne i wymaga korekty - nick wyrzucony na listwę nad wpisem jest po prostu ignorowany, a czyta się jedynie status. To błąd usability interfejsu, który warto naprawić.

Mój błąd ale faktycznie słabo to widoczne. Właściwie to chyba pierwsze forum jakie widzę , na którym ranga jest ważniejsza niż nick. No ale to gdzieś do uwag o działaniu forum bo zaraz admin warnami sypnie.

To ja trochę innej beczki od wcześniejszych i co prawda się spóźniłem bo już po zakupie, ale jako zwolennik newtonów na dobsonie zaproponował bym coś mobilnego, z w miarę dużym lustrem, które jednak pokaże więcej według mnie niż poprzednio proponowane teleskopy, a nie ustępuje mobilnością, a może nawet jest lepiej. Wady to słaby wyciąg, trzeba sobie uszczelnić i konieczność umieszczenia na podwyższeniu. Reszta w tej cenie jak dla mnie ok czyli 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=3395&lunety=Teleskop Sky Watcher N 130 650 DOBSON kompatkowy rozsuwany

Lub trochę lepsza wersja z lepszym wyciągiem

https://teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-MESSIER-Dobson-NT-130-130/650-teleskopy-4630.html

Może komuś w przyszłości te propozycje się przydadzą 😉

Sprawa zamknięta odnośnie refraktorów. Lustro to oddzielny temat, niech tylko trochę okrzepnę finansowo bo trochę mnie na dniach poniosło w branży komputerowej i eee... spożywczej xp.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobrze zrobiłeś bo zazwyczaj rady idą w takim kierunku że ludzie nie mają szans przekonać się osobiście jakie są zalety i wady refraktora, zaczynając przygodę od słynnej "Synty 8" na Dobsonie - a potem nie zawsze jest okazja aby tę poznawczą zaległość nadrobić. Jeżeli sprzęt jest w dobrym stanie, nie będzie problemu żeby odsprzedać go w podobnej cenie - niewiele ryzykujesz. W porównaniu z wymagającym kolimacji i uciążliwego mycia lustra Newtonem, refraktor jest po prostu "bezobsługowy".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, lulu napisał:

Dobrze zrobiłeś bo zazwyczaj rady idą w takim kierunku że ludzie nie mają szans przekonać się osobiście jakie są zalety i wady refraktora, zaczynając przygodę od słynnej "Synty 8" na Dobsonie - a potem nie zawsze jest okazja aby tę poznawczą zaległość nadrobić. Jeżeli sprzęt jest w dobrym stanie, nie będzie problemu żeby odsprzedać go w podobnej cenie - niewiele ryzykujesz. W porównaniu z wymagającym kolimacji i uciążliwego mycia lustra Newtonem, refraktor jest po prostu "bezobsługowy".

Działanie było przemyślane. Wszyscy dookoła kupują synty z dobsonem bo "tak trzeba". Później hobby rozwija się albo nie i sprzęt za 1k pln ląduje pod schodami. A ja nie lubię robić tego co wszyscy. Kupię tańszy sprzęt a za to co zostanie filtry czy lepszy okular. No właśnie, jakie filtry powinno się mieć? W foto, mimo że teraz już bardzo rzadko pstrykam to podstawa da mnie lekki skylight pełniący też funkcję ochronną i porządny polaryzacyjny. W jaki okular zainwestować? Kolega pmochocki wspominał o WA-66 6mm. OD razu chcę coś zamówić aby mieć już pod ręką to co niezbędne. Cena w granicach rozsądku oczywiście. Jeśli później sprzęt wymienię na lepszy to dokupiona optyka zostanie do nowego. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
57 minut temu, jimbeam napisał:

Kolega pmochocki wspominał o WA-66 6mm. OD razu chcę coś zamówić aby mieć już pod ręką to co niezbędne.

Stop, stop, stop - Mówiłem do Skyluxa 70/700, gdzie przy f/10 dałby fajną źrenicę 0.6mm czyli takie maksimum dla tego teleskopu. Teraz rozumiem, że mamy Skyluxa 70/900 z f/13 tu źrenica wyjściowa wyjdzie 0.45mm. Niektórzy powiedzą, że da radę. Ale ja nie polecę takich parametrów początkującemu a szczególnie dziecku. Trzeba pomyśleć na spokojnie jakie okulary dobrać. Znów będzie dyskusja i będą rożne opinie. Ja myślę, że można rozważyć BCO 10mm i  SW WA-66 20mm lub GSO SV 20mm 68*

Edit: Zamiast BCO 10mm można SW WA-66 9mm

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem co to za cudo techniki kupiłeś. To chyba 70/900, ale to coś ma oznaczenia 45x12700. W dodatku jest to mocowane na jakimś montażu EQ. 

Poznasz na tym wszystkie wady długich tub z małym otworem na końcu zamontowanych na nieintuicyjnym montażu EQ... 

Szkoda, bo za te lub nieco większe pieniądze można było kupić coś co będzie miało większy sens, będzie łatwiejsze w użyciu i bardziej uniwersalne. Coś co nie zniechęci do obserwacji nieba. Życzę Ci szczerze powodzenia ale moim zdaniem to nie jest dobry wybór. Zresztą to Twój wybór.

Do Księżyca będzie OK. Tylko drgania mogą być spore. Nie idź w duże powiększenia na początku. 

Poszukaj w sieci informacji jak obsługiwać montaż EQ. To nie jest trudne, tylko po prostu nieintuicyjne i upierdliwe.

Dlatego montaże azymutalne są łatwiejsze w użyciu. Nastawiasz na obiekt i oglądasz.

EDIT przepraszam za szczerość. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem co to za cudo techniki kupiłeś. To chyba 70/900, ale to coś ma oznaczenia 45x12700. W dodatku jest to mocowane na jakimś montażu EQ. 

Tak, to 70/900. Oznaczenie 45-12700 to jakiś kod producenta.

Szkoda, bo za te lub nieco większe pieniądze można było kupić coś co będzie miało większy sens, będzie łatwiejsze w użyciu i bardziej uniwersalne. Coś co nie zniechęci do obserwacji nieba. Życzę Ci szczerze powodzenia ale moim zdaniem to nie jest dobry wybór. Zresztą to Twój wybór.

Ja za 450 pln z kurierem nie znalazłem nic lepszego z refraktorów.

Poszukaj w sieci informacji jak obsługiwać montaż EQ. To nie jest trudne, tylko po prostu nieintuicyjne i upierdliwe.

Dlatego montaże azymutalne są łatwiejsze w użyciu. Nastawiasz na obiekt i oglądasz.

Czytałem kilka miesięcy przed założeniem tego wątku. Masz rację - ustawienie  zajmuje trochę czasu ale nie widzę tu nic skomplikowanego.
Umówmy się - to jest >400pln, montaż jest jaki jest. Od czegoś trzeba zacząć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprzęt złożony ale musi poczekać, trochę nudno obserwować chmury. Kiedy się przejaśni to napiszę jakie wrażenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czekamy, sam jestem ciekaw co to za cudo. Wygląda dość apetycznie 🙂

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja proponuję kupić atlas Księżyca jak np. ten:

IMG_20200214_090739.thumb.jpg.0d5771b3767cd07ef557df7e0cf0032f.jpg

Wyszukiwanie kraterów, odnajdywanie ich w atlasie i potem ich nazywanie to super zabawa. 

Może jakiś filtr szary przy okazji... 

@jimbeam napisz proszę jakie masz okulary w zestawie. Próbowaliście już ustawić szukacza za dnia? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do Księżyca całkiem fajny jest ten programik: http://www.ap-i.net/avl/ - niestety brakuje tam polskich nazw

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja proponuję kupić atlas Księżyca jak np. ten:

Atlas Księżyca,  nieba i mapę obrotową kupiłem już wcześniej ;)

Może jakiś filtr szary przy okazji... 

Właśnie dlatego wcześniej pytałem m.in. o filtry. Zastanawiam się czy szary czy od razu polaryzacyjny-bardziej uniwersalny.

Szukacz ustawiłem od razu, na kominie z Orlenu.

Szkła są 4, 12.5 i 25. Wyglądają dość licho, jeszcze nie miałem okazji sprawdzić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, jimbeam napisał:

Zastanawiam się czy szary czy od razu polaryzacyjny-bardziej uniwersalny.

Chętnie posłucham opinii innych. Mam polaryzacyjny 2", ale w wyciągu najczęściej łąduję zwykły szary o transmisji 25%. Sprawdza się mi w 90% przypadków i nie chce mi się bawić polaryzacyjnym. Może też dlatego, że jak już się trafi fajna pogoda i czas to chcę skorzystać ile się da, a nie kręcić filtrem polaryzacyjnym. 

Godzinę temu, jimbeam napisał:

Szkła są 4, 12.5 i 25

4mm do ogniskowej f/13 🙄

Wydaje mi się 9mm miałby sens daje źrenicę wyjściową 0.7mm co jest sensowną wartością. 

Szkoda, że ostatnio rzadko jestem w Płocku. Pożyczyłbym Tobie GSO SV 15mm 68*. Byś zobaczył jak się sprawdza w porównaniu do kitowców... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta