Skocz do zawartości

Próba leżakowania :)


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Za 15 zeta to oczywiście można takie coś kupić , obawiam się jednak że wcześnie czy później to się rozwali i że lepsza była by tu  odpowiednio ukształtowana kopka siana . Na pewno się nie popsuje  a i wygoda była by dużo większa. No i oczywiście można potraktować jako żart , choć nie do końca.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pmochocki napisał:

Był taki czas w przedszkolu, którego nienawidziłem... teraz w sumie nie wiem dlaczego. 

Dziś sobie przypomniałem dawne czasy wybierając się na próbę leżakowania. Mimo chmur chciałem zobaczyć jak sprawdzi się skompletowany niedawno żuraw pod lornetkę 15x70. I... sprawdził się wyśmienicie. Rozstawienie wszystkiego zajęło mi 10min. A potem przez 40min gapiłem się na Księżyc, którego od czasu do czasu przesłaniały delikatnie chmury. Dawno nie miałem takiego relaksu. Nie chciało mi się wstać. 

Głównym winowajcą zaistniałej sytuacji jest oczywiście @Janko. To przez niego po zakupie lornetki zacząłem myśleć o żurawiu. @Janko zobacz coś narobił:

IMG_20200207_230024.thumb.jpg.80355a982039a4d148d5162425344d31.jpg

Planowałem jeszcze zmienić leżak, ale ten mnie na razie zaskoczył wygodą, a kosztował 15 zł na przecenie. 

Kto by pomyślał, że lornetkowe obserwacje blisko zenitu mogą być tak wygodne... 

Fajnie że żuraw sie sprawdził, nie za bardzo widze co za lorneta wisi? Polecam leżak z poręczami, jest dużo wygodniejszy. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro666 napisał:

Fajnie że żuraw sie sprawdził, nie za bardzo widze co za lorneta wisi?

Stigma Optics 15x70 egzemplarz kolegi @GKG

 

Godzinę temu, Jaro666 napisał:

Polecam leżak z poręczami, jest dużo wygodniejszy. 

Taki jest plan... Ale po kolei. Najważniejsze było podłączenie ramienia żurawia ze statywem. Udało się znaleźć przejściówkę na Allegro. Ale już prawie bym kupił złą. Kto by pomyślał, że jest aż tyle rodzajów gwintów...

Następnie kupiłem glowicę:

Sprawdza się bardzo dobrze. Można ustawić jak bardzo ma się luzować blokada. Więc po poluzowaniu lornetka nie opada i chodzi z miłym oporem. 

Leżak w następnej kolejności. Wziąłem co miałem w piwnicy po zakupach wakacyjnych. 

Jedną rzecz muszę przemyśleć. Wszystko działa idealnie oprócz:

IMG_20200208_110818.thumb.jpg.b96bf76e86b881b9855e92862a02ac68.jpg

Przy ciężkiej lornetce tu działa duża siła skręcajaca. Więc te elementy muszą być bardzo mocno skręcone. Więc jak chcę zmienić obiekt i nowy cel leży na zupełnie innej wysokości, aby poprawić kąt nachylenia głowicy, muszę śruby poluzować a potem ponownie je mocno skręcić. To nie jest zbyt wygodne. Tu chyba będę musiał wymyśleć jakieś usprawnienie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pmochocki napisał:

Stigma Optics 15x70 egzemplarz kolegi @GKG

 

Taki jest plan... Ale po kolei. Najważniejsze było podłączenie ramienia żurawia ze statywem. Udało się znaleźć przejściówkę na Allegro. Ale już prawie bym kupił złą. Kto by pomyślał, że jest aż tyle rodzajów gwintów...

Następnie kupiłem glowicę:

Sprawdza się bardzo dobrze. Można ustawić jak bardzo ma się luzować blokada. Więc po poluzowaniu lornetka nie opada i chodzi z miłym oporem. 

Leżak w następnej kolejności. Wziąłem co miałem w piwnicy po zakupach wakacyjnych. 

Jedną rzecz muszę przemyśleć. Wszystko działa idealnie oprócz:

IMG_20200208_110818.thumb.jpg.b96bf76e86b881b9855e92862a02ac68.jpg

Przy ciężkiej lornetce tu działa duża siła skręcajaca. Więc te elementy muszą być bardzo mocno skręcone. Więc jak chcę zmienić obiekt i nowy cel leży na zupełnie innej wysokości, aby poprawić kąt nachylenia głowicy, muszę śruby poluzować a potem ponownie je mocno skręcić. To nie jest zbyt wygodne. Tu chyba będę musiał wymyśleć jakieś usprawnienie. 

Mialem ten sam problem, zresztą śrubki które są teraz nie są już oryginalne, tamte sie do niczego nie nadawały. Bardziej coś kombinuj z głowicą bo obracanie tego pręta i skręcanie tymi śrubkami jest rzeczywiście mało komfortowe. A głowica którą kupiłeś nie ma ruchu 90'? Wtedy kręcenie tymi śrubkami nie będzie konieczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jaro666 napisał:

A głowica którą kupiłeś nie ma ruchu 90'?

Ruch jest możliwy w bardzo szerokim zakresie. Są miejsca gdzie mogę wykonać ruch 90*, ale wtedy ruch na boki jest ograniczony. Na razie jestem zadowolony. Może wystarczy do jednej ze śrubek dorobić większe skrzydełka... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Ruch jest możliwy w bardzo szerokim zakresie. Są miejsca gdzie mogę wykonać ruch 90*, ale wtedy ruch na boki jest ograniczony. Na razie jestem zadowolony. Może wystarczy do jednej ze śrubek dorobić większe skrzydełka... 

Powiem szczerze że jestem zdziwiony że ten żuraw daje radę z taką lornetą. Ale jak jest ok to świetnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Jaro666 napisał:

Powiem szczerze że jestem zdziwiony że ten żuraw daje radę z taką lornetą. Ale jak jest ok to świetnie :)

Bym się załamał gdy nie dawał rady. Będą kolejne obserwacje i będę dawał znać. Były chmury więc na razie sprawdziłem tylko księżyc. Zobaczymy jak na gwiazdach. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcę trochę poleżakować. 

Mszę się w końcu zmobilizować do budowy żurawia równoległobocznego, na którym zamontuje lornetkę.

Nawet kiedyś zacząłem już robić szkic - taki a'la projekt żurawia pod statyw Goliata

zuraw.thumb.jpg.779c3a7a586bfeff8b00762b4cfcc7de.jpg

 

PS

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Stigma Optics 15x70 egzemplarz kolegi @GKG

Cieszę się, że ta moja pierwsza w życiu porządna lornetka nadal dobrze służy w kolejnych godnych dłoniach - świetny był to egzemplarz i szczerze to żałuje, ją się pozbyłem.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, GKG napisał:

Cieszę się, że ta moja pierwsza w życiu porządna lornetka nadal dobrze służy w kolejnych godnych dłoniach - świetny był to egzemplarz i szczerze to żałuje, ją się pozbyłem.

Jedyny mankament to brak gwintów na filtry. Kolega @adamer prosił mnie o test kolimacji. Nie znam się na tym, ogólnie wszysto wygląda na skolimiwane w punkt. Głębia ostrości jest super. Odwzorowanie kolorów też. Na księżycu dostrzegłem aberację jak mocno zjechał na brzeg pola widzenia. Jestem super zadowolony z tej lornetki. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Nie znam się na tym, ogólnie wszysto wygląda na skolimiwane w punkt.

O kolimacji w punkt zapewniał mnie ŚP. Pan Janusz z Astrokraka, gdzie ją nabywałem. Mówił iż, był to jeden z najlepszych egz. serii BA8, jakie przewinęły się prze Jego sklep. Ta Stigma Optics to był egz. wystawowy, ostatnia sztuka dosłownie przy mnie wyciągnięta z szklanej gabloty wystawowej sklepu, którą pomagałem jeszcze demontować, żeby się do niej dostać. Dla mnie największym minusem lornetki była aluminiowa walizka, która już w sklepie miała urwany uchwyt. Pan Janusz od razu mnie o tym uprzedził, jednak zapewnił, że w zamian daje mi egzemplarz naprawdę bardzo dobry. Dzisiaj nie mam podstaw tego negować, tym bardziej, że już kolejny właściciel mówi o jej punktowej kolimacji - która jak widać po wieloletniej pracy lornetki nadal się utrzymuje..  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.02.2020 o 00:18, pmochocki napisał:

Był taki czas w przedszkolu, którego nienawidziłem... teraz w sumie nie wiem dlaczego. 

Dziś sobie przypomniałem dawne czasy wybierając się na próbę leżakowania. Mimo chmur chciałem zobaczyć jak sprawdzi się skompletowany niedawno żuraw pod lornetkę 15x70. I... sprawdził się wyśmienicie. Rozstawienie wszystkiego zajęło mi 10min. A potem przez 40min gapiłem się na Księżyc, którego od czasu do czasu przesłaniały delikatnie chmury. Dawno nie miałem takiego relaksu. Nie chciało mi się wstać. 

Głównym winowajcą zaistniałej sytuacji jest oczywiście @Janko. To przez niego po zakupie lornetki zacząłem myśleć o żurawiu. @Janko zobacz coś narobił:...

Moja wina, moja wina...:diablatko:

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żuraw własne roboty? Jeśli tak może załóż jakiś wątek krok po kroku jak go wykonałeś? :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 18:39, pmochocki napisał:

Jedyny mankament to brak gwintów na filtry. Kolega @adamer prosił mnie o test kolimacji. Nie znam się na tym, ogólnie wszysto wygląda na skolimiwane w punkt. Głębia ostrości jest super. Odwzorowanie kolorów też. Na księżycu dostrzegłem aberację jak mocno zjechał na brzeg pola widzenia. Jestem super zadowolony z tej lornetki. 

Możesz spróbować tego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Żuraw własne roboty? Jeśli tak może załóż jakiś wątek krok po kroku jak go wykonałeś? :)

Nie, samo ramię żurawia już po przeróbkach kupiłem od @Jaro666

 

Godzinę temu, Jaro666 napisał:

Możesz spróbować tego 

Tak myślałem o tym. Wiem, że kolega @Karol_C cuda robi w 3d. Nawet kiedyś myślałem o masce do foto. Muszę spokojnie pomierzyć wsztsto... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio odkurzyłem mój prototyp fotela pod lornetkę. Brakuje w nim jeszcze żurawia. Może i bym coś wykombinował. Wszystko ma się składać w bryłę o wymiarach około 35x45x55 cm. Może i bym spróbował go dokończyć ... 

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Wiem, że kolega @Karol_C cuda robi w 3d. Nawet kiedyś myślałem o masce do foto. Muszę spokojnie pomierzyć wsztsto... 

Jakby co to pisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem dosłownie godzinkę. Księżyc pod horyzontem, okienko w chmurach i dzieci śpią. Wyciągnąłem leżak oraz żuraw i... następny obiekt tygodnia gotowy do opisania. ? Udało się, choć miałem wątpliwości czy uda się zgrać chmury, Księżyc i dzieci jeszcze w tym miesiącu ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)