Skocz do zawartości

Księżyc nad Warszawą


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Bądź pozdrowiona Selene zielonooka,

bladolica pani zmierzchu, opiekunko kochanków,

natchnienie poetów i pocieszycielko nasza w noc letnią.

W twe oblicze patrzę przez opalizujące szkła,

podziwiam gładkie dna mórz, łańcuchy gór strzelistych, cyrklem kreślone kratery.

Płyniesz po niebie między tiulami obłoków,

rozświetlasz mgły wokół swej twarzy,

cuda odkrywasz o których śnić bym nie śmiał.

Tak, jestem wybrany bez powodu, nagrodzony bez pracy, doceniony bez zasług.

Pozwalasz mi widzieć swe wdzięki i hołd składać za łaskę, którą mnie obdarzasz.

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po subtelnym, poetyckim tekście Janka, który jest wielce uduchowiony nastąpi zmiana nastroju. A co. Niech wątek żyje ;)
Trochę inaczej...

Księżyc nad Parczewem spoczął pod Kasztanem.
Nikt się nie uśmiecha do Niego nad ranem.
-"Czyżbym powab tracił, kurcząc się zuchwale?
Lico me wybladłe nie podnieca wcale?
Kasztanie mój miły, sąsiedzie chwilowy.
Odpowiedz mi proszę, doradź staruchowi."
Kasztan zaszeleścił, liście zbędne strącił.
Syknął do wędrowca -"Czas nie zna litości".

P6248194a.thumb.JPG.9bd7261ff4437e880dd044053a3cae2a.JPG

P6248195b.thumb.JPG.f283eeb7a6b3e95c7c98ba9ea01ff481.JPG

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pełnia tuż, tuż.

Jest jeszcze widno. Przed wschodnim oknem pojawia się bladoróżowy krążek Księżyca. Jego barwa stopniowo nasyca się, róż robi się głębszy, wkrótce przejdzie w pomarańcz. Tarcza zaczyna wyglądać zza narożnika budynku i widać ją także z balkonu. Może warto wyciągnąć lornetę?

Księżyc wisi bardzo nisko, niemal za nisko dla kątowej Miyauchi 20x77. Powietrze jest jednak przejrzyste, nie drży ani nie kłębi się ponad dachami. Widok jest przedni. Barwa krążka z miedzianej powoli staje się złota. Na tarczy wszystko widoczne jak na dłoni. Sine dna mórz księżycowych kontrastują ze złotymi wyżynami. Plamy kraterów są ciemniejsze, stalowoszare. Jednak nie wszystkie. Rytm obrazowi nadaje trójkąt z jasnych plam. To krater Tycho na dole tarczy,  Arystach wręcz świecący biało po lewej, zachodniej stronie oraz trójramienna gwiazda krateru Proclus z jego promieniami na północnym wschodzie.

Niektórzy narzekają na płaskość obrazu podczas pełni. Prześwietlony, nocny obraz Księżyca może rzeczywiście wydawać się płaski. Jednak o zmierzchu jest inaczej. Kontrasty jasności i barwy między morzami a wyżynami, kraterami a ich otoczeniem nadają tarczy plastyczność. Morza są rzeczywiście głębokie a kratery górują nad otoczeniem. Wyraźnie odcinają się trudne kiedy indziej do wypatrzenia morza na wschodzie ? Mare Humboldtianum, M. Undarum, M. Spumans. Poniżej jasne plamy niewielkich kraterów Stevinus A i Furnerius A, dobrze widoczne tylko w okolicach pełni, później niknące.

Przyglądam się starannie jasnemu kraterowi Arystach. Tak, ponad nim daje się wypatrzyć subtelna, zgięta linia doliny Schroetera. To dla mnie rarytas obserwacyjny. Więc niech nikt nie mówi, że Księżyc jest nudny. Gotów jestem udowodnić, że to nieprawda.

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Jesień już. Poranna mgła potrafi się utrzymywać przez cały dzień. Jednak dzisiaj było inaczej. Już przez okno dostrzegłem Pas Oriona, Rigel,  Betelgezę. Za nimi zaś płonący  ??????? (Syriusz) . Aż nie chciało się wierzyć, że to gwiazda. Wyżej sierp Księżyca. C, więc cienieje.  Gdy szedłem do metra, towarzyszył mi na wciąż ciemnym niebie, gdy wysiadłem w centrum - wisiał na granacie nad wieżowcem Novotelu. Dalej wędrował za mną ponad starymi kamienicami wzdłuż Alej Jerozolimskich.

Jak długo jeszcze? Dla mnie już całkiem niedługo. Po 50 latach zapewne zakończę codzienne poranne wędrówki.  A co z moimi "braćmi w gatunku"? Czy będą mogli oglądać te wspaniałości? Jak długo? 

Czemu Kosmos jest taki pusty? Dzwoni mi w uszach pytanie Fermiego - Gdzie oni są?  Czy my też zamilkniemy? 

A może to wszystko bzdura? Nad dzieciństwem wisiał mi wciąż cień wojny. Te makabryczne lektury szkolne, filmy, Medaliony, Kanał. Potem oczekiwanie na zagładę atomową, Oficer, zachwalający wyższość jądrowego przygotowania natarcia nad artyleryjskim: wszystko elegancko wypalone, nikt tam nie siedzi przysypany ziemią i gruzem.

Jakoś do tego nie doszło. Byli cisi bohaterowie tych czasów. Może i tym razem się uda?

Tylko czy jeszcze potrafimy być mądrzy? Czy instynkt samozachowawczy nie zawiedzie? Przecież tak miło jest grzać się przy kominku, kupować nowe ubrania, zajadać smakołyki z całego świata, jeździć SUVami, latać na drugą półkulę.

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 08:34, Janko napisał:

...Tylko czy jeszcze potrafimy być mądrzy? Czy instynkt samozachowawczy nie zawiedzie? Przecież tak miło jest grzać się przy kominku, kupować nowe ubrania, zajadać smakołyki z całego świata, jeździć SUVami, latać na drugą półkulę.

Nie potrafimy. Instynkt samozachowawczy zawodzi wobec zaślepienia własną racją :imulandmine:

https://trojmiasto.onet.pl/michal-dworczyk-jak-najszybsza-realizacja-przekopu-przez-mierzeje-wislana-w-interesie/77qz0tt

 

Edycja:

Po co przekopywać, wystarczy poczekać:

https://wiadomosci.onet.pl/nauka/naukowcy-o-podnoszacym-sie-poziomie-morz-jest-znacznie-gorzej-niz-sadzilismy/80kv4tf

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Sierp Księżyca o świcie nad Ursynowem widzieć to dobry, czy zły omen? Dobry, bo noc była pogodna i dzień zapowiada się taki sam. Wenus blask rozsiewała, Orion czarował przed balkonem. Zły, bo pogodna noc w połowie lutego powinna oznaczać tęgi mróz a tymczasem ledwie niektóre samochody na parkingu były nieco oszronione. A pamiętam zimę w 79. roku, gdy miasto było sparaliżowane a szef wezwał mnie, by ratować księgozbiór w budynkach przy ulicy Banacha, zalodzonych po pęknięciu rur wodociągowych od mrozu.  Włożyłem buty górskie i ruszyłem piechotą przez Pole Mokotowskie. Na szczęście zapobiegliwy laborant p. Buczyński dopilnował naszego zakładu, w przededniu klęski żywiołowej starannie domykając wszystkie okna po zajęciach.

Pewne słowa stają się już niezrozumiałe dla młodych. Cóż znaczą ?roztopy?? Z dzieciństwa pamiętam szum wody spływającej strumieniami z pól w początkach marca. Nie zawsze tak bywało, ale zdarzało się nawet w centralnej Polsce. Tej zimy w Warszawie śniegu nie było. Zapewne już nie będzie. Czy to koniec znanego nam świata? Jedni głoszą najczarniejsze scenariusze, inni zaprzeczają oczywistości. Trafiłem jednak na książkę budującą. Steven Pinker w naukowy sposób przekonuje, że postęp zapoczątkowany w Oświeceniu trwa i że ludzkość konsekwentnie radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Jest faktem, że cokolwiek nie mówić, to żyjemy w dobrych czasach i dobrym miejscu. W szerszej perspektywie, być może najlepszych w dotychczasowej historii ludzkości.

Więc może to nie koniec, ale kolejny etap? Pytanie brzmi: damy rady?

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

 

Wenus, Księżyc, Plejady i bonusowy przelot ISS nad Pałacem w Królikarni (Warszawa) 26.03. Uprzedzając pytania: na spacerze byłem sam, zachowywałem możliwie największy odstęp od ludzi i było to blisko domu. W pewnym momencie nawet pojawiła się policja, na szczęście zaparkowali tylko jakieś 100m dalej, postali 10min i pojechali dalej.

Trzymajcie się zdrowo!

131872232_DSC_14132.thumb.jpg.a92e5656fdcc97fec9272b66ecf40814.jpg

DSC_1371.thumb.JPG.3194b74f84fe6ed9368f521ae37b5dad.JPG

DSC_1373.thumb.JPG.e38587d341740087342765dcafd47397.JPG

 

  • Like 6

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2020 o 09:46, marianowski napisał:

Nie narzekałbym na tę słabą przejrzystość,bo chyba stałą się ona jakby filtrem naturalnym i stąd fajny  posępny klimat fotki ;) 

Trochę masz rację, bo jak było kryształowe powietrze, to Księżyc się prześwietlał tuż nad horyzontem i trzeba było robić duży braketing. Ale mimo wszystko wolę czyste powietrze :)

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj terminator przecina Dolinę Alpejską. Jej wschodni kraniec widać już w powiększeniu 20x. Polecam tym, co mają pogodny wieczór (jak ja w Warszawie).

  • Like 2
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dzisiejszy wschód Księżyca nad Wilanowem:

 

DSCF7609.JPG

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Kkiedy księżyc i spacerują kobiety w kwiaciastych sukniach,

Zdumiewają mnie ich oczy, rzęsy i całe urządzenie świata.

Wydaje mi się, że z tak wielkiej wzajemnej skłonności

Mogłaby wreszcie wyniknąć prawda ostateczna.

Czesław Miłosz KIEDY KSIĘŻYC

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)