Skocz do zawartości

Księżyc nad Warszawą


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

No ja bym nie zasnął wiedząc, że pominąłem Merkurego ;) Był na północny wschód od Wenus (niecałe 5°). Słaby, ale w lornetce widoczny bez problemów. Nawet gołym okiem się dało, ale nie wiem jak obecnie smog nad Wawką.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym nie zasnął wiedząc, że pominąłem Merkurego ;) Był na północny wschód od Wenus (niecałe 5°). Słaby, ale w lornetce widoczny bez problemów. Nawet gołym okiem się dało, ale nie wiem jak obecnie smog nad Wawką.

Gdyby nie całkiem spora ilość chmur w okolicy, też bym go pewnie wydłubał. No, chyba, że był schowałny "za węgłem". czyli murem bloku. Ale za to widziałem sporą ilość reflektorów samolotów zbliżających się do Okęcia. Niektóre nawet brałem początkowo za Wenus!  :o

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy widzicie to samo co ja? Ten Księżyc najlepszy z najlepszych, w każdej lornetce dobry a przy 20x zapierający dech w piersiach? Mare Undarum na południowy wschód od M. Crisium - nigdy go nie widziałem porządnie, rzeźba wokół samego M. Crisium, Proclus przy powiększeniu 8x.

A niżej Wenus z Merkurym, ładnie w jednym polu lornetki 8x, lecz także przy pow. 6x. Odstęp wyraźnie mniejszy, niż 5 stopni.  :o :) :o

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - wczoraj wszystko  8)  dzisiaj tylko Muniuś jak przez matową folię  :( :( :(

Dobrze Masz  8)

U mnie dotarło chmurwowisko z zachodu  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś widać, że Morze Nektaru jest gigantycznym, okrągłym kraterem otoczonym górami. Rzadka okazja do zobaczenia Rima Beaumont - wału odcinającego trójkątny obszar na wschodnim skraju morza. Wał świetnie widoczny w pow. 20x, całkiem wyraźny także przy 15x.

Zaś na północy idealnie wycięte głębokie misy kraterów Herkules i Atlas - jak obrysowane cyrklem, zacienione wewnątrz.

Księżycowi nawet chmury niegroźne.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki wiszą na statywach wystawionych na balkon, drzwi do mieszkania za moimi plecami a ja w szortach, podkoszulku i kapciach domowych gapię się na obce światy. Księżyc w powiększeniu 20x wisi przed balkonem, na północy Morze Deszczów (Mare Imbrium) okolone łańcuchami górskimi i usiane pojedynczymi szczytami, południe zryte kraterami a w środku na terminatorze bezdenny Copernicus. Alpy przecięte Doliną Alpejską niedaleko krateru Plato. Wszystko to na wyciągnięcie ręki, tuż przed balkonem, niemal w mieszkaniu.

A dalej na zachód Wenus zauważona jeszcze za dnia. Wkrótce po zachodzie pojawił się także Merkury, najwyżej 3 stopnie od Bogini Miłości.

Współczuję wam, biedni oglądacze telewizji. W moim serialu występują znacznie większe gwiazdy.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Warszawce Księżyc otoczony przez tęczowe halo. Spika pół stopnia ponad nim.  :o

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja to samo widzę  ??? ??? ??? - w Ustce  :) - tylko Spika widoczna dopiero w 12x 50 bo za jasno  8)

Dalej Spiki nie widać - jedyna gwiazda od południa do północy to Arktur - 22,40 - Muniuś dostał jeszcze większą czapę  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakże! Ode mnie (z Ciszewskiego) widziałem wielką pomarańczę nad Wilanowem - w noc świętojańską ale i w poprzednią.

Gdy takie coś widzę, czuję się jak ów Iwan Nikołajewicz:

... Wtedy księżyc zaczyna szaleć, wychlustuje na Iwana strumienie światła, bryzga światłem na wszystkie strony, aż w pokoju zaczyna się księżycowa powódź, aż rozchwiane światło wzbiera coraz wyżej i zatapia łóżko. To właśnie wtedy twarz śpiącego Iwana staje się szczęśliwa...

Michał Bułhakow: Mistrz i Małgorzata; przełożył Andrzej Drawicz

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wówczas księżyc zaczyna szaleć, zwala potoki światła wprost na Iwana, rozbryzguje to światło na wszystkie strony, w pokoju wzbiera księżycowa powódź, blask faluje, wznosi się coraz to wyżej, zatapia łóżko. To właśnie wtedy Iwan ma we śnie taką szczęśliwą twarz. ...

Michał Bułhakow: Mistrz i Małgorzata; przełożyli Irena Lewandowska i Witold Dąbrowski

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak, czy siak, Iwan nie ma lekko z tym Księżycem  :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Pobudka przed 6.00. Przymglone, ciemne niebo widoczne z okna podczas jedzenia płatków powszednich. Jednak w szkle na drzwiach szafki zauważam refleks światła. Tak, to Księżyc. Widać go po wychyleniu się z balkonu.  Tuż na zachód od niego widać  także jasną gwiazdę. Co to może być? Wysoko na nieboskłonie wisi jeszcze Arktur. Sądząc po topografii, może to  Alphard - alfa Węża? Nawet jest taki nieco czerwonawy, choć w tych warunkach barwy są zafałszowane. Dopiero później przekonuję się, że to Saturn, w dodatku znajdujący się w gwiazdozbiorze Skorpiona. Moja "intuicyjna" lokalizacja okazała się całkowicie błędna.

Księżycowy rogal wraz z Saturnem widzę na rozjaśniającym się niebie po wyjściu z domu. Poranek jest rześki, na trawie szron a przez cały nieboskłon rozciąga się smuga kondensacyjna po przelocie samolotu.

Gdy wysiadam z metra w centrum, jest niemal widno. Saturna już nie widać, lecz Księżyc prezentuje się w takich warunkach najlepiej. Już tak nie kontrastuje z niebem a jeszcze jest wyraźny . Obok łuk kondensacji, ciągle wisi, choć poszerzony i porozwiewany.

Następny rzut oka na nieboskłon gdy  docieram do celu podróży. Widać  drobne, poorame obłoczki pozostałe ze smugi samolotowej obok bladego sierpa na całkiem rozjaśnionym niebie. Słońce już wzeszło i odbija się czerwono w szybach budynków.

To jest piękne, choć w codziennym pośpiechu mało kto to zauważa.

  • Like 7

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, mało kto zauważa te piękne obrazki. Nie wiesz tego, ale towarzyszyłem Ci o 6 rano, gdy podziwiałem Księżyc z Saturnem z okna pociągu mijając Ursus. Ale wiesz co, ja byłem na tyle przygotowany, że wypatrzyłem poniżej tej parki Antaresa! Zaiste, piękny widok.

 

A wieczorem Wenus zbliżająca się z dnia na dzień do Marsa.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem był to piątkowy powrót do domu. Dzień się kończy, tydzień się kończy. Powoli wędruję przez osiedle po pracy i następujących po niej ćwiczeniach na siłowni. Nie ma lekko. Odprężenie, czasem rzut oka na nieboskłon. Właśnie oczyścił się nieco z chmur i zobaczyłem Jowisza. Jest 18.30, więc na zachodzie powinna być jeszcze Wenus z Marsem. I rzeczywiście, w prześwicie między blokami dostrzegam niebiańską parę. Jednak nie tylko. Poniżej, nieco na zachód, bardzo już nisko widać także wąziutki, jednodniowy sierp Księżyca. Nie sam sierp ? delikatne, lecz wyraźne światło uzupełnia krążek tarczy. Przypadkiem, wręcz niechcący widzę zjawisko, na które dawniej bezskutecznie polowałem w znacznie lepszych warunkach. Zanim dojdę do domu i wygramolę się na balkon, będzie po wszystkim.

Następnego dnia, w sobotę jestem czujny i wyłapuję Księżyc z Wenus jeszcze przed zmierzchem. Powoli objawia się także Mars. Oj, jak jest blisko z jaśniejącą pięknością. Znów układ przypomina kij hokejowy, dzisiaj z sierpem Księżyca w rękojeści zwróconej ku górze. Znów widać światło popielate, choć nie tak wyraźne jak poprzednio. Zaś przez lornetkę, zawieszone w pustce iskry świetlne przedłużają dolne ramię sierpa o kilkadziesiąt sekund kątowych.

Marzenie!

:wub:

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znów dzisiaj koniunkcja Księżyca z Wenus a i Mars niedaleko. W dodatku zachód Słońca w czerwonych woalach. Mam to wszystko przed moim balkonem i mogę podziwiać bez biletów, abonamentów ani rezerwacji miejsc.

Jakim ja jestem szczęściarzem!

post-1198-0-01717500-1427046854_thumb.jp

post-1198-0-57217600-1427046882_thumb.jp

post-1198-0-30855300-1427046899_thumb.jp

post-1198-0-26718100-1427046921_thumb.jp

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem mam również taki widok i też również z balkonu  ^-^

Nie wierzę!

Takie light pollution to tylko  u mnie na Ursynowie!

:D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzisiaj też Księżyc z Wenus plus urokliwe chmurki były ucztą dla oczu :)

 

post-2836-0-28608700-1427049536_thumb.jp

 

post-2836-0-16646400-1427049553_thumb.jp

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Księżyc nad Ursynowem, a nawet Wenus:

 

post-1198-0-58691300-1429606873_thumb.jp

 

post-1198-0-05805800-1429606895_thumb.jp

 

post-1198-0-94981700-1429606912_thumb.jp

 

post-1198-0-56652300-1429606933_thumb.jp

 

post-1198-0-23271900-1429606953_thumb.jp

 

post-1198-0-98829600-1429606969_thumb.jp

 

Zostańmy tutaj małą chwilę
Tu się napatrzeć można dość
Tych co się tak jak my łudzili, że znajdą coś, odmienią coś
Zna dobrze ich marzenia wszystkie
Kruche jak porcelana z Chin
Księżyc nad Kościeliskiem,
Księżyc nad Kościeliskiem,
Księżyc nad Kościeliskiem, begin begin

I cicho żegna w noc pochmurną
Tych, co ku szczęściu szli na skrót
Wyście są ludzie tylo durne co cud co cud
Wyście są ludzie tylo durne co cud

  • Like 8

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc nad Ursynowem, a nawet Wenus:

 

Też wczorajszego wieczoru podglądałem młodziutkiego Muniusia, pogoda niemal kryształek, jednak wokół Księżyca, Wenuski i Jupeczka mgiełka jak lisia czapa - efekt niekorzystny dla obserwacji czy fotografowania ale wystąpiło fajne zjawisko jak gdyby - dwukrotnego powiększenia optycznego tych obiektów :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Łudziłem się, że z niedzieli na poniedziałek wyrwę się z Warszawy na ostatki Panny a może i Lwa. Niektóre serwisy pogodowe robiły nadzieję, inne, te rzetelniejsze, były ostrożne. Nawet spory Księżyc mnie nie przerażał. W końcu, można by się przed nim skryć za drzewami na polanach leśnych. Jednak łaty nieba widoczne przed zmierzchem i mglisty wschodni horyzont to trochę za mało, by lecieć 100 km na niepewną miejscówkę i wracać zawiedzionym przed dniem pracy. Więc pozostaje balkon, a z niego cóż by innego, niż niezawodny Księżyc. Przed zmierzchem widać go było na wprost balkonu. Był wczoraj sześciodniowy a taki jest najlepszy, wierzcie mi. Już spory kawał tarczy z mnóstwem wspaniałych formacji a jeszcze niemal wszystko uwypuklone światłocieniem.

Więc od północy: dwie pary młodych,  wielkich i regularnie kolistych kraterów. Poziomo ułożone Atlas z Herkulesem dalej na wschód od terminatora i pionowo - Arystoteles z Eudoksusem tuż przy jego linii. Dzięki temu wydawały się bezdenne, z czarnym wnętrzem i jasnymi pierścieniami krawędzi. Niemal bezpośrednio pod Eudoksusem było coś jeszcze ciekawszego. Ciemnemu zagłębieniu już wchodzącemu na terminator towarzyszyły cztery świetlne plamki na obwodzie, zawieszone w czerni na zacienionej części tarczy księżycowej. Wypisz-wymaluj odcisk pazurzastej łapy wilka. Piąta, punktowa iskierka wisiała nieco poniżej. Był to rzadko widoczny, mocno zniszczony krater Aleksander z wybitnymi wierzchołkami w strzaskanej lewej, zachodniej części korony.

Po przecięciu dna Morza Jasności (Mare Serenitatis) terminator osiągał Góry Hemus (Montes Haemus) stanowiące dolną, południowo-zachodnią krawędź basenu. Znów, wyniosły łańcuch wystawał daleko poza skraj terminatora, jak palec wskazujący zdenerwowanego (i niekulturalnego) kierowcy.

Jeszcze nieco poniżej na samym terminatorze wyraźnie rysowała się inna rzadkość obserwacyjna - niegłęboki choć rozległy krater Juliusz Cezar, także zachodnią krawędzią niemal zawieszony w próżni.

Niemal pośrodku sierpa wprost rwała oczy trójka celebrytów: misowaty, gładki Teophilus z wierzchołkiem pośrodku oraz nieco już zniszczone Cyrillus i Catharina.

Jednak największe wrażenie robił położony jeszcze niżej, w południowych, zrytych kraterami regionach ogromny Maurolycus, przepołowiony terminatorem, nieregularny i czarny wewnątrz, z zachodnim, oświetlonym wałem wiszącym w ciemności.

Widziałem jeszcze masę innych szczegółów a także cały szeroki sierp prześwitujący przez raz cieńszą, raz grubszą warstwę chmur, patrząc przez lornetki o powiększeniach od 10x do 20x. Zerknąłem sobie na Jowisza i Wenus.

W sumie, nie był to taki zły wieczór :)

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jaki najmniejszy krater udało Ci się dostrzec w 10x50? Ja również wczorajszego wieczora obserwowałem. Tym razem pierwszy raz z atlasem i wyraźnie zidentyfikowałem Dionysiusa (18km). Czuję, że można znacznie więcej wycisnąć, no ale to zależy od fazy Księżyca oraz od wiedzy na co polować, a także pewnie i od wzroku i jakości optyki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jaki najmniejszy krater udało Ci się dostrzec w 10x50? Ja również wczorajszego wieczora obserwowałem. Tym razem pierwszy raz z atlasem i wyraźnie zidentyfikowałem Dionysiusa (18km). Czuję, że można znacznie więcej wycisnąć, no ale to zależy od fazy Księżyca oraz od wiedzy na co polować, a także pewnie i od wzroku i jakości optyki.

Jakoś nigdy nie bawiłem się w "wyciskanie" maksimum ze sprzętu. Ambicja mogłaby ponieść mnie w rejony, gdzie i tak nikt by nie uwierzył ;)  A jeszcze  ta niepewność co do wymiarowania na mapach, nie mówiąc o jakości wzroku. Ścisłość to nie dla mnie. Wolę takie "polewanie" :D

 

Edycja:

Kilkunastokilometrowe kratery to ja widywałem, ale w powiększeniu 20x ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, bo wszystko da się odczytać w rozmaity sposób:

Alice, to perskie oko powyżej w żadnym wypadku nie oznacza powątpiewania w Twoje obserwacje, tylko mój dystans do samego siebie :D ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)