Skocz do zawartości

Wenus - rotacja chmur w UV


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :) W zasadzie to dopiero rozgrzewka bo najlepszy detal będzie można osiągnąć w marcu i kwietniu w okolicach fazy 40-50%. Wtedy planeta będzie znacznie wyżej i znacznie większa ;)

Dopisałem jeszcze skalę pierwszego zdjęcia - 0,058''/pix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja

0039818_meade-16-permanent-equatorial-pier.jpeg.e3fb420184bb2a6f30cda0eeee1ffed3.jpeg

Dolę.

Mamy dopiero styczeń luty, a fotka roku już na forum...

 

  • Haha 4

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

Tak z ciekawości - w IR czasami widać jakiś detal, czy raczej ten kanał jako tło robi?

Ludzie pokazują czasem jakiś detal w IR. Natomiast u mnie zawsze jest gładko - jak ostrzę za mocno to wyłażą artefakty ale nigdy nie widziałem żadnych prawdziwych struktur chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu jesteście tacy zdziwieni... ja to robię tak. Patrzę temat "Wenus, rotacja chmur", następnie patrzę na autora Lukasz83.... w tym momencie już wiem, że będzie to miazga i odpowiednio się przygotowuję. Wiecie, chodzi o to, żeby oczekiwania nie przerosły rzeczywistości. Zaczynam od wmawiania sobie, że może nie tym razem? Przecież po koniunkcji Jowisza z Księżycem nie można znowu zrobić czegoś tak zajebistego z US... w międzyczasie czytam dalej, że robione kwarcowym DK 190 F19, zerkam na swoje biedne GSO i wtedy pojawia się pierwsza gorzka łza zazdrości, nie można jej powstrzymać, przełykam z trudem i idę dalej.

Oglądam fotki i animacje... znowu to zrobił, rozwalił system :) I jeszcze zapowiada, że będzie lepiej. Jakaś paranoja. Jest lepiej niż mój umysł sobie to wyobraził, animacja chmur na Wenus gdy ja oglądam ją sobie jako bardzo jasną połówkę pomarańczy :) Masakra, pięknie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to sobie zawsze robię tak:

Widzę temat o takim tytule.

Patrzę na autora.

Już wiem, że będzie opad szczęki.

Otwieram temat.

Czytam po woli, wzrasta napięcie.

Scrolluje i jakoś dzięki opisanej wyżej metodzie szczęka nie jest do wymiany (bo normalnie to opada jak kłoda) a jedynie obalała. 

Jak zwykle super. 

 

A ktoś próbował tak ?

https://www.cloudynights.com/topic/609461-venus-98-full/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol_C napisał:

No właśnie brakuje mi ciekawych szkiców obserwacji Wenus - dziennych i nocnych. 

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol_C napisał:

Ja za dnia patrzyłem, różne powiększenia ale zero chmur. Może filtr coś by zmienił. Ciekawe czy to w ogóle możliwe.

Chyba warto próbować z kolorowymi planetarnymi  -  niebieski, fioletowy etc. To raczej dla większych apertur i przy wizualu. Proszę niech mnie ktoś poprawi jeśli jestem w błędzie. 

Mnie zastanawia jeszcze opcja pod foto w wersji budżetowej: połączony #47 i Schott BG39, a drugi IR Pass. Czy to ma szansę choć trochę odtworzyć zestaw UV  + IR Pass?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Ja za dnia patrzyłem, różne powiększenia ale zero chmur. Może filtr coś by zmienił. Ciekawe czy to w ogóle możliwe.

Moim skromnym zdaniem zobaczenie jakiegokolwiek detalu chmur w wizualu (niezależnie od rozmiaru i fazy planety) jest niewykonalne.

Wszelkie tego typu szkice pokazują raczej fluktuacje seeingu lub to co autor chciał zobaczyć ;) Chmury to tylko w UV albo w IR. Ewentualnie można by coś kombinować z fioletem ale szanse nieduże.

1 godzinę temu, Astrotuvoc napisał:

Mnie zastanawia jeszcze opcja pod foto w wersji budżetowej: połączony #47 i Schott BG39, a drugi IR Pass. Czy to ma szansę choć trochę odtworzyć zestaw UV  + IR Pass?

Tak, to zadziała. Efekt będzie gorszy niż z dedykowanym UV ale chmury będą widoczne. Sprawdzone w praktyce ;)

811ec4ea061e2ad9d96da81e3735fbae.1824x0_

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Charon_X napisał:

Jak ci wyszło takie wielkie - to jest bez barlowa ? Jakieś drizzle ? 

Upsize w PSie - takie ordynarne powiększenie 225% :) Niby puste powiększenie ale odbiór fotki lepszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Charon_X napisał:

I taki detal wyszedł w niecałych 8". Lepiej niż z 16" rok temu.

No jak widać wyszedł lepszy :)

To zdecydowanie lepsza optyka (patrz poniżej jak jest wykonane lustro, Mewlony się chowają). Poza tym w starym 16'' fotografowałem z barlowem który zżerał lwią cześć UV. 

Tutaj mam dedykowany sprzęt bez barlowów, z kwarcową optyką o jakości "science grade".  Ogranicza mnie tylko kolimacja i seeing :)

cert.jpg.5335b02f8ff5eb7426122a96c8f7bd67.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na drugą nogę ;)
Zdjęcia z soboty 8 lutego. Seeing nieco gorszy ale ciągle spoko. Tylko układ chmur mniej widowiskowy.
Widać ładnie ruch struktur od 16:50 do 18. Po 18 było już słabo - słaby seeing i większość ujęć rozmyta.

Zdjęć z niedzieli 9 lutego nie będę publikował ponieważ są słabe - na czole nadchodzącego frontu seeing siadł totalnie.

841004249_VEnus8lutpub.jpg.ab3e3673ea9bae9adf28b028141d2398.jpg

1449522998_comparasion8lut.thumb.jpg.f3590c14d6d65b24c5b5c2290e6c437f.jpg

479837404_anigif8luty.gif.f545d5183e5d4a30dd33c6218537c24a.gif

  • Like 6
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, lulu napisał:

A ile trwa zbieranie materiału do stacka z pojedynczym kadrem? Oceniasz że w tym czasie chmury zdążą się już trochę poruszyć i "rozmazać"?

Około 30s na pojedyńczy stack - nie ma szans żeby chmury poruszyły się zauważalnie w tej skali. Zobacz jak mało się przemieszczają w ciągu godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy na przełomie marca i kwietnia jak Wenuska ,,wylezie" wyżej co zdziała :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)