Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 9.02.2020 Abell 33


Rekomendowane odpowiedzi

Z moją syntą8 niestety nie mam szans celować w takie obiekty, ale zawsze z wielkim zaciekawieniem czytam, jak ludzie zmagają się z takimi "ciemnymi maluchami". 

Opis obiektu bardzo ciekawy, przeczytałem go bardzo chętnie i proszę o więcej obiektów ;)

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szarlej napisał:

Oj, pamiętam swoje zmagania z tym obiektem, wszystkie nieudane. Próbowałem teleskopami 13" i 12", ale niestety... Z miejsc, w których obserwuję, bardzo rzadko mam w Hydrze dobre niebo. Pamiętam, że kilka lat czekałem na to, by skompletować listę Herschel 400, a ostatnia brakująca galaktyka NGC 3621, która napsuła mi tyle krwi leży w Hydrze właśnie. Tak, czy inaczej - spróbuję po raz kolejny, wiosną.

Ona jest bardzo wrażliwa na warunki. Pamiętam, że kilka lat temu na zimowym złocie w Odernem za cholerę nie mogłem jej dojrzeć (miałem wtedy Taurusa 300 mm). Niestety, w powietrzu wisiała delikatna mgiełka i to wystarczyło, by zepsuć obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maj prsies:) Dzieliłem się wrażeniami z obserwacji A33 w tym wątku:

Akurat trafiłem wtedy na dobrą miejscówkę (21.70mag wg mapy LP) i super warunki po przejściu frontu chłodnego. Bardziej podobała mi się w UHC ze względu na jaj gwiezdne towarzystwo. Udało mi się wtedy doszukać niejednorodności na tle tarczy, jednak bez filtra jej nie widziałem. Nie myślałem też o gwieździe centralnej, byłem podjarany, że ją dostrzegłem i to mi wystarczało :). Mam ochotę do niej wrócić i zrobić jej szkic, bo to jedno z najpiękniejszych kółeczek na niebie. Kto podejmie "szkicowe" wyzwanie? ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Z moją syntą8 niestety nie mam szans celować w takie obiekty, ale zawsze z wielkim zaciekawieniem czytam, jak ludzie zmagają się z takimi "ciemnymi maluchami". 

Celować zawsze masz szansę. Ja na pewno spróbuję. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Z moją syntą8 niestety nie mam szans celować w takie obiekty, ale zawsze z wielkim zaciekawieniem czytam, jak ludzie zmagają się z takimi "ciemnymi maluchami". 

Opis obiektu bardzo ciekawy, przeczytałem go bardzo chętnie i proszę o więcej obiektów ;)

Najgorsze co może się wydarzyć, to to, że jej nie zobaczysz. Ale jak się uda satysfakcja jest tym większa :)

Idąc za tą relacją z 8":

http://www.faint-fuzzies.de/en/observations_all_hya.html

sytuacja nie jest beznadziejna.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MichalKaczan napisał:

Najgorsze co może się wydarzyć, to to, że jej nie zobaczysz. Ale jak się uda satysfakcja jest tym większa :)

No w sumie :) Upolowałem kiedyś NGC 2022 refraktorem Bresser Messier 90/900, więc czemu nie miało by się udać z Abell 33 :P

 

  • Like 1
  • Haha 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrów w zasadzie nie mam, bo dopiero kompletuje powoli zestaw. Syntę kupiłem dopiero miesiąc temu, więc sam rozumiesz. Najlepiej mi się patrzy przez okular 28mm, bo daje najszersze pole (przynajmniej z tych okularów, które posiadam :)), ale w tym przypadku jednak to może być ciut za małe powiększenie, przynajmniej tak mi się wydaje.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, OnlyAfc napisał:

No w sumie :) Upolowałem kiedyś NGC 2022 refraktorem Bresser Messier 90/900, więc czemu nie miało by się udać z Abell 33 :P 

Gratuluje! Ostatnio łowiłem trochę planetarek na swojej podmiejskiej miejscówce. NGC 2022 była na liście, ale niestety zanim do niej doszedłem sprzęt zaparował. Wiec cały czas czeka na liście na dobrą pogodę i porcję wolnego czasu, aby wyjechać z teleskopem a nie samą lornetką.

26 minut temu, OnlyAfc napisał:

w tym przypadku jednak to może być ciut za małe powiększenie, przynajmniej tak mi się wydaje.

Właśnie nie, bo tu chodzi o źrenicę wyjściową. Ale NGC 2022 ma rozmiar około 0.5' i łowi się ją używając dużych powiększeń. Abell 33 ma rozmiar 4.5' i do tego jest to straszna słabizna. Stąd też sugestia Łukasza aby użyć dużej źrenicy. Tylko do 5-6mm trzeba mieć super niebo albo filtr...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pmochocki napisał:

Tylko do 5-6mm trzeba mieć super niebo

NGC 2022 upatrzyłem, jak mieszkałem prawie pod samymi Alpami, więc niebo miałem lepsze. Teraz w sumie też nie narzekam na zasyfienie światłem, ale jednak to nie to samo.

No nic, może się skuszę na filtr, chociaż to koszt ok 500zł

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbowałem dziś usidlić coś, o czym nie mogę jeszcze napisać, bo ma zostać Obiektem Tygodnia; jak już zacząłem - chyba - coś wyłapywać, nadeszły chmury. Niemniej, zdążyłem jeszcze zrobić "rekreacyjnie" Abellki 21 i 33 - przy tej paskudzie to łatwizny. A33 wygląda tak, jakby materia wyciekała z gwiazdki i rozlewała się obok - ot, takie skojarzenie dziś miałem. ;)

Ogarnąłem też z grubsza temat modyfikowanego Canonka (kupionego pod kątem astrofoto krajobrazowego) - nie mogę się nadziwić, że przy zachodzącym Orionie i Perseuszu na kilkunastosekundowych ekspozycjach wyłażą jakieś Końskie Łby, Płomienie i inne Kalifornie. ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukost napisał:

Ogarnąłem też z grubsza temat modyfikowanego Canonka (kupionego pod kątem astrofoto krajobrazowego) - nie mogę się nadziwić, że przy zachodzącym Orionie i Perseuszu na kilkunastosekundowych ekspozycjach wyłażą jakieś Końskie Łby, Płomienie i inne Kalifornie. ;)

Zboczeniec

  • Haha 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 9.02.2020 o 21:53, lukost napisał:

Kto wie, może przy bardzo dobrych warunkach udałoby się go wyzerkać nawet bez wspomagaczy, ale jedyna znana mi osoba, która mogłaby uskutecznić coś podobnego, to pewnie @Damian P. ;) 

Chodziło to za mną i szeptało. Dziś spróbowałem, wywiozłem moją dwunastkę z dala od domu. No więc, niestety, nie powiem, że się udało, ale i nie powiem, że nie, jednak jeśli muszę coś powiedzieć, to w takim przypadku pozostaje powiedzieć nie. Za cholerę nie wiem. Patrzyłem długo, zmieniałem z 60 na 107 razy (chyba lepiej było w 60) i po pewnym czasie wróciłem jeszcze raz do obiektu. Coś jakby się działo, ale nie mogłem tego oddzielić od złudzenia. Mimo wrażenia pewnego pojaśnienia od strony północnej, uznałem, że to na pewno złudzenie. A potem, w domu, przeczytałem to:

W dniu 19.02.2020 o 03:00, lukost napisał:

A33 wygląda tak, jakby materia wyciekała z gwiazdki i rozlewała się obok

Jeśli miałbym jakoś określić to złudzenie, to powyższy opis wydał mi się bardzo trafny. Jednak póki co, uważam, że nie było nic i mam nadzieję, że jeszcze spróbuję.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Damian P. napisał:

Chodziło to za mną i szeptało. Dziś spróbowałem, wywiozłem moją dwunastkę z dala od domu. No więc, niestety, nie powiem, że się udało, ale i nie powiem, że nie, jednak jeśli muszę coś powiedzieć, to w takim przypadku pozostaje powiedzieć nie. Za cholerę nie wiem. Patrzyłem długo, zmieniałem z 60 na 107 razy (chyba lepiej było w 60) i po pewnym czasie wróciłem jeszcze raz do obiektu. Coś jakby się działo, ale nie mogłem tego oddzielić od złudzenia. Mimo wrażenia pewnego pojaśnienia od strony północnej, uznałem, że to na pewno złudzenie. A potem, w domu, przeczytałem to:

Jeśli miałbym jakoś określić to złudzenie, to powyższy opis wydał mi się bardzo trafny. Jednak póki co, uważam, że nie było nic i mam nadzieję, że jeszcze spróbuję.

Abela 33 widziałem bez filtra, ale w powiększeniu 370x, źrenica 1,1mm. Wtedy, po delikatnym szturchnięciu tubusa wyskakiwała słaba poświata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ze sobą Es 4,7mm (w moim teleskopie 319x), ale uznałem, że nie ma sensu próbować i nie wkładałem. Wydało mi się wówczas, że jeśli są tam jakieś przejawy mgławicowości, to w tak dużym powiększeniu znikną. Ale może trzeba było jednak sprawdzić.

Edytowane przez Damian P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiłem się wczoraj na kilku Abellach,od 33 zaczynając. Nawigacja faktycznie jest łatwa. W wyciągu T330 był ES 20 mm z filtrem OIII Lumikon ale położenie nie bardzo korzystne (tuż nad małą łuna i już po górowaniu). Zerkaniem majczył ale widok był słabszy niż się spodziewałem po opisie w tym temacie. Po zapięciu ES30 było wyraźnie lepiej ale nadal tylko majaczył na wprost a zerkaniem widać było idealnie okrągłe pojaśnienie. 10 m obok stał T500 i korciło podejść ale przy obecnej sytuacji lepiej dmuchać na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)