Skocz do zawartości
M.Rudy

Obłoki srebrzyste NLCS

Rekomendowane odpowiedzi

To przez księżyc - gdyby nie on to tło wyszłoby ciemniejsze a

przy krótszych czasach wychodziło więcej szumu i gorzej było widać obłoki srebrzyste .

Pozdrawiam

Posiedziałem trochę nad obróbką  - ciemniejsze tło .

DSC_0879.jpg

DSC_0880.jpg

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A dzisiejszej nocy około godziny 2 udało mi się ponownie zaobserwować obłoki srebrzyste w tym sezonie. Były widoczne od kierunku NNE do NE, wznosiły się zaledwie parę stopni nad horyzontem. Niebo było jeszcze jak na tą porę roku stosunkowo ciemne, tak że mimo niezbyt imponujących rozmiarów, obłoki srebrzyste sprawiały majestatyczne wrażenie, wręcz tajemnicze. Po prostu pięknie wyglądały. Niestety nie zrobiłem tym razem zdjęć, bo nie miałem przy sobie aparatu, a po powrocie do domu, obłoki skryte były za wysokimi budynkami w tym kierunku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Również widziałem, ale jakieś chmury nachodziły z zachodu i psuły efekt na tyle, że nie chciało już mi się wracać po aparat. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po raz pierwszy świadomie upolowany ślad NLC nad Warszawą. Chmury nie pozwoliły na lepsze fotki. NLC pojawiły się ok. 23:00.

Ślad NLC widoczny nad pasmem chmur nisko nad horyzontem. Niby nic, ale to mój pierwszy raz :D

DSC_0030a.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na zakończenie sezonu obserwacyjnego , 18 lipca o godz 22:34 udało mi się raz jeszcze zarejestrować obłoki srebrzyste w Ostrowie Wielkopolskim. Niebo niestety było w większej części zachmurzone i to zachmurzenie wzrastało, przez to też nie udało się w pełni ich podziwiać. Następnej nocy niebo było bezchmurne, ale niestety obłoki srebrzyste nie były już widoczne.

Poniżej wstawiam fotki które udało mi się zrobić zwykłym kompaktem:P7180627.JPG

P7180628.JPG

P7180629.JPG

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A tu jeszcze składanka ze zdjęć. Niestety miałem ustawione interwały 10 min więc skoki są duże i klatek mało. Ale widać jak przedstawiała się sytuacja w ciągu nocy :)

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś w nocy był piękny spektakl, miałem przyjemność obserwować. W szerokokątnej 7x35 bardzo fajny widok :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ooo w paździerz! Biję pokłony przed tymi fotami :aaaa:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierwsze sreberka zaczynają się pojawiać, Ruslan Merzlyakov złapał je wczoraj w Danii: 

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Coś tam chyba majaczy w lewym dolnym rogu, niziutko nad horyzontem. Pewności nie mam, jednak coś  faluje szczególnie widać drobne zmiany gdy przełączam kolejne klatki. 
Zdjęcie z godziny 2:20 Canon 50d, Samyang 14mm.

IMG_0394.thumb.png.d86bb2256b4c98ccc02a19b424f7f64e.png

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, Perseus napisał:

@MateuszW bajka, obrazy jak nie z tej Ziemi ? ?

Dzięki :) Mnie najbardziej zaskoczyło, że te pofalowane struktury nie przesuwają się w całości, tylko materia przemieszcza się między zagęszczeniami szybciej, niż ruch samych struktur. Daje to rewelacyjny efekt na timelapsie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wreszcie upolowałem obłoki srebrzyste z Bydgoszczy. Lampiłem się 1,5 godziny. Przez lornetkę 10x50 widoczki naprawdę fajne. Te wszystkie postrzępienia i struktury są faktycznie doskonale widoczne w lornetce, ale i gołym okiem można było się dopatrzeć. Niestety do fotek mam tylko telefon więc jedynie co łaska. Na żywo przez lornetkę widok bez porównania. Naprawdę się odróżniają od chmur.

DSC_0661.thumb.JPG.f46c1553b34559025ce3c94d8f24620c.JPG

DSC_0655.thumb.JPG.60d986522916e6de8560a77973fd18e2.JPG

DSC_0669.JPG.0220290fafdda2ff4217d77205bd6188.JPG

DSC_0673.thumb.JPG.45a7a9c6a000cec5f6513cfeb0991c94.JPG

DSC_0677.JPG.79c15ca1a1daa76f5802c804ccb5c212.JPG

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co tu dużo gadać - pięknie było! NLC śledzę od blisko 30-tu lat, a dzisiejsze były drugie pod względem okazałości - po "burzy" z 2009 roku. Z niewiadomych mi powodów, nie mogę dodać tu obrazka z pilku ani z URL, więc wstawiam link: http://www.radio-teleskop.pl/nocny-dym/ Czystego nieba! :)

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta