Skocz do zawartości

Problem z okularem.


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio kupiłem okular http://www.astrokrak.pl/okulary-gso/1276-okular-gso-plossl-9mm-125.html  (dokładnie ten). Jest to  gso plossl 9mm. Jednak zauważyłem, że gdy patrze na obiekty, to w rzeczywistości jest on gorszy w jakości obrazu niż mój  H12,5mm który dostałem z teleskopem.

Mój słaby sprzęt to:  jakiś markowy teleskop 60/700.

I teraz moje pytanie, czy to już jest za dobry okular na ten teleskop ? i z tego to wynika? Czy po prostu kupiłem gówniany okular?

Bo mam jeszcze RS4mm-ale też słąba jakość. I myślałem gdy kupie coś wyżej niż 4mm a niżej niż 12,5mm to będę miał fajny obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dokładnie opisać- wyostrzyć nie mogłeś obrazu? Gorsza korekcja, rozmazany obraz czy co?

Mam nadzieję, że przez okno nie obserwowałeś.

Napisz jednak co to za firma widnieje na tym teleskopie.

Ogólnie ciężko będzie coś stwierdzić na odległość. Różnice w powiększeniu nie są jakieś wielkie na tych okularach, ale w pewnych "granicznych" warunkach mogą wyniknąć różne dziwadła. Daj okularowi szansę i spróbuj go jeszcze w innych warunkach- ostatecznie w dzień na jakiś odległych obiektach porównaj (odległe drzewa, anteny itp).

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic gorszego od okularów(H) Huygensa ;D..no może tylko Ramsdeny  :D

Wszystko rozbija sie o źrenicę wyjściową- to przecież światłosiła f11,7...Żernica jest mniejsza z okularem 9mm dlatego obraz wydaje Ci się ciemniejszy.  Z okularem 12,50mm i źrenicową  1,07mm wszystko wydaje się jaśniejsze niż w źrenicy 0,77mm jaką otrzymujesz z lepszym jakościowo plosslem o nawet  lepszej transmisji ale o mniejszej źrenicy :(

My w swoich sprzętach wielkoaparturowych nie dostrzegamy tak niewielkiej różnicy ale w 6cm, ciemnym i klejonym  obiektywie achromatycznym..te 0,3 mm ŹW to diabelnie dużo. :o

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to jedna z największych bolączek małych apertur. Z moim trójelementowym  APO  8cm nie użyje większego okularu niż 7mm bo dalej jest już moim zdaniem kaszana. W Twoim przypadku max power to 50-60X :(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za odpowiedzi.

Chcę jeszcze dodać, że gdy patrze z kilometra na miasto, to w plossl 9mm jest ładniej niż w H12,5mm. Ale gdy już patrze na księżyc, to nawet maksymalna ostrość o dziwo nie jest tak dobra w 9mm jak w H12,5mm. Co mnie bardzo dziwi. Np, jowisz w H12,5mm widzę mały, ale paski z kolorami dostrzegam. Natomiast w tym plosslu 9mm Jowisz widzę jako biało- niebiesą kropkę, na dodatek trochę bardziej spłaszczoną. 

Czyli mam rozumieć, ze jednak kupiłem za dobry okular jak na teleskop 60/700 ?

I ostatnie pytanie. W syncie 8 z tego co wiem sa dwa okulary w pakiecie- super 10 i 20. To czy taki plossl 9mm będzie trochę lepszy? Czy w ogóle do synty mi to się przyda?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, ze jednak kupiłem za dobry okular jak na teleskop 60/700 ?

Czyli musisz to jednak gruntownie przeczytać.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1970.msg23146#msg23146

Twoja Apertura jest  bardzo mała i ma małą zdolność rozdzielczą. Im mniejszej źrenicy wyjściowej użyjesz tym obraz będzie mniej wyraźny i ciemniejszy.  Paradoksalnie okular będący totalnym gniotem (ale o większej źrenicy wyjściowej) pokaże Ci bardziej akceptowalny dla Twojego oka i percepcji obraz niż okular z lepszej póki, z którym osiągniesz jednak  mniejsza źrenice wyjściową! Na nic korekcja, transmisja jeśli nie będzie światła!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Przeczytam na pewno!

Dziękuję za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że mam plossla 32mm i obraz jest bardzo dobrej jakości w prównaniu z resztą moich okularów.

I jeszcze raz ponawiam pytanie, bo bardzo mnie to ciekawi.

Jak sprawa ma się w syncie 8 z tym okularem? Kupiłem go na darmo? Czy użyje go tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Przeczytam na pewno!

Dziękuję za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że mam plossla 32mm i obraz jest bardzo dobrej jakości w prównaniu z resztą moich okularów.

I jeszcze raz ponawiam pytanie, bo bardzo mnie to ciekawi.

Jak sprawa ma się w syncie 8 z tym okularem? Kupiłem go na darmo? Czy użyje go tam?

Z okularem 32mm obraz będzie przepiękny bo :światłolsiła jest f11,7 to źrenica będzie w zaokrągleniu... 2,74mm. Ale powiększenie tylko 22x .Nie oszukujmy się taka źrenica i taki power jest komfortowy dla apertury 60mm ;)

Co do Twojego pytania... jeśli kupisz nową syntę 8" dostaniesz w zestawie podobnego Kellnera 10mm - więc lepiej gdybyś  wtedy wymienił pl 9mm  na plossla  6-7mm do powieszeń właśnie planetarnych.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzedasz na wtórnym tego plossla 9mm to nie za wiele na nim stracisz, a odzyskane pieniążki będziesz mógł włożyć w jakiś okular planetarny do 8" :)  i kupuj okular na rynku wtórnym, o ile jest w dobrym stanie to jest to spora oszczędnosc- to się po prostu opłaca :) pamiętasz jak Ci radzono nie inwestować w okulary do tego teleskopiku, tylko kupować lepszy i większy teleskop? Powodzenia :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl 9mm daje w Twojej lunecie źrenice wyjściową równą ok. 0.76mm.  Ja bym celował w źrenicę na poziomie  1.5mm bo apertura raptem 6 cm skatuje każdy obraz w okularze dającym mniejszą źrenicę. Dla tego ja bym celował w okular 17mm (źw= 1.44mm). Jednak przy ogniskowe 700mm da to powiększenie x41, co nie oszukujmy się... do planet to o wiele za mało. Dlatego nie ma sensu kupować okularków do tej lunety. Zbieraj na większe lustro- wtedy to ma sens.  Takie jest moje rozumowanie apropo tej źrenicy. Jeśli coś źle mówię, proszę o sprostowanie. Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam ostatnie pytanie odnośnie tej jeszcze źrenicy wyjściowej. Najlepiej, żeby była ona od 1mm do 3mm tak? Biorąc pod uwagę, że jestem nastawiony na planety?  :)

Ale myślisz o Syncie 8" ?? ?  Planety dogodna źrenica to  0,8-1,5mm  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Hm, tylko jak obliczyłeś tą źrenicę? Bo mi wychodzi że plossl 9mm daje mi źrenice wyjściową 1.3  0.o. Światłosiła

12 : 9mm =1.3    :)  To ja coś nie tak obliczam?

Co do synty, to tak. Czytałem wiele. I stwierdziłem, że synta będzie dobrym rozwiązaniem. :)

Chciałem na początek kupić jako drugi teleskop sky-watcher 130/900 eg2. Następnie myślałem o syncie 6, a doszedłem do 8  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Hm, tylko jak obliczyłeś tą źrenicę? Bo mi wychodzi że plossl 9mm daje mi źrenice wyjściową 1.3  0.o. Światłosiła

12 : 9mm =1.3    :)  To ja coś nie tak obliczam?

Dokładnie to tak: Apertura soczewki 60mm Ogniskowa 700mm. Światłosiła 700/60= f/11.67

9mm.  Ogniskowa okularu 9/11.67= 0.77mm :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo!

NIe było pytania, już sam poobliczałem i wyniki się zgadzają. Myślę że już dokładniej rozumiem temat dzięki wam! Już przy kupnie nowego teleskopu i okularów będę wiedział jak obliczyć, czy się opłaca kupować. Dziękuję. Tak więc w podsumowaniu, rozumiem, że to wszystko wina słabego teleskopu. Ale przy okazji nauczyłem się wiele o źrenicy wyjściowej! Dziękuję!  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)