Skocz do zawartości

Nikon D7200 modyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ostatnio bardzo dręczy mnie myśl by zmodyfikować mojego Nikona D7200. Poczytałem trochę w internecie i znalazłem krok po kroku jak rozebrać aparat. Prosiłbym was o pomoc odnośnie filtru który jest usuwany. Wyczytałem, że ten filtr jest zastępowany poprzez filtr Baader BCF ale znalazłem tylko filtry do Canona. Znalazłem także informacje, że te do Canona również pasują do Nikona ale nie wiem ile w tym prawdy jest. Czytałem również artykuł, że są różne sposoby przeróbek i można także przerobić bez potrzeby wkładania filtru Baader. Jesli komuś z was znany jest temat lub zmodyfikował tego Nikona bardzo proszę o pomoc i namiar na filtr Baader, który by pasował pod Nikona d7200 jeśli jest oczywiście taka potrzeba by go instalować.

Udało mi się zmodyfikować aparat i jak na razie działa prawidłowo :) Może komuś przyda się parę następujących informacji z operacji na otwartym ciele :) Wyjąłem filtr i nie dawałem żadnego zamiennika. AF po modyfikacji miał duży BF ale skorygowałem go z poziomu body, D7200 ma w opcjach możliwość regulacji. Gdyby ktoś chciał zmodyfikować ten model aparatu to polecam odlutować filtr bo ja chciałem sobie zrobić mniej pracy odchylając filtr z tasiemką a ostatecznie narobiłem sobie więcej pracy i nerwów bo filtr sprężynował i bardzo ciężko było go osadzić ponownie. W instrukcji demontażu body na poniższej stronie brakowało mi informacji odnośnie jak zdemontować kółeczko do ustawiania ostrości w wizjerze. Należy odkleić naklejkę i pod nią jest śrubka. Strona z instrukcją demontażu krok po kroku: https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/life-pixel-nikon-d7200-diy-digital-infrared-conversion-tutorial

• 4 lata później...

Witam Pana! Bardzo pomogły oana sugestie. Mam serdeczną prośbę. Pisał Pan że z poziomu body po usunięcia filtra jest możliwość regulacji BF jak gdzie? Czy może Pan opisać gdzie w menu się to robi?

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie. Czy gdy usunę filtr to:

Zdjęcia za dnia poklatkowe nap chmur lub timelapse będzie takie jak przed usunięciem filtra?

Wiem że trzeba będzie ustawiać balans bieli ręcznie. Chodzi o to że nie mam teleskopu ale obiektyw Samyang 10mm 2,8 i chciałbym ten aparat zastosować do focenia

1 drogi mlecznej

2 chmur za dnia

3  nocnym zdjęciom nieba

4 burzy

Sumując jeśli nie będę podłączał go pod teleskop czy jest w takim  przypadku sens go usuwać...

Ja używam dalej bezproblemowo aparatu do robienia zdjęć za dnia. Jedynie trzeba ustawić balans bieli.

Zauważyłem, że zdjęcia robione za dnia są troszkę bardziej kontrastowe i nasycone, dla mnie pozytywna zmiana 🙂 

Warto poszukać na internecie materiałów na których widać jaka dokładnie zaszła zmiana po usunięciu filtra i wtedy podjąć decyzję czy taki zabieg będzie Pana satysfakcjonował.

Warto też dobrze przemyśleć czy samemu podjąć się tej modyfikacji lub może lepiej zlecić to osobie, która się tym profesjonalnie zajmuje.

Świetnie! Dziękuję ale nie mogę znaleźć nie dla tego że mi się nie chce ale nie mogę znaleźć materiału jak jest po zmianie filtra w d7200. Może ma Pan jakiś link.... choc i tak dostałem od Pana już satysfakcjonująca odpowiedź. Jeszcze raz dziękuję.

Niestety nie posiadam materiału, który można by porównać bo z tego co pamiętam po usunięciu filtru kupiłem sobie

filtr IDAS light pollution i robiłem już zdjęcia tylko z tym filtrem a przed modyfikacją bez żadnego filtru light pollution.

Ciężko będzie znaleźć tego typu porównanie jeśli w ogóle jest w internecie dotyczące tylko modelu D7200.

Proponuję poszukać porównania zdjęć z innych modeli aparatów. W takim przypadku już nie powinno być problemu z znalezieniem dobrego porównania.

Mam obiektyw samyang 10mm 2,8 i nie da sie zainstalowac żadnego filtra ..... Zatem zapytam  ten filtr Idas Light Polution co dałby w tym przypadku po wyjęciu filtra...

Edytowane przez Qka93

Filtr IDAS kupiłem dodatkowo by wyeliminować częściowo zanieczyszczenie nocnego nieba światłem z okolicznych miast. Ten filtr nie jest niezbędny po modyfikacji aparatu, można śmiało robić zdjęcia bez niego. Z tego co pamietam tego typu filtr nie za dobrze współpracuje z obiektywami UWA a 10mm to bardzo szeroko. Ja używam ten filtr z ogniskową 450mm. Samo usunięcie filtra w D7200 spowoduje, że aparat będzie rejestrował więcej czerwieni co będzie widoczne na zdjęciach np mgławic emisyjnych.

Filtr usuniety! 🫡 jak teraz poprawnie zrobić kalibracje z odcieniem bieli tak aby  również za dnia robić fotki? W ustawieniach wskazałem reczny wybór bieli wskazałem białą kartkę i tak jest wszędzie odcień czerwonego na wszystkich zdjęciach.

Jest taka możliwość? Czy tylko powrót filtra rozwiąże to?

Edytowane przez Qka93