Skocz do zawartości

Bresser czy Bresser


Himmel

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Himmel napisał:

No mysle, ze osoby zajmujace sie takim hobby sa na bardzo wysokim poziomie. Wiec wojna nie grozi.

A to jaka jest firma tego reflaktora? i co oznacza to f/9   100ED f/9 

To stosunek śrendnicy soczewki do ogniskowej czyli że w długosci ogniskowej zmieści się 9 średnic soczewki (lub lustra).

Generalnie jest tak, ze w teleskopach planetarnych im wieksza ta cyferka przy "f" tym lepiej ze względów optyki (lepszy jest obraz), ale za to dłuższa jest tuba (przede wszystkim refraktorów i Newtonów). I odmiennie dla obiektów tzw "Głębokiego Nieba" lepszy będzie teleskop z mniejszą cyferka przy "f".

 

To SkyWatcher. Są firmy lepsze, ale ta jest całkiem porządna. Akurat jest na giełdzie na sąsiednim forum.

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Equinox jest akurat na giełdzie na sąsiednim forum. Może dałby się jeszcze coś utargować ;) - nie wiem...

 https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56493

Nówka BD (tańsza wersja tego teleskopu)  jest np. tu https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-100ED-OTAW-100/900-BD-+-szukacz-+-złączka-kątowa-2-cale-teleskopy-3216.html

Nowością jest np. ten w miarę mobilny i tani wymiatacz planetarny (akurat jestem na etapie jego zakupu :) )

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-102-1122-ed-ota/p,62910

 

Tak wiec masz juz kilka typów:

Mak 100mm

Mak127mm

Refraktor ED 100/900

Refraktor ED 102/1122

 

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie skomputeryzowane sprzęty mają wysokie ceny. Nawet bardzo wysokie. Nie do końca spełni to oczekiwania użytkownika. GoTo ma swoje ograniczenia w precyzji trafiania w obiekty. Trzeba i tak stosować pewne metody by zwiększyć celność takiego narzędzia, choć przy sporym polu widzenia może to wystarczyć. MEADE stosuje w wyższym sprzęcie kamery do podniesienia precyzji trafiania w obiekty.  Z pomocą kamery i komputera PC można to osiągnąć samemu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Himmel napisał:

Czy ten reflaktor dominuje nad MAK? Zalety?

Ma bardzo wiele: nie trzeba chłodzić, można wykorzystać w pełni okulary 2" z takim SWAN 40mm można uzyskać ponad 3* pola widzenia przy źrenicy ponad 4mm. Gdyby nie ta długość 100ED... 

EDIT: brak obstrukcji centralnej, mikrikuchy wyciągu. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Himmel napisał:

M42-43 czym lepiej obejze?

Na mglawice to mozliwie jak najwieksze lustro potrzebne , np sky - watcher synta 12cali albo lepiej GSO 12 cali -to teleskopy w systemie Newtona na montazu Dobsona, ciezkie ale bardzo stabilne. Do mglawic potrzebne tez ciemne niebo , mile widziane filtry i minimum pol godziny adaptacji wzroku do ciemnosci , ale mial byc sprzet mobilny a te zbyt mobilne nie sa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiając się nad wyborem EXOS-2 goto czy bez warto wziąć pod uwagę, że wersja z goto nie zawiera pokręteł mikroruchów - czyli w wypadku gdy nie korzystamy z prowadzenia goto, jesteśmy skazani na ręczne ustawienie "z grubsza" , a po zasprzęgleniu przekładni slimakowych mamy już tylko pilota i silniki przy czym mnie nie udało się wpaść na to jak w takim wypadku zablokować napęd aby śledził ustawiony obiekt bez konieczności przyciskania pilota - co jest wyjątkowo upierdliwe. Zestaw napędów i pilota można oczywiście dokupić w przyszłości, ale trzeba sprawdzić na ile droższa jest taka zabawa, bo zapewne jest droższa w porównaniu z zakupem goto wraz z montażem. Montaż ten jest na tyle ciężki, że z przeciętnej wielkości teleskopem pozwala się w miarę komfortowo przenosić na odległości rzędu kilkunastu metrów, a wynoszenie go na zewnątrz wymaga otworu większego niż drzwi balkonowe.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Himmel napisał:

Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ? 

Planety, ksiezyc. 

Więc doradzaliśmy pod planety i księżyc, a tu nagle... 

7 godzin temu, Himmel napisał:

M42-43 czym lepiej obejze?

No więc czego szukamy? Przez analogię... Samochód sportowy, ciężarowa, czy może coś pośrodku ala furgonetka? ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lemarr7 napisał:

Na mglawice to mozliwie jak najwieksze lustro potrzebne , np sky - watcher synta 12cali albo lepiej GSO 12 cali -to teleskopy w systemie Newtona na montazu Dobsona, ciezkie ale bardzo stabilne. Do mglawic potrzebne tez ciemne niebo , mile widziane filtry i minimum pol godziny adaptacji wzroku do ciemnosci , ale mial byc sprzet mobilny a te zbyt mobilne nie sa.

 

No to niestety odpada. Ale mglawice piekne. Nie mam gdzie trzymac zabardzo a corka sama nie da rady z tym olbrzymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Więc doradzaliśmy pod planety i księżyc, a tu nagle... 

No więc czego szukamy? Przez analogię... Samochód sportowy, ciężarowa, czy może coś pośrodku ala furgonetka? ?

Szukamy pod planety, na razie mglawice bedziemy ogladac na Waszych zdjeciach jezeli pozwolicie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Himmel napisał:

Szukamy pod planety, na razie mglawice bedziemy ogladac na Waszych zdjeciach jezeli pozwolicie :) 

Czyli w istocie pod Księżyc. Z wyjątkiem Marsa, który jest małą plamką, reszta planet jest za nisko na sensowne obserwacje. I będzie tak jeszcze długo - poczytaj. 

Za to pozostała część nieba, mgławice i inne DSy są dostępne w każdą bezchmurną noc. 

I wcale nie jest potrzebny jakiś wielki sprzęt do ich zobaczenia. Sporo jest widocznych nawet w lornetce 15x70. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Himmel napisał:

No to niestety odpada. Ale mglawice piekne. Nie mam gdzie trzymac zabardzo a corka sama nie da rady z tym olbrzymem.

Jak będzie akurat przejrzysta atmosfera, to zawsze troche mgławic zobaczysz nawet w czysto planetarnym teleskopie. Zresztą możesz wyjechać nieco dalej od miasta.

Dokładnie rozważ czy Ci naprawdę potrzebne takie skomputeryzowanie. @jpatka dobrze to opisał.

Zanim zaczniesz obserwacje czegokolwiek, to poczytaj trochę na temat obiektów widocznych na niebie. Szkoda by było od razu na starcie zrazić się ich odszukiwaniem i nadmiernym skomuteryzowaniem i skomplikowaniem sprzetu.

Myślę, ze nie ma sensu dalej wynajdywać różnych teleskopów. No możesz jedynie rozważyc jeszcze małego mobilnego refraktora APO ok. 80mm (kiedys fajne, kompaktowe 80ED robił Celestron), mozesz tez tego achromata Vixena 80/910, ale tam cena zestawu to przede wszystkim skomputeryzowany montaz, a optyka jest taka sobie. Moim zdaniem mobilnośc nie będzie znacząco poprawiona w stosunku do 100mm EDka. Długość mi osobiście za bardzo nie przeszkadza, jeśli tuba jest lekka i można ją dobrze uchwycić, ale pewnie zależy to wszystko od wałsnychch upodobań.

Nie było tu jeszcze o Dobsonach i o krótkich achromatach... zwykle w takich wątkach wymieniane są wszystkie dostępne na rynku teleskopy i delikwent po takiej dyskusji, wie mniej niż przed dyskusją :D

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Himmel napisał:

No to niestety odpada. Ale mglawice piekne. Nie mam gdzie trzymac zabardzo a corka sama nie da rady z tym olbrzymem.

Tylko mgławice, galaktyki itp. w teleskopie to szare, słabe mgiełki. Wpisz np. "M42 sketch" w google grafice i zobaczysz mniej więcej jak M42 wygląda w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, JSC napisał:

Nie było tu jeszcze o Dobsonach i o krótkich achromatach... zwykle w takich wątkach wymieniane są wszystkie dostępne na rynku teleskopy i delikwent po takiej dyskusji, wie mniej niż przed dyskusją :D

Tym razem się nie postaraliśmy i "delikwent" się nie zgubił. ?

50 minut temu, JSC napisał:

Myślę, ze nie ma sensu dalej wynajdywać różnych teleskopów.

Jeśli mobilność jest priorytetem to uważam, że proponowany MAK 127 się sprawdzi.

Nie wiem jak 100ED sprawdza się na aluminiowych nogach. Ale montaż EQ3-2 bez przeciwwagi do plecaka z okularami. Walizka w jedną rękę, aluminiowe nogi w drugą. Jeśli to jest akceptowalna mobilność to uważam, że to super uniwersalny teleskop idealny w tym budżecie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lulu napisał:

Zastanawiając się nad wyborem EXOS-2 goto czy bez warto wziąć pod uwagę, że wersja z goto nie zawiera pokręteł mikroruchów - czyli w wypadku gdy nie korzystamy z prowadzenia goto, jesteśmy skazani na ręczne ustawienie "z grubsza" , a po zasprzęgleniu przekładni slimakowych mamy już tylko pilota i silniki przy czym mnie nie udało się wpaść na to jak w takim wypadku zablokować napęd aby śledził ustawiony obiekt bez konieczności przyciskania pilota - co jest wyjątkowo upierdliwe. Zestaw napędów i pilota można oczywiście dokupić w przyszłości, ale trzeba sprawdzić na ile droższa jest taka zabawa, bo zapewne jest droższa w porównaniu z zakupem goto wraz z montażem. Montaż ten jest na tyle ciężki, że z przeciętnej wielkości teleskopem pozwala się w miarę komfortowo przenosić na odległości rzędu kilkunastu metrów, a wynoszenie go na zewnątrz wymaga otworu większego niż drzwi balkonowe.

Czyli gdy baterie padna to moze byc problem z mikroruchami? Brak recznego sterowania? Trzeba przeczytac instrukcje obslugi. Oczywiscie zanim kupimy.

A co do drzwi to mam raczej takie tarasowe, duze.

IMG_2145.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pmochocki napisał:

Tym razem się nie postaraliśmy i "delikwent" się nie zgubił. ?

Jeśli mobilność jest priorytetem to uważam, że proponowany MAK 127 się sprawdzi.

Nie wiem jak 100ED sprawdza się na aluminiowych nogach. Ale montaż EQ3-2 bez przeciwwagi do plecaka z okularami. Walizka w jedną rękę, aluminiowe nogi w drugą. Jeśli to jest akceptowalna mobilność to uważam, że to super uniwersalny teleskop idealny w tym budżecie. 

Sądzę, że lepsze byłby nogi stalowe, szczególnie do dłuższego refraktora. Miałem takie i takie - stalowe o niebo lepsze przy drganiach skrętnych, a takie drgania zwykle są z długa tubą. BTW - najlepszy jest u mnie drewniany z całymi (nierozsuwanymi) nogami.

Jeśli ma być bardzo mobilnie, i przyjemnie, i w każdym momencie z doskoku, to Mak 100mm (ewentualnie APO lub EDek 80mm).

Jesli obraz ma być trochę lepszy, troche jaśniejszy i wiekszy, ale z bardziej uciażliwym przenoszeniem to Mak 127 lub refraktor ED 100mm.

Mimo wszystko brałbym EQ z jednym silniczkiem. Jak dziecko będzie chciało pooglądac planetę, to nie bardzo będzie wiedziało jak tym wszystkim kręcic, a w duzym powiększeniu planeta dość szybko ucieka z kadru. Z silniczkiem planeta będzie stała cały czas w miejscu.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobry Mak, z bardzo dobrą "planetarną" światłosiłą, czyli to f/15, czyli 127/1900.

 

EDIT

Na obrazku masz chyba "102"?

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Potwór! I jak na planety to przy tej konstruckcji (achromat) to znacznie za krótki!

 

Myślę, zę nie kombinuj i weź tego, https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-maksutova-mc-127-1900-mcx-messier-eq-az-goto/p,62754

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Himmel napisał:

Oraz ten ale chyba za slaby 102 660 mm/ f6,65

Meade_StarNavigator_AR102.w293.h293.fill

Taki musiałby miec f/18 aby w duzych powiekszeniach dawał nieskazitelnie czysty obraz. czyli musiałby mieć 180cm długości!

Wiem coś o tym bo mam klasycznego achromata 80mm o długosci 1200mm i porównywałem z krótszymi.

Jak ma miec cos w okolicach metra (i soczewkę ok. 100mm średnicy), to raczej ze szkłem ED, bo to "ED" oznacza szkło "Ekstra Low Disperssion", czyli, ze nie musi być aż taki długi jak klasyczny achromat, aby dawał czysty obraz, bez kolorowych obwódek na jasnych obiektach.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze jesteś chłonny wiedzy... to dobrze! ;)

Podrzucę Ci więc tabelke a propos achromatów (bez szkła ED) - tak w ramach ciekawostki.

ramkax.jpg.gif.fb187861b46be2672e797120594bc7f7.gif

 

Zauważ, ze doskonały 80mm achromat musi mieć światłosiłę co najmniej f/15 (długoś rury 120cm),

100mm juz f/18 (długość rury 180cm)

150mm nie zmieścił sie w tabelce, aby był na kolorze ciemnozielonym, ale musiałby mieć f/27 (długość rury 405cm)

 

Mniej wymagający "planeciarze" mogą mieć achromata na jasnozielonym polu, ewentualnie na żółtym...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem aby młody adept astronomii od razu korzystał z GO TO czy innego systemu naprowadzania. Niech wpierw nauczy się  nieba i szukania obiektów "na piechotę" jak to nazywam bez jakichkolwiek systemów. Niech trochę się młodzi pomęczą ze sprzętem, ustawieniami i odszukaniem obiektu na niebie. Wyjdzie to im tylko na dobre. Pozdrawiam!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)