Skocz do zawartości

Bresser czy Bresser


Himmel

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Himmel napisał:

Czyli gdy baterie padna to moze byc problem z mikroruchami? Brak recznego sterowania? Trzeba przeczytac instrukcje obslugi. Oczywiscie zanim kupimy.

A co do drzwi to mam raczej takie tarasowe, duze.

Trzeba sobie dokupić zasilacz 12v i ciągnąć się z kablem (BARDZO przydaje się przedłużacz bębnowy) - tak robię bo na baterie można majątek stracić. A na instrukcję obsługi nie licz - nie ma tam elementarnych informacji, są za to pierdoły na temat odległości między obiektami w Kosmosie. Kompletny bełkot.

Z tymi drzwiami to oczywiście statyw EXOS-1 czy dowolny inny statyw EQ będzie miał podobny rozstaw nóg, stwarzając podobne problemy z wynoszeniem - tyle że EXOS-2 swoje waży co potęguje problemy z manewrowaniem i ryzyko uderzenia w ościeżnicę - każdy fałszywy ruch dostaje większęgo przyspieszenia przy tej masie. Podwójne drzwi powinny wystarczyć. Gorzej z tymi schodami - aby je pokonać należałoby dźwignąć statyw wysoko, zapierając jego głowicę powyżej przepony, na wysokości klatki piersiowej. Ja w takiej pozycji przenoszę setup na większe odległości - ale schodów szczerze mówiąc nie ćwiczyłem ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Himmel napisał:

Dzieki. Mam pytanie: czy to prawda, ze lustra Newtonach sie zuzywaja? Czy rowniez to wystepuje w MAK?

Dlatego reflaktory sa pod tym wzgledem lepsze?

 

To prawda. Skala tego zjawiska zależy od producenta i sposobu wykończenia powierzchni luster. Dla standardowej technologii alu+kwarcowa powłoka szacuje się, że sprawność każdego z luster wynosi zaledwie 86%. Po uwzględnieniu że mamy do czynienia z dwoma lustrami i doliczeniu strat jakie powoduje obecność lusterka wtórnego, sprawność całego układu można szacować na ok. 72%. Z tego powodu teleskop Newtona o średnicy 130 mm już na wstępie ma najczęściej sprawność porównywalną ze 109 mm teoretycznym instrumentem o 100% sprawności. Co gorsza sprawność ta spada w wypadku luster - są szacunki mówiące że nawet o 1% rocznie. W efekcie po 10 latach z tych 130 mm Newtona zostaje sprawność porównywalna ze 103 mm instrumentem o 100% sprawności.

Oczywiście są producenci chwalący się specjalnymi warstwami minimalizującymi straty światła i zmniejszającymi utratę sprawności w czasie. Ile w tym prawdy a ile marketingu trzeba by oceniać dysponując wiarygodnymi badaniami.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Himmel napisał:

Dzieki. Mam pytanie: czy to prawda, ze lustra Newtonach sie zuzywaja? Czy rowniez to wystepuje w MAK?

W MAKu występuje to w ograniczonym zakresie, bo to zamknięta konsrukcja. Ale martwisz się tym bo chcesz kupić MAKa, który ma 10 lat czy martisz się że za 10 lat go nie sprzedaż? ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne uderzenia i obicia niekoniecznie muszą kwalifikować się do odszkodowania z tytułu ubezpieczenia, ale mogą skutecznie zepsuć humor - więc najlepiej nie obijać się o drzwi ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Hagen napisał:

Jestem przeciwnikiem aby młody adept astronomii od razu korzystał z GO TO czy innego systemu naprowadzania. Niech wpierw nauczy się  nieba i szukania obiektów "na piechotę" jak to nazywam bez jakichkolwiek systemów. Niech trochę się młodzi pomęczą ze sprzętem, ustawieniami i odszukaniem obiektu na niebie. Wyjdzie to im tylko na dobre. Pozdrawiam!!!

Tez jestem tego zdania, lecz niecierpliwosc mlodych osob jest wielka.  Szczegolnie ze GoTo znacznie podbija cene. Tak jak juz tu kolega proponowal lepszy teleskop bez GoTo niz slabszy z GoTo. Ale ja tez bede musial sie pomeczyc, poniewaz ja dopiero zaczynam.

To jaki przyrzad na poczatek do odnajdywania planet? Co proponujesz? Corka 8 lat  ojciec 46.

Mam czas do kwietnia- urodziny corki wiec dobrze bybylo abym do tego czasu sam sie podszkolil abym mogl potem  objasnic corce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "odnajdywaniem" planet nie ma żadnego problemu i nie wymaga to żadnego sprzętu - te planety które jest sens pokazywać dziecku widać gołym okiem, a ich uchwycenie w teleskopie wymaga jedynie dobrze ustawionego szukacza. Te natomiast których nie widać, w wypadku których można korzystać z GOTO (Uran. Neptun ew. Merkury) nie zrobią na dziecku żadnego wrażenia.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "męczenie się" jest czysta przyjemnością. Dodatkowo uczysz się nieba lub mapy Księżyca. Wiesz gdzie co jest i koło czego tego szukać. To bardzo duża satysfakcja jak sam znajdziesz. szkoda z tego rezygnować.

Wycelować teleskop w Księżyc nie jest trudno, trochę gorzej z plaetami, ale przy szukaczu typu RedDot jest to łatwe (jeśli szukacz jest wyjustowany). Jasne gwiazdy (np. podwójne) też nie są zbyt trudne w odszukaniu. Mozesz przeoczyć jakies ledwo co widoczne mgławice, ale w mieście to sobie i tak ich zbytnio nie pooglądasz.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Himmel napisał:

Red dot to z czerwonym laserowym punktem? Chyba trzeba dokupowac osobno bo w zestawach sa chyba jakies zwykle?

Tak to z czerwonym punktem. Czasami w zestawie zamiast szukacza. Jak nie to najprostrzy i wystarczający można kupić 50 zł. Więc nie wybierałbym zestawu pod szukacz. 

3 godziny temu, Himmel napisał:

To jaki przyrzad na poczatek do odnajdywania planet? Co proponujesz? Corka 8 lat  ojciec 46.

Red Dot Findera ogarnia mój czterolatek:

Ponadto na Twoim miejscu rozważyłbym zakup pryzmatu Amiciego. Normalne masz zamienioną prawą stronę z lewą jak patrzysz przez teleskop. Pryzmat dostałem od Mikołaja w tym roku i moje dzieciaki go pokochały. Jak to mój starszy powiedział: "Wreszcie teleskop działa jak trzeba." 

Na koniec smutne wiadomości. Księżyc będzie mogli oglądać regularnie. Zobaczmy jak planety... Taki Saturn w tym roku w lipcu podczas gdy jest najbliżej ziemi:

Screenshot_20200216_172030_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.49817adea105ddbc331d54ce6ac6d1e1.jpg

Będzie tylko 15* nad horyzontem i obserwacje wypadają po 23:00. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Na koniec smutne wiadomości. Księżyc będzie mogli oglądać regularnie. Zobaczmy jak planety... Taki Saturn w tym roku w lipcu podczas gdy jest najbliżej ziemi:

 

Będzie tylko 15* nad horyzontem i obserwacje wypadają po 23:00. 

Mars, Mars... wszyscy czekają na Marsa w tym roku ;)

Dwa lata temu rozczarował, ale jeszcze wcześniej robił ogromne wrażenie, mam nadzieję, ze w tym roku też :)

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał:

Mars, Mars... wszyscy czekają na Marsa w tym roku ;)

Dwa lata temu rozczarował, ale jeszcze wcześniej robił ogromne wrażenie, mam nadzieję, ze w tym roku też :)

Ostatnia opozycja to jedyna podczas której oglądałem Marsa. Przyznaję, że było to wielkie rozczarowanie i jakoś nie nastawiałem się więcej na Marsa. Sugerujesz, że powinienem jednak spróbować... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem zaskoczony niesamowitym kontrastem struktur powierzchniowych, ale oczywiście nie w 2018 podczas burzy piaskowej ;)

Jak chcesz zobaczyć coś w tym stylu, to koniecznie obserwuj :)

post-170611-14074302054238.jpg

 

 

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Tak to z czerwonym punktem. Czasami w zestawie zamiast szukacza. Jak nie to najprostrzy i wystarczający można kupić 50 zł. Więc nie wybierałbym zestawu pod szukacz. 

Red Dot Findera ogarnia mój czterolatek:

Ponadto na Twoim miejscu rozważyłbym zakup pryzmatu Amiciego. Normalne masz zamienioną prawą stronę z lewą jak patrzysz przez teleskop. Pryzmat dostałem od Mikołaja w tym roku i moje dzieciaki go pokochały. Jak to mój starszy powiedział: "Wreszcie teleskop działa jak trzeba." 

Na koniec smutne wiadomości. Księżyc będzie mogli oglądać regularnie. Zobaczmy jak planety... Taki Saturn w tym roku w lipcu podczas gdy jest najbliżej ziemi:

Screenshot_20200216_172030_com.kreappdev.astroid.thumb.jpg.49817adea105ddbc331d54ce6ac6d1e1.jpg

Będzie tylko 15* nad horyzontem i obserwacje wypadają po 23:00. 

Tak, przeczytalem juz o tym pryzmacie. Oczywiscie na tym forum. Lipiec  to wezme urlop , bede  10 m od morza, ciemo warunki doskonale. Zapisane. Co to za aplikacja?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Himmel napisał:

Co to za aplikacja

Stara wersja Mobile Observatory na Androida. Moja pierwsza aplikacja, jaką kupiłem rozpoczynając przygodę z Astro. Pewnie są lepsze ale jakoś się do niej przyzwyczaiłem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Himmel napisał:

 

A kolega z tego forum ma cos takiego, zapomnialem nicka.

 

Do szerokich pól i małych powiększeń.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie doczytałem się w całym temacie skąd dokładnie jesteś ale proponuje zacząć od poszukania astromaniaków w Twojej okolicy i zobaczenia "Z czym się to je" ;)

Z doświadczenia mogę napisać że planety (które są dosłownie trzy) + księżyc dosyć szybko się nudzą i człowiek chce zobaczyć coś więcej, a kupowanie sprzętu stricte planetarnego może to ograniczyć. Myślę czy teleskop SCT nie byłby tutaj dobrym kompromisem. 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wojt0000 napisał:

Jakoś nie doczytałem się w całym temacie skąd dokładnie jesteś ale proponuje zacząć od poszukania astromaniaków w Twojej okolicy i zobaczenia "Z czym się to je" ;)

Z doświadczenia mogę napisać że planety (które są dosłownie trzy) + księżyc dosyć szybko się nudzą i człowiek chce zobaczyć coś więcej, a kupowanie sprzętu stricte planetarnego może to ograniczyć. Myślę czy teleskop SCT nie byłby tutaj dobrym kompromisem. 

Mieszkam w Kopenhaga. SCT to Skywatcher? Nie znam skrotow. Chcialbym cos mobilnego . A ten SCT to do glebokiego kosmosu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojt0000 napisał:

Jakoś nie doczytałem się w całym temacie skąd dokładnie jesteś

Ależ kolega @Himmel ustawił lokalizację w profilu - Kopenhaga.

4 minuty temu, wojt0000 napisał:

Z doświadczenia mogę napisać że planety (które są dosłownie trzy) + księżyc dosyć szybko się nudzą i człowiek chce zobaczyć coś więcej, a kupowanie sprzętu stricte planetarnego może to ograniczyć.

Ale mieszkając w dość zaswietlonym miejscu i chcąc oglądać z ośmiolatką ograniczenie się do sprzętu planetarnego ma sens. M42, M13 i i sporo innych taki MAK 127 pokaże. Księżyc możesz oglądać z dzieckiem w prawie  każdą pogodną noc... DSy? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pmochocki napisał:

Gdybyś pisał czego zdjęcie wstawiasz byłoby łatwiej. To jest Bresser MESSIER AR-102XS, 102/460? 

To ma światlosiłę f/4.5. Tak jak @JSC napisał to nie jest sprzęt planetarny. 

 

Zgadza sie. A ten ostatni tez ale 127

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A apki na telefon to warto też te:

1. SkySafari

2. Moon Atlas 3D . Ten atlas ksiezycowy troche ma małą rozdzielczość, ale zwiększasz ją jak wyłączasz swiatłocień. Podoba mi się, bo od razu wiem co moge zobaczyc w teleskopie a czego nie (akurat ma podobną szczegółowość, co przeciętny  teleskop, no powiedzmy teleskop z zadęciem plantearnym) , możesz sobie zrobic lustrzane odbicie - dla mnie ważne bo nie mam Amiciego.

 

Do super rozdzielczości to jest ten program:

https://quickmap.lroc.asu.edu/query?extent=-90,-49.1459308,90,45.7056173&proj=10&layers=NrBsFYBoAZIRnpEoAsjYIHYFcA2vIBvAXwF1SizSg

 

Do ogladaniea planet niezastapiony bedzie Calsky

https://www.calsky.com/cs.cgi/Planets?obs=8187556234141727

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Ależ kolega @Himmel ustawił lokalizację w profilu - Kopenhaga.

Ale mieszkając w dość zaswietlonym miejscu i chcąc oglądać z ośmiolatką ograniczenie się do sprzętu planetarnego ma sens. M42, M13 i i sporo innych taki MAK 127 pokaże. Księżyc możesz oglądać z dzieckiem w prawie  każdą pogodną noc... DSy? 

O to to wlasnie. Chcialbym aby ten teleskop byl uzywany codziennie. Tak intensywnie az farba zejdzie :)  Przede mna duuzo nauki.

Mieszkam w Danii miasto Kopenhaga .

Moj nick Himmel - po polsku Niebo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wojt0000 napisał:

Jakoś nie doczytałem się w całym temacie skąd dokładnie jesteś ale proponuje zacząć od poszukania astromaniaków w Twojej okolicy i zobaczenia "Z czym się to je" ;)

Z doświadczenia mogę napisać że planety (które są dosłownie trzy) + księżyc dosyć szybko się nudzą i człowiek chce zobaczyć coś więcej, a kupowanie sprzętu stricte planetarnego może to ograniczyć. Myślę czy teleskop SCT nie byłby tutaj dobrym kompromisem. 

Eeee tam sie nudzą... Księzyc nigdy sie nie znudzi i zawsze jest.

A w miescie naprawdę trudno obserwuje się DSy, no chyba, ze masz akurat jakąś bardzo ciemną miejscówke.

Zresztą tak jak pisałem  - dla sprzetu planetarnego sa jeszcze swietne gwiazdy podwójne (i waściwie tylko dla sprzętu planetarnego) - dla mnie znacznie lepsza zabawa niz ogladanie mgławic.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Himmel napisał:

A czego Ty uzywasz do obserwacji?

Takiej małej rurki (achromata Vixen 80/1200):

15186465yo.jpg

 

Chociaż z nudów to kupuję teraz taką (102/1122ED):

gallery_80960_11011_553397.jpg

 

EDIT

Z góry uprzedzam, ze na piesze wycieczki to sie one raczej nie nadają.

Do takich zastosowań to moim zdaniem jest tylko taki (Mak 100mm):

bresser-messier-maksutov-100-1400-EQ3-te

 

lub taki (Celestron 80/600ED)

245-1.jpg

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)