Skocz do zawartości

Bresser czy Bresser


Himmel

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepiej mieć śledzenie i bardzo dobry montaz, ale mozna i bez śledzenia... Można pstryknąc fotke Księzyca, a nawet zrobic krótki filmik z "przelatującą" planetą. Odpowiedni program obrobi to i połaczy wszystkie klatki filmiku w jedną.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Himmel napisał:

Nie chce juz meczyc Was pytaniami, reszte doczytam na forum. Ale ostatnie pytanie: jezeli zdjecia to potrzebny jest MAK ze sledzeniem czy nie? Jak dlugo trzeba naswietlac?

Nie chodzi o to, że męczysz pytaniami, ale o to abyś nie utracił głównego celu... Chcesz spędzić czas z córką na obserwacjach. Zrób to! Zróbcie kilka zdjęć Księżyca i razem je obróbcie. Zobaczysz czym jest zainteresowana...

 

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Himmel napisał:

MEAD 90 

Wynikową światłosiłę będziesz miał nieco wiekszą (taka uroda Maków i SCT), bo matryca ASI jest wysunięta do tyłu poza płaszczyzne tulejki w która wkłada sie okular. Są jednak kamerki, które możesz nawet całkowicie wsunąc w tulejke do srodka np. taka https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/alccd-qhy-aparat-fotograficzny-5p-iic-color/p,54416

A bez katówki światłosiła bedzie mniejsza...

Daj sobie na razie spokój z tym ;) i po prostu opanuj niebo, poczytaj co poobserwować w jakims podręczniku, potem poobserwuj. Nie ogarniesz wszystkiego za jednym razem ;)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście miałeś najlepszy pomysł czyli pozycja nr 2. Refraktor naprawdę lekki, mały z ogromnym polem i bardzo uniwersalny. Zamiast montażu wystarczy głowica fotograficzna. Z fajnym okularem np Luminos 23 mm przy 20 krotnym powiększeniu pole widzenia wyniesie ponad 4 stopnie więc żadna lornetka nie może stanąć. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz ta książkę, którą należy przeczytać (szczególnie jesli mieszkasz w mieście i dopiero co zaczynasz).

 

https://allegro.pl/oferta/miesieczny-przewodnik-po-niebie-8887608272

 

5c7fe8d743049042318e3c8da4e5.jpeg.56864652b13f372b9e259af3608c95ff.jpeg

 

Bez książki nawet nie próbuj zaczynać obserwacji! ;)

 

Sprzęt nie jest najistotniejszy w tym hobby.

 

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jaro666 napisał:

W pierwszym poście miałeś najlepszy pomysł czyli pozycja nr 2. Refraktor naprawdę lekki, mały z ogromnym polem i bardzo uniwersalny. Zamiast montażu wystarczy głowica fotograficzna. Z fajnym okularem np Luminos 23 mm przy 20 krotnym powiększeniu pole widzenia wyniesie ponad 4 stopnie więc żadna lornetka nie może stanąć. 

Taki? Ale koledzy mowili, ze za slaby jest. 

I znowu sie nie wyspie a jutro do pracy 4.30 wstaje. :) 

Bresser Messier linseteleskop ED-102/460 Hexafoc med EXOS-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JSC napisał:

Tutaj masz ta książkę, którą należy przeczytać (szczególnie jesli mieszkasz w mieście i dopiero co zaczynasz).

 

https://allegro.pl/oferta/miesieczny-przewodnik-po-niebie-8887608272

 

5c7fe8d743049042318e3c8da4e5.jpeg.56864652b13f372b9e259af3608c95ff.jpeg

 

Bez książki nawet nie próbuj zaczynać obserwacji! ;)

 

Sprzęt nie jest najistotniejszy w tym hobby.

 

Uprzejmie dziekuje koledze za wszelka pomoc. Kupuje i czytam. 

ps. Dziekuje przy okazji moderatorowi za wyrozumialosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Himmel napisał:

Taki? Ale koledzy mowili, ze za slaby jest. 

Koledzy mówili, że jest do DSów. Do małych powiększeń i szerokich pól. 

Jeśli pojedziecie pod ciemne niebo i się wam spodoba, to zastanowicie się czy może krótki achromat kupić, a może dużego Newtona. A Maczek zostanie na szybkie wypady przed dom do Księżyca i planet. A może obróbka zdjęć się jednak spodoba...

Ja rozpoczynałem od MAKa 127 i uważam, że do miasta do oglądania z dziećmi idealny. A potem... spójrz na stopkę. Gdyby tylko pogoda była i w nów dzieci nie robiły niespodzianek... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś doradzić to w Twoich warunkach proponuję jednak 2 w jednym.
Kup używkę SCT 8", krótkie, nie wymaga mocnego montażu, niewybredne na okulary i wszystkie planetki w przyszłości Twoje. A reduktorek f6.3 otworzy przed Tobą z miasta wszystkie jaśniejsze i ,,średnie" DSki, które byś chciał oglądać tym refraktorkiem do DSów i wydawał dodatkowe pieniadze.
To jest 8 cali jak by nie patrzył. Piszę to z autopsji :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Himmel napisał:

Taki? Ale koledzy mowili, ze za slaby jest. 

I znowu sie nie wyspie a jutro do pracy 4.30 wstaje. :) 

Bresser Messier linseteleskop ED-102/460 Hexafoc med EXOS-2

Wcale nie jest slaby, doskonaly pod ciemne niebo do szerokich pól, dużych obiektów jak andromeda czy plejady a i do księżyca śmiało można używać. Mam ten sprzęt więc wiem co mówię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wątek idzie dokładnie tą samą drogą co wszystkie tego typu watki.  Co wcale nie dziwi, bo każdy ma inne upodobania i inne preferencje. Obserwuje inne obiekty, z innymi powiekszeniami i w inny sposób. Jeden ogląda 100 obiektów podczas nocy, a inny tylko jeden, delektując sie jego strukturą.

Nikt za Ciebie teleskopu nie wybierze, bo teleskop kupujesz pod swoje potrzeby... no niestety - poczytaj inne takie wątki a zobaczysz, ze są identyczne jak ten.

A teraz jeszcze wkraczamy w świat okularów. Jeden woli monocentryczny o polu 35 stopni, bo w takim najlepiej dostrzeże szczegóły, a inny woli wieloszkielłkowy okular o polu 100 stopni, bo w takim dostrzeże więecej przestrzeni kosmicznej. Każdy poleci Ci to co innego, bo każdy ma inne upodobania i prefrerncje.

Reasumując. Jak sam nie poczytasz o sprzęcie i sam nie zastanowisz się co Ci potrzebne, to nic z tych forumowych podpowiedzi nie wyjdzie.

Częsta piszą na forach, aby nie kupować małego teleskopu, bo "zniechęcisz sie do astronomii". A ja Ci powiem, że nie kupuj zbyt duzego teleskopu, bo "zniechęcisz się do astronomii".

Poczytaj te wpisy sfrustrowanych kolegów, którym pewnie doroadzono taki teleskop, bo "inaczej to nic nie zobaczysz"

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56501

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56502

Te dwa wpisy powinny Ci dać więcej do myslenia niż 10 stron tego watku. Nie twierdzę, ze to złe teleskopy, bo jeśli ktoś ma odpowiednie dla nich warunki, to one sa idealne, ale jak widac nie dla każdego...

 

 

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT 8" to super uniwersalny teleskop. Miałem okazję popatrzeć przez niego kilkukrotnie dzięki uprzejmości kolegi @kjacek. Ale ta betoniarka waży ponad dwa razy tyle co MAK 127. Gdyby kolega kupował z myślą o sobie to bym przyklasnął temu pomysłowi. Ale jak patrzę jak wygląda transport sprzętu na miejsce obserwacji z moimi dziećmi, jak widzę jak operują tubą to uważam, że MAK 127 jest lepszym pomysłem. Można roztawić na aluminiowych nogach na ich wysokości... Może mam spaczone wyobrażenie, bo jakoś nie udało mi się nigdy zabrać starszego na obserwacje DSów. Może w następną zimę się uda, żeby było wcześnie i żeby nie zasnął po drodze.

A że wielkość ma znaczenie:

 

 

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, pmochocki napisał:

SCT 8" to super uniwersalny teleskop. Miałem okazję popatrzeć przez niego kilkukrotnie dzięki uprzejmości kolegi @kjacek. Ale ta betoniarka waży ponad dwa razy tyle co MAK 127.

Nie czepiaj się, SCT8 to tylko 5kg. A z dziećmi to bywa różnie, ja już zrezygnowałem z chęci 'zarażenia' Córy swoim hobby. Próbuj, choć efekt jest nieprzewidywalny.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Czyli wątek idzie dokładnie tą samą drogą co wszystkie tego typu watki.  Co wcale nie dziwi, bo każdy ma inne upodobania i inne preferencje. Obserwuje inne obiekty, z innymi powiekszeniami i w inny sposób. Jeden ogląda 100 obiektów podczas nocy, a inny tylko jeden, delektując sie jego strukturą.

Nikt za Ciebie teleskopu nie wybierze, bo teleskop kupujesz pod swoje potrzeby... no niestety - poczytaj inne takie wątki a zobaczysz, ze są identyczne jak ten.

A teraz jeszcze wkraczamy w świat okularów. Jeden woli monocentryczny o polu 35 stopni, bo w takim najlepiej dostrzeże szczegóły, a inny woli okular o polu 100 stopni, bo w takim dostrzeże więecej przestrzeni kosmicznej. Każdy poleci Ci to co innego, bo każdy ma inne upodobania i prefrerncje.

Reasumując. Jak sam nie poczytasz o sprzęcie i sam nie zastanowisz się co Ci potrzebne, to nic z tych forumowych podpowiedzi nie wyjdzie.

Częsta piszą na forach, aby nie kupować małego teleskopu, bo "zniechęcisz sie do astronomii". A ja Ci powiem, że nie kupuj zbyt duzego teleskopu, bo "zniechęcisz się do astronomii".

Poczytaj te wpisy sfrustrowanych kolegów, którym pewnie doroadzono taki teleskop, bo "inaczej to nic nie zobaczysz"

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56501

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=56502

Te dwa wpisy powinny Ci dać więcej do myslenia niż 10 stron tego watku. Nie twierdzę, ze to złe teleskopy, bo jeśli ktoś ma odpowiednie dla nich warunki, to one sa idealne, ale jak widac nie dla każdego...

 

 

Hej 

Jestem teraz w pracy i pisze z telefonu. Za 30 min kończę i z domu Tobie odpisze. 
Po krotce , wczoraj w nocy rozmawiałem z żona , ponieważ wydatek na drugi sprzęt to znaczny procent mojej pensja. Wiec zamierzałem po konsultacjach kupić coś przenośnego małego. A następnie dodać to:

image.jpeg.49d6ef7657b9fbedbc6a8b570245ab1b.jpeg

Warunek to aby córka zaangażowała się. 
podejzewam, ze cała rodzina łącznie z babcia. 
Tu można właśnie podłączyć równocześnie lunetę z szerokim polem obserwacji . No taki pomysł . Szczegółów i parametrów z żona nie przedyskutuje dlatego super , ze na tym forum ktoś mi doradzi . Proszę o chwile wyrozumiałości .

Klikniecie w laptopie zapłać  trwa sekundę  nie ma problemu ale wcześniej trzeba temat przedyskutować . Znając siebie będę chciał kupić coś lepszego dlatego muszę pomyśleć do przodu aby nie bawić się potem w sprzedawanie , ponieważ Bardzo tego nie lubię . Wole oddać . 
No ciężki przypadek jestem , wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Himmel napisał:

Proszę o chwile wyrozumiałości .

 

 

 

Alez tu wszyscy są wyrozumiali i jak najbardziej pytaj, tylko, że te nasze podpowiedzi niewiele juz moga wnieść do tematu.

Jak zwykle w tego typu watkach wymienione zostały wszystkie dostępne na rynku teleskopy o skrajnie różnych własciwościach i skrajnie różnym przeznaczeniu, więc wątek zmierza powolutku do końca ;)

 

Po prostu rzuć kostką, zrób w domu losowanie - skutek bedzie dokładnie ten sam jak po rozmowach na forum.

Ktos Ci powie, że ma np. achromata 80/400 i widzi wszystko doskonale i poleca, inny napisze, że w takim nic nie widać.... Musisz to zrozumiec.

 

Jesli nie masz wiedzy optycznej (a trudno ja miec na poczatku przygody z teleskopami), to weź chcociaz sprawę zdroworozsądkowo. Nikt by nie produkował teleskopów o długiej ogniskowej, gdyby takie teleskopy nie miały sensu i odwrotnie nikt by nie produkował teleskopów o krótkiej ogniskowej, gdyby te były kompletnie bezuzyteczne. Sprawa jest prosta - planetarny teleskop ma małą swiatłosiłę, mgławicowy teleskop ma duza swiatłosiłę, a uniwersalny ma średnia swiatłosiłę. Co wcale nie znaczy, ze w "mgławicowym" w ogóle nie widac Ksieżyca, a w planetarnym w ogóle nie widać mgławic.

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera rzuce kostka ale ktora wybrac? :) Jest forum od kostek?

Dobra, dziekuje wszystkim za pomoc. Teraz skupiam sie na czytaniu i zdobywaniu wiedzy. 

Dwa teleskopy zostaly do wyboru i tego bede sie trzymal. To i tak sukces dla mnie, patrzac ile tego sprzetu jest. 

O zakupie poinformuje oczywiscie szanowne grono.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze przed zakupem co wybrałeś :)

Wówczas możemy jeszcze porozmawiac o tych okularach, o mikrofokuserach, kątówkach, no i montażu.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. Wiem przynajmniej  juz co to mikrofokusery . A wiec czytanie forum uczy :) Powiem Wam , ze to naprawde wciagajace, jak czarna dziura.

Jak masz duzo czasu w ciagu dnia to mozemy porozmawiac przez Skype, bedzie szybciej.

 

ps. A kolega @pmochocki dobrze pisze, latwo sie czyta. Pozdrawiam kolege.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Himmel napisał:

ok. Wiem przynajmniej  juz co to mikrofokusery . A wiec czytanie forum uczy :) Powiem Wam , ze to naprawde wciagajace, jak czarna dziura.

Jak masz duzo czasu w ciagu dnia to mozemy porozmawiac przez Skype, bedzie szybciej.

 

ps. A kolega @pmochocki dobrze pisze, latwo sie czyta. Pozdrawiam kolege.

 

 

Kolega Piotr Mochocki to ekspert więc się nie dziw że dobrze pisze. Najwyraźniej jesteś tym wszystkim bardzo podniecony co mnie zupełnie nie dziwi. Sam czasem bywam na podobnym wkręcie. Zastanów się jeszcze czy nie zacząć od obserwacji lornetką, o wiele lepiej poznać niebo w ten sposób a patrzenie dwuoczne....no co będę mówił, zamknij jedno oko i zobacz jak wygląda świat wokół Ciebie to zrozumiesz w czym rzecz. Życzę żebyś dokonał dobrego wyboru. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to jeszcze przed zakupem teleskopu przeczytajcie tą książeczkę o której wspominałem.  Wyjdź wieczorem pod niebo z córką (jak nie będzie chmur). Poodnajdujcie sobie cos na niebie, np. teraz Wenus, Syriusza. Oriona. Pomoże Wam w tym aplikacja na smartfona oraz obrotowa mapka nieba.

Poczytaj co to Betelgeza, Alnitak, Alnilam, Mintaka, Rigel... Poczytaj jaką masę i jaką jasność ma np. Rigel (podpowiem gwiazdka, która ma jasność 100 000 razy wiekszą od Słońca - wyobraź sobie co by było gdyby w dzień świeciło nam w miejscu Słońca 100 000 Słońc :)) . A są jaśniejsze - np. ro Cassiopeiae. Poczytaj jaką wielkość ma Betelgeza (średnica 1000 razy większa od średnicy Słońca) i że obecnie ciemnieje, a moze juz nawet wybuchła... ;) )

Takie informacje stwarzają, że nawet w pochmurny dzień astronomia sie nie znudzi...

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał:

A w ogóle to jeszcze przed zakupem teleskopu przeczytajcie tą książeczkę o której wspominałem.  Wyjdź wieczorem pod niebo z córką (jak nie będzie chmur). Poodnajdujcie sobie cos na niebie, np. teraz Wenus, Syriusza. Oriona. Pomoże Wam w tym aplikacja na smartfona oraz obrotowa mapka nieba.

Poczytaj co to Betelgeza, Alnitak, Alnilam, Mintaka, Rigel... Poczytaj jaką masę i jaką jasność ma np. Rigel (podpowiem gwiazdka, która ma jasność 100 000 razy wiekszą od Słońca - wyobraź sobie co by było gdyby w dzień świeciło nam w miejscu Słońca 100 000 Słońc :)) . A są jaśniejsze - np. ro Cassiopeiae. Poczytaj jaką wielkość ma Betelgeza (średnica 1000 razy większa od średnicy Słońca) i że obecnie ciemnieje, a moze juz nawet wybuchła... ;) )

Takie informacje stwarzają, że nawet w pochmurny dzień astronomia sie nie znudzi...

Ja bym jeszcze dodał że na yt są świetne kanały o tematyce astronomicznej. Nie będę wymieniał żeby nikogo nie pominąć a róże są preferencje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jaro666 napisał:

Kolega Piotr Mochocki to ekspert więc się nie dziw że dobrze pisze. Najwyraźniej jesteś tym wszystkim bardzo podniecony co mnie zupełnie nie dziwi. Sam czasem bywam na podobnym wkręcie. Zastanów się jeszcze czy nie zacząć od obserwacji lornetką, o wiele lepiej poznać niebo w ten sposób a patrzenie dwuoczne....no co będę mówił, zamknij jedno oko i zobacz jak wygląda świat wokół Ciebie to zrozumiesz w czym rzecz. Życzę żebyś dokonał dobrego wyboru. Pozdrawiam 

Oo i nastepna noc nieprzespana bedzie. A dopiero co skonczyl mi sie urlop dwutygodniowy. :) 

2,7kg wymaga statywu

Bresser Spezial Astro 20x80ED

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie :

Czy MAK a przed uzyciem nalezy pozostawic aby wyrownala sie teperatua czy mozna od razu uzywac? Lustro wymaga jekies okreslonej teperatury , czy zakresow pracy? Czy sa bardziej wrazliwsze od reflaktorow?

Edt. @pmochocki wspomina, ze uzyl AT72ED poniewaz MAK nie byl wychlodzony. Oznacza to , ze trzeba poswiecic ile czasu  na wycholdzenie? Tak wiem zalezy od teperatury ale np.przy 8C czy jakies sa tabele zakresu pracy lub podobne wskazania?

Jak to mierzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apertura 72mm; ogniskowa 430mm co przekłada się na światlosiłę f/6, szkło ED dobrze koryguje aberację chromatyczną, waga około 2.5kg.

Kupilem go zdalnie od @kjacek jak byłem z MAKiem w Grecji. Głównie jako mały teleskop wyjazdowy. Taki do samolotu lub na wyjazdy z rodziną po Polsce.

Do planet to on się słabo nadaje. Przy źrenicy wyjściowej około 0.7-0.8mm w nim masz powiększenie 100x a w MAKu 150x. Ot taki sprzęt aby wyskoczyć na godzinkę. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)