Skocz do zawartości

Bresser czy Bresser


Himmel

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Leon napisał:

Za  4000 tu kup sobie jakiś krótki refraktor 100 do szerokich pól do tego Maka  127 lub SCT 5"  do księżyca i planet, a jeszcze starczy na montaż i okular 32 mm a może jeszcze na jakiś inny .

Tak wlasnie myslalem,ze  potrzeba dwoch . Reflaktor moze byc np. taki?

102 660 mm f6.65

oraz MAK 127 taki zestaw. Mozna podlaczyc lunete lub uzywac  osobno.

lx65-6mak_pn228002_709942999563_apocombo_with-text_cropped_4.jpg

 

 

Meade StarNavigator NG 102/660mm GoTo stjernekikkert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaze Twoja propozycje. Mysle o jednym MAKu , ktory by byl do DS a do planet refraktor. Czy dobrze mysle?

Jezeli nie mozna miec jednego do wszystkiego to trzeba kupic dwa. Chciaz na poczatku zaznaczylem, ze tylko do planet.

Pewnie bedzie tak, ze corka planety a ja DS. 

Wiec teraz chyba mam lepszy komfort i nie musze sie ograniczac .

A wiec poszukiwania czas rozpoczac .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Himmel napisał:

Rozwaze Twoja propozycje. Mysle o jednym MAKu , ktory by byl do DS a do planet refraktor. Czy dobrze mysle?

MAK jest do planet i księżyca. Tak samo jak długie refraktory o f/10 lub więcej. Do DSów to ważna jest apertura czyli wielkość soczewki czy lustra. Krótkie achromaty jak zależy Tobie na mobilności. Tylko ona nie będzie chyba aż tak ważna jak i tak musisz wyjechać pod ciemne niebo. Więc albo jeden SCT, lub MAK i do tego Newton lub refraktor 150/750...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Himmel napisał:

Refraktor 150/750 a swiatlosila jaka?

150 to jest apertura 150mm. 750 to jest ogniskowa 750mm. Światlosiła (f/x) = ogniskowa / apertura. Czyli w tym przypadku f/5.

Jak dla mnie MAK 100 jest za mały a 150 za dłuży i za długo się chłodzi. Wiec ja wybrałem 127mm, co jest dla mnie złotym środkiem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem przeciwny goto tym bardziej dla początkującego, największa przyjemność samemu nauczyć się nieba i przede wszystkim obsługi teleskopu.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED lub MAK. Musze podjac decyzje. Do ED chyba musze dokupic okular bo chyba nie ma.  W komplecie walizka transportowa, flip mirror diagonal o przekątnej do 1,25 ", mocowanie i szyna trapezowa z metalowym uchwytem. O okularze nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Też jestem przeciwny goto tym bardziej dla początkującego, największa przyjemność samemu nauczyć się nieba i przede wszystkim obsługi teleskopu.

Przeczytalem juz mase tematow na forum i glowa boli. Musze sie zastanowic z tym GoTo. Mysle, ze GoTo to tak jak ostatnio wyprzedzalelm auto na autostradzie gdzie kierowca czytal gazete. Nie prowadzil. Pomyslalem , gdzie jest ta przyjemnosc z jazdy? 

A ten Vixen to za maly na planety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Himmel napisał:

ED lub MAK. Musze podjac decyzje. Do ED chyba musze dokupic okular bo chyba nie ma.  W komplecie walizka transportowa, flip mirror diagonal o przekątnej do 1,25 ", mocowanie i szyna trapezowa z metalowym uchwytem. O okularze nic.

Pisałem juz Ci, że ten Vixen to nie jest Vixen - to klon SkyWatchera. Jeśli nie jesteś jakims totalnym fanatykiem, to różnicy nie zobaczysz (jeżeli w ogóle taka jest, wynikajaca z jakiegoś być może większego reżimu jakosciowego), bo to ten sam teleskop, ale znacznie tańszy z brandem SW lub Oriona.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak, nie wiem czy ten Vixen ma nawet mikrofokuser.

 

 

Prawdziwy Vixen  o doskonałej jakości to ten

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1202_Vixen-APO-81-625mm---ED-2-lens-Apochromat--multi-coated.html

Vixen-Refraktor-apochromatyczny-AP-81-62

Niestety bardzo drogi...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tego konkretnego EDka 80/600 SW nie opłaca sie kupowac. W niewiele wyższej cenie jest 100ED. Tuby obydwu maja tą samą średnicę, jednynie długośc jest o 30cm większa. Niewiele zyskasz na mobilności w stosunku do SW 100Ed. Te 80mm Edki są czesto wykorzystywane w astrofotografii, więc dodatkowo z tego powodu  trzymają cenę.

W/g mnie jest jedynie do rozważenia opcja Mak127 vs 100ED lub Mak 100mm vs np. 72ED

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^To klon SW - być może z optyką poddaną lepszej selekcji (wątpię w to jednak).

 

PS

Minimalna różnica w światłosile wynika oczywiście z innej katówki.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JSC napisał:

Moim zdaniem tego konkretnego EDka 80/600 SW nie opłaca sie kupowac. W niewiele wyższej cenie jest 100ED. Tuby obydwu maja te sama średnicę, jednynie długośc jest o 30cm większa. Niewiele zyskasz na mobilności w stosunku do SW 100Ed. Te 80mm Edki są czesto wykorzystywane w astrofotografii, więc dodatkowo z tego powodu  trzymają cenę.

W/g mnie jest jedynie do rozważenia opcja Mak127 vs 100ED lub Mak 100mm vs np. 72ED

 

OK. dzieki podasz moze jakies przyklad tego  Mak 100? Bo ja juz troch sie gubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No generalnie to są dwa rodzaje: jeden 100/1400 a drugi 102/1300 wystepujące pod różnymi markami.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cyferki np. "100/1400" mają duże znaczenie - to nie jest jakiś kod fabryczny czy tez nazwa. To podana średnica optyki i ogniskowa, oraz jak podzielisz jedno przez drugie - światłosiła.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Himmel napisał:

Refraktor najlepiej z soczewka ED ? Czy sa jakies alternatywy?

Tiplecik APO. Np. https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-102-714-photoline-ota/p,61222#tab_bar_1_select

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)