Skocz do zawartości

Bresser czy Bresser


Himmel

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, pmochocki napisał:

Ale sama przeciwwaga 4.5kg. Jeśli ten montaż da się przestawić w AZ i w tym trybie byś używał to wygląda dużo lepiej. 

Według mnie zauważalnie... Bo jak to opisać? ?

Czyli tez  polecasz 127?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do SW EQ3.2 sa jeszcze tańsze.

EXOS1 z tego co wiem jest na łozyskach, a EQ3.2 nie... ale moge sie mylić.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.astronomisk.dk/

Zajrzyj tutaj, może ktoś jest z Kopenhagi :)

Widzę że giełda sprzętu na tym forum również działa.

Za to tutaj jest mapka i widzę że jakieś dwie lokalizacje w Kopenhadze są wskazane: https://www.astronet.dk/forum/app.php/amatr-astronomer

Może warto się zainteresować ;)

  • Like 1
  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Himmel napisał:

Czyli tez  polecasz 127?

Tak

Nie znam montaży Bressera, ale SW EQ3-2 sprawdza się do MAKa 127 idealnie. Na stalowych nogach jest super. Na aluminium nie rozsuwam nóg. Mój siedmiolotek ogląda na stojąco, a ja siadam na plastikowej podstawce z Ikea. Nie widzę potrzeby większego i ciezszego montażu, bo mobilność ucierpi. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej @wojt0000 dzieki. Nawet sie nie zastanawialem aby poszukac w Kopenhadze. Rezczywiscie jest osoba , ktora jak przeczytalem zaprasza do siebie lub jesli ktos ma dobre miejsce to chetnie przyjdzie. Polskie forum wybralem ze wzgledu na jezyk. Dunski w czytaniu u mnie jest dobrze ale w mowie trudno a jeszcze jezyk techniczny no to ciezko. Chociaz caly czas pracuje z dunczykami i jakos sie porozumiewam. W Danii jestem 10 lat ale jezyk w wymowie to kosmos.

A co do tego foum to super, poniewaz jest tam ten sklep z ktorego bede zamawial. Jest super kontakt ze sprzedawca. Niestety showrom jest na drugiej wyspie wiec raczej nie pojade tam ale kontakt mailowy spoko.

No tam troche wiekszy poziom z zabawkami jest. :) 

Np. takie zabawki i schodza hurtem wybor maja. 

Maja to co mnie interesuje :) 

102Mak.jpg?w=960

Bresser102_1300.JPG?w=960

A tu wysylka i sprawdzanie teleskopow na druga wyspe Fyn.

meadedecember2019.jpg?w=960

12tommer3.jpg?w=960

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z wysyłką za granicę, nie wiem w jakim stanie jest sprzedawany teleskop ale może warto się zastanowić ;)

https://www.olx.pl/oferta/meade-sct-8-teleskop-203-2000-tuba-ota-CID767-IDDwzGe.html#a61d5e0d22

Jeżeli wszystko jest ok to na pewno mak 127 nie podskoczy 8" ;)

Oczywiście najlepiej brać to co ten Pan trzyma na ostatniej fotce ;)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wojt0000 napisał:

Jeżeli wszystko jest ok to na pewno mak 127 nie podskoczy 8" ;)

 

 

Uwierzę jeśli napiszesz ile kraterków w Plato widziałeś w jednym i w drugim ;)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał:

https://forum.astronomisk.dk/

Zajrzyj tutaj, może ktoś jest z Kopenhagi :)

Widzę że giełda sprzętu na tym forum również działa.

Za to tutaj jest mapka i widzę że jakieś dwie lokalizacje w Kopenhadze są wskazane: https://www.astronet.dk/forum/app.php/amatr-astronomer

Może warto się zainteresować ;)

A pytanaia  na dunskim forum prawie takie same jak tutaj.

Gdzie mieszkasz, co chcesz obserwowac itd.

Troche poczytalem, tez znaja sie na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Uwierzę jeśli napiszesz ile kraterków w Plato widziałeś w jednym i w drugim ;)

Pewnie tyle samo :) Kraterki w Plato pokazują jaki jest seeing, są to bardzo dobre obiekty testowe pod tym względem.

Natomiast taka M13 w 5" a w 8" będzie już wyglądała inaczej :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ No dokładnie :)

Może i tam będzie migał jakiś jeden doblask wiecej w 8", ale Newton musiałby być dobrze skolimowany.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wojt0000 napisał:

Nie wiem jak jest z wysyłką za granicę, nie wiem w jakim stanie jest sprzedawany teleskop ale może warto się zastanowić ;)

https://www.olx.pl/oferta/meade-sct-8-teleskop-203-2000-tuba-ota-CID767-IDDwzGe.html#a61d5e0d22

Jeżeli wszystko jest ok to na pewno mak 127 nie podskoczy 8" ;)

Oczywiście najlepiej brać to co ten Pan trzyma na ostatniej fotce ;)

 

W moim przypadku tylko nowy ze sklepu no i ma byc mobilny. To dla dziecka ale jezeli wciagnie sie to moge postawic w ogrodku armate dobsona. Jednak to przyszlosc a dziecko musi zalapac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to takie mniejsze Dobsony (150/1200) są jeszcze dość mobilne. Ale trzeba trochę obycia ze sprzetem do kolimacji, szczególnie takiej "dogłebnej"latwy-w-transporcie.thumb.jpg.a92fc72397758bb7ac4d9d7d3c5a1922.jpg

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą jak Ci się Mak rozkolimuje, to tez będzie trochę zabawy... no chyba, że zaniesiesz do serwisu.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Himmel napisał:

 

Np. takie zabawki i schodza hurtem wybor maja. 

 

 

Bresser102_1300.JPG?w=960

 

 

 

Widać długie rurki znowu w modzie ;) , skoro je mają i im schodzą...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytalem. Musze sie umowic . Na razie potrzebje dobrego jakosciowo tez, mobilnego dla 8 latki. Dobry na wyjazd, urlop, nie koniecznie od razu rakieta. Jak corka zlapie bakcyla to bede sie zastanawial nad armata. Panowie z forum wskazali aby najpierw poznac niebo i to bez GoTo. Musze wziasc sie do nauki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Himmel napisał:

Czy dobrze rozumie, ze mozna podlaczyc aparat i jednoczesnie obserwowac przez okular?

Meade StarNavigator NG 90 MAK GoTo stjernekikkert

 

Pewnie jest tam uchylne lusterko. W jednej pozycji widok przez okular, a w drugiej przez ewentualna kamerkę.

Do fotek planet bardziej sie nadaje dedykowana kamerka (moze byc nawet inetrnetowa) niz aparat fotograficzny.

Ale zrobisz tez fotki zwykłym spamrtfonem przyłozonym do okularu, szczególnie dobrze wyjdzie Ksiezyc. Wtedy jednak dobrze mieć specjalny adapter przytrzymujący smartfona przy okularze.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje kolego za odpowiedz. Widze, ze jestes bardzo aktywny i lubisz pomagac, super. Teraz wlasnie czytalem na dunskim forum , ze w MEADE 70  GoTo  brakuje pradu , po uruchomieniu dziala 3 sekundy i sie zatrzymuje. Jakis problem z napieciem. Kilka przypadkow zarejestrowali.

A co do zdjec to lepsza kamerka? Mam Nikona i posiada 24 MP matryce wiec myslalem, ze zdjecia beda lepsze jakosciowo niz kamerka lub smartfon.. 

Wlasnie Bresser pokazuje, ze mozna polozyc smartfona np iPhone i zrobic zdjecia ale moj iPhon ma 12MP a Nikon 24 wiec....jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam troche czasu i odwdzięczam się Duńczykom. Dzięki  Astrojensenowi z CloudyNights zwróciłem uwage na  Edka 102 f/11. Zna sie na telepach, ale mieszka na Bornholmie... ;)  https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/

 

Te problemy z zasilaniem to po prostu moga wynikać z tego, ze baterie siadaja jak jest zimno i trzeba dołożyc troche Amperów, aby wszystko działało jak należy.

Te ilości megapikseli, to niewiele nam mówia w planetarce. Lliczy sie wielkośc piksela i ogniskowa.... ale to za długi temat, aby tu mieszać.

Aaaa... i przede wszystkim liczy się mozliwośc płynnych i wielorakich ustawień, czego w aparacie fotograficznym brakuje.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI 120MC, ASI 224MC, ja mam Neximage5, Sa i inne planetarne. W zasadzie to liczy sie tam matryca, bo wiele firm wykorzystuje te same matryce.

Musisz dobrac światłosiłę teleskopu do danej matrycy (do danej wielkosci piksela).

Najprościej jak pomnożysz wielkość piksela przez 5, to wówczas otrzymasz potrzebną swiatłosiłę. W mniejszych, dobrych optycznie teleskopach mozesz pomnożyc nawet x7 (głównie w refraktorach), a w większych x4. Jak nie masz odpowiedniej światłosiły to używasz Barlowa.

Czyli, ze np. do f/15 potrzebujesz piksela ok. 3um (jesli dasz współłczynnik x5).

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Do astrofoto planetarnego chyba jednak potrzebny będzie wtedy lepszy montaż. Ja jednak bym sugerował tak: zacznijcie oglądać Księżyc i planety. Potem podłącz sobie lustrzankę do MAKa porób zdjęcia Księżyca. Następne postarajcie się te zdjęcia obrobić. Wyjedźcie pod ciemne niebo i pooglądajcie jakieś proste DSy. Wtedy zastanówcie się co dalej... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba pikseli nie ma najmniejszego znaczenia, bo planeta jest bardzo malutka i wchodzi na nia zaledwie kilkadziesiat pikseli. Ustawiasz sobie maytrycę tak, ze robi krótki filmik samym srodkiem matrycy (nawet rozdzielczością 640x480), wiec miliony pikseli nie są potrzebne w planetarnym astrofoto. No moze jedynie do Księzyca, ale może nie ogarnąć tego komputer. W programie ustawiasz sobie liczbe klatek na sekundę, gain itd...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Himmel napisał:

Mam np swiatlosila 13,8 c dalej ?

Skąd ta swiatłosiła? Jakiego teleskopu?

13,8 dzielisz na 5 i masz potrzebna wielkość piksela.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, pmochocki napisał:

Hmmm... Do astrofoto planetarnego chyba jednak potrzebny będzie wtedy lepszy montaż. Ja jednak bym sugerował tak: zacznijcie oglądać Księżyc i planety. Potem podłącz sobie lustrzankę do MAKa porób zdjęcia Księżyca. Następne postarajcie się te zdjęcia obrobić. Wyjedźcie pod ciemne niebo i pooglądajcie jakieś proste DSy. Wtedy zastanówcie się co dalej... 

Tak zrobie. Nie chce juz meczyc Was pytaniami, reszte doczytam na forum. Ale ostatnie pytanie: jezeli zdjecia to potrzebny jest MAK ze sledzeniem czy nie? Jak dlugo trzeba naswietlac?

Czy w tym przypadku funkcja GoTo chociaz do tego sie przyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)