Skocz do zawartości

Pogoda dopisała, wiec znów obserwuję.


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Ale w jakiej odległości od gromady? Po prawej nad gromadą to widok w okularze? 

Wszystko mieściło mi się w okularze 28mm, więc stosunkowo blisko. 

 

No i oczywiście to widok w okularze, czyli obiekt ten jest po lewej na dole :)

Ahh te newtony :P

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lukost napisał:

Wspomnianą przez Ciebie IC 443 obserwowałem tej zimy lustrem 350 mm, przy źrenicy wyjściowej bliskiej 7 mm i z o - trójką Astronomika. Nawet w tej konfiguracji to dość trudny cel, a filtr jest absolutnie nieodzowny.

Troszkę wcześniej poczytałem o tym obiekcie i dlatego wiedziałem, że na 99% nic tam nie zobaczę. Co do filtrów, już kilka razy na forum widziałem, że osoby opisują, że obserwacje z filtrem to inna bajka. 

23 minuty temu, Mirek napisał:

Halo, gdzie macie taką pogodę. U mnie niebo przesłonięte chmurwami że aż przykro patrzeć, chociaż w okolicy chmurw brak

Srodkowa Polska no. :)

Ogólnie to jak wszędzie, trafiają się pojedyncze podobne noce, na które trzeba polować i wykorzystywać. 

Taki mamy klimat :P

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładać kolejnego tematu, poopisuję dzisiejsze obserwacje tutaj ;)

Pogoda znów dopisała, fajnie było wyjść na powietrze. Syntę postanowiłem wystawić dziś wcześniej, żeby spokojnie złapała temperaturę, tak więc od ok 20 stała sobie spokojnie na tarasie.

Ok dzieciaki poszły spać, więc wyszedłem poobserwować. Plan był prosty, obskoczyć jak najwięcej obiektów na wschodnim widoku. Z grubsza nakreśliłem sobie ścieżkę, którą chciałem podążać a wyglądała ona następująco.

Od lewej Herkules i obie gromady M13 i M92, potem M3 w okolicach Wolarza, dalej Warkocz Bereniki i na koniec Panna.

Założenie było proste, póki będę przeglądać jaśniejsze gromady, wzrok dostosuje się do ciemnego nieba i będę mógł wypatrzeć więcej obiektów w warkoczu i pannie. No i już mogę powiedzieć, że to się po prostu udało :)

Ale to od początku. M13 i M92 standardowo. Ciężko nie trafić, robią świetne wrażenie, rozległe, jasne gromady. Dalej M3, z którym miałem spore problemy w pierwszych obserwacjach, kiedy spore trudności sprawiała mi nawigacja po niebie. Tym razem bez żadnych problemów gromada znaleziona, obejrzana i odhaczona.

Na chwilę przeskoczyłem jeszcze do Wielkiej Niedźwiedzicy i udało mi się złapać zarówno M51 jak i M101. Przyznam jednak, że Galaktyka Wiatraczek (M101) troszkę sprawiała trudność. To jest jednak ciemny obiekt, więc chwilę się musiałem wpatrywać, żeby coś zobaczyć.

Kolejny cel, to Warkocz Bereniki, do którego bardzo lubię zaglądać. Nawigację zawsze zaczynam od gwiazdy Arktur, która razem z Muphrid-em wskazują mi drogę do Diadem-u, czyli dolnej gwiazdy w Warkoczu.
Zaraz obok niej leżą dwie gromady kuliste, jaśniejsza M53 i delikatnie ciemniejsza NGC5053. Obie bardzo dobrze widoczne, chwilę popatrzyłem i lecę dalej. Kolejną w kolejce złapałem galaktykę M64, która nie sprawiała żadnej trudności i była dobrze widoczna.
Dalej przesunąłem się w kierunku gwiazdy ? Com i zacząłem przesuwać się w kierunku  ? Com. Po drodze udało mi się zobaczyć miejsce z kilkoma mgiełkami i ciężko było mi dokładnie je od siebie odróżnić i sprawdzić co to jest. Było to skupisko 2-3 pojaśnień i zakładam, że były to NGC 4889, NGC 4874 i prawdopodobnie NGC 4860. Tak by wychodziło z mapy, którą miałem przy sobie, ale głowy nie dam sobie uciąć. Ogólnie cały ten obszar to Abell 1656, czyli tak zwana Gromada galaktyk Coma. Jasność wszystkich tych galaktyk jest w przedziale 12 -15 mag i fakt, że udało mi się je dostrzec sprawił, że już wiedziałem, że warunki, schłodzony sprzęt i przystosowane do ciemności oko będą pozwalały mi na bardzo udane obserwacje.

Pooglądałem sobie chwilę jeszcze obiekty w warkoczu i przesunąłem się na docelowe miejsce obserwacji a mianowicie do gwiazdozbioru Panny.
Cel był jasny, wychwycić jak najwięcej "mgiełek". Zacząłem od przejścia do gwiazdy Vindemiatrix (? Vir), jest to żółty olbrzym o masie niecałych 3 słońc, jest ona uważana za tzw. standard dla osób, które zajmują się badaniem widm gwiazd. Gwiazda ta ułatwia również nawigację w tym obszarze i od niej zacząłem również swoje zwiedzanie panny.

Stwierdziłem, że będę się powoli przesuwać do gwiazdy Denebola, która jest już częścią gwiazdozbioru Lwa. Dzięki temu po drodze będę mógł złapać sporo obiektów z katalogu Messiera. Pierwsze jednak, co dostrzegłem, to była NGC 4762, pięknie widoczna cienka smuga, która okazała się być galaktyką soczewkowatą, długo się jej przyglądałem i wydawała mi się coraz dłuższa. Dalej przesuwałem się wyżej i M60, M59 i M58, 3 znajdujące się obok siebie galaktyki, widoczne bardzo dobrze jako mgiełki a M58 uwypukliła nawet delikatnie spiralny kształt. Naprawdę byłem w szoku, że taki szczegół można moją syntą zobaczyć.
Tuż obok widoczne już był kolejne M-ki, M89 i M90 a troszkę wyżej M87. Jednak to, na co trafiłem wyżej, wbiło mnie w ziemię, bo tego po prostu się nie spodziewałem.

Kolejny kawałek nieba, to był tzw. Łańcuch Markariana, czyli ułożone w linie galaktyki, układające się tak jakby w łańcuch.
pOnl_GwuRGCkLQEol9nrzX234Gn1f3p8CCvOIV0l

Ze składników łańcucha zobaczyłem prawie wszystkie. Umknął mi tylko NGC4458, bo zlał się ze znajdującą się obok NGC 4461. Reszta była widoczna po prostu wspaniale. Tzw. Oczy (NGC 4438 i NGC 4435) wyraźnie widoczne. M86 i M84 bardzo dobrze rozpoznawalne, no po prostu bajka. Siedziałem przy tej mojej syncie, przesuwając się od lewej do prawej po tym łańcuch i wydawało mi się, że co chwilę jakaś nowa mgiełka sie pojawia :)

Miałem jeszcze pokierować się wyżej, żeby złapać M99 i M98, ale stwierdziłem, że na dziś wystarczy, więc się zebrałem i do domu.

Powiem wprost, jestem zachwycony tym, jak ciemne i klarowne może być u mnie niebo i jaką jest wartością dodaną do normalnego budżetowego teleskopu ze standardowymi okularami. Ciekawe, jak przy takich warunkach obserwowane obiekty prezentowały by się w "lepszym" sprzęcie :)

 

  • Like 6

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Syntę postanowiłem wystawić dziś wcześniej, żeby spokojnie złapała temperaturę, tak więc od ok 20 stała sobie spokojnie na tarasie.

 

6 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Powiem wprost, jestem zachwycony tym, jak ciemne i klarowne może być u mnie niebo

Szok że możesz dostrzec z tarasu aż tyle. Następnym razem proponuję też zahaczyć o NGC 4565. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pmochocki napisał:

Szok że możesz dostrzec z tarasu aż tyle.

Taras do małych nie należy a i terenu wokół niemało. A widać dużo , bo jednak niebo na wsi swoje robi, szczególnie, że od wschodu las i brak jakichkolwiek świateł przez najbliższe parę km. 

IMG_20200221_214042.jpg

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Zaraz obok niej leżą dwie gromady kuliste, jaśniejsza M53 i delikatnie ciemniejsza NGC5053. Obie bardzo dobrze widoczne,

Serio tak to wyglądało w 8"? W jakim okularze? NGC 5053 bardzo dobrze widoczna i delikatnie ciemniejsza od M53?

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, polaris napisał:

Serio tak to wyglądało w 8"? W jakim okularze? NGC 5053 bardzo dobrze widoczna i delikatnie ciemniejsza od M53?

Może z tym delikatnie to przesadziłem, ale oba obiekty w moim odczuciu były bardzo dobrze widoczne. 

Może to kwestia warunków i nieba, ale nie miałem najmniejszych problemów z dostrzeżeniem obo, zaraz obok siebie. 

Co do okularu, to był to 2" 28mm.

6 godzin temu, lukost napisał:

M53 od NGC 5053 dzieli przepaść, jeśli chodzi o jasność i trudność w ich detekcji

Teraz to chyba w drugą stronę skrajność. Nie jest to aż tak trudny obiekt :) co do jasności, to fakt, jest na pewno ciemniejszy od M53, ale nadaj podtrzymuje co widziałem, że jego dostrzeżenie nie było żadnym problemem. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi kolegów @polaris i @lukost są cenne szczególnie dla początkujących obserwatorów. Bo ktoś dostrzeże wyraźnie M53, ale będzie miał problem z NGC 5053, która będzie wyglądała tylko jak pojaśnienie i sobie pomyśli, "Kurcze to miało być proste!??" 

Różnica jasności jest dość duża bo M53 jest aż 6 razy jaśniejsza. 

Screenshot_20200223_095725.thumb.jpg.882b6151e542735b297e97068e87274f.jpg

Źródło: "Turn Left at Orion" Guy Consolmagno

Z drugiej strony czasami tak jest, że mamy dobry dzień i dobre warunki i trudne obiekty wydają się proste. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lukost napisał:

Tu można nieco poczytać o tej parce

Przyznaje, nie czytałem tego opisu. Faktycznie, mogłem trafić na dobre warunki, o czym pisałem w relacji. 

No nic, na pewno do tej parki wrócę w inny dzień, może o jakiś szkic się postaram, żeby zobrazować, co widzę. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2020 o 01:01, OnlyAfc napisał:

Przyznam jednak, że Galaktyka Wiatraczek (M101) troszkę sprawiała trudność. To jest jednak ciemny obiekt, więc chwilę się musiałem wpatrywać, żeby coś zobaczyć.

W dniu 22.02.2020 o 01:01, OnlyAfc napisał:

Zaraz obok niej leżą dwie gromady kuliste, jaśniejsza M53 i delikatnie ciemniejsza NGC5053. Obie bardzo dobrze widoczne, chwilę popatrzyłem i lecę dalej.

Jestem zaskoczony. Te dwa opisy widoczności M101 i NGC 5053 w takiej samej aperturze i w takich samych warunkach zupełnie mijają się z moim doświadczeniem obserwacyjnym.

 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, polaris napisał:

zupełnie mijają się z moim doświadczeniem obserwacyjnym.

Są dwie możliwości, albo słabo obserwowałem, albo jeszcze zbyt mało jestem doświadczony i po prostu nie trafiłem w obiekt, który opisuję.  Miałem podejrzenie, że w m101 nie trafiłem, bo widziałem szkice z 8" teleskopu tego obiektu i powinien być bardzo dobrze widoczny. 

Przy ogromie nieba można się po prostu pomylić, szczególnie jak widać multum gwiazd i doświadczenia obserwacyjne, to tak naprawdę może z 10 wieczorów. 

Nie jestem biegły w kroczeniu po niebie i nawet z mapą nieba, telefonem w dłoni  czasem mogę po prostu się pomylić. 

 

Cała sesje notuje po obserwacji, siadam i z pamięci, z mapą nieba i stellarium przypominam sobie co i jak widziałem, tu się zawsze może wkraść błąd. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 23.02.2020 o 23:29, Szarlej napisał:

Jesteś pewien, że poprawnie zidentyfikowałeś ten obiekt?

W dniu 22.02.2020 o 23:24, lukost napisał:

M53 od NGC 5053 dzieli przepaść, jeśli chodzi o jasność i trudność w ich detekcji.

W dniu 22.02.2020 o 23:12, polaris napisał:

Serio tak to wyglądało w 8"? W jakim okularze? NGC 5053 bardzo dobrze widoczna i delikatnie ciemniejsza od M53?

Panowie, biję się w pierś. Mieliście rację, ja z racji na swoje małe doświadczenie racji nie miałem.

Wczoraj wróciłem w okolice M53 i NGC 5053 i już pierwsze spojrzenie na M53 utwierdziło mnie w przekonaniu, że moje poprzednie obserwacje były po prostu błędnie opisane.

NGC 5053 nie mieści się w jednym widoku z M53, nawet, jak oba są na skraju widzenia mojego okularu 28mm, to znaczy mieści się, ale skraje okularu nie dają juz wystarczająco dobrego widoku, żeby uznać, że widzę NGC. Dopiero jak wycentrowałem NGC-ka w centrum okularu, to bardzo delikatnie zaczęła gromada prześwitywać, ale widok był niesamowicie ulotny.

W zasadzie, gdyby nie charakterystyczny układ gwiazd tuż obok, to w syncie 5053 byłoby nie do wyłapania, tylko zerkanie i świadomość, że tam jest, sprawiły, że mogę ten obiekt uznać, za zaobserwowany.

Różnica w jasności między  M53 i NGC 5053 oceniłbym na 6-7 razy. 

  • Like 2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
W dniu 23.02.2020 o 21:48, OnlyAfc napisał:

Są dwie możliwości, albo słabo obserwowałem, albo jeszcze zbyt mało jestem doświadczony i po prostu nie trafiłem w obiekt, który opisuję.  Miałem podejrzenie, że w m101 nie trafiłem, bo widziałem szkice z 8" teleskopu tego obiektu i powinien być bardzo dobrze widoczny.

Osobiście zdaje mi się że te szkice z internetu M101 dla 8" to chyba z przestrzeni kosmicznej astronauci robili. Np. ten szkic. Moje doświadczenia z M101 w 10" daleko odbiegają od tego co tu widać. Pamiętam jedne z moich obserwacji, gdzie warunki były wyśmienite, wtedy pierwszy raz zobaczyłem w sposób dość oczywisty ramiona spiralne w M51. Zaraz po nasyceniu się tym widokiem skierowałem teleskop na M101 jako że obiekt wydawał mi się porównywalny i spodziewałem się podobnego widoku... co zobaczyłem? W okularze 18mm dość sporą, raczej jednolitą mgiełkę, z jądrem trochę przesuniętym względem jej środka (co by odpowiadało zdjęciom tej galaktyki której jedno ramię jest "przerośnięte"). No może i jakieś delikatne pojaśnienia  w dysku galaktycznym majaczyły.

Trochę czasu już minęło od Twojego ostatniego posta w tym temacie więc jestem ciekaw czy próbowałeś swoich sił z M101 w tym czasie ;) 

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic  na który się  powołujesz nie pokazuje M101 w realu.Tak naprawdę nie da się naszkicować tak żeby oddać widok w okularze .bo jak narysujesz struktury widoczne. zerkaniem.lub pojawiające się chwilowo...

Szkic pokazuje ile  i jakie szczegóły można zobaczyć przez daną aperturę ,i odpowiednim powiększeniu.Przynajmniej z tego co widać taki był zamysł autora.(Tak kontrastowo to nie widać nawet w 20")

Druga sprawa to powiększenie .Największą wadą obserwatorów DS jest stosowanie zbyt małych powiększeń (dotyczy to zwłaszcza galaktyk).W 18mm okularze w zasadzie to już nic więcej nie zobaczysz przez 10"

Dla przykładu w mojej 14"(niebo SQM 21mag) przy powiększeniu 217x M51 wygląda jak w 10" teleskopie przy pow. ok 160x.( to co widać zerkaniem w 10" w 14" widać bezpośrednio i nic po za tym).Ale jak z większe power do 250x czy 288x.galaktyka trochę się gubi jako całość ale wyskakują różne grudki pojaśnienia itp w ramionach spiralnych i częściowo w dysku.

Śmiało do większości  galaktyk w 10" stosuj 150x-180x

Tutaj mój archiwalny M101 szkic z 02.05.2000r.Newton 235mmUHC,f/4.8 pow.123x(Nagler 9mm)SQM prawdopodobnie 21.50mag .Kontrast oczywiście znacznie podniesiony dla uwidocznienia wszystkich szczegółów jakie udało mi się wyłapać

m 101.jpg

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do powerów, z reguły stosuję je do jaśniejszych galaktyk, np. do M82 czyli Galaktyka Cygaro w okularze ES 4,7mm (x255) ukazuje mi "kłaczkowatą" strukturę przysłaniającą dysk. Natomiast najkrótsza ogniskowa jaką zastosowałem do M101 to było 8,8mm (x136), w trakcie ostatnich obserwacji. Warunki może nie były tak dobre jak w trakcie obserwacji którą wcześniej opisałem, jednak w 18mm (x67) obrazy były podobne. Natomiast w 8,8mm dysk na tyle przygasł, że nawet zerkaniem miałem problemy by go w ogóle wypatrzeć (tak zapisałem w notatce), a więc widoczne było praktycznie tylko gołe jądro. 

42 minuty temu, Erik68 napisał:

Szkic  na który się  powołujesz nie pokazuje M101 w realu.Tak naprawdę nie da się naszkicować tak żeby oddać widok w okularze .bo jak narysujesz struktury widoczne. zerkaniem.lub pojawiające się chwilowo...

Szkic pokazuje ile  i jakie szczegóły można zobaczyć przez daną aperturę ,i odpowiednim powiększeniu.Przynajmniej z tego co widać taki był zamysł autora.(Tak kontrastowo to nie widać nawet w 20")

Odnośnie szkiców - może i masz rację, nie zagłębiałem się aż tak w tą tematykę (w swoim życiu zrobiłem ledwie 3 szkice - M27, M31 i M13), jednak zdaje mi się, że w 8" w ogóle ujrzeć te struktury choćby męcząc je mocno zerkaniem może być naprawdę ciężkie

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza .tylko podczas szkicowania wpatrujesz się dosyć długo w obiekt wyłapując stopniowo pojawiające się struktury i zaznaczasz je na szkicu .trwa to czasem 15 minut najczęściej 30 min a czasem 45min.Nie wiem czy przy stanardowej obserwacji kiedy chcesz tylko pooglądać obiekt jesteś w stanie przypatrywać się mu 30min( tyle mniej więcej poświęciłem czasu na szkic M 101.)Ten szkic z 8'"facet mógł wykonywać przy niebie Bortlea 1 lub 2 ,wtedy spokojnie tyle wyzerka....

Dobra już się nie rozpisuje bo to nie na temat..

Sorry OnlyAfc że ci trochę wątek zaśmieciłem.....

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukaskot779 napisał:

Trochę czasu już minęło od Twojego ostatniego posta w tym temacie więc jestem ciekaw czy próbowałeś swoich sił z M101 w tym czasie ;) 

Trochę bardziej od tego czasu skupiałem się na astrofoto, ale też nie powiem, że nie wracałem do wizuala.

Podtrzymuję, to co pisałem wcześniej, że M101 jest jednak w moim 8" ciężki do zaobserwowania. To znaczy widać, że jest to mgiełka, ale dopiero po kilkunastu/dziesięciu minutach obserwacji i zerkania, byłem w stanie wyciągnąć coś więcej, niż tylko placek pojaśnienia na niebie.

1 godzinę temu, Erik68 napisał:

Sorry OnlyAfc że ci trochę wątek zaśmieciłem.....

Ależ nie ma za co :) Po to są na forum wątki takie jak ten, żeby wymieniać się spostrzeżeniami i uwagami. Cieszę się wręcz, że ktoś dogrzebał się do wątku sprzed pół roku, żeby podzielić się swoimi uwagami.

 

PS. pamiętać należy, że nie jestem jeszcze jakimś super doświadczonym obserwatorem, czasem ciężko mi, mimo dobrego wzroku i ciemnego nieba wyłuskać niektóre obiekty, czy elementy obiektów. Ograniczeń jest wiele, budżetowy 8" teleskop, kitowe okulary itd. Nabieram z czasem wprawy i pozwala mi to na oglądanie obiektów w inny sposób. Przykładem było tutaj moje zaskoczenie, jak z ciekawości, oglądając gromadę kulistą wsadziłem okular SWA-58 6mm, spodziewając się sporego spadku jasności i tego,  że nic nie zobaczę. A co się okazało, że właśnie takie przybliżenie pokazało mi fantastycznie gromadę, rozdzieliło pojedyncze gwiazdy i wgniotło mnie w fotek. Siedziałem jak małe dziecko, oglądające nową zabawkę tak z 1h i oglądałem jeden obiekt, jak zaczarowany. 

  • Like 2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)