Skocz do zawartości

Kompletacja sprzętu do astrofoto


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako że od dawna planowałem dokupienie całego zestawu do astrofoto, to już czas się zacząć rozpytywać i rozeznawać, na co mam tak naprawdę się szykować i na co kasę zbierać.

I tutaj bardzo bym prosił o pomoc i porady bardziej doświadczone osoby,  które mogłyby wprowadzić mnie troszkę bardziej w ten świat, niż tylko poprzez czytanie innych tematów i przeglądanie YT.

Jeśli chodzi o wizuala, to troszkę się z tym bawię już. Miałem wcześniej Bressera 90/900 przez prawie 2 lata, teraz mam Syntę 8 na dobsonie, więc w miarę sobie z tym sprzętem radzę.

A więc tak, obecnie mam ok 3-4k do wydania, pewnie w ciągu 2 miesięcy jeszcze drugie tyle uda mi się zorganizować. Nie mam problemu, żeby teraz np. kupić montaż a potem dokupywać ?aparaturę?.

Potrzebuję w zasadzie kupić wszystko. Dla ułatwienia, powiem, że chcę focić raczej DS-y niż planety, czy słońce.

Montaż.
Jeśli chodzi o montaż, to na początku planowałem kupić mały, mobilny Star Adventure, ale stwierdziłem, że musiałbym pod to kupić mały refraktor APO lub jakiś niezły obiektyw, żeby w ogóle zacząć. Przy przejściu na większe zabawki w zasadzie wszystko poszłoby do wymiany, lub odsprzedania. Tak więc chyba pójdę w Heq5 lub NEQ6 najlepiej z giełdy, chociaż trafić ciężko. Chętnie wysłucham innych propozycji montażu, bo wiem, że i iOptron i Bresser mają montaże nadające się pod astrofoto, więc rozważę każdą propozycję.

Optyka.
Co do optyki, to  chętniej bym jednak pobawił się refraktorem, wydaje mi się łatwiejszy do opanowania na początek w porównaniu do Newtonów, ale i koszt jest o wiele większy. Tutaj pozostaje pytanie jaki ew. refraktor byłby ok na początek?
Obecnie mam Syntę 8" i od biedy pewnie nawet można byłoby wrzucić tą armatę na NEQ6, ale czy to dobry pomysł, nie mam mikroruchów, ogniskowa 1200 to też troszkę dużo? Dodatkowo, jakoś mam obawy, jeśli chodzi o Newtony, że są do astrofoto trudniejsze do opanowania, no chyba że się mylę.

Aparat lub Kamera.
Mam Sony A100 i wiem, że się nie nadaje do robienia foto DS-ów, więc pewnie zaopatrzę się w używkę jakiegoś Canona, ale jaki, jaka cena itd, to chętnie bym się dowiedział.

Dodatki.
Co dodatkowego potrzebuję dokupić? Coś do guidowania, filtry, złączki, flattenery (w przypadku refraktorów), korektory komu (w przypadku newtonów), baterie, kabelki, oprogramowanie do sterowania montażem z zewnątrz Itd? Chciałbym wiedzieć, jaka byłaby skala wydatków na początek.

 

Bardzo będę wdzięczny za wszelkie rady.

 

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio widziałem ogłoszenia sprzedaży paskowanego NEQ6 oraz modyfikowanego canona 6d - zastanów się, pogadaj z kolegami może jest szansa na jakiś okres próbny

ja  do powyższych mam maksutov-newtona, więc oszczędziłem na korektorach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ggrzes napisał:

ostatnio widziałem ogłoszenia sprzedaży paskowanego NEQ6

Może nie od razu z ,,tak grubej" rury..... bo może coś duzo lżejszego wystarczy....

Kolega musi napisać czy foto jest w stanie w miejscu zamieszkania (ogród, balkon) robić czy wyjazdy. coś ,,w kupie" czy na szeroko np z dużą matrycą i krótkim obiektywem do czego coś podobnego do HEQ5 wystarczy.
Więcej szczegółów odnośnie zainteresowania, więcej odnośnie nieba, pod którym fotonki będą łapane :)
Na nim można przecież i lustrzankę z obiektywem i dłuższą rurkę go gromad powiesić. A guiderek jeden z kamerką.

Skompletować można małymi krokami....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Kolega musi napisać czy foto jest w stanie w miejscu zamieszkania (ogród, balkon) robić czy wyjazdy

Mam dom i prawie 1000m? wolnej działki wokół, więc 99 % czasu, to obserwacje przy domu. Nie ma problemu w krótkim czasie zrobić pier. 

 

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

więcej odnośnie nieba, pod którym fotonki będą łapane :)

Niezakłucony widok na północ i wschód (500m do lasu, brak zanieczyszczeń światłem). 1km do najbliższych latarni, niebo ciemne, podmiejskie. 15km do najbliższego miasteczka, 60km do Warszawy, 40km do Modlina i widać delikatną łunę od południa właśnie. 

Ogólnie w nocy od groma widocznych gwiazd gołym okiem i prześwity drogi mlecznej. 

coś ,,w kupie" czy na szeroko np z dużą matrycą i krótkim obiektywem

Coś pomiędzy. Raczej nie celuje w ultra szerokie kadry. Nie planuje też fotek super odległych galaktyka na dużym powiększeniu. Myślałem o ogniskowych 400-800mm. Kadry w okolicach 50-60' będą dla mnie ok, tak myślę. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Mam dom i prawie 1000m? wolnej działki wokół, więc 99 % czasu, to obserwacje przy domu. Nie ma problemu w krótkim czasie zrobić pier. 

 

no to do tych elementów które wymieniłeś wcześniej i piera  jakąś budkę trzeba by doliczyć, soft do  obróbki, być może komputer do obróbki i to wszystko, policzyć i ... jak się zbilansuje to działać... jak za dużo wyjdzie poszukać oszczędności może na sofcie, może w robociźnie ostatecznie w kamerze ale nie w montażu, teleskopie... to już bym starał się o docelowe

generalnie masz łatwiej ode mnie - ja po latach astrofoto próbuję wizuala i ciężko mi idzie, łatwiej o udokumentowane efekty poszczególnych konfiguracji i wybór swojej drogi do astrofoto

jeśli jesteś cierpliwy i dopuszczasz powolne dochodzenie do celu to wróżę sukces temu przedsięwzięciu, trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wessel napisał:

Z refraktorami jest kłopot, może warto przeczytać

Ehh... widzę, że nawet sprzęt za parę tysi może być fuszerką ?

27 minut temu, wessel napisał:

WO Redcat

Sporo o nim czytałem i oglądałem na jego temat. Jak dla mnie ciut za szerokie pola, chociaż mogę się mylić, bo fociłem na razie tylko łysego

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ehh... widzę, że nawet sprzęt za parę tysi może być fuszerką..

Jest dużo sprawdzonych konstrukcji które ogarną to pole widzenia, które chcesz. Tryplety 90/600, 80/480 i jeszcze przynajmniej kilka innych. I na pewno z refraktorem będziesz miał mniej użerania się, niż z newtonem.

Polowanie na nowości to zawsze ryzyko. a skoro tryplet 90mm może kosztować 800EUR a może i 8000 EUR, to nie ma co oczekiwać, że będą choćby podobnej jakości. To zaklinanie rzeczywistości. Warto mieć świadomość co się kupuje, a przede wszystkim - trzeba określić swoje potrzeby. Amatorzy i hobbyści mają z tym ostatnim największy problem, nawet po wielu latach. Wciąż pokutuje podejście, żeby kupować to, na co nas obecnie stać :( Czasami taki "popsuty" sprzęt wymaga jedynie dotknięcia fachowej ręki speca od optyki i już działa poprawnie. Krzywo czy za mocno skręcona cela to nierzadka przypadłość chińskiej optyki, a żaden ale to żaden sklep nie testuje takiego sprzętu na gwiazdkach czy na ławie przed wysyłką. Chyba że ma takie możliwości i się dopłaci. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens się bawić na początku w doublety? 

Wiem, że aberracja jakąś będzie, ale mimo wszystko, nie jest to zwykły achromat i jednak sporo ludzi foci takimi tubami.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny, czy obiektyw pozwoli mi na focenie z taką samą jakością, co przy użyciu teleskopu. 

Poza tym 6k, to już sporo, można za to Triplet kupić solidny. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, OnlyAfc napisał:

Nie jestem pewny, czy obiektyw pozwoli mi na focenie z taką samą jakością, co przy użyciu teleskopu. 

Poza tym 6k, to już sporo, można za to Triplet kupić solidny. 

Czy ja wiem czy solidny... Tutaj  jest dyskusja nt. jakości tanich refraktorów APO do astrofoto... 

Link do przykładowych zdjęć z Canona 400 mm f/5.6

Link do przykładowych zdjęć z Canona 300 mm f/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Jest sens się bawić na początku w doublety? 

Nikt za Ciebie decyzji nie podejmie. Ale... :)

Na początek warto kupić sprzęt z drugiej ręki. I popularny oraz sprawdzony. 

W ten sposób, kiedy będziesz go prędzej czy później wymieniał albo sprzedawał, budżet na tym niewiele straci. I z takim nastawieniem może Ci będzie łatwiej podjąć decyzję. Bo historia uczy, że czy taki wątek ma jedną odpowiedź, czy się ciągnie na kilka stron, to zakupiony sprzęt nie był nigdy docelowym.

Istotne jest też to, żeby na zdjęciach oglądać gwiazdy, a nie tylko piksele :) 

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jolo napisał:

Na początek warto kupić sprzęt z drugiej ręki. I popularny oraz sprawdzony. 

Giełdę obserwuję cały czas, po to jest wątek, żeby wiedzieć na co polować. Na tego neq6 się czaje, ale jak pojawi się heq5, to pewnie wezmę go, jak będzie w niezłym stanie. 

Co do tuby i akcesoriów to jak wyżej, chciałbym wiedzieć, co jest warte uwagi i kupna :)

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek E. Polecałeś mi jakiś czas temu Canona 450d jako dobry start na początek, ale zajrzałem na stronę https://www.optyczne.pl/596-Canon_EOS_450D-specyfikacja_aparatu.html i widzę, że jest maksymalny czas otwarcia migawki to 30s, podobnie jak w moim Sony A100. 

Czy można go zwiększyć przy sterowaniu aparatem z komputera? 

PS. Zarezerwowałem montaż EQ6, będę wiedział w  tygodniu, czy go biorę. Nie jest paskowany, ale to sobie spokojnie o niego zadbam w międzyczasie. 

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, OnlyAfc napisał:

@Jacek E. Polecałeś mi jakiś czas temu Canona 450d jako dobry start na początek, ale

zajrzałem na stronę https://www.optyczne.pl/596-Canon_EOS_450D-specyfikacja_aparatu.html i widzę, że jest maksymalny czas otwarcia migawki to 30s, podobnie jak w moim Sony A100.

 

No właśnie Łukasz odpowiedział :) Poleciłem Ci również Canonka 450 ze względu na lepsza matrycę od A100 i lepsza kompatybilność z astrosoftem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Canonka 450

Szukam właśnie po olx i allegro jakiegoś znośnego Canona, ale przestrzał cenowy jest od 200 zł do 2k za ten sam model i nie wiem na co zwracać uwagę. Na przebieg migawki, na to, czy są obiektywy (w sumie nie będą mi potrzebne). Boję się trafić od startu na zużyty bubel. 

 

9 minut temu, Jacek E. napisał:

astrosoftem

No właśnie, sporo się o nim słyszy, ale co wchodzi w skład astro softów? 

Co jest optymalne do użytku a co niezbędnym minimum? 

Oczywiście z canonem i np. EQ6. 

 

Edit. O astro programach doczytałem z linku podesłanego przez @wessel, więc dziękuję :)

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, OnlyAfc napisał:

ale zajrzałem na stronę https://www.optyczne.pl/596-Canon_EOS_450D-specyfikacja_aparatu.html i widzę, że jest maksymalny czas otwarcia migawki to 30s, podobnie jak w moim Sony A100

 

Ustawiasz aparat w tryb M, czas B (Bulb) i otwierasz migawkę na ile chcesz, te 30 sek nie jest ograniczeniem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarX86 napisał:

Zamiast 450d, może lepiej szukać 1100d, który też często polecany jest do astro. Warto też poddać modyfikacji, dla uzyskiwania lepszych efektów z obiektywami świecącymi w wodorze. 

A w czym lepszy jest 1100d?

Cenowo wyglądają podobnie. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, i tuba i montaż w rezerwacji.

Co do tuby, to napisałem PW i ustawiłem się w kolejce.

EQ6 o którym pisałem wcześniej już nieaktualny. Użytkownik podszedł dość luźno do tematu prośby o rezerwację i sprzedał montaż rano innej osobie.

Poluję dalej.

  • Like 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)