Skocz do zawartości

Kompletacja sprzętu do astrofoto


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Tubę zakupiłem i co prawda kolega @wesselostrzegał przed tubami TS, to zdecydowałem się na używkę TS Photoline 70mm APO z sąsiedniego forum (dokładnie taki)

Triplecik od razu w komplecie z flattenerem (z redukcją 0,79), dovetailem i obejmami, więc powinno być ok na początek :)

Teraz pozostaje kwestia montażu i przyznam, że zacząłem się zastanawiać nad SW EQM-35 Pro. Nie wiem, czy jest sens się bawić takie półśrodki i czy na początek taki montaż jest w ogóle sensowny. Jak myślicie?

 

 

Edytowane przez OnlyAfc

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawiłbym się w EQ3-2 na sterydach, bo to nadal będzie EQ3-2, nie ważne ile literek dodadzą w nazwie ;)

Cały myk z guidingiem da się bezproblemowo ogarnąć w zwykłym EQ3-2 za ułamek ceny.

Jak chcesz mieć wyniki bez nerwicy to polują na coś pokroju HEQ-5 lub podobnej klasy.

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mcmaker napisał:

Jak chcesz mieć wyniki bez nerwicy to polują na coś pokroju HEQ-5 lub podobnej klasy.

Złożyłem ofertę za paskowanego HEQ-5 na atropolis, czekam już jakiś czas na decyzję, bo osoba miała sie zastanowić :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Nośność jest ok, ale dokładność prowadzenia może być problematyczna przy dłuższych ekspozycjach. Może, ale nie musi - bo chińska produkcja to trochę loteria, a kontrola jakości spoczywa na kliencie. 

10 minut temu, OnlyAfc napisał:

Tubę zakupiłem i co prawda kolega @wesselostrzegał przed tubami TS, to zdecydowałem się na używkę TS Photoline 70mm APO z sąsiedniego forum (dokładnie taki)

Link nie chce mi działać :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się kupić w zasadzie w ciągu jednego dnia i Canona 1100d modyfikowanego i HEQ5, więc można powiedzieć, że na start już mam wszystko prawie. Zostało jeszcze dokupienie elementów do guidingu, ale to za chwilę.

Natknąłem się jednak już na kilka problemów.

1. Przeciwwagi w HEQ5 są za ciężkie dla mojego refraktora. Nawet jak zamontuję jedną przeciwwagę i to przy samym montażu, to jest to za dużo. Jeszcze nie dodałem co prawda aparatu do refraktora, ale to nadal moim zdaniem będzie za mało.
2. Zasilanie HEQ5. Nie miałem w komplecie zasilacza, więc wziąłem ten, który miałem w domu. 12V, 1 A to jednak za mało. Co prawda montaż ruszył, pilot działał, ale obracał tylko jedną osią a w drugiej wyraźnie był problem i montaż piknął i się wyłączył. Zakładam, że problem jest w zbyt słabym zasilaczu. Kupiłem dziś 12V, 2A powinno działać.
3. Nie wiem jaką mam odległość od obudowy aparatu do sensora. Muszę mieć od flattenera do sensora 65mm i mam problem z dobraniem odpowiednich przedłużek. Już w samym flattenerze mam ~5mm odległości do końca gwintu, TRing do canona daje kolejne 7,5mm. Dokupiłem wczoraj w delcie jeszcze przedłużkę 40mm i 15mm, bo tylko takie mieli. Mam jednak obawy, że to nie wystarczy. Z samą 15 spokojnie mogę wyostrzyć, ale czy wypłaszczenie będzie ok w tym przypadku, to kij wie.
4. Nie dostałem w Delcie maski bahtinova, bo mieli tylko duże a dla takich małych refraktorków podobno nie schodzą. Muszę rozkminić, jak teraz dobrze wyostrzyć bez maski, do czasu, aż ją kupię.
5. Nie wiem jak działają "oznaczenia" przy ustawieniu na polarką. Zakładam, że to jakieś ustawienia godzinowe/dniowe, ale póki nie skieruję na polarną, to nie będę wiedział :)
6. Mój krótki dovetail chyba będzie do zmiany bo jak dodam canona, to nie dam rady wyważyć. Zastanawiałem się, czy to będzie wiązać się ze zmianą obejmy na inne, czy można jakiś przykręcić do istniejącego (niby dwa gwinty ma, więc chyba się da)

 

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. a sam pręt to za mało? Przy tak lekkim zestawie HEQ5 może być spokojnie lekko przeważony w którąś stronę. 
2. 2A powinno styknąć na styk, ale przy tanich zasilaczach lepiej mieć zapas
3. Backfocus każdego Canona to 44mm - taka jest odległość od zewnętrznej krawędzi bagnetu do płaszczyzny matrycy
4. Najlepiej ostrzyć na jasnej gwiazdce na Live View z powiększeniem 10x
5. zapodaj na telefon SynScanInit i on Ci pomoże ustawić montaż. Gwiazdę Polarną ustaw w lunetce tak jak program pokazuje
6. Przy tak lekkim zestawie możesz mieć w Dec lekko przeważone. Podobnie w RA. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jolo napisał:

a sam pręt to za mało?

Od razu opada na stronę teleskopu. Brakuje pewnie z 1,5-2kg przeciwwagi. 

Ps. Może debilne pytanie, ale hamulec muszę zwolnić zanim użyje GoTo? :P Bo tak robiłem i jedna oś się obracała a druga nie dawała rady właśnie. 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, OnlyAfc napisał:

Od razu opada na stronę teleskopu. Brakuje pewnie z 1,5-2kg przeciwwagi. 

Ps. Może debilne pytanie, ale hamulec muszę zwolnić zanim użyje GoTo? :P Bo tak robiłem i jedna oś się obracała a druga nie dawała rady właśnie. 

Tam nie ma hamulca, jest sprzęgło :) Zwalniasz do obracania ręcznego, po dokręceniu sprzęgasz oś z silnikiem by pracowały napędy.  Jeśli będzie poluzowane, to silnik będzie chodził na luzie nie kręcąc niczym :) 

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maskę bahtinova, mam też kabel do połączenia heq5 do komputera. Nie używam teraz tego, więc za przysłowiowe piwo mogę Ci oddać, ale odbiór osobisty :)

 

Edit: jeszcze mam dovetail 21cm

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2020 o 19:55, isset napisał:

Ja mam maskę bahtinova, mam też kabel do połączenia heq5 do komputera. Nie używam teraz tego, więc za przysłowiowe piwo mogę Ci oddać, ale odbiór osobisty :)

Chętnie skorzystam :) Odezwę się, jak tylko zacznę jeździć do wawy znów.

PS. co polecacie do guidingu, tak do 1k zł max?

Bardzo poważnie myślę o OAG-u, ale może to być też dodatkowy guider. Jeśli chodzi o kamerkę, to patrzyłem na ZWO ASI 120MM Mini Mono.

  • Haha 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, OnlyAfc napisał:

PS. co polecacie do guidingu, tak do 1k zł max?

Bardzo poważnie myślę o OAG-u, ale może to być też dodatkowy guider. Jeśli chodzi o kamerkę, to patrzyłem na ZWO ASI 120MM Mini Mono.

Skoro planujesz ASiair to ja bym radził coś z ZWO - będzie kompatybilne. Żeby sobie na później nie robił znów kłopotów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale ta kamerka raczej odpada. Wstępnie poluje na ASIAir, które nie współpracuje z ZWO ASI 120 MM (tylko z wersją mini).

Co do guidera, to napiszę, może nie jest sprzedane. PS. Będzie troszkę śmiesznie wyglądać 70mm teleskop i 60mm guider :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę kamerkę posiadam już 2 lata i bez problemu chodzi w rurce guiderka 50 i 60mm i pod PHD i z Maximkiem Ewentualnie ta, od ponad roku pięknie się spisuje.

I guiderek do kompletu, też sprawdzony albo 50mm :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)