Skocz do zawartości

SW ed80 APO i jego wymagania odnośnie okularów???


Marsul

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, kjacek napisał:

I źle robisz. Zoom to zupełny badziew. Kup jakikolwiek z giełdy za 200zł a sam się przekonasz. 

 

Są badziewne zoomy i dobre zoomy - jak z wszystkimi okularami.

Ja mam Vixena LV 8-24 - i daje bardzo dobry obraz - porównywalny, a może i lepszy niż większośc nawet dobrych np. Plossli. Niemniej jednak okular ortoskopowy daje obraz lepszy.

Oczywiście takie niuanse jak wielkość pola (jesli ktos zwraca na to uwagę) czy np. ciężar okularu to juz inna sprawa.

EDIT

A propos cięzaru - są niemal doskonałe optycznie (ale odstają od ortho), lekkie planetarne zoomy TV https://www.astroshop.pl/okulary/televue-okular-nagler-zoom-3mm-6mm/p,14716

Akurat dolny zakres ogniskowych (liczba okularów) powinien by znacznie większy niż dla dłuższych ogniskowych. Jeden milimetr w tą czy w tamtą w ogniskowej okularu w dolnym zakresie to znacznie wiecej niż 1mm w górnym.

 

@ Marsul - Nie wiem czy gdzieś Ciebie ktoś juz pytał:

Lubisz duże powiększenia czy małe? To jest bardzo istotna sprawa.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

del

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja długo używałem zooma Vixen LV z ED80 i byłem bardzo zadowolony. Komfortowe odsunięcie źrenicy i dobra korekcja. Dla mnie to było idealne połączenie do gwiazd podwójnych. Oczywiście, zoom ma swoje ograniczenia, których należy być świadomym.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał:

Są badziewne zoomy i dobre zoomy - jak z wszystkimi okularami.

Ja mam Vixena LV 8-24 - i daje bardzo dobry obraz - porównywalny, a może i lepszy niż większośc nawet dobrych np. Plossli. Niemniej jednak okular ortoskopowy daje obraz lepszy.

Oczywiście takie niuanse jak wielkość pola (jesli ktos zwraca na to uwagę) czy np. ciężar okularu to juz inna sprawa.

EDIT

A propos cięzaru - są niemal doskonałe optycznie (ale odstają od ortho), lekkie planetarne zoomy TV https://www.astroshop.pl/okulary/televue-okular-nagler-zoom-3mm-6mm/p,14716

Akurat dolny zakres ogniskowych (liczba okularów) powinien by znacznie większy niż dla dłuższych ogniskowych. Jeden milimetr w tą czy w tamtą w ogniskowej okularu w dolnym zakresie to znacznie wiecej niż 1mm w górnym.

 

@ Marsul - Nie wiem czy gdzieś Ciebie ktoś juz pytał:

Lubisz duże powiększenia czy małe? To jest bardzo istotna sprawa.

Z racji tego że jestem początkującym, nie wyrobiłem sobie jeszcze zdania. Będę próbował wszystkiego, aż znajdę złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marsul napisał:

Z racji tego że jestem początkującym, nie wyrobiłem sobie jeszcze zdania. Będę próbował wszystkiego, aż znajdę złoty środek.

To niestety wyrobienie sobie zdania troche potrwa. Muszisz byc cierpliwy i odczekac na dobre warunki obserwacyjne. Ja kiedys tez myslałem, ze zjazd źrenicy ponizej 1mm nic nie daje, a jednak.... teraz obiekty US obserwuje nawet ze źrenicami 0,4mm, ale oczywiście nie zawsze.

Tez kiedys myslełm, ze im większa źrenica wyjściowa tym lepiej do mgławic,, a jednak... okazało się, że zmniejszaając źrenicę czasem widzisz więcej niz przy dużej źrenicy, bo ściemniasz sobie tło i dodatkowo masz większe powiększenie.

 

Z drugiej strony fajnie jest poobserwować w małym powiększeniu plamki mgławic czy gromad kulistych na tle gwiazd - kiedyś chyba @kjacek mi to tłumaczył - i ja się z nim zgadzam. Ale czasem fajnie jest też uzyc dużych powiększeń np. do tych gromad kulistych - jest duza radocha jak w tak małej aperturze uda Ci się wyłowic chociaż kilka gwiazdek z mgiłeki.   Zreszta fajnie to nawet wyglada.

 

  • Like 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę kiedyś jeszcze raz spróbować przejść poniżej 0.8mm. Ale do tej pory, gdy próbowałem, robiło się ciemno. Zależy od obiektu, ale taki miałem zwykle efekt. 

Może oczy mam już zbyt zniszczone i nie widzę dobrze poniżej pewnego progu. 

W każdym razie będzie jeszcze jedno podejście do małej ŹW ;-). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)