Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 1.03.2020 - Słonecznik


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zaciekawił mnie ten Słonecznik i wczoraj postanowiłem go znaleźć. Po powrocie z pracy po 17, szybko spakowałem wszystkie graty : teleskop 10'', okulary itp, łącznie z aparatem i statywem. Zapowiadało się czyste niebo. Gorąca herbata w termos, laptop na wszelki wypadek, bo jeszcze jestem cieniutki w znajomości nieba i sru za miasto. Targałem to wszystko sam z czwartego piętra na raz :D Szkoda czasu. Pojechałem niedaleko w miejsce tylko pozornie wolne od miejskich świateł ale dostatecznie ciemne, żeby w końcu popatrzeć tak jak na obserwatora przystało. 

Rozstawiłem teleskop, aparat i statyw.. Zacząłem przyzwyczajać wzrok, popstrykałem parę fotek dla Oriona.. Jak już aparat zaczął świrować... zacząłem obserwację.. Jak to na laika przystało, nacieszyłem oko Mgławicą M42. Potem Adnromeda... Ale przypomniało mi się, że czytałem Obiekt tygodnia... Szybko do auta. Odpaliłem stellarium, żeby ustalić gdzie dokładnie znajduje się ten Słonecznik.. Parę łyków herbaty i wróciłem do teleskopu... 

Zacząłem od dyszla w Wielkim Wozie, odbiłem w prawo w poszukiwaniu odwróconej siódemki... Jest!!! Łatwizna pomyślałem... No i teraz  galaktyka.... Ok ale gdzie to było??? Siódemka jest do góry nogami i nie pamiętałem już czy w lewo czy w prawo :P Zacząłem szukać po omacku... Po kilku próbach przemknęła mi rozmyta plamka... To chyba to.. Nie mogłem ustawić ostrości... Być może już lustro szroniło lub mój okular parował, Nie wiem... Plamka była rozmyta ale dobrze widoczna.. Zmieniłem okular na 25 mm plossl kitowiec... Też było widać plamkę i wyraźniejsze gwiazdy dookoła..

Zrobiło się zimno... Spędziłem na polu ponad 3 h , obserwacji było więcej.. Chaotyczne, bo nie miałem czasu nic zaplanować.. Dwa nie znam jeszcze obiektów itd ale trochę zobaczyłem... ale to w innych wątkach.. :P 

Dziś jak odpaliłem kompa i zobaczyłem ile jest dookoła ,,siódemki,, galaktyk, nie jestem już taki pewien, czy to co wczoraj obserwowałem to był Słonecznik... Patrząc na szkic...

szk2.jpg.978e3fb6436bf51363434391997f095e.jpg    

Widziałem na 99% to samo.. :P 

Pozdrawiam, Stefan

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiony tym:

W dniu 1.03.2020 o 00:20, Ciekawska napisał:

W teleskopach 4-6 cali wyraźnie zauważymy jasne jądro otoczone świetlistym halo, zaś instrumenty o aperturze 8-10 cali pokażą, że nie jest ono tak regularne jak można by się spodziewać, galaktyka wygląda bardziej ziarniście i trochę farfoclowato. Pamiętam, że oglądając ją w 10 calach miałam właśnie takie odczucie grudkowatości zanurzonej w delikatnym blasku, a całość jakby zataczała okrąg wokół jasnego jądra. Podobno już w takiej aperturze można dostrzec zarys ramion, mi jednak, prócz wspomnianych nieregularności, nie udało się dostrzec żadnych śladów po niej. - Może macie inne doświadczenia w tej kwestii?

dziś oglądałem M63 z przedmieść Gdyni. Niestety niebo było słabiutkie (około 4mag i mgła pod nogami), ale mimo wszystko miałem wrażenie, że ona jest niejednorodna. W trakcie tych samych obserwacji: M51 miała "wyraźne" ramiona, M94 była jednorodna i mglista. A w M63 jakby coś było... przy lepszym niebie pewnie łatwiej to wyłuskać. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.....

"Zanim przyszło mi zasiąść do tego tekstu przez długi czas myślałam, że napiszę o jakiejś gromadzie otwartej spośród bogactwa zimowej Drogi Mlecznej, ale po spędzeniu wielu dni na malowaniu obrazów o tematyce astronomicznej ostatecznie zainspirowałam się? jednym z nich"

Świetna praca. Od dawna potrzebny był obiekt tygodnia  dla każdego.  

Edytowane przez dark
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem z tą galaktyką w zeszłym roku moim małym refraktorem 90/500. Udało mi się ją wyłuskać na miejskim niebie z Lublina przy drugim podejściu (lepsze warunki).
Zdecydowanie łatwiejsza była i M51 z towarzyszką i M94, które same się pchały w okular. No ale to obserwacje z miasta.

@Ciekawska świetny artykuł, bardzo przyjemnie się czyta. Jeśli można to proszę o więcej takich. Nawet cała seria z obiektami Messiera. Łyknę wszystko!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zahaczyłem trzy dni temu o M63 i w 16", podobnie jak autorka wątku, dostrzegłem grudkowatość na tle halo galaktyki. Śladów ramion spiralnych nie widziałem, ale przejżystość atmosfery wyraźnie "siadła" w stosunku do poprzednich, rewelacyjnych nocy. (pomimo przyzwoitego zasięgu w zenicie). Wogóle zrobiłem sobie taką powtórkę z wiosennych Messierów. Najłatwiej struktura spiralna była widoczna w M66,M61 i M99. Cienutkie ramiona widoczne też w M100. 

Dziś trochę dmuchnie arktycznym powietrzem, więc na pewno spróbuję jeszcze raz :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)