Skocz do zawartości

EQMOD


Rekomendowane odpowiedzi

Zwiesił mi się EQMOD i zatrzymał sesję a że zdalnie to wszystko obsługuję nie byłem w stanie nic zrobić z montażem. Musiałem zakończyć wszystko ponieważ po ponownym uruchomieniu w EQMOD była pozycja parkingowa i w żaden sposób nie mogłem z synchronizować jej z Cartes du Ciel. Czy jest jakaś możliwość aby to zrobić, czy w tym montażu się to da ? Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji na przyszłość tz. by EQMOD się nie zwiesił? Mam oznaczenia na osiach z pozycji parkingowej ale mogę ustawić je będąc na miejscu i przestawić montaż ręcznie ale chodzi mi o sposób zdalnego z synchronizowania go z pozycją na której pozostał aby można było kontynuować sesję.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem, to po "awarii" EQMOD nie wie w którym kierunku jest skierowany? Niestety mało EQMOD używałem i ekspertem w tym nie jestem, ale czy próbowałeś "Plate Solving"? Korzystam z APT i tam to działa bardzo ładnie. Robisz testowe zdjęcie - w Twoim przypadku tego miejsca na niebie, gdzie nastąpiło zawieszenie i montaż dalej się już nie ruszył. Wybierasz następnie "solve" tego zdjęcia i otrzymujesz dokładne aktualne współrzędne RA/DEC. Mając otwarte "Cartes du Ciel", w APT wybierasz opcję "Sync", następnie przechodzisz do "Cartes du Ciel" i powinieneś mieć wskazane dokładnie to samo miejsce z "Solvera". Mi to działa co prawda na sterownikach do Sky Watchera, ale w końcu EQMOD to też ASCOM więc powinno zadziałać... W innych programach do akwizycji zdjęć też są opcje "plate solving" - APT to tylko przykład. Powodzenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też to samo można w Maximku spróbować.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnie ustawienie EQMod'a odtwarza przycisk:

fetch.php?media=wiki:resyncencoders.png

Montaż nie może być wtedy w stanie zaparkowanym ani tracking.

Po takiej zawieszce oraz odtworzeniu pozycji musisz wczytać jeszcze Alignment Points z tej sesji, którą Ci przerwało.

Edytowane przez Esku1RES

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Esku1RES napisał:

U mnie ostatnie ustawienie EQMod'a odtwarza przycisk:

fetch.php?media=wiki:resyncencoders.png

Montaż nie może być wtedy w stanie zaparkowanym ani tracking.

Po takiej zawieszce oraz odtworzeniu pozycji musisz wczytać jeszcze Alignment Points z tej sesji, którą Ci przerwało.

Próbowałem otworzyć ustawienie tak jak pokazałeś ale mam taki komunikat  i gdy dam ok nic się nie dzieje wszystko wszystko pozostaje bez zmian.

1.jpg

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bodziok napisał:

Z tego co rozumiem, to po "awarii" EQMOD nie wie w którym kierunku jest skierowany? Niestety mało EQMOD używałem i ekspertem w tym nie jestem, ale czy próbowałeś "Plate Solving"? Korzystam z APT i tam to działa bardzo ładnie. Robisz testowe zdjęcie - w Twoim przypadku tego miejsca na niebie, gdzie nastąpiło zawieszenie i montaż dalej się już nie ruszył. Wybierasz następnie "solve" tego zdjęcia i otrzymujesz dokładne aktualne współrzędne RA/DEC. Mając otwarte "Cartes du Ciel", w APT wybierasz opcję "Sync", następnie przechodzisz do "Cartes du Ciel" i powinieneś mieć wskazane dokładnie to samo miejsce z "Solvera". Mi to działa co prawda na sterownikach do Sky Watchera, ale w końcu EQMOD to też ASCOM więc powinno zadziałać... W innych programach do akwizycji zdjęć też są opcje "plate solving" - APT to tylko przykład. Powodzenia!

To chyba nie jest najwłaściwsza droga do celu w APT. W APT do dokładnej synchronizacji kadru z poprzedniej sesji służy automatyczne narzędzie, które nazywa się PointCraft. Wystarczy tylko wskazać współrzędne i wszystko dzieje się bez naszego udziału.  I nie potrzeba do tego "Cartes du Ciel". Więcej szczegółów jak to użyć w instrukcji:

https://www.astrophotography.app/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm?ms=AAA%3D&st=MA%3D%3D&sct=MTUwMA%3D%3D&mw=MjQw

PointCraft.JPG.0a52c876ebcfde4af2ff2f24a93ccf31.JPG

30 minut temu, Antoni napisał:

Próbowałem otworzyć ustawienie tak jak pokazałeś ale mam taki komunikat  i gdy dam ok nic się nie dzieje wszystko wszystko pozostaje bez zmian.

 

On chce, żebyś montaż zsynchronizował w pozycji zaparkowanej. Tak samo jest z moim montażem Celestrona w sytuacji kiedy enkodery nie wiedzą w jakiej pozycji są ustawione. Wtedy muszę przestawić montaż w pozycję jaką przyjmuje kiedy jest zaparkowany. Następnie zaznaczam tą pozycję jako "parkingową". Potem już jest łatwo i montaż łatwo daje się zsynchronizować z poprzednimi ustawieniami. Ale Celestron używa do tego innego oprogramowania, więc nie będę tu szczegółów rozwijał. Chciałem tylko wskazać na podobieństwo zachowań sprzętu - robię to również zdalnie.

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wykorzystuję tę funkcjonalność w sytuacji, gdy podczas poprzedniej sesji zaparkuję montaż w położeniu "nietypowym", ale o ile pamiętam chyba z 2 albo 3 razy ratowała mnie też w momencie, gdy coś się przywiesiło i musiałem szybko zresetować system, a pozostawiłem montaż tak jak jest. Nie chciało mi się bowiem w nocy iść do obserwatorium i go na nowo ustawiać. Dodam tylko, że jeżeli chodzi o sprzęt to mam EQDrive Standard 3, a nie typowy sterownik SW. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale dlatego zastrzegłem na początku pisząc, że tak działa to "u mnie".

Przegryzłem się też przez tematy w sieci i znalazłem też coś takiego:

http://welshdragoncomputing.ca/eqmod/doku.php?id=strategies_for_recovering_lost_alignments

Edytowane przez Esku1RES

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamK napisał:

To chyba nie jest najwłaściwsza droga do celu w APT. W APT do dokładnej synchronizacji kadru z poprzedniej sesji służy automatyczne narzędzie, które nazywa się PointCraft. Wystarczy tylko wskazać współrzędne i wszystko dzieje się bez naszego udziału.  I nie potrzeba do tego "Cartes du Ciel". Więcej szczegółów jak to użyć w instrukcji:

https://www.astrophotography.app/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm?ms=AAA%3D&st=MA%3D%3D&sct=MTUwMA%3D%3D&mw=MjQw

 

 

Adam, masz racje, do tego nie potrzeba "Cartes du Ciel", tylko autor wątku akurat o to prosił, dlatego to się u mnie pojawiło. Montażem pod ASCOM można sterować na wiele różnych sposobów, czy raczej różnymi programami, widocznie autor wątku ma akurat taki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)