Skocz do zawartości

Średnioognisokwy okular- ES 14 mm vs. SWA 17 mm


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

Więc....  ;) Co myślicie?  Myślę że w tym miejscu mógłbym zakończyć posta, ale jednak jeszcze trochę po przynudzam  8)

ES 14 mm - dużo można o nim przeczytać (co też uczyniłem). Nówka ponad 800zł, ale można kupić w USA za $100... Ewentualnie używkę na naszej astro-giełdzie

SWA 17 mm - zdecydowanie mniej do czytania. Nówka- 500zł, używek szukam od pewnego czasu ale widuję na rynku wtórnym.

Decyzja do podjęcia raczej w średniej niż bliskiej przyszłości, ale co sądzicie w porównaniu tych dwóch? Wiem że Kusiu sprzedał szybko SWA 17 mm bo mu nie pasowało powiększenie...  Pozdrawiam!

EDIT: teleskop do okularków to Synta 10"

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem 17mm ale szybko sprzedałem- po prostu nie korzystałem z tej ogniskowej. O wiele częściej w wyciągu siedziała 13mm i 8mm.

Okulary te (stare Swa) mają kilka zalet- są niedrogie (używki), mają wygodny ER porównywalny z LVW, przyzwoicie punktują gwiazdy, spore pole 70*, przyzwoity kontrast, oprawę 1,25"/2", regulowaną muszlę oczną (jak w Pentax-ie) no i sensowna korekcja nawet w f/4.7. Bezpośrednio miałem możliwość skonfrontować SWA 13mm i ES 14mm. ES oczywiście wygrał jeśli chodzi o punktowość gwiazd i korekcję. Kontrast też ES miał lepszy. Niestety ER to już nie było to no i na mazurskich podmokłych bagnach szybko zaparowywał - dlatego też trafił na giełdę. SWA również trafiły na giełdę - powód: nie ostrzyły w redukcji z filtrami 2".

Jeszcze trochę obliczeń:

ES 14mm da ci pow. 86x i źrenicę 2,96

SW 17mm da ci pow. 70x i źrenicę 3,6

Ja do jaśniejszych obiektów wolę źrenice poniżej 3mm ale zależy to od wielu czynników- min. od osobistych preferencji, zaświetlenia nieba itp. i raczej będziesz musiał sam wypraktykować co ci bardziej podchodzi.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że post pod postem, ale minął okres edycji. W fabrycznym okularku 25 mm mam źrenice ok 5.29 mm i tło w sumie jakoś szare nie jest, nie pomyślałem o tym, Ale chyba i tak wezmę ES`a 14mm - lepszy jakościowo od SWA (korekcja, transmisja, ER itp.....) Dzięki za pomoc!

P.S. Kiedyś na jakiś 17 mm też pewnie przyjdzie czas  :P

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że źrenicę dobierasz do rodzaju i wielkości obiektu. Więc nie tylko tło.

Do tego są po prostu osobniki, które lubią większe źrenice i koniec  :P To, że mnie nie sprawdził się okular 17mm nie oznacza, że komuś innemu nie podpasuje.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Jeśli mogę się wtrącić to mam pytanie jakie ER ma SWA 17mm i 13mm ?

Co powiecie na temat takiego okularu do synty 6 cali ? Podkreślę ze mam astygmatyzm więc potrzebuje sporego ER a cena 215zł za nówkę bardzo mnie zainteresowała.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-17-mm,d975.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęcia wynika, że ma głęboko osadzoną muszlę chyba, że można tą część zdjąć albo przesunąć w dół. Gdyby nie to to już by poszło zamówienie.

Właśnie nie wiem jak z okularami  ::)

Muszla oczna na pewno się zdejmuje, tylko wtedy masz mnóstwo bocznego światła... Ale jakby jej nie wykręcał to pewnie dałoby się obserwować w okularach na nosie- ja swoje muszle miałem wykręcone na jakieś 5-7mm (10mm) od minimalnego ustawienia.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z muszlą jest normalnie, jak jest wkręcona maksymalnie to odległość od soczewki równa jest grubości tworzywa (ok 1mm) nie ma sensu kombinować z demontażem. Noszący szkła korekcyjne bez problemu przez niego patrzył - widziałem  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów wielki + dla Delty- wczoraj zamówione, dzisiaj kurier przywiózł paczkę. Zacznę może tego że do tej pory największy okular jaki widziałem to mój NLV 6mm. Pierwsze wrażenie... gigant! A pierwsze skojarzenie, zupełnie nie astronomiczne to... granat  :P  :P Muszla oczna przy maksymalnym wkręceniu zakrywa ostatnią soczewkę okularu na wysokości ok. 1-2mm. Po maksymalnym wykręceniu miejsca robi się całkiem sporo ponieważ muszla posiada całkiem spory zakres regulacji. Pierwsze testy gdy tylko będą warunki atmosferyczne  8) Ciekawy jestem czy wart ten okular tych przedpromocyjnych 500 PLN. Bo 215 złotych które teraz się za niego płaci w Delcie- na pewno! Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łooooooł. Teraz ochłonąłem po nowym zakupie i zauważyłem że okular który mi przysłała Delta wygląda inaczej niż na zdjęciach. Wygląda jak BST UWA 17mm 70*.

Powinno być to:

dUWA-70-17.jpg

a jest coś takiego JAK TO, ale nie jest to ten okular:

okular-szerokokatny-bst-uwa-17mm-70.jpg

Może jakiś opis skrobnę jak to wszystko wygląda... Na pudełku pisze "SWA-70-17" i w linijce niżej "17mm wide Angle 1.25/2" " Tutaj się wszystko zgadza. Okular ma praktycznie taką samą obudowę jak BST UWA z obrazka, ale pisze na nim 17mm  Fully Multi-Coated 70* oraz Sky-Watcher

Panowie (i Panie), co to jest? Czy jest to wewnętrznie to samo SWA tylko w jakiejś nowszej odsłonie? Zmartwiłem się, nie chce mi się bawić w odsyłanie  ::)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip to zupełnie nie to  :(

Mam taki granat ręczny 8mm też 70 stopni i używam go w Betoniarce do rozbijania kulek z korektorem f6,3 kupiony chyba ze 4 lata temu, nie wiem czyj dokładnie to jest wyrób bo ja mam SW, a mój kolega z Italii ma brandowanie BST i widziałem jeszcze jedno ale nie pamiętam jakie.

Mnie pasuje ale to kawał cholery o wadze prawie kilograma.

Moim skromnym zdaniem powinieneś wymienić na zamówiony - ale niech się wypowiedzą inni  ???

Odsyłasz na kosz Delty - możesz w tej chwili przedzwonić na bezpłatna infolinię jest chyba do 20.00.

Delcie się czesto zdarzają pomyłki, mnie kiedyś przysłali zamiast 1 folii Baadera 30x30 cm 3 sztuki 10x10 cm  :o

Tu masz jego dane http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_45&products_id=597&lunety=Okular_TPL_32_mm_WA-70_2%27%27_szerokok%B1tny_planetarny

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech to.... Mój zważyłem i waży ok. 600 gram. Ale pudełko jest dobre, czyli albo ktoś przełożył okular do innego pudełka, albo DO po prostu taki dostała... Okular pewnie wymienię, może w ramach rekompensaty dostanę np. filtr mylarowy do 10"  ;D  ;D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - co Cię to obchodzi jaki Delta dostała, kto przełożył itp. - Otrzymałeś inny towar, dzwoń natychmiast - zapłaciłeś, a Klient ich Pan i ma rację  8)

post-587-137699883766_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze im maila, wyjdzie na to samo :) Tylko pod który dział podlega mój problem i na którego maila napisać?

Na odpowiedź się nie doczekasz (autopsja) - zapisz numer i dzwoń rano ( niedawno było napisane, ze do 20)  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro niestety jestem w szkole od 8 do 15.20 lub 16.10 więc sprawa musi poczekać do wieczora. Spróbuje teraz, może ktoś odbierze  ::)

EDIT: Automatyczna sekretarka mówi że pracują do 18. Nagrywać się nie będę, zadzwonię jutro  :-\

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonisz po stwierdzeniu, że to nie ten i żądasz wymiany na kupiony przez Ciebie na koszt firmy, u której kupiłeś okular

801011337

Takie praktyki jak z Filipem są niedopuszczalne

>:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem  :(  Przy 13mm napisali że waży 678 g a miałem starą 13mm i ważyła poniżej 500g (jakieś 480g). Nie zmienili więc zdjęć tych okularów a sprzedają nowe. Już chyba w żadnym ze sklepów nie ma starej wersji.

Oczywiście możesz reklamować towar jako niezgodny z opisem. Możesz też odstąpić od umowy zawartej na odległość (zakup w sklepie internetowym) w ciągu 10 dni od otrzymania towaru. Pamiętaj, ze musisz odesłać towar w stanie niezmienionym.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienili więc zdjęć tych okularów a sprzedają nowe.

Piotrze to nie są nowe modele, taki okular mam już czwarty rok  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)