Skocz do zawartości

Problem z kolimacja


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie a widzicie kilka postów wyżej jak @Adam88 mocuje tej kolimator w wyciągu ? W sumie to dziwię się, że do tej pory nie wylądował na LG :(
Dlaczego tam jest wykręcona redukcja 1.25" ? Natychmiast kolego wkręć tą tulejkę w którą wkładasz okular, włóż w nią kolimator zaciśnij śrubki i to wszystko.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg ma luzy, chyba ... Po zmroku wsadziłem laser i zacząłem naciskać, ciągnąć, każdy możliwy element wyciągu. W swych miejscach, laser zaczął tańcować. 

1 . Pin od blokady ostrości, przy dokręceniu wypycha delikatnie ruchomą tuleje fokusera.(która powinna poruszać się tylko góra- dół przy ustawianiu ostrości)  poprostu z jednej wiązki lasera między wtórnym a fokuserem robią się dwie po zablokowaniu ostrości.

2. Sama tuleja również ma luzy.

Można to jakoś zniwelować?

IMG_20200406_120950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest wiele opisów modyfikacji wyciągów do teleskopu. Wystarczy w google wpisać...   Oto jeden z lepszych przykładów jak to zrobić domowym sposobem.

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2020 o 12:06, Adam88 napisał:

Jest takie coś jak na zdjęciu  tylko żeby nie trzeba było żadnej przedluzki wkręcać, tylko bezpośrednio kolimator włożyć?

IMG_20200307_110533.jpg

Nie wiem czy jeszcze aktualne ale tam ewidentnie brakuje Ci albo nakręcanej tulejki na ten gwint i masz mocowanie na 1,25" i w to wkręcasz kolimator a jak nie masz tej tulejki to wyciągasz ten gwint to masz w ręku dajesz redukcję np. taką https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=2024 i do tego redukcję https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=5765 i w to wkręcasz kolimator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a ten telep nie jest jakiś bardzo stary? bo w starych robią się głębokie bruzdy na (aluminiowej?) tuleji wyciągu od dwóch par maleńkich łożysk i wtedy może się gibać albo nie reagować na pokrętło ostrości. Imbusa środkowego w płytce wyciągu, tej z czterema śrubkami na rogach, próbowałeś z wyczuciem dociągnąć?

Kolimacja pochylenia wyciągu polega na kręceniu małymi śrubkami (z gumowymi oringami pod spodem) po obrzeżu takiego dużego pierścienia przy zamocowaniu do tuby, ale narazie może tego nie ruszaj.

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę przy wyciągu jest lepiej ale jeszcze nie do końca. Aby obraz był akceptowalny muszę patrzeć przez okular pod dziwnym kątem, który nie obejmuję całego fov. Czyli jeszcze raz będę musiał  coś poprawić tylko w którą stronę się kierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witamy. Mam problem  ze skolimowaniem tuby (chyba) , wczoraj  za pomocą sufmiarki ustawilem pająk, i wyciąg. Później skolimowaniem za pomocą czapki kolimacyjnej. Wszystkie pomiary były prawidłowe mimo, to jest zle. Nie mogę ustawić ostrości. Obraz rozjeżdża się podwójnie w poziomie w pionie jest  prawie ok w najlepszym ustawieniu. Wczoraj Wenus robiła się podwójna ta  po lewej była neutralnego koloru ta po prawej zaś była zielonkawa. ale za cholerę obraz nie chce się nałożyć na siebie idealnie. Nie mam pojęcia gdzie popełniam błąd. Żaden wyciąg chyba nie widział kolimatora tyle razy co mój. Dodam jeszcze ,żeby obraz był dobry muszę patrzeć przez okular od dolnej jego krawędzi, gdzie nie łapie całe fov. I co tu począć? Proszę o rade. 

Na dodatek zaprosiłem osobę trzecią, aby  również sprawdziła czy wszytko równo wymierzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, nie masz okulara 1,25" tylko jakiś kombinowany z szukacza.

Spróbuj z innym konkretniejszej jakości okularem.

Rozdwajanie obrazu mogłoby świadczyć albo o mocnym uciskaniu optyki przez oprawy albo (co już tragiczne) o uszkodzeniu optyki (pęknięcie).

...ale jeśli jesteś laikiem to możesz nieprawidłowo interpretować to co widzisz i mylić rozszczepianie barw lub odblaski marnego okularu na bardzo jasnej tarczy Wenus.

Jak dla mnie wyciąg może być całkiem zużyty i nie nadaje już się do zrobienia dobrej kolimacji oraz uzyskania dobrego obrazu.

Edytowane przez sen-ATM-owca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, sen-ATM-owca napisał:

Jeśli się nie mylę, nie masz okulara 1,25" tylko jakiś kombinowany z szukacza.

Spróbuj z innym konkretniejszej jakości okularem.

Rozdwajanie obrazu mogłoby świadczyć albo o mocnym uciskaniu optyki przez oprawy albo (co już tragiczne) o uszkodzeniu optyki (pęknięcie)

Używam okularu farpoint 1,25". Żadnych pęknięć nie widać nigdzie. Okulary jakie używałem to Nagler 13mm i TV plossl 25mm.

Teleskop mam od starszej Pani, która mylą lustro przed sprzedażą . Może warto sprawdzić te dociski. (Chodzi o te 6 łapek trzymających LG?)  Jeszcze jedno im mniejsza ogniskowa okularu tym problem jest mniej widoczny.

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknięć na gołe oko tak łatwo nie widać. Raczej zaburzeń w odbiciu należałoby szukać. To dobrze widać na obrazie dyfrakcyjnym gwiazdy i jej prążkach. Także ucisk optyki od łapek trzymających LG da się zobaczyć na tych prążkach.

Zielonkawy kolor może świadczyć, że to zwykły odblask powłok okularu. Badać zaburzenia obrazu lepiej na jasnej gwieździe niż na Wenus.

Ludziska miewają nabyte sprzęty używane zdekompletowane. Może czegoś brakuje w tym wyciągu, może jakaś śrubka jest luźna lub jej brak.

W wyciągu SW mogły się poluzować łożyska w środku lub płytka stabilizująca je wszystkie. Jeśli po całkowitym wysunięciu tuleji widać na niej (od strony przeciwnej do płaskiego frezu) głębokie żleby oznacza to już całkowite zużycie. Także należałoby sprawdzić "klocek korytkowy" prowadzący ośkę pokręteł i stan foli ślizgowej. Miewałem takie wyciągi, że folia była tak wytarta, że ośka nieco sie kiwała. Folię można podkleić nową. Gorzej jeśli nam ten klocek już zaczyna pękać wtedy będą właśnie problemy ze stabilną pracą albo wogóle zanik reakcji pokręteł lub nagłe zapadanie się tuleji przy cięższych akcesoriach.

Dobrze byłoby to pokazać na żywo komuś kto by to ci rozebrał i obadał stan wyciągu.

Deformacja obrazu może powstawać także na LW. Jeśli są na nim naprężenia będzie astygmatyzm. Bywały wadliwe LW od producenta już.

Poprzedni właściciel mógł rozregulować prostopadłość wyciągu do osi tuby. Stąd także ewentualne mogłyby być trudy kolimacji.

Kolejna rzecz to znana dobrze sprawa obracania wałkiem z naklejonym LW przy kolimacji. Tu śruby żłobią metal i ciężko nimi obracać przy kolimacji. Zalecana cienka podkładka kołowa pod śruby. SkyWatchery miewają niechlujnie przyklejane w fabryce LW, które potem nie da się zkolimować praktycznie wcale.

Ogólnie dla bardziej doświadczonych sprzętowców to zwykła chińska produkcja, więc wad fabrycznych i przygód w walce z tym sprzętem można się spodziewać całkiem sporo. Choć optycznie to bardzo przyzwoity sprzęt.

Edytowane przez sen-ATM-owca
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Problem rozwiązany. Lustro główne było zbyt dociśnięte. Oficjalnie chciałbym podziękować wszystkim a w szczególności Łukasz83.

Dzięki!!!

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sen-ATM-owca napisał:

czyli znowu się potwierdza, że problem, który wydaje się skomplikowany, tak naprawdę jest dosyć błahy.

Dzięki temu,  poznałem dokładniej budowę teleskopu. Wszystko co możliwe  zostało rozkręcone na części pierwsze. :)

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)