Skocz do zawartości

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne


Pigula

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Rozi1992 napisał:

szkoda że byliśmy tak zapatrzeni w okulary teleskopów, że tego nie zauważyliśmy.

GH010124_1587174104981.jpg

No tak, "niebo pęka za ich plecami" a Orzechi w Sky Safari współrzędnych komet szuka ?

  • Haha 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Miły wieczór zaliczony. Była nas 6, do tego dwa MAKi - w tym Big Mac 180, ED100, LB 12" i 3 sprzęty do focenia. W zasadzie to pojechaliśmy tylko, żeby się zobaczyć i potestować trochę nowego sprzętu, bo ostatnio trochę roszad nastąpiło ? ale zakrycie gwiazdy 95 Virginis wypadło super. O odkryciu nie pisze, bo źle wycelowałem EDka i trochę przegapiłem ale Mcmaker'owi się podobało ?

Wizualowcy zawinęli się wcześniej więc nie wiem do której chłopaki powiedzieli ?

SQML podczas najciemniejszego pomiaru pokazał 19,44 czyli mniej więcej tyle samo co po przyjeździe do Olkusza ? Zabawka jednak przednia i na pewno się przyda w przyszłości.

Byłbym zapomniał. Za 3 tygodnie dzień zacznie się skracać, wakacje a tu ciągle trzeba siedzieć w czapce i rękawiczkach. Masakra ?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orzeszek1916 napisał:

Miły wieczór zaliczony. Była nas 6, do tego dwa MAKi - w tym Big Mac 180, ED100, LB 12" i 3 sprzęty do focenia. W zasadzie to pojechaliśmy tylko, żeby się zobaczyć i potestować trochę nowego sprzętu, bo ostatnio trochę roszad nastąpiło ? ale zakrycie gwiazdy 95 Virginis wypadło super. O odkryciu nie pisze, bo źle wycelowałem EDka i trochę przegapiłem ale Mcmaker'owi się podobało ?

Wizualowcy zawinęli się wcześniej więc nie wiem do której chłopaki powiedzieli ?

SQML podczas najciemniejszego pomiaru pokazał 19,44 czyli mniej więcej tyle samo co po przyjeździe do Olkusza ? Zabawka jednak przednia i na pewno się przyda w przyszłości.

Byłbym zapomniał. Za 3 tygodnie dzień zacznie się skracać, wakacje a tu ciągle trzeba siedzieć w czapce i rękawiczkach. Masakra ?

Fajnie się w końcu spotkać ?

Fociarze też ewakuowali się wraz z nadejściem chmur. Klasycznie już, zamykałem peleton ? Z tego co pamiętam - chłopaki fotografowali Veil'a (Adam); M 13 (Marcin). U mnie zaś testy i kilka klatek w H-allfa.

Mój termometr przy dreamfocuserze zarejestrował wczoraj 6 st. C!

  • Like 3

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei zajęty byłem testowaniem soczewek Barlowa x2 i niekwestionowanym zwycięzcą został X-Cell. Testowałem je przy pomocy LB 12 i BCO 6 mm. Pod względem korekcji barw i odbioru obrazu plasują się następująco: 

1. X-Cell; 2. GSO 1,25", 3. GSO ED 2"

A pod względem odblasków tak:

1. X-Cell; 2. GSO ED 2"; 3. GSO 1,25"

Poza tym zaliczyliśmy bardzo ładne zaćmienie gwiazdy 5,5 mag. w Pannie i późniejsze jej odkrycie ;) 

Szkoda, że seeing był bardzo kiepski, ale spotkanie można zaliczyć do udanych :D

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne spotkanie, jak zawsze, tylko tak trochę dziwnie z jednym Dobsem :D Arsenał na planety jest, jeszcze tylko kilka(naście) ostatnich docelowych okularów i innych astrogratów, i można będzie po ludzku obserwować? Póki co, testy, eksperymenty i porównania. Adam, lapsik pierwsza klasa, wygrałeś funkcję astrokronikarza naszej ferajny ?

  • Like 2
  • Haha 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna udana nocka obserwacyjna, tym razem w mniejszym gronie i z jednym teleskopem :) @Pigula toczył boje z setupem astrofotograficznym, ja przywiozłem LB 12'', @Piotrek K. walizkę 100* ESów, @Zjebur krzesełko a Piotrek F. przywiózł Piotrka K. :D 

Po przyjeździe na miejsce około 22:30 zastaliśmy snujące się chmury, na szczęście po rozstawieniu i wychłodzeniu sprzętu niebo się wyczyściło i pozostało już takie do końca, rozbłyskując co chwilę nerwowo na południu. Obserwacje zaczęliśmy raczej od klasyków (i to kulistych), w końcu nie ma co łapać kłaczków w białe noce. Na początek poszła M13, następnie M3, M5, NGC 5466, potem M51 z widocznymi ramionami, M12, M10, M92. Z czasem, kiedy Jowisz był coraz wyżej przesiedliśmy się na japońskie orciaki 9 i 12,5 mm i pomimo niskiego położenia seeing pozwalał na całkiem dużo - w spokojniejszych momentach dawało się dostrzec sporo detalu - zawirowania w pasach, białe owale i różne inne farfocle na jego tarczy.

Sesję obserwacyjną zakończyliśmy o 1:30, bardziej z przymusu niż ochoty - pomimo tego, że była to pierwsza noc bez czapki na głowie to wilgoć dała się we znaki i LW zaczęło się rosić. SQM-L tej nocy pokazał maksimum 20.90 mag/arcsec2. Oby więcej takich wypadów, było świetnie ;) 

  • Like 5

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orzeszek1916 napisał:

Siedziałem par nocy w okolicach Białki a dokładniej w Czarnej Górze. Za bardzo pogody nie było ale szło zobaczyć jakie niebo - w Najlepszym momencie miałem na SQML 20,9 mag arc/sek. Bida ale w sumie białe noce.

Wypadu zazdroszczę. Mam głoda :D

A to mogliśmy się minąć, nawet nie wiedząc, bo też się tam kręciłem, licząc naiwnie na pogodowy cud. Jeśli jeździłeś na tą górę z krzyżem milenijnym, to zdecydowanie lepsza jest oddalona o kilka km Przełęcz nad Łapszanką.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tą górkę z krzyżem ale na niej nie byłem. Jak piszesz, pogody nie było i mierzyłem parę razy pod kwaterą, odchodząc w ciemne miejsce, trochę pod górę. Natomiast spodobało mi się tam i się zastanawiam, czy tam na sierpniowy urlop nie uderzyć, więc zaraz sprawdzę gdzie ta przełęcz ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)