Skocz do zawartości

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne


Pigula

Rekomendowane odpowiedzi

No i dotarliśmy do tego Glanowa. Byliśmy w 4 osoby, MateuszW jak zwykle z trzema konpletami do focenia, my z Piotrkiem F. z lornetkami 8x40 i 15x70, i Maciek z GSO 10". Hit nocy - wiadomo. Kometa oblukana na wszystkie możliwe i dostępne na miejscu sposoby, w każdym sprzęcie petarda, gołym okiem też. Pomógł Lumicon Comet w okularze GSO SV 30, fajnie ją skontrastował. Szkoda że nie mieliśmy więcej i lepszych okularów. Trochę wilgoć przeszkadzała, pod koniec wszystko płynęło, ale poza tym było krystalicznie czyste niebo i całkiem przyzwoity seeing. Liczę na powtórkę dzisiaj, oby tylko pogoda tak miło zaskoczyła jak kilka godzin  temu. 

  • Like 2

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Panowie,

Mam na imię Mateusz i ostatnim czasem zastanawiam się nad zakupem teleskopu i mam pytanie czy mógłbym się do Was przyłączyć dzisiejszej nocy, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda? Ogólnie jestem w nowy w temacie i mam nadzieję, że czegoś się nauczę oraz mam nadzieję, że bylibyście w stanie coś doradzić.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wczoraj ludu... i kolejka do wyjazdu ;) Kolega mehhto przyjechał sprzęt pooglądać a tu wszyscy z lornetkami... ale spoko następnym razem weźmiemy konkretniejsze tuby. Dzisiaj raczej bym się nie wybrał - od zachodu idzie kaszana. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, niestety nie znalazłem miejsca w którym można się przedstawić więc zrobię to tutaj.

Mam na imię Kamil  i od jakiegoś czasu szukam ludzi z okolicy od których można by się czegoś nauczyć. W związku z tym że się spotykacie w Glanowie pomyślałem że może by zapytać czy można dołączyć do Was i podpatrzeć o co chodzi w sprzęcie, obserwacji i zwyczajnie poznać ludzi. Na razie mam tylko to co było w pudełku z teleskopem, bo jestem w temacie sprzętu zielony.

Tak więc, można się dołączyć?

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Zulus napisał:

Tak więc, można się dołączyć?

Nie pytaj, tylko dołączaj :) i skontaktuj się na PW z @orzeszek1916, bo on również z Olkusza.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa sporo osłabła przez ten tydzień i miałem nadzieję na obserwacje pod ciemnym niebem, zanim Księżyc zacznie przeszkadzać, ale jutro na rano do pracy, więc od siebie ją poobserwuję. Udanych obserwacji!

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć nowym koleżankom i kolegom :)

Maćku, miałeś nosa żeby się dzisiaj nigdzie nie wybierać... Ja wróciłem z tyrki o 21:30 i wysiadając z auta podziwiałem piękne czyste niebo. Zastanawiałem się kto z ekipy wybiera się dzisiaj na obserwy. Wszedłem do domu, zjadłem śniadanio-obiado-kolację i tradycyjnie odwiedziłem balkon w celu skonsumowania kiepoida. Jakież było moje zdziwienie gdy spojrzałem w górę i spostrzegłem że w ciągu 30 minut cały nieboskłon szczelnie spowił chmurwisyn. Może to i dobrze, przynajmniej nie mam łezki że chłopaki łowią fotony a ja siedzę w domu jak ten ... . Może coś na weekend się wyklaruje?

  • Like 3

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koskowa zaliczona. Podjazd drogą w lesie co prawda oszałamiający, zwłaszcza gdy przychodzi się mijać z półciężarówkami ale widok na szczycie zacny (stałem pod kapliczką,bo nie wiem czy jest dojazd tego masztu jest możliwy). Z początku miałem małe obawy, bo byłem sam i podjechali przedstawiciele lokalnej grupy młodzieżowej. Na szczęście szybko dali sobie spokój i znikli. Później dołączyli koledzy z sekcji astro foto na chyba ostatnie pożegnalne focenie komety. Ja rozstawiłem swoje 10" i rozglądałem się po niebie za M-kami głównie,poznając przy tym gwiazdozbiory. M71(słaba,raczej rozproszona mgiełka),M27 (świetnie widoczna,z filtrem UHC Baadera przy 140x widać było strukturę). Mimo dłuższej walki nie udało mi się odnaleźć NGC 6905 i NGC 6886 ale jeszcze do nich wrócę.  M101,bo w planach miałem wspomniane osiołki Boo ale jakoś się nie udało i zostałem na dłużej w UM. M51 bo było niedaleko a od niej pobiegłem do Dubhe. M81 i M82 świetnie widoczne. Później odszukałem M97,którą widziałem jako bardzo słabą szarą plamę rawie zlewającą się z tłem. W jej faktycznej identyfikacji bardzo pomógł widok z okularu skonfrontowany z atlasem. M108 nie odszukałem mimo że szukałem usilnie. Tradycyjnie sprawdziłem czy nie znikła M57(to moja pierwsza planetarna więc mam do niej sentyment). M13 przy okazji też i prezentowała się świetnie przez ES 9mm/100°. Konstelacja Herkulesa kiedyś sprawiała mi dużo kłopotu z odszukaniem więc teraz nieustannie ją "męczę". Pod tak pięknym niebem (nie mam miernika ale porównawczo z niedawnego spotkania w Glanowie oceniam SQM na 21) sprawdziłem M31 i wyglądała najlepiej jak do tej pory widziałem. Jako że w międzyczasie pokazały się Plejady to szkoda by było nie spojrzeć, choćby przez szukacz.  M103 uzyskała tytuł mojej pierwszej w życiu grupy otwartej. Na koniec udało mi się dość łatwo odnaleźć M15(chyba tak ładna jak ta w Herkulesie) oraz M2. Próbowałem jeszcze z M1 ale bez szans. Kilkukrotnie też sprawdzałem planety US. Jowisz wyglądał świetnie. Szare pasy oraz Czerwona Kropka dość dobrze widoczne plus fajny taniec jego księżyców (ustawiły się po dwie pary by później przejść za planetą na drugą stronę). Mars widoczne pociemnienia a na Wenus ładna faza. Kończąc ostatni kubek herbaty zebrałem się z Koskowej o 4 rano bo już nic do oglądanie nie zostało. Miło było poznać nowe osoby a kto nie był niech żałuje ?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Zjebur napisał:

Maćku, miałeś nosa żeby się dzisiaj nigdzie nie wybierać... Ja wróciłem z tyrki o 21:30 i wysiadając z auta podziwiałem piękne czyste niebo. Zastanawiałem się kto z ekipy wybiera się dzisiaj na obserwy. Wszedłem do domu, zjadłem śniadanio-obiado-kolację i tradycyjnie odwiedziłem balkon w celu skonsumowania kiepoida. Jakież było moje zdziwienie gdy spojrzałem w górę i spostrzegłem że w ciągu 30 minut cały nieboskłon szczelnie spowił chmurwisyn.

Od 22 stałem z teleskopem i czekałem na dziurę w chmurach, która zrobiła się ok. 22:20. Obserwowałem kometę, a za parę minut chmury zasłoniły całe niebo...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

Pozazdrościć obserwacji. Ja ostatnio totalny brak czasu ale powoli zbliża się koniec braku czasu i trzeba będzie odkurzyć T330 i trochę pojeździć ?

Liczyłem po cichu na weekend ale chyba nic z tego nie będzie ?

Weź,weź. Chętnie popatrzę przez inny teleskop żebym miał jakiekolwiek porównanie. Choćby jakości obrazu,kolimacji itp. No i czy warto zbierać na takiego taurusa 16" ;) . Swoją drogą jak Twój znosi częste wożenie,składanie,rozkładanie. Nie mam tu na myśli utraty kolimacji tylko stan ogólny mechaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Akomodacja Oka napisał:

Witam,ktoś się dziś wybiera na Koskową Górkę na obserwacje?

Ja dzisiaj balkonowo bo cirrus będzie. Jutro uderzam w teren.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dzisiaj na balkonie z makiem posiedzę, a jutro w łąki, pola, krzaki i błota. Możliwe że jutro będzie pierwsze testowe światło z przerobionej wsiowej 12. W sam raz na pełnię ? Najwyższa pora wytaszczyć ją z dziupli. 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2020 o 11:10, Akomodacja Oka napisał:

Cóż,byłem.Walczyłem.Poległem. Czego nie wyświecił Łysy to dobiły cirrusy,które nadciągły od północy. Zacząłem zwiedzać  Lutnie i ok, 1am zebrałem się do domu. Dobrze że ta moja 10" rozkłada się i składa tak szybko :)

Panowie, dzięki za sympatycznie spędzony czas :D Witam serdecznie nowego kolegę i coś czuję, że to będzie najwytrwalszy wizualowiec z całej naszej bandy ? Dzięki za pokazanie Wenus już na samym końcu. Fajnie ją było zobaczyć w tej fazie na pożegnanie.

Tak dla kronikarskiego porządku - miejscówka: Glanów; warunki faktycznie bardzo przeciętne. Debiut nowej 12-stki Piotra, nowego DSLR-a Marcina. Mateusz z wielkim drągalem zmajstrował pewnie pięknego time-lapse'a :D a za chwilę dorrzucę swoje klatki w h-alfa.

  • Like 2

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)