Skocz do zawartości

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne


Pigula

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Piotrek K. napisał:

Dzisiaj w 3 albo 4 osoby powalczymy u mnie na wiosce na południu. Wpadaj, masz bliżej niż do Glanowa ;)

Będę wyjeżdżać ok 19.30-20.00.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sobie załatwiłem wolne i mam wielką ochotę na obserwacje Perseidów na leżaku 11/12 i 12/13 :clap:
Mam nadzieję na towarzystwo kilku(nastu) krakusów :)

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę na wsi do końca tygodnia albo dłużej nawet, ale niestety muszę obserwy pogodzić z pracą w dzień, więc co najwyżej do 1, max 2 wytrwam na placu boju pewnie. Jak ktoś jest chętny to zapraszam, można siedzieć do woli. A póki co niebo się dziurawi i jest coraz lepiej. 12" gotowe do walki ;)15971692212531355922902.thumb.jpg.ede82d4ccf2a09e0e94a10e77674a582.jpg

  • Like 2

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, niebo się dziurawi, a prognoza pogody na TVN-ie zapowiada odejście chmur na południe. Ja wybieram się do Piotra, będę mało teleskopowy, leżaczek i zliczanie Perseidów, jak co roku o tej porze :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Planety na sępa.

Ja wczoraj również planety na sępa przez 12" Piotra, a później Perseidki :)
 

5 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Ciśniemy na wioskę :)

Dokładnie,dziś też się tam wybieram. Wczoraj SQM pokazał 20,98

21 godzin temu, Akomodacja Oka napisał:

11/12 ICM twierdzi że chmury będą ??

Na szczęście chmury i deszcz przyszły wcześniej, było pięknie :clap: a teraz robię podsumowanie obserwacji meteorów.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Astrotuvoc napisał:

M.K. trzeba Cię zgarnąć?

Zaraz zadzwonię to ustalimy co i jak.
Moje wczorajsze obserwacje PER

Edytowane przez M.K.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie spędzony czas w doborowym towarzystwie! Dobrze, że wracałem z @M.K. bo mocno zamulony byłem po kilku nocach obserwacyjnych z rzędu. Dzięki wielkie.

Poniżej efekty mojej sesji - pierwsze światło w wodorze h-alfa. 40 x 300 sek z TS APO 65Q, Canon 1100D mod. + filtr Astronomik 12 nm h-alpha. Oczywiście to tylko surówka, pewnie co najmniej drugie tyle będzie konieczne do złapania dla samego wodoru.

 

Elephant_trunk_ABE_L2.jpg

  • Like 4

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Astrotuvoc napisał:

Świetnie spędzony czas w doborowym towarzystwie! Dobrze, że wracałem z @M.K. bo mocno zamulony byłem po kilku nocach obserwacyjnych z rzędu. Dzięki wielkie.

Również wszystkim dziękuję, zwłaszcza @Astrotuvoc za transport i @Piotrek K. za miejscówkę i lustro 12", przez które dane mi było zerknąć na planety.
Było nas 9 osób, więc prawie astro zlot się zrobił. Ja jak zwykle w maximum Perseidów twardo zliczałem wszelakie "gwiazdki spadające" i cieszę się, że i astro brać krakowska również gapiła się przez większość czasu w niebo gołym okiem :clap::notworthy:

12/13.08.08.2020r popełniłem 5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912
Zaobserwowałem 158 PER, 6 KCG, 8 SDA i 6 SPO
Kolejne godziny prezentowały się następująco:
od 21:45 - 23 Per
od 22:45 - 22 Per
od 23:45 - 29 Per
od 00:45 - 36 Per
od 02:10 - 48 Per
Pomimo coraz bardziej przeszkadzającego Księżyca (wznoszącego się coraz wyżej) Perseidów przybywało, gdyż i ich radiant się wznosił :)

3 kamery zarejestrowały 368 meteorów, w tym 326 Perseidów.

  • Like 1
  • Thanks 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dostałem zgodę od żony to zwiesiłem tyłek w Glanowie. Perseidy jakoś mnie nie powaliły na kolana ale pewnie dla tego że większość czasu patrzyłem przez teleskop. Na pocieszenie dla mnie udało mi się uchwycić kilka spektakularnych przelotów. W tym jeden ok. północy, po którym jeszcze długo unosiła się smuga dymu w powietrzu. Natomiast świetnie wyglądały planetki nawet przy 266x powiększeniu. Czapa lodu na Marsie wraz z ciemniami kontynentów chyba pierwszy raz tak je wyraźnie widziałem. M31 też mnie zachwyciła. Wyglądała świetnie. "Wieszak" i Kaczuszka wpadła pierwszy raz. Na koniec sesji jako wisienka na torcie M42. Generalnie udana noc :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dwa super wieczory obserwacyjne :) Tego seeingu trochę szkoda faktycznie, no ale i tak nie ma co narzekać. W końcu niebo bez ani jednej chmury, już prawie zapomniałem jak to wygląda. Liczę na to, że koniec sierpnia i wrzesień pogodowo nie zawiedzie, i nie trzeba będzie kilka miesięcy czekać na spotkanie w większym gronie :)Wczoraj do ok 23.00 jeszcze kilkanaście perseidów przeleciało, i kilka z innych stron. Chyba kilka ciekawych mi się złapało na fotkach przez 3 noce, później to ogarnę na lapku i pewnie coś wrzucę :)

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj odwiedziliśmy Glanów. Seeing był bardzo dobry. Na początku popatrzyliśmy na świetnie wyglądającego Saturna. Potem pogaduchy i kilka znanych DSów. Nie udało mi się wyłapać Abella 72 ale to nie to niebo. Potem nadszedł czas na Marsa. To co się działo w Trussowym Newtonie z przysłoną do ok 12" Piotrka to masakra. Najlepszy mój Mars jaki widziałem. Piotrek oczywiście i tak stwierdził, że to jeszcze nie to w porównaniu z jego MAKiem 180 + bino. Potem skupiliśmy się na wyłapaniu Deimosa, który był w maksymalnej elongacji ale pomimo wielu prób w różnych powerach i okularach nie dostrzegliśmy go. Oczywiście Mirek wyłapał go na fofce w ciągu 26 sekund ? Patrzyliśmy też na Łysego - widok wschodzącego pogromcy DSów wśród ziemskich budowli i drzew petarda. Światło popielate też było piękne. 

Zawineliśmy się chwilę przed 3. Nocka super, jeszcze ciepła. Żal, że szybko zleciała...

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery ostatnie noce to trzykrotne podejścia różnymi sprzętami w różnych warunkach do Marsa. W piątkowy wieczór pojechaliśmy w kilka osób do Glanowa. Mieliśmy 12", 13" oraz Edka 100. Seeing w godzinach 00-03 okazał się być naprawdę dobry. Najlepsze widoki Marsa zafundował 12 calowy newton przycięty do 9" za pomocą przysłony, z okularem ortho 9 mm oraz filtrem 82A od Gso. Detal i szczegóły na tarczy super, świetnie skontrastowane, fajnie widoczna czapka. Jedne z moich lepszych obserwacji Marsa, a napewno najlepsze za pomocą Newtona. Kolejna noc to obserwacje 40 km na południe od Krakowa, po raz kolejny N12" oraz binoedek 120 kolegi Marcina. Warunki zdecydowanie słabsze, więcej cirrusa i chyba to nieszczęsne zapylenie znad Sahary dało się we znaki. Seeing ogólnie gorszy, choć były momenty przyzwoitej widoczności. Potestowaliśmy kilka różnych kolorowych filtrów, najlepiej sprawdzały się 82A oraz ND 96-03 i 96-06. W lornecie zarządziły orciaki 5 mm :) Ostatnie obserwacje to dzisiaj nad ranem, już z balkonu w Krakowie, Mak 180 uzbrojony w odrośnik służący jako osłona przed światłami latarni i okolicznych reklam. Jako że próby wyłuskania Deimosa w terenie spełzły na niczym, postanowiłem zapolować na niego ciemniejszym sprzętem. Warunki seeingowe dość dobre, ale jednak do ideału brakowało trochę. Najlepszy detal i kontrast na planecie widoczny w bino z parką bco 18mm oraz nd96-03. Później, ok 3.30 zacząłem obserwować w mono z nadzieją na dostrzeżenie Deimosa. Udało się ok 4 nad ranem. Widoczny tylko zerkaniem, po dobrych 10 minutach ślepienia w okular (celestron x cel lx 9mm + nd 96-03, z innymi okularami się nie udało) Wyskoczył na ułamek sekundy 4 razy. Wymagało to usunięcia Marsa poza pole, jego blask skutecznie utrudniał poszukiwania księżyca. Celowo nie sprawdzałem wcześniej w programie, gdzie znajduje się Deimos, żeby nie ulec autosugestii. Dopiero po upewnieniu się w okularze że na bank tam coś błyska, SkySafari potwierdził udane obserwy. Ogólnie jestem mega zadowolony z widoków Marsa w ciągu tych kilku ostatnich nocy, i po cichu liczę że to jeszcze nie koniec pięknych obrazków :) Oby pogoda dopisała i seeing był tylko lepszy :)

  • Like 4

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Ostatnimi czasy (z trzy dni temu) widziano czterech popaprańców na Koskowej Górze, postali w samym środku mgieł i chmur godzinę, pośmiali się ze swojej głupoty i desperacji, jeden nawet sprzęt rozstawił i spakował. Gdyby nie włączył lapka i nie pokazał zdjęcia M45 to w ogóle gwiazd byśmy nie widzieli. Ja się już nie dam nabrać na te pogodynkowe oszustwa ?

Edytowane przez Piotrek K.
  • Haha 6

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodę raczej mieliście na Koskowej ?
Ja ustawiłem budzik na 1:30 (po zachodzie Księżyca) i pogapiłem się na kometę M3 ponad 50 st nad horyzontem, M42 i M1.
Zimno, okular nie narzekał, bo ubrał na siebie grzałkę ?

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)