Skocz do zawartości

Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza - Spotkania i wypady obserwacyjne


Pigula

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam, czy ktos moze wybiera sie w jedna z miejscowek wymienionych tutaj na pierwszej stronie 21go grudnia na zblizenie jowisza i saturna? Wiem ze jeszcze jest troche czasu na to.

Jestem z krakowa i chetnie bym sie z kims wybral bardziej doswiadczonym poogladac niebo. Od dlugiego czasu obserwuje synta 8 ale robie pierwsze kroki w astrofoto i marzy mi sie zdjecie tej dwojki.

Edytowane przez teserakt

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie jakakolwiek inna miejscowka powiedzmy do 1,5h od Krakowa bedzie dla mnie ok. Wlasnie sprawdzilem sobie Koskowa Góre bardzo ciekawe miejsce.

Nniestety zgadza sie ostatnio z pogoda jest jakis koszmar chce wyprobowac troche teorii jakiej sie ucze na forach i poradnikach ale nie ma kiedy...

  • Like 1

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że na Koskowej zobaczycie górę a nie koniunkcję ? Chyba żeby gdzieś tam inne miejsce wynaleźć niż to pod kapliczką. Jak tylko pogoda dopisze, to ja bym też jechał, ale proponuję wioskę, bo tam płasko jest w miarę ?

  • Like 2

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj przejezdzalem niedaleko i sprawdzolem to zaznaczone miejsce w Glanowie bardzo ladny teren niewielkie wzniesienie wiec horyzont ladnie widac troszkę wąsko ale nie sadze zeby ktos w nocy na pola jechal wiec miejsce naprawde ciekawe. To jest na polnoc od Krakowa aczkolwiek widze na mapie ze niebo bardziej zanieczyszczone niz odjechac na poludnie.

  • Like 1

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glanów to taka "nasza" miejscówka na szybkie wypady, np. po pracy w tygodniu czy właśnie na niepewną pogodę. Tam południe jest skąpane w łunie od Krakowa, a dookoła są łuny od pobliskich miejscowości. O wiele lepszy jest Trzonów, albo właśnie na połudbie od Krk, Koskowa, Wilczyce czy wioska. 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Paniki napisał:

Tak, Wioska to coś innego niż Glanów ?

Czyli "Piotrkowa wioska" albo Koskowa. A ja pewnie uderzę w rodzinne strony czyli do Zagórzan. Swoją drogą to zapraszam - zapewniam prąd i ciepłą herbatę (też może być z prądem).

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również się piszę na obserwy, od 17 do 22.12 mam wieczory wolne ?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, ja jutro niestety mam ograniczona ilosc czasu czy ktos wybiera sie na jakas gorke w krakowie lub obok krakowa kolo 15 stricte na zdjecie koniunkcji? Pogoda bardzo niepewna ale moze uda sie strzelic choc jedna fote.

Od razu pytanie na jakich stronka warto sprawdzac zachmurzenie?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam w te dwie miejscowki:
https://www.google.com/maps/dir//50.2525,20.0433333/@50.2530461,19.9731069,12z

 

https://www.google.com/maps/dir//50.155,20.1880556/@50.15589,20.1153125,12z

 

W ogole fajna strona i inicjatywa dodawania miejscowek w calym kraju.

https://astrofan.pl/mapa-miejscowek/

Edytowane przez teserakt

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy wczoraj na Koskowej. W sumie było tak jak miało być, 1,5h oglądania planet, rzut okiem na Łysego i do domu. O 17 z minutami już staliśmy w mgle. Jednak warto było podjechać, widok Jupka i Saturna razem w okularze bezcenny.

IMG_3874a.thumb.JPG.d6cc22d45e1a870e21ae7ee9028f6d70.JPGIMG_3890a.thumb.JPG.d307abc871e49d513562eff03422bf26.JPG

  • Like 6
  • Thanks 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z Orzechem planujemy obserwy na Koskowej. Obserwujemy pogodę, bo jest niepewna, front się zbliża.
Dziś heavens-above pokazuje, ze z Krakowa po 17 Starlinki będą przelatywać na tle Księżyca.

PassSkyChart2.ashx?passID=17886&size=800&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&showUnlit=false

Edytowane przez M.K.
  • Like 1
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na śmierć zapomniałem o Starlinkach przelatujących na tle Księżyca, ale to pewnie z wrażenia po obserwowanej koniunkcji !!!

 

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś zapowiadają się obserwacje na Koskowej. Trochę mi się nie podobają chmury pędzące z północnego zachodu...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uda się, bo te chmury zanikają podczas zbliżania się do nas ?
Za parę minut się zbieramy.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Koskowaj śnieg, suchy, zmarznięty, skrzypiący pod butami, ale podjazd do samej kapliczki to suchy asfalt.
Temp. -8 st C i dzięki ogrzewaczom do rąk i nóg było ciepło w palce.

Fociarze korzystali z nieba 20,85 łapiąc różne DS-y i kometę 156P.
I udało się popatrzeć po 3 miesiącach posuchy przez lustra 30 i 33 cm.
Przypowerowaliśmy z filtrami przy obserwacjach Qnia, Płomienia i centrum M42 doszukując się różnych kłaczków i detali w jej strukturze ?
I usłyszeć znane głosy po tej przerwie, a było aż 8 samochodów!
I już czekam na następne wspólne obserwacje ?

  • Like 8

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety poległem na całej linii... Tuba nie chciała się wyważyć, kabelki nie chciały łączyć a montowanie pająka w terenie, ustawianie offsetu i kolimacja przy -8 st C okazała się jednak nienajlepszym pomysłem...

Ukłony dla kolegów wizualowców za to że pozwolili zerknąć przez swoje tuby - tylko dzięki temu wyjazd nie był całkiem stracony. 

Cóż... w tym fachu człowiek musi uczyć się na błędach. Przydałoby się tylko więcej pogodnych nocek...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd udany, mimo dość przeciętnego nieba. Ekipa liczna, ale chyba nie ma co się dziwić jak gwiazdy widać raz na 3 miesiące. Trochę filtrów potestowałem na M42 i okolicach w 12", ponadto kilka klasyków zimowych padło. Konik z h-betą upolowany, ale dla mnie i tak obiektem wieczoru była M42 z filtrem Tele Vue OIII i ES-em 20mm 100*. Trochę martwi to, że z roku na rok coraz więcej okolicznych świateł i coraz większe łuny. 20,85 to dość słabo jak na Koskową, nawet mimo śniegu...  No, ale chyba i tak nie mamy na co narzekać po wczorajszych obserwach, w końcu się udało ?

Edytowane przez Piotrek K.
  • Like 4

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)